Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Technical Preview for Phones. Έρχεται σύντομα για περισσότερες συσκευές WP [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν και παλι συγνώμη για το προηγούμενο σχόλιο μου.

Αδερφέ που μου λες οτι πρόκειται για το preview build χαίρω πολύ ,προφανώς είμαι στην τσίτα γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος απο το 8.1 και βαρέθηκα να περιμενω.

Επίσης δεν είναι και τόσο ευχάριστο να εχεις την καλύτερη συσκευή τους σε 5" και να δίνουνε προτεραιότητα  σε συσκευές των 100€.και φυσικά δεν το πάω ρατσιστικά αλλά  δεν δέχομαι δεύτερη κυκλοφορία και να μην περιεχει το μοντελο 930.Πες με περίεργο πες οτι θέλεις,είναι αδικια!

 

Μα δεν είναι η technical preview κάποιο είδος παροχής ή επιβράβευσης.. Κυκλοφορεί για να εντοπιστούν bugs και για το feedback και όχι για να δώσει τα 10 νωρίτερα σε κάποιους έξυπνους ή καλούς πελάτες. Και το feedback για το 930 μπορεί προς το παρόν να το πάρει απ' το icon που είναι η ίδια συσκευή. Το 930 θα μπει στη λίστα την επόμενη φορά λογικά, και μια επόμενη έκδοση με λιγότερα bugs, πάλι λογικά μιλώντας. Τα 10 θα κυκλοφορήσουν τέλη καλοκαιριού, τώρα το αν εσύ μπορείς να πάρεις μια δοκιμαστική έκδοση 2-3 ή 5 μήνες νωρίτερα δεν έχει καμία σημασία..θα μπορούσε να μην την πάρεις και ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με μηνύματα που λες ότι είναι epic fail δεν θα το έλεγα και τόσο. Μηνύματα στέλνεις στα κινητά και όχι στα σταθερά στο γραφείο. Με την ίδια λογική, αν σε μια επαφη γράψεις το email της στην ταχυδρομική διεύθυνση, έχεις την απαίτηση από τον mail client να το βρει;

Σοβαρά τώρα το λες αυτό?

 

ο άλλος μπορεί να έχει 8 κινητά. Η να είναι εταιρεία.. η να έχεις καταχωρήσει στα contacts με custom name (πχ στα google contacts ή σε οποιοδήποτε άλλο cardav Server) το τηλέφωνο Η στο home να βάζεις το προσωπικό mobile του άλλου και στο work το επαγγελματικό η χίλια δυο άλλα

 

Άσε που σε άλλες χώρες και τα σταθερά δέχονται sms

 

Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή αγορά, όχι τόσο μεγάλο μερίδιο σε αυτή και ελάχιστοι από αυτό το ήδη αρκετά μικρό ποσοστό θα βάλουν beta κι ακόμα μικρότερο το μερίδιο των testers που δεν ξέρουν αγγλικά...

 

Σιγά μην ασχοληθούν στην beta για τετραψήφιο αριθμό ατόμων(και πολλά λέω)...

 

FYI, Η Ελλάδα έχει από τα μεγαλύτερα μερίδια στον κόσμο, απλά αν δεν το έχετε καταλάβει η χώρα μας είναι στο χείλος του οικονομικού γκρεμού, και ο οποιοσδήποτε νοήμων επιχειρηματίας θα αντιμετώπιζε την Ελλάδα όπως οποιαδήποτε άλλη ασταθής οικονομικά χώρα.

 

Οπότε όσο και να μας στενοχωρεί το ότι δεν υποστηρίζονται τα Ελληνικά σε μια Τech Preview Έκδοση θα πρέπει να παραμένουμε ευτυχισμένοι με το γεγονός ότι ακόμα μας υπολογίζουν ως χώρα για την διαθεσιμότητα της γλώσσας μας κατά το General Availability

 

Σας συμβουλεύω αν δεν έχετε διαπιστώσει την κατάσταση της Ελλάδας ακόμα, καλύτερα να μην προσπαθήσετε να το ψάξετε παραπάνω γιατί θα σας πιάσει κατάθλιψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ξέρω ότι τα WP έχουν περάσει τo IOS στην Ελλάδα, αλλά και πάλι είμαστε 3 κι ο κούκος για να ασχοληθεί με ελληνικά στην beta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν και παλι συγνώμη για το προηγούμενο σχόλιο μου.

Αδερφέ που μου λες οτι πρόκειται για το preview build χαίρω πολύ ,προφανώς είμαι στην τσίτα γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος απο το 8.1 και βαρέθηκα να περιμενω.

Επίσης δεν είναι και τόσο ευχάριστο να εχεις την καλύτερη συσκευή τους σε 5" και να δίνουνε προτεραιότητα σε συσκευές των 100€.και φυσικά δεν το πάω ρατσιστικά αλλά δεν δέχομαι δεύτερη κυκλοφορία και να μην περιεχει το μοντελο 930.Πες με περίεργο πες οτι θέλεις,είναι αδικια!

Θα κλάψεις κιόλας;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Quiz για αυτούς που ρωτούν γιατί δεν είναι το Technical Preview σε όλες τις συσκευές διαθέσιμο?

 

Τι εννοεί ο ποιητής με τον όρο:

Q1: Technical Preview?

Q2: Consumer Preview?

Q3: RTM?

Q4: GA?

 

Ψάξτε το! Θα σας αρέσει.

 

Επίσης αναρωτηθείτε:

A1: Αν 

Α2: Από που

Α3: Πότε

A4: Με τι κόστος

 

θα πάρετε υποστήριξη αν η συσκευή σας πάθει κάποιο πρόβλημα ακόμα και αν βρίσκεται εντός εγγύησης για τα Q1-Q4

 

Το λέω αυτό γιατί τα Lumia έχουν υποστήριξη από τα Nokia care. Και φανταστείτε (ή αν δεν βαριέστε ψάξτε το και online) σε ποιες περιπτώσεις η υποστήριξη μπορεί είναι λίγο ποιο αργή ή και αδύνατη (Brick)

 

Η λέξεις Preview, Beta, Candidate κλπ. συνοδεύονται από κάποιους όρους χρήσης. Προτείνω να τους διαβάζετε πριν βάλετε μία τέτοια έκδοση και ειδικότερα αν δεν είστε σίγουροι για το τι κάνετε. Και επειδή τα Lumia έχουν όντως υποστήριξη είναι κρίμα να την πετάξετε έτσι απλά.

 

Επειδή όμως καταλαβαίνω την ανάγκη για να δούμε το καινούριο, η καλύτερη συμβουλή που έχω να δώσω είναι να μην βάζετε preview εκδόσεις στην συσκευή που χρησιμοποιείτε ως κύρια. Αν έχετε δεύτερη συσκευή τότε κάντε το, αλλιώς η καλύτερη λύση είναι η "υπομονή".

 

Οι preview εκδόσεις είναι για δίνουμε feedback.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης οι preview εκδόσεις πρώτα θα βγουν στα low budget κινητά γιατί

- Αυτά είναι η πλειοψηφία άρα περισσότερο feedback

- Αν κάνεις κάτι optimize για να τρέχει σε τόσο low specs τότε στα καλά θα πηγαίνει σφαίρα. Το αντίθετο δεν ισχύει.

- Τεχνικοί λόγοι κάνουν πιο δύσκολη την technical preview για το 930. Πρέπει να πάει όλο το testing πίσω για να μην διαμαρτυρηθούν το 930 ότι δεν παίρνουν την preview πρώτοι;

 

Για κάποιον λόγο όμως ο φίλος μας το θέλει για το 930 γιατί το έχει χρυσοπληρώσει. Να μην γίνει το testing με βάση την λογική αλλά με βάση τα λεφτά που έσκασε ο ίδιος και αυτό γιατί θέλει να έχει την preview πριν από αυτούς που πήραν 520.

Και το ότι ο λόγος είναι αυτός αποδεικνύετε εύκολα. Αν δεν είχε βγει για κανέναν απλά δεν θα διαμαρτύρονταν και θα περίμενε την final.

 

Και εν τέλη φίλε μου, αν το πάμε και με την "λογική" σου, η Microsoft πιο πολλά κονομάει από τα lowbudget κινητά, γιατί να κοιτάξει εσένα πρώτο;

 

Συγνώμη για το έντονο ύφος αλλά νισάφι πια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πρόσφατα ενα windows phone (ms lumia 532 DS) για να μπορώ να τεστάρω κάτι apps που γράφω και σε περιβάλλον windows

 

Οι εντυπώσεις μου από το windows phone os είναι συμπαθητικές ΕΚΤΟΣ από την λειτουργία σαν τηλέφωνο.

 

Πραγματικά έκεί η συμπεριφορά του έιναι ΤΡΑΓΙΚΗ και γίνομαι συγκεκριμένος (δεν είδα καμιά αναφορά για βελτίωση στα windows 10)

 

1. Αν πας να στείλεις sms και κάνεις search στο πεδιο "προς" για να βρεις την επαφή που θέλεις, σου εμφανίζει την επαφή ΜΟΝΟ αν το τηλέφωνο είναι καταχωρημένο στην κατηγορία mobile!!!!!!!!!!!

Αν είναι στο home, office η οπουδήποτε αλλού δεν το βρίσκει. Μεγαλύτερο epic fail δεν γίνετε

 

2. Το ιστορικό των κλήσεων από των μηνυμάτων (και μάλιστα ανα sim) είναι ξεχωριστό. Αντι να είναι ενοποιημένο και να μπορείς να φιλτράρεις είναι χωριστό.

Απορώ ποιοί φωστήρες τα σκέφτονται αυτά.

 

3. Δεν μπορείς να δεις ενοποιημένο ιστορικό της επαφής (κλήσεις...μηνύματα email)

 

και αρκετά άλλα μικρά που όμως κάνουν την λειτουργία του σαν τηλέφωνο δύσκολη

(αν είχαν και λίγο καλύτερη οργάνωση στις ρυθμίσεις...).

 

Κατα τα άλλα είναι αρκετά συμπαθητικά τηλέφωνα, για την τιμή τους ιδίως. Βέβαια το android είναι πολύ πιο ώριμο σαν περιβάλλον και με πολύ καλύτερη υποστήριξη σε εφαρμογές.

 

Αν και είσαι off-topic αφού συζητάμε για Windows 10 Technical Preview, θα σου λύσω όλες τις απορίες οι οποίες και ισχύουν και στα τελευταία διαθέσιμα WP8.1 και προφανώς στο Lumia 532

 

1. Αν επιλέξεις τα options "..." έχει μια επιλογή που λέει "switch numbers" όπου μπορείς να επιλέξεις όποιον αριθμό θέλεις.

2. Στις κλήσεις σου επιλέγεις δεξιά του ονόματος το icon με το contact και σε πηγαινει στο συγκεκριμένο contact. Όπου εκεί δες το 3.

3.  Contacts -> Διαλέγεις το Contact που θέλεις -> Κάνεις 2 "Swipe Right" μέχρι να βρεις το history -> και βρίσκεις όλο το ιστορικό από όλα τα συνδεδεμένα accounts που έχεις. (Μόνο τα δακτυλικά αποτυπώματα λείπουν από εκεί)

 

Ειδικά το Lumia 532 έχει πολύ καλή οργάνωση στις ρυθμίσεις, καλύτερη ίσως και από πιο ακριβά μοντέλα. Δοκίμασε να κάνεις pinch gesture όταν είσαι σε αυτές. Υπάρχει πάντα και το Search.

 

Για το Android, αν και πάλι off-topic (2-0) φαντάζομαι ξέρεις ότι μπορώ να αντιπαραθέσω πολλά περί ωριμότητας (π.χ. Fragmentation, Lag κ.α.) αλλά δεν έχει νόημα γιατί θα ξεφύγουμε.

 

Αν θέλεις να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση και να το αναλύσουμε στείλε μου PM, αν όχι απλά θα χάσεις το χρόνο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω περάσει και από IOS και από Andoid... Μακράν η καλύτερη πλατφόρμα για κινητά κι όχι μόνο... Έχει ξεφύγει πλέον η Microsoft σε άλλα επίπεδα. Ήταν, είναι και θα είναι πρώτη. Win7, 8.1 και σε λίγο τα 10αρακια απλά κορυφαία Λ/Σ. Απλά λίγο να καινοτομεί περισσότερο... Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε efkeriake

Υπάρχει ένα bug που δεν έχουν λύσει με το 930

Απλά θα πάρεις το update λιγο αργότερα.

Μην ανησυχείς, δεν είναι android εδω πέρα να μην το πάρεις καθόλου :P

+win7.5 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+win7.5 ...

Καμια σχέση το ένα με το αλλο.

 

Τα 7 γίναν 7.5 και στο τέλος πήραν και τα 7.8

Μετα άλλαξε ολόκληρο το λογισμικό (άλλο kernel κτλπ).

Δλδ το στηριξανε οσο πήγαινε, σε όλες τις συσκευές. (και αυτό έγινε πριν απο καμια 5ετια)

 

Τωρα στο αντροιντ, παίζει να πάρεις ναυαρχίδα με 400€ να πάρεις μια αναβάθμιση μες στο χρόνο και μετά επειδή θα βγει το πιο καινούριο μοντέλο της ναυαρχίδας σου να μην δεις αναβάθμιση ποτε. (Εν έτη 2015)

 

Μην βγούμε άλλο οφ τοπικ.

 

Morning ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...