Προς το περιεχόμενο

Άθλια γραμμή internet, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μέχρι προ λίγου είχα OTE conn-x 4Mbp/s η οποία σύνδεση έκανε περίπου 1-2 αποσυνδέσεις την ημέρα (ή και καμία) + κάποιες φορές lag όπου πάγωνε η σύνεση για ένα μικρό χρονικό διάστημα και επανερχόταν.

 

Τώρα που έκανα ανανέωση, έβαλα έως 24Mbp/s, πιάνω απο 6Mbp/s έως και 9Mbp/s.

Λοιπόν...με το που συνδέτε το router, κάνει αποσύνδεση ή στο καπάκι ή μετά απο λίγα λεπτά, σπάνια θα κρατήσει την σύνδεση για ώρα (to router κάνει restart).

 

Έχω δοκιμάσει να κάνω απομόνοση όλες της συσκεύες και να δουλέψω σκέτο το router κ.τ.λ.

Έχω δοκιμάσει άλλο router (ένα της πλάκας της Wind).

Καμία βελτίωση.

 

Τα καλώδια μου, ethernet και τηλεφωνικά δίχνουν όλα "okay".

 

Παραθέτω κάποιες εικόνες, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία σχετικά με το θέμα θέλετε, πείτε μου και θα ανεβάσω asap.

 

post-167626-0-29368600-1427625710_thumb.png

post-167626-0-23633400-1427625712_thumb.png

post-167626-0-87683100-1427625714_thumb.png

 

Το να πάρεις τηλέφωνο τον OTE και να δηλώνεις βλάβες...δέν κάνει τίποτα!

Και εγώ δέν την παλεύω άλλο με αυτό το χάλι, θέλω να έχω μία σταθερή σύνδεση χωρίς καμία αποσύνδεση, χωρίς lag με τον Α ή Β τρόπο.

Ας είναι και 2Mbps.

 

Επίσης, διατίθομαι να αγοράσω ένα καλό, ακριβό router εάν αυτό θα μπορούσε να βοηθήσει.

 

Τί προτίνετε ρε παιδιά να κάνω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ήτανε και η μεγαλύτερη διάρκεια uptime που έχω δεί μέχρι σήμερα :P

Το margin πέφτει κάθε τρεις και λίγο στο 6 και η σύνδεση χάνετε μιά για πάντα.

post-167626-0-41572900-1427634141_thumb.png

 

Για να μπορέσω να έχω internet , πρέπει να αλλάξω το ADSL2+ σε:

post-167626-0-27090400-1427634249_thumb.png

 

Όπου θα πάρω αυτά τα στατιστικά:

post-167626-0-58057900-1427634373_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην δικιά μου γραμμή από ADSL2+ το έκανα ADSL2 και από τα 15 έπεσα στα 7-9. Πιο αργό μεν αλλά καθόλου errors και έχω δει uptime 35 μέρες! Αλλιώς κάθε μια ώρα και μια αποσύνδεση! Τώρα ανυπομονώ να έρθει ο Μάιος να που θα είναι διαθέσιμο το VDSL να βάλω την 50αρα μπας και δω άσπρη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην δικιά μου γραμμή από ADSL2+ το έκανα ADSL2 και από τα 15 έπεσα στα 7-9. Πιο αργό μεν αλλά καθόλου errors και έχω δει uptime 35 μέρες! Αλλιώς κάθε μια ώρα και μια αποσύνδεση! Τώρα ανυπομονώ να έρθει ο Μάιος να που θα είναι διαθέσιμο το VDSL να βάλω την 50αρα μπας και δω άσπρη μέρα!

Είσαι σε πολύ καλύτερη μοίρα απο εμένα:P

Το SNR Margin διπλασιάστικε τώρα...

Αυτές η τεράστιες αυξομιώσεις είναι φυσιολογικές ρε παιδιά?

post-167626-0-92376300-1427637749_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σιγουρα η  γραμμη σου εχει θεμα... Ομως υπαρχουν ρουτερ που κρατανε την γραμμη σε χαλια συνδεσεις οπως η δικη σου, ωστε να μην κανουν αποσυνδεσεις η να κανουν ελαχιστες... Η κακη μερα για σενα φαινοταν απο πριν. ειχες 4 Mbps και ειχες αποσυνδεσεις...δεν θα εχεις τωρα με 9 ?

 

Για μενα δωστο κατ' αρχην βλαβη στον ΟΤΕ και αν δεν δεις διαφορα παρε ενα καλυτερο ρουτερ. Το ΖΤΕ (και μαλιστα ειδικα αυτο του ΟΤΕ) παιζει να' ναι το χειροτερο ολων που εχω δει.... Επισης καλος θα ηταν και ενας ελεγχος στην εσωτερικη σου εγκατασταση και στις πριζες σου. Αλλαξε και κανενα φιλτρακι. Αν δεν μπορεις μονος σου φωναξε καποιον ηλεκτρολογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σιγουρα η  γραμμη σου εχει θεμα... Ομως υπαρχουν ρουτερ που κρατανε την γραμμη σε χαλια συνδεσεις οπως η δικη σου, ωστε να μην κανουν αποσυνδεσεις η να κανουν ελαχιστες... Η κακη μερα για σενα φαινοταν απο πριν. ειχες 4 Mbps και ειχες αποσυνδεσεις...δεν θα εχεις τωρα με 9 ?

 

Για μενα δωστο κατ' αρχην βλαβη στον ΟΤΕ και αν δεν δεις διαφορα παρε ενα καλυτερο ρουτερ. Το ΖΤΕ (και μαλιστα ειδικα αυτο του ΟΤΕ) παιζει να' ναι το χειροτερο ολων που εχω δει.... Επισης καλος θα ηταν και ενας ελεγχος στην εσωτερικη σου εγκατασταση και στις πριζες σου. Αλλαξε και κανενα φιλτρακι. Αν δεν μπορεις μονος σου φωναξε καποιον ηλεκτρολογο...

 

Το έχω δώσει βλάβη στον ΟΤΕ 10 φόρες, πότε δέν μου είπανε οτι είδανε κάποιο πρόβλημα.

Ο τεχνικός που είχε έρθει εδώ και καλά για να ελένξει όταν ξανα έβαλα ΟΤΕ σύνδεση πρίν ένα χρόνο, απλά έβαλε στην πρίζα το μηχάνημα του και έβγαλε πόρισμα οτι είναι όλα καλα.

 

Είπα και προηγουμένος οτι τα φιλτράκια κ.τ.λ. τα έχω όλα ελέγξει, όλα δείχνουν να είναι "okay".

 

Ανεβάζω επίσης στατιστικά όπου έχω συνδεθεί στα 4.7Mbp/s και είναι uptime 3 ώρες τώρα χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα.

post-167626-0-12604200-1427653237_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δώσει βλάβη στον ΟΤΕ 10 φόρες, πότε δέν μου είπανε οτι είδανε κάποιο πρόβλημα.

Ο τεχνικός που είχε έρθει εδώ και καλά για να ελένξει όταν ξανα έβαλα ΟΤΕ σύνδεση πρίν ένα χρόνο, απλά έβαλε στην πρίζα το μηχάνημα του και έβγαλε πόρισμα οτι είναι όλα καλα.

 

Είπα και προηγουμένος οτι τα φιλτράκια κ.τ.λ. τα έχω όλα ελέγξει, όλα δείχνουν να είναι "okay".

 

Ανεβάζω επίσης στατιστικά όπου έχω συνδεθεί στα 4.7Mbp/s και είναι uptime 3 ώρες τώρα χωρίς κάποιο εμφανές πρόβλημα.

attachicon.gifrouter8.png

Τοτε φιλε μου το μονο που βλεπω οτι μπορεις να κανεις ειναι να παρεις ενα καλυτερο ρουτερ. Το ΖΤΕ (και μαλιστα ειδικα αυτο του ΟΤΕ) οπως προειπα, ετσι κι αλλιως ειναι για τα μπαζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα thomson/technicolorθα ειναι πιο σταθερο.μετα ναι παει βλαβη και αντε βγαλε ακρη με τον οτε.το g.dmt ή να ζητησεις μεγαλυτερο Margin ειναι ενας τροπος να παιξει πιο σταθερα η γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια προβλήματα με εσένα είχα και εγώ.Δήλωσα βλάβη και όταν ήρθε ο τεχνικός μου έδειξε στο μηχάνημα που το είχε συνδέσει με το κουτί έξω από το σπίτι ότι έπιανε εκείνη τη στιγμή γύρω στα 19mbps ,ενώ την ίδια στιγμή , μέσα στο ρουτερ κλείδωνε στα 7 mbps.Τελικά έφερα ηλεκτρολόγο και άλλαξα όλη την καλωδίωση και τώρα είμαι περίπου στα 18mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια προβλήματα με εσένα είχα και εγώ.Δήλωσα βλάβη και όταν ήρθε ο τεχνικός μου έδειξε στο μηχάνημα που το είχε συνδέσει με το κουτί έξω από το σπίτι ότι έπιανε εκείνη τη στιγμή γύρω στα 19mbps ,ενώ την ίδια στιγμή , μέσα στο ρουτερ κλείδωνε στα 7 mbps.Τελικά έφερα ηλεκτρολόγο και άλλαξα όλη την καλωδίωση και τώρα είμαι περίπου στα 18mbps.

το πρωτο πραγμα που κανει καποιος οταν εχει γενικοτερα προβληματα ειναι να βλεπει ποσο συγχρονιζει στον κατανεμητη/χωνευτη.συνηθως υπαρχει και αναπληρωματικο ζευγαρι απο εξω προς τα μεσα.καποιες φορες μπορει να φταιει κατι ειτε στην καθετη είτε και στην οριζοντια.και δεν ειναι μονο να εχει παθει κατι το καλωδιο σαν χαλκος αλλα να εχουν γινει κακες συνδεσεις ή και λαθος συνδεσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...