Προς το περιεχόμενο

Το iPad της Apple γίνεται 5 ετών


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι αυτά τα προϊόντα που έφτιαχνε πριν από 20 χρόνια η Apple και είναι αντίστοιχα με το iphone; Παραπομπές παρακαλώ... Πριν από 20 χρόνια υπήρχαν κάποια "τούβλα" με την ικανότητα να κάνουν κλήσεις και η Apple είχε smartphones (ή κάτι αντίστοιχο); :blink: Θέλω κι εγώ αυτό που καπνίζεις... :D :D :D

 

 

...Και γω το ίδιο. Πού καταλήγει αυτή η δήλωση;

 

 

...Εκτός κι αν γράφουνε κάτι καλό γι αυτή. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω από σένα. Εσύ, κατά τα άλλα, δεν έχεις κανένα πρόβλημα στο να "κάνεις διάλογο και συζήτηση χωρίς προκατάληψη". Κατά την υπογραφή σου...

 

 

 

Ευχαριστώ :D ... Αλλά δεν κατάλαβα : τί εννοείς; Τί λένε οι περισσότεροι; :huh:

 

 

Μάλιστα δάσκαλε... ^_^ . Δημοκρατία έχουμε, φυσικά και μπορείς να παρεμβαίνεις και να λες τη γνώμη σου. :)

 

 

Το marketing άρχισε να εφαρμόζεται στις επιχειρήσεις το 1960 σαν επιχειρηματικός σχεδιασμός και ενσωματώθηκε σε όλη την παραγωγική διαδικασία τη δεκαετία του 80 περίπου. Και για να μην ψάχνεις στο wiki είναι από το "Αρχές Μαρκετινγκ Η Ελληνική προσέγγιση" Εκδ. Rosilli. Αν και είναι κάτι που έχω διδαχτεί εδώ και αρκετά χρόνια. Το αν κλέβει στα benchmark το έχω αναλύσει παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση τα benchmarks είναι optimized για τα προϊόντα της, πράγμα που δεν μπορεί να υποστηρίξει κανένας άλλος (τουλάχιστον στο βαθμό που μπορεί η Apple). Αυτό και μόνο της δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα, που δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς. Το ότι αναφέρεις την ιστορία της σε τί ακριβώς αποσκοπεί; Θέλεις να στηρίξεις κάποιο λογικό επιχείρημα ή απλά προσπαθείς να επαληθεύσεις το παραπάνω που έγραψα:

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι υποκειμενική, η πραγματικότητα είναι αντικειμενική. H αντίληψη της πραγματικότητας εξαρτάται και από τις γνώσεις του ατόμου. Θυμάμαι, γιατί ήμουν εκεί και μάλιστα σε αρκετά μεγάλη ηλικία, αλλά δεν κατάλαβα (για ακόμα μια φορά) το νόημα. Εκτός κι αν εννοείς ότι είμαι πολύ μικρός για να κρίνω μια εταιρεία όπως η Apple (Holy Grail). :D

 

Να γράψω, τέλος, ότι δεν έχω καμία διάθεση να σε προσβάλλω και συγνώμη αν, άθελά μου, το έκανα. Ο καθένας μας λέει τη γνώμη του και ασχέτως αν διαφωνούμε, χαίρομαι που το κάνουμε πολιτισμένα... :-) και δεν το γράφω ειρωνικά.

με τον όρο αντίστοιχα εννοώ σε σχεδιασμό και όχι απαραίτητα το ίδιο ακριβώς προϊόν. Συγνώμη που δεν το κατάλαβες ή που δεν στο έδωσα να καταλάβεις θεωρώντας οτι καπνίζω κάτι....το iMac ειναι ένα παράδειγμα σχεδιασμού αντίστοιχου του iPhone. Οι γραμμές και τα σχέδια έγιναν απο τους ίδιους ανθρώπους που μετα σχεδίασαν και το iPhone και τα υπόλοιπα προϊόντα της Apple. Η παράδοση στο design προϋπήρχε πριν το iPhone και λέγε οτι θες για κάπνισμα....

Αυτα που γράφεις μικρή σχέση έχουν με την ιστορία της Apple, που προφανώς αγνοείς. Ποτέ δεν έφτιαξε σε όλη την ιστορία της μηχανήματα με specs που να κερδίζουν σε benchmark. Πάντα ήταν όμορφα αλλά όχι δυνατά. Το να θεωρείς οτι σκοπό έχουν τα benchmark όταν ούτε κάν αναφέρετε απο την apple η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή καταντάει κουραστικό...

Αφού δεν έχουν σκοπό το benchmark λες οτι το κάνουν λόγω marketing... Να σε ρωτήσω κάτι το marketing που τοσο καλα γνωρίζεις γιατι δεν πας να το διδάξεις σε καμία άλλη εταιρεία μπάς και ανταγωνιστεί σοβαρά την apple? συγνώμη που σε κοροϊδεύω αλλά δεν μου αφήνεις περιθώρια, γιατι πιστεύω οτι με κοροϊδεύεις γράφοντας για μένα παραφράζοντας την υπογραφή μου και αυτα που λέω κατα οπως σας αρέσει.

Γενικά η καραμέλα του marketing που χρησιμοποιείται αποκλειστικά με την Apple νομίζω οτι εχει λιώσει και την χρησιμοποιούν άτομα που δεν ξέρουν τι άλλο να πουν.

Ιστορίες συνωμοσίας, οτι μας ψεκάζουν δείχνουν άτομα με προβλήματα. Επίσης αλλα τέτοια διαφορά δείχνουν έλλειψη σοβαρών επιχειρημάτων. Υπαρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν την ίδια τύχη με την apple στον τομέα τους αλλά σε καμία δεν εχω τύχη να γράφουν τέτοια σχόλια αντίδρασης. Η αλήθεια οτι η apple άλλαξε πολλά απο τα δεδομένα σε κάποιους που δεν την γνώριζαν απο παλαιότερα ή την αγνοούσαν σχολιάζοντας μας, ως γραφικούς όταν τους λέγαμε χρόνια τωρα οτι θα έρθει αυτή η στιγμή που τωρα λόγω εγωισμού αρνούνται να πιστέψουν. Αρνούνται να πιστέψουν οτι όχι μονο δεν πάει για κλείσιμο ,αλλά οτι θα κλείσει και κάποιες άλλες εταιρίες που αυτοί ειναι κολλημένοι. Τα σχόλια που γίνονται ακόμα απο κάποιους ειναι γιατι οι ίδιοι δεν το έχουν αποδεχτεί. Οι ίδιοι που γράφουνε τωρα για το "φαινόμενο της apple" κάνοντας αναλύσεις σαν και τις δικές σου, ειναι τα ίδια άτομα που γράφανε παλαιότερα οτι η apple δεν εχει μέλλον κτλ. Περιμένεις τωρα απο αυτα τα άτομα να κάνουν συζήτηση χωρις προκατάληψη?

Είδες λοιπόν που χρησιμοποιείς τα λόγια μου οπως σου αρέσει γιατι δεν έχεις σοβαρά επιχειρήματα να χρησιμοποιήσεις? υποθέσεις οτι κλέβει , οτι ψεκάζει, οτι ειναι δικτάτορας και κάτι αλλά που τα γράφουν οι ανταγωνιστές της δεν ειναι σοβαρά λόγια για να με πείσεις για τα αντίθετο.

δεν θα το συνεχίσω άλλο, πιστεύω οτι έγινα σαφής οτι δεν ειναι σωστό να κανείς προσωπική επίθεση σε ένα σχόλιο που έκανα σχετικά με τα benchmark που πιστεύω οτι ειναι σωστό. Άλλωστε αν ήταν λάθος θα το αγνοούσες και δεν θα έφτανες στο σημείο να ανακατεύεις τόσες πολλές απόψεις και άσχετα πραγματα μεταξύ τους για να υπερασπίσεις το λάθος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον όρο αντίστοιχα εννοώ σε σχεδιασμό και όχι απαραίτητα το ίδιο ακριβώς προϊόν. Συγνώμη που δεν το κατάλαβες ή που δεν στο έδωσα να καταλάβεις θεωρώντας οτι καπνίζω κάτι....το iMac ειναι ένα παράδειγμα σχεδιασμού αντίστοιχου του iPhone. Οι γραμμές και τα σχέδια έγιναν απο τους ίδιους ανθρώπους που μετα σχεδίασαν και το iPhone και τα υπόλοιπα προϊόντα της Apple. Η παράδοση στο design προϋπήρχε πριν το iPhone και λέγε οτι θες για κάπνισμα....

Μάλιστα. Με τη φράση :"20 χρόνια τωρα φτιάχνει αντίστοιχα προϊόντα με το iPhone",χωρίς περαιτέρω εξήγηση, εννοούσες: "σε σχεδιασμό και όχι απαραίτητα το ίδιο ακριβώς προϊόν". Εκτός τόπου και χρόνου. Το κάπνισμα ήταν για να αστειευτώ και όχι για να σε κοροϊδέψω, το έγραψα άλλωστε (ξεκάθαρα στο τέλος του πόστ μου), αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες.

 

Αυτα που γράφεις μικρή σχέση έχουν με την ιστορία της Apple, που προφανώς αγνοείς. Ποτέ δεν έφτιαξε σε όλη την ιστορία της μηχανήματα με specs που να κερδίζουν σε benchmark. Πάντα ήταν όμορφα αλλά όχι δυνατά. Το να θεωρείς οτι σκοπό έχουν τα benchmark όταν ούτε κάν αναφέρετε απο την apple η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή καταντάει κουραστικό...

Η "ιστορία της Apple" είναι το μοναδική σου κουβέντα που μοιάζει με επιχείρημα, εδώ και πολλά post. Θα ήταν επιχείρημα αν τη χρησιμοποιούσες για να στηρίξεις κάτι συγκεκριμένο και όχι το κλασσικό, αόριστο : "σκάσε εσύ δεν ξέρεις" που εφαρμόζουν όσοι δεν έχουν επιχειρήματα. Αν διαβάσεις τα post σου, δεν έχεις κανένα άλλο επιχείρημα. Και μετά μου μιλάς για κούραση...

 

Αφού δεν έχουν σκοπό το benchmark λες οτι το κάνουν λόγω marketing... Να σε ρωτήσω κάτι το marketing που τοσο καλα γνωρίζεις γιατι δεν πας να το διδάξεις σε καμία άλλη εταιρεία μπάς και ανταγωνιστεί σοβαρά την apple? συγνώμη που σε κοροϊδεύω αλλά δεν μου αφήνεις περιθώρια, γιατι πιστεύω οτι με κοροϊδεύεις γράφοντας για μένα παραφράζοντας την υπογραφή μου και αυτα που λέω κατα οπως σας αρέσει.

Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν ότι το ξέρουν, ειδικά εδώ στην Ελλάδα και το παίζουν "ξερόλες", χωρίς καμία γνώση. Μπορεί να έχεις πέσει πάνω σε πολλούς τέτοιους, αλλά καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς σαν διακιολογία, κάθε φορά που θέλεις να "ξεφύγεις". Το να "τσουβαλιάζεις" τους πάντες και να τους δίνεις τους χαρακτηρισμούς, όπου σε βολεύει, δεν είναι υπέυθυνη στάση.

 

 

Γενικά η καραμέλα του marketing που χρησιμοποιείται αποκλειστικά με την Apple νομίζω οτι εχει λιώσει και την χρησιμοποιούν άτομα που δεν ξέρουν τι άλλο να πουν.

Συμφωνώ. Αλλά, ειδικά, δεν είμαι τέτοια περίπτωση και δε με ενδιαφέρει. Σου έχω φέρει άπειρα επιχειρήματα, παραπομπές κτλ, αλλά δε μου απάντησες σε τίποτα, πέρα από το κλασσικό "δεν ξέρουν αυτοί, ξέρω εγώ" ή μάλλον "δεν ξέρει καλύτερα από εμένα κανένας στον πλανήτη αυτό". Σαν τα μαστόρια στην οικοδομή, που είναι όλοι τους μηχανικοί : "αυτοί ξέρουν", "τα έχουν ζήσει", "έχουν εμπειρία" κτλ και μετά τρέχουν σαν τρελοί να διορθώσουν την χαζομάρα που έκαναν επειδή δεν ακολούθησαν τις οδηγίες του μηχανικού...

 

Ιστορίες συνωμοσίας, οτι μας ψεκάζουν δείχνουν άτομα με προβλήματα. Επίσης αλλα τέτοια διαφορά δείχνουν έλλειψη σοβαρών επιχειρημάτων. Υπαρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν την ίδια τύχη με την apple στον τομέα τους αλλά σε καμία δεν εχω τύχη να γράφουν τέτοια σχόλια αντίδρασης.

Ιστορίες συνωμοσίας υπάρχουν, όπως υπάρχουν και άτομα που βαπτίζουν "θεωρίες συνωμοσίας" αυτά που δεν καταλαβαίνουν ή αυτά που δεν τους συμφέρουν. Ο κάθε άνθρωπος, υποσυνείδητα, προσλαμβάνει την αλήθεια που τον βολεύει. Όπως κάποιος, που δεν ξέρει καθόλου από τεχνολογία, μπορεί να νομίζει ότι ο Η/Υ δουλεύει με ένα μαγικό τρόπο... Το να λέω τη γνώμη μου επιτρέπεται ακόμα... Εκτός κι αν η Apple είναι θρησκεία και με βγάλεις αιρετικό στο τέλος...

 

Η αλήθεια οτι η apple άλλαξε πολλά απο τα δεδομένα σε κάποιους που δεν την γνώριζαν απο παλαιότερα ή την αγνοούσαν σχολιάζοντας μας, ως γραφικούς όταν τους λέγαμε χρόνια τωρα οτι θα έρθει αυτή η στιγμή που τωρα λόγω εγωισμού αρνούνται να πιστέψουν. Αρνούνται να πιστέψουν οτι όχι μονο δεν πάει για κλείσιμο ,αλλά οτι θα κλείσει και κάποιες άλλες εταιρίες που αυτοί ειναι κολλημένοι. Τα σχόλια που γίνονται ακόμα απο κάποιους ειναι γιατι οι ίδιοι δεν το έχουν αποδεχτεί. Οι ίδιοι που γράφουνε τωρα για το "φαινόμενο της apple" κάνοντας αναλύσεις σαν και τις δικές σου, ειναι τα ίδια άτομα που γράφανε παλαιότερα οτι η apple δεν εχει μέλλον κτλ. Περιμένεις τωρα απο αυτα τα άτομα να κάνουν συζήτηση χωρις προκατάληψη?

Α! Κατάλαβα... Παλιό απωθημένο... Γι αυτό και τόσος φανατισμός. Προφανώς έχεις ακούσει πολλά στο παρελθόν που η Apple κατείχε μονοψήφια νούμερα και παίρνεις το "αίμα σου πίσω" τώρα που γιγαντώθηκε ικανοποιώντας τον εγωισμό σου για την επιλογή σου... ΟΚ. Δικαίωμά σου. Η αλήθεια είναι ότι το έχω υποψιαστεί εδώ και πολλά posts...

 

Είδες λοιπόν που χρησιμοποιείς τα λόγια μου οπως σου αρέσει γιατι δεν έχεις σοβαρά επιχειρήματα να χρησιμοποιήσεις? υποθέσεις οτι κλέβει , οτι ψεκάζει, οτι ειναι δικτάτορας και κάτι αλλά που τα γράφουν οι ανταγωνιστές της δεν ειναι σοβαρά λόγια για να με πείσεις για τα αντίθετο.

δεν θα το συνεχίσω άλλο, πιστεύω οτι έγινα σαφής οτι δεν ειναι σωστό να κανείς προσωπική επίθεση σε ένα σχόλιο που έκανα σχετικά με τα benchmark που πιστεύω οτι ειναι σωστό. Άλλωστε αν ήταν λάθος θα το αγνοούσες και δεν θα έφτανες στο σημείο να ανακατεύεις τόσες πολλές απόψεις και άσχετα πραγματα μεταξύ τους για να υπερασπίσεις το λάθος σου.

Σου έχω κάνει παραπομπές που συμπληρώνουν ολόκληρο βιβλίο, που στηρίζονται στα πιο αξιόπιστα μέσα ενημέρωσης που διαθέτει ο πλανήτης. Τί φταίω εγώ που δε σε βολεύει να τις δεχτείς ως επιχειρήματα. Το να με βγάζεις τρελό (γράφοντας πράγματα που δεν έγραψα εγώ, όπως πχ οτι ψεκάζει, οτι ειναι δικτάτορας κτλ)  είναι πολύ βολικό. Το κάνουν και οι δικηγόροι, όταν δεν έχουν πραγματικά επιχειρήματα, από αρχαιοτάτων ετών (βλ. Λυσίας). Αυτό και το "δεν ξέρει κανένας, μόνο εγώ" γράφεις ως επιχειρήματα, εδώ και πολλές γραμμές κειμένου. Ποια είναι σοβαρά λόγια για σένα; Θα ήθελα να μου δώσεις δυο-τρία παραδείγματα "σοβαρού λόγου", που να είναι κατά της Apple για να καταλάβω τί εννοείς. <- Σε αυτό περιμένω απάντηση...

Σχετικά με τα benchmark ακόμα και ο ποιο μεγάλος fan μου έχει παραδεχτεί ότι είναι optimized για το μενού της, λογικό ,αφού ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ IOS (επιχείρημα που αντιλαμβάνεται ο καθένας) και έχει πολύ περιορισμένη ποικολία hardware σε σχεση με όλα τα άλλα λειτουργικά. Εσύ ούτε αυτό... Δεν ανακάτεψα πολλές απόψεις, αλλά μια και ξεκάθαρη. Διάβασε τα προηγούμενα σχόλιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Με τη φράση :"20 χρόνια τωρα φτιάχνει αντίστοιχα προϊόντα με το iPhone",χωρίς περαιτέρω εξήγηση, εννοούσες: "σε σχεδιασμό και όχι απαραίτητα το ίδιο ακριβώς προϊόν". Εκτός τόπου και χρόνου. Το κάπνισμα ήταν για να αστειευτώ και όχι για να σε κοροϊδέψω, το έγραψα άλλωστε, αλλά προφανώς δεν το κατάλαβες.

 

 

Η "ιστορία της Apple" είναι το μοναδική σου κουβέντα που μοιάζει με επιχείρημα, εδώ και πολλά post. Θα ήταν επιχείρημα αν τη χρησιμοποιούσες για να στηρίξεις κάτι συγκεκριμένο και όχι το κλασσικό, αόριστο : "σκάσε εσύ δεν ξέρεις" που εφαρμόζουν όσοι δεν έχουν επιχειρήματα. Αν διαβάσεις τα post σου, δεν έχεις κανένα άλλο επιχείρημα. Και μετά μου μιλάς για κούραση...

 

 

Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν ότι το ξέρουν, ειδικά εδώ στην Ελλάδα και το παίζουν "ξερόλες", χωρίς καμία γνώση.

 

 

 

Συμφωνώ. Αλλά, ειδικά, δεν είμαι τέτοια περίπτωση και δε με ενδιαφέρει. Σου έχω φέρει άπειρα επιχειρήματα, παραπομπές κτλ, αλλά δε μου απάντησες σε τίποτα, πέρα από το κλασσικό "δεν ξέρουν αυτοί, ξέρω εγώ" ή μάλλον "δεν ξέρει καλύτερα από εμένα κανένας στον πλανήτη αυτό".

 

 

Ιστορίες συνωμοσίας υπάρχουν, όπως υπάρχουν και άτομα που βαπτίζουν "θεωρίες συνωμοσίας" αυτά που δεν καταλαβαίνουν ή αυτά που δεν τους συμφέρουν. Ο κάθε άνθρωπος, υποσυνείδητα, προσλαμβάνει την αλήθεια που τον βολεύει. Όπως κάποιος που δεν ξέρει καθόλου από τεχνολογία μπορεί να νομίζει ότι ο Η/Υ δουλεύει με ένα μαγικό τρόπο... Το να λέω τη γνώμη μου επιτρέπεται ακόμα... Εκτός κι αν η Apple είναι θρησκεία και με βγάλεις αιρετικό στο τέλος...

 

 

Α! Κατάλαβα... Παλιό απωθημένο... Γι αυτό και τόσος φανατισμός. Προφανώς έχεις ακούσει πολλά στο παρελθόν που η Apple κατείχε μονοψήφια νούμερα και παίρνεις το "αίμα σου πίσω" τώρα που γιγαντώθηκε ικανοποιώντας τον εγωισμό σου για την επιλογή σου... ΟΚ. Δικαίωμά σου.

 

 

Σου έχω κάνει παραπομπές που συμπληρώνουν ολόκληρο βιβλίο. Τί φταίω εγώ που δε σε βολεύει να τις δεχτείς ως επιχειρήματα. Το να με βγάζεις τρελό (γράφοντας πράγματα που δεν έγραψα εγώ, όπως πχ οτι ψεκάζει, οτι ειναι δικτάτορας κτλ) είναι πολύ βολικό. Το κάνουν και οι δικηγόροι, όταν δεν έχουν πραγματικά επιχειρήματα, από αρχαιοτάτων ετών (βλ. Λυσίας). Αυτό και το "δεν ξέρει κανένας, μόνο εγώ" γράφεις ως επιχειρήματα, εδώ και πολλές γραμμές κειμένου. Ποια είναι σοβαρά λόγια για σένα; Θα ήθελα να μου δώσεις ένα παράδειγμα "σοβαρού λόγου", που να είναι κατά της Apple για να καταλάβω τί εννοείς. <- Σε αυτό περιμένω απάντηση...

Σχετικά με τα benchmark ακόμα και ο ποιο μεγάλος fan μου έχει παραδεχτεί ότι είναι optimized για το μενού της, λογικό ,αφού ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ IOS (επιχείρημα που αντιλαμβάνεται ο καθένας). Εσύ ούτε αυτό... Δεν ανακάτεψα πολλές απόψεις, αλλά μια και ξεκάθαρη. Διάβασε τα προηγούμενα σχόλιά μου.

Ρε φίλε θες να μας πεις τόσα χρόνια που ανέπτυσσε και εργαζόταν την συγκεκριμένη αρχιτεκτονική cpu το έκανε για χάρη των benchmark και του marketing ? απλά έλεος...

Αν δε έχεις ιδέα για του τι γράφεις ασχολησου καλύτερα με τις ουρές έξω κανένα απο Apple Store.

Πραγματικά καταντάει εκνευριστική η επιμονή σου για ένα θέμα που τεχνολογικά εξηγείται αλλά ΕΣΥ θέλεις να αναγάγεις σε οικονομοτεχνικό με όρους marketing.

Πήγαινε δες τι κάνει ένας tegra και ένας καινούργιος exynos σε επίπεδο απόδοσης cpu και έλα να μας πεις για κλέψιμο στο benchmark...

Ξεχνάς οτι το iOS αναπτύχθηκε πάνω στο OS x το οποίο κάποτε δούλευε μονο πάνω σε παρόμοιας αρχιτεκτονικής cpu. Α μάλιστα τότε το έκανε πάλι για marketing.....πολύ επικίνδυνο marketing γιατι θα εξαφανιζόταν απο τα desktop αν το συνέχιζε. Είδε και απο είδε απο την κατάρρευση της συνεργασίας με την Ibm που της προμήθευε επεξεργαστές και αποφάσισε να αλλάξει ολόκληρο το λειτουργικό της σε Intel ώστε να μην βρεθεί με απαρχαιωμένα desktop μηχανήματα. Παρολαυτα δεν το έβαλε κάτω και όχι λόγω marketing... Συνέχισε να ασχολείται με την συγκεκριμένη τεχνολογία cpu αγοράζοντας εταιρείες σχεδιασμού cpu.

Όλα αυτα για το marketing και τα benchmark? δεν νομίζω Τάκη....

Δεν περιμένω να το καταλάβεις τα παραπάνω γιατι η μόνη ασχολία σου οπως και των περισσότερων να σχολιάζεται πόσο πρόβατα ή κολλημένοι ειναι αυτοί της Apple...

Περαστικά και καλή συνέχεια....

ΥΓ. Πάλι καλα που δεν είπες οτι την περίοδο που έτρεχε με ibm πείραζε και τότε benchmark....απλά έ λ ε ο ς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε θες να μας πεις τόσα χρόνια που ανέπτυσσε και εργαζόταν την συγκεκριμένη αρχιτεκτονική cpu το έκανε για χάρη των benchmark και του marketing ? απλά έλεος...

Αν δε έχεις ιδέα για του τι γράφεις ασχολησου καλύτερα με τις ουρές έξω κανένα απο Apple Store.

Πραγματικά καταντάει εκνευριστική η επιμονή σου για ένα θέμα που τεχνολογικά εξηγείται αλλά ΕΣΥ θέλεις να αναγάγεις σε οικονομοτεχνικό με όρους marketing.

Εταιρεία χωρίς τεχνολογία υπάρχει... Εταιρεία χωρίς "οικονομοτεχνικούς όρους" και marketing ΔΕΝ υπάρχει. Ακόμα και οι ίδιοι στην Apple, όπως και σε κάθε εταιρεία, τα οικονομικά μεγέθη και το τμήμα marketing υπολογίζουν και όχι την τεχνολογία. Ρώτα κάποιον φίλο σου που ξέρει οικονομικά να σου διαλύσει το μύθο περί "τεχνολογίας"...

 

Πήγαινε δες τι κάνει ένας tegra και ένας καινούργιος exynos σε επίπεδο απόδοσης cpu και έλα να μας πεις για κλέψιμο στο benchmark...

Ξεχνάς οτι το iOS αναπτύχθηκε πάνω στο OS x το οποίο κάποτε δούλευε μονο πάνω σε παρόμοιας αρχιτεκτονικής cpu. Α μάλιστα τότε το έκανε πάλι για marketing.....πολύ επικίνδυνο marketing γιατι θα εξαφανιζόταν απο τα desktop αν το συνέχιζε.

Γιατί ποιος το θυμάται; Ακόμα κι αυτοι προσπαθούν να το ξεχάσουν. Αυτό ήταν η "πατάτα", που έκανε το τμήμα marketing της εταιρείας, με το να διαδίδει ότι είναι το OSx σε lite έκδοση (με συμβατότητα εφαρμογών), ενώ στην πραγματικότητα απέχουν πάρα πολύ. Έχουν κάποιες ομοιότητες, αλλά καμία συμβατότητα. Το  αν ο tegra ή ο exypnos κλέβουν το ξέρω τόσο εγώ όσο και όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι : απλά συγκρινεις τις διαφορετικές συσκευές και βλέπεις αν οι διαφορές δικαιολογούνται. Στην Apple δε μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο... Επειδή αυτή είναι "καλή" και "τίμια" και ενώ δε μπορεί κανένας να την καταλάβει αν κλέβει, αυτη ΔΕΝ το κάνει. Οι άλλοι κατασκευαστές, που ξέρουν ότι μπορείς να τους πιάσεις, συνεχίζουν να το κάνουν, η Apple που δεν μπορείς να την πιάσεις ΔΕΝ το κάνει (για κάποιο ανεξήγητο λόγο), απλά οι επεξεργαστές των iphone έχουν επιδόσεις desktop με 2W κατανάλωση...  Τα θες και τα γράφεις ή σου ξεφεύγουν;... Εννοείται ότι τα κάνει για το marketing, έτσι βγαίνουν τα λεφτά... Εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι μεγάλες εταιρείες έβγαλαν χρήματα με ηθικούς και σωστούς τρόπους. Αν, ναι : Ρώτα κάποιον φίλο σου που ξέρει οικονομικά να σου διαλύσει το μύθο περί "ηθικής".

 

Είδε και απο είδε απο την κατάρρευση της συνεργασίας με την Ibm που της προμήθευε επεξεργαστές και αποφάσισε να αλλάξει ολόκληρο το λειτουργικό της σε Intel ώστε να μην βρεθεί με απαρχαιωμένα desktop μηχανήματα. Παρολαυτα δεν το έβαλε κάτω και όχι λόγω marketing... Συνέχισε να ασχολείται με την συγκεκριμένη τεχνολογία cpu αγοράζοντας εταιρείες σχεδιασμού cpu.

Όλα αυτα για το marketing και τα benchmark? δεν νομίζω Τάκη....

Θα σε απογοητεύσω, αλλά θα το ξαναγράψω: "Εννοείται ότι τα κάνει για το marketing, έτσι βγαίνουν τα λεφτά". Εταιρεία είναι και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Δεν την ενδιαφέρει η τεχνολογία που δεν της αποφέρει άμεσο ή έμεσο κέρδος σε μακροπρόθεσμο, μεσοπρόθεσμο ή βραχυπρόθεσμο ορίζοντα. Λυπάμαι που σου χαλάω το μύθο, αλλά έτσι δουλεύουν οι εταιρείες : Ρώτα κάποιον φίλο σου που ξέρει οικονομικά να σου διαλύσει το μύθο περί "σκοπού λειτουργίας των επιχειρήσεων". Η εταιρεία που έχεις στο μυαλό σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ... Λυπάμαι...

 

 

Δεν περιμένω να το καταλάβεις τα παραπάνω γιατι η μόνη ασχολία σου οπως και των περισσότερων να σχολιάζεται πόσο πρόβατα ή κολλημένοι ειναι αυτοί της Apple...

Περαστικά και καλή συνέχεια....

ΥΓ. Πάλι καλα που δεν είπες οτι την περίοδο που έτρεχε με ibm πείραζε και τότε benchmark....απλά έ λ ε ο ς...

Δεν  έχω γράψει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ότι οι αγοραστές της Apple είναι πρόβατα. Το "κολημένοι" δεν είναι δική σας αποκλειστικότητα-πατέντα, όσοι αγαπούν μια εταιρεία, χωρίς να έχουν κάποιο οικονομικό όφελος, μπορούν να διεκδικήσουν επάξια τον τίτλο. Είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις, κάποιον που δε θέλει να ακούσει, ότι ο υπολογιστής δεν είναι "μηχάνημα του διαβόλου", αλλά ψηφιακή τεχνολογία...

Ευχαριστώ, είμαι λίγο κρυωμένος...

ΥΓ. Γιατί να το πω; Ποιον ενδιαφέρει; Τους 5-10 σε όλο τον πλανήτη που έιχαν τα μηχανήματα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία χωρίς τεχνολογία υπάρχει... Εταιρεία χωρίς "οικονομοτεχνικούς όρους" και marketing ΔΕΝ υπάρχει. Ακόμα και οι ίδιοι στην Apple, όπως και σε κάθε εταιρεία, τα οικονομικά μεγέθη και το τμήμα marketing υπολογίζουν και όχι την τεχνολογία. Ρώτα κάποιον φίλο σου που ξέρει οικονομικά να σου διαλύσει το μύθο περί "τεχνολογίας"...

 

 

Γιατί ποιος το θυμάται; Ακόμα κι αυτοι προσπαθούν να το ξεχάσουν. Αυτό ήταν η "πατάτα", που έκανε το τμήμα marketing της εταιρείας, με το να διαδίδει ότι είναι το OSx σε lite έκδοση (με συμβατότητα εφαρμογών), ενώ στην πραγματικότητα απέχουν πάρα πολύ. Έχουν κάποιες ομοιότητες, αλλά καμία συμβατότητα. Το  αν ο tegra ή ο exypnos κλέβουν το ξέρω τόσο εγώ όσο και όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι : απλά συγκρινεις τις διαφορετικές συσκευές και βλέπεις αν οι διαφορές δικαιολογούνται. Στην Apple δε μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο... Επειδή αυτή είναι "καλή" και "τίμια" και ενώ δε μπορεί κανένας να την καταλάβει αν κλέβει, αυτη ΔΕΝ το κάνει. Οι άλλοι κατασκευαστές, που ξέρουν ότι μπορείς να τους πιάσεις, συνεχίζουν να το κάνουν, η Apple που δεν μπορείς να την πιάσεις ΔΕΝ το κάνει (για κάποιο ανεξήγητο λόγο), απλά οι επεξεργαστές των iphone έχουν επιδόσεις desktop με 2W κατανάλωση...  Τα θες και τα γράφεις ή σου ξεφεύγουν;... Εννοείται ότι τα κάνει για το marketing, έτσι βγαίνουν τα λεφτά... Εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι μεγάλες εταιρείες έβγαλαν χρήματα με ηθικούς και σωστούς τρόπους. Αν, ναι : Ρώτα κάποιον φίλο σου που ξέρει οικονομικά να σου διαλύσει το μύθο περί "ηθικής".

 

 

Θα σε απογοητεύσω, αλλά θα το ξαναγράψω: "Εννοείται ότι τα κάνει για το marketing, έτσι βγαίνουν τα λεφτά". Εταιρεία είναι και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Δεν την ενδιαφέρει η τεχνολογία που δεν της αποφέρει άμεσο ή έμεσο κέρδος σε μακροπρόθεσμο, μεσοπρόθεσμο ή βραχυπρόθεσμο ορίζοντα. Λυπάμαι που σου χαλάω το μύθο, αλλά έτσι δουλεύουν οι εταιρείες : Ρώτα κάποιον φίλο σου που ξέρει οικονομικά να σου διαλύσει το μύθο περί "σκοπού λειτουργίας των επιχειρήσεων". Η εταιρεία που έχεις στο μυαλό σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ... Λυπάμαι...

 

 

 

Δεν  έχω γράψει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ότι οι αγοραστές της Apple είναι πρόβατα. Το "κολημένοι" δεν είναι δική σας αποκλειστικότητα-πατέντα, όσοι αγαπούν μια εταιρεία, χωρίς να έχουν κάποιο οικονομικό όφελος, μπορούν να διεκδικήσουν επάξια τον τίτλο. Είναι σαν να προσπαθείς να πείσεις, κάποιον που δε θέλει να ακούσει, ότι ο υπολογιστής δεν είναι "μηχάνημα του διαβόλου", αλλά ψηφιακή τεχνολογία...

Ευχαριστώ, είμαι λίγο κρυωμένος...

ΥΓ. Γιατί να το πω; Ποιον ενδιαφέρει; Τους 5-10 σε όλο τον πλανήτη που έιχαν τα μηχανήματα αυτά;

Καλα αυτό το άγιο iOS....jailbreak δεν εχει? δεν μπορεί κανένας στον κόσμο να το ξεγελάσει ?

Είσαι εκτός θέματος και υπεκφευγεις όταν λες οτι οι εξέλιξη των επεξεργαστών ειναι μονο θέμα marketing. Σε λίγο θα μας πεις οτι και οι Intel επεξεργαστές ειναι θέμα marketing σε σχέση με τους Amd....

Ήδη με πιάνει το κεφάλι μου με την συλλογιστική σου....δεν απορώ γιατι είσαι άρρωστος....

Επειδή θέλω να ειμαι καλα άσε με να πιστεύω οτι τα αποτέλεσματα των benchmark ειναι αποτελέσματα έρευνας και εξέλιξης και όχι θέμα marketing μονο.

Στο συγκεκριμένο θέμα cpu η Apple εχει ένα μικρό προβάδισμα έναντι των υπολοίπων για τον ίδιο λόγο που εχει η Intel έναντι της Amd. Αυτό αποδεικνύεται απο την ιστορία της apple που στο συγκεκριμένο τομέα όσο και να θες να κλείσεις τα μάτια, εχει προχωρήσει αρκετά για τους λόγους που προανέφερα. Δεν θα μου κάνει έκπληξη να δω τους επεξεργαστές της σε desktop μηχανήματα ,οπως ήδη έχουν κάνει οι ανταγωνιστές της.

Μείνε κολλημένος στην σύγκριση mobile με desktop cpu και θα αρρωστήσεις περισσότερο. Ο διαχωρισμός για όσους δεν ασχολούνται μονο με τον marketing αρχίζει να μην υπάρχει.

 

Ξέρω οτι δεν ειναι κάτι που τα ακούς απο πολλούς αλλά οπως σου είπα δεν εξηγείς σωστά την υπογραφή μου. Κάτσε εκεί άρρωστος με τις απόψεις των πολλών για το marketing που κυβερνάει τον κόσμο, χωρις την ανάπτυξη της τεχνολογίας....

Δεν γίνεται στην πραγματικότητα το ένα χώρις το άλλο αλλά εσείς μείνετε κολλημένοι μονο στο ένα,στο marketing και αστέ εμάς τα 5- 10 άτομα να πιστεύουμε το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτό το άγιο iOS....jailbreak δεν εχει? δεν μπορεί κανένας στον κόσμο να το ξεγελάσει ?

Jailbreak? Εννοείς τη διαδικασία που του δίνει κάποιες από τις δυνατότητες που έχουν στάντερ τα άλλα λειτουργικά και ταυτόχρονα το βγάζει και εκτός εγγύησης; Ναι, ωραία. Τί σχέση έχει με το θέμα;

 

Είσαι εκτός θέματος και υπεκφευγεις όταν λες οτι οι εξέλιξη των επεξεργαστών ειναι μονο θέμα marketing. Σε λίγο θα μας πεις οτι και οι Intel επεξεργαστές ειναι θέμα marketing σε σχέση με τους Amd....

Παράθεσε το κομμάτι που έγραψα ότι : "οι εξέλιξη των επεξεργαστών ειναι μονο θέμα marketing". Αλλιώς σταμάτα να λασπολογείς. Μην ξεχνάς ότι δεν έχουμε προφορικό λόγο, αλλά γραπτό...

 

Ήδη με πιάνει το κεφάλι μου με την συλλογιστική σου....δεν απορώ γιατι είσαι άρρωστος....

Όταν έχω να κάνω με "ξερόλες" αρρωσταίνω. Αλλά το κρύωμα δε μπόρεσα να το αποφύγω. Τουλάχιστον μπόρεσα να κρατήσω το επίπεδό μου, σε αντίθεση με κάποιους που δυσκολεύονται. Όταν δεν έχεις επιχειρήματα καταφεύγεις σε προσβολές... Άκρως αναμενόμενο... Για να καταλάβεις τη λογική μου πρέπει να διαβάσεις μερικούς τόμους οικονομικών και να διαλύσεις μερικές προκαταλήψεις.

 

Επειδή θέλω να ειμαι καλα άσε με να πιστεύω οτι τα αποτέλεσματα των benchmark ειναι αποτελέσματα έρευνας και εξέλιξης και όχι θέμα marketing μονο.

Πίστευε ότι θέλεις. Δημοκρατία έχουμε.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα cpu η Apple εχει ένα μικρό προβάδισμα έναντι των υπολοίπων για τον ίδιο λόγο που εχει η Intel έναντι της Amd. Αυτό αποδεικνύεται απο την ιστορία της apple που στο συγκεκριμένο τομέα όσο και να θες να κλείσεις τα μάτια, εχει προχωρήσει αρκετά για τους λόγους που προανέφερα. Δεν θα μου κάνει έκπληξη να δω τους επεξεργαστές της σε desktop μηχανήματα ,οπως ήδη έχουν κάνει οι ανταγωνιστές της.

 

Το να φτιάχνεις mobile soc με απόδοση desktop δε λέγεται μικρό προβάδισμα. Λέγεται "εξωγήινη τεχνολογία" ή "κανονίζω τα benchmarks", διάλεξε και πάρε. Ότι ταιριάζει καλύτερα στη λογική σου. Δε προσπαθώ να σε πείσω... Δεν έχει νόημα...

 

Μείνε κολλημένος στην σύγκριση mobile με desktop cpu και θα αρρωστήσεις περισσότερο. Ο διαχωρισμός για όσους δεν ασχολούνται μονο με τον marketing αρχίζει να μην υπάρχει.

Πράγματι, θα συνεχίσω να προσπαθώ να πείσω έναν άνθρωπο με προκατάληψη. Σίγουρα θα αρρωστήσω...

 

Ξέρω οτι δεν ειναι κάτι που τα ακούς απο πολλούς αλλά οπως σου είπα δεν εξηγείς σωστά την υπογραφή μου. Κάτσε εκεί άρρωστος με τις απόψεις των πολλών για το marketing που κυβερνάει τον κόσμο, χωρις την ανάπτυξη της τεχνολογίας....

 

Κι άλλη προσβολή... Είσαι γεμάτος επιχειρήματα και χωρίς προκατάληψη... Τόσα ξέρεις, τόσα γράφεις...

 

Δεν γίνεται στην πραγματικότητα το ένα χώρις το άλλο αλλά εσείς μείνετε κολλημένοι μονο στο ένα,στο marketing και αστέ εμάς τα 5- 10 άτομα να πιστεύουμε το αντίθετο.

Υποθέτω ότι μαζευτήκατε και σε ψήφισαν αρχηγό. Αλλιώς δεν εξηγήται το ότι μιλάς για λογαριασμό τους... Εγώ, πάντως, για τον εαυτό μου μιλάω και μόνο. Διάβασε τα μηνύματά και θα το διαπιστώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δηλώνει οτι εχει φτιάξει desktop class cpu μια εταιρεία,δεν εχει ανάγκη τα benchmark για να το αποδείξει....

Το όλο θέμα ειναι γνωστό απο τον Α7. Τι ζόρι τραβάς ΕΣΥ αν ακόμα και ο Α8 αποδεικνύει το ίδιο πράγμα χωρις κανένας να μην αναρατιωτε εκτός απο εσένα, τι να πω ?

Θες και απόδειξη οτι ειναι desktop class cpu πέρα απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά, γιατι πιστεύεις οτι το λειτουργικό ειναι πειραγμένο? ε τότε πείραξε το και ΕΣΥ με jailbreak και βάλε του μια εφαρμογή που αποφεύγει το πείραγμα. Σε λίγο θα μας πεις οτι τα benchmark που γίνονται με windows ειναι fake γιατι με Linux δεν έχουμε τα ίδια αποτελέσματα...

Καταλαβαίνεις οτι δεν χρειάζεται να σε προσβάλω, έχεις ήδη ξεφύγει και δεν θελεις να το παραδεχτείς. Τα περί εξωγήινης τεχνολογίας ειναι καθαρά λόγια μονο όσο ασχολούνται με το marketing. Σε λάθος forum βρίσκεσαι. Υπαρχουν οικονομοτεχνικά forum και το μπλα μπλα να πεις οτι σου κατέβει.

Όταν κάποιος ειναι τοσο παθιασμένος οσο ΕΣΥ να αποδείξει οτι υπαρχουν παράνομες τακτικές επειδή δεν καταλαβαίνεις την συγκεκριμένη τεχνολογία επεξεργαστών και σου φαίνεται εξωγήινη , δεν νομίζω να θελεις κάποιος να σε παρει και στα σοβαρά....

ΥΓ. Το soc της Samsung το είδες ή ειναι εξωγήινο και αυτό? και μη μου πεις οτι επειδή ειναι οκταπυρηνο δικαιολογείται γιατι και το προηγούμενο ήταν , άσχετα αν δουλευουν ουσιαστικά στα heavy tasks οι 4 απο τους 8.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατι τέτοιο θέμα επειδή ειναι μονο διπύρηνο. Εξάλλου στα benchmark δεν ξεπερνάει τα οκταπυρηνα καινούργια soc. Επειδή σχεδιάζει δικό της πυρήνα ειναι το πρόβλημα? Και τι με αυτό το soc εχει ήδη ξεπεραστεί απο τον ανταγωνισμό. Τι ζόρι τραβάς δεν το καταλαβαίνω. Δείξε μου ένα benchmark που το soc της apple,ξεπερνάει το καινούργιο exynos και πάψε να λες για εξωγήινους και προσβολές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

O τύπος που έκανε γνωστό το Bendgate παρουσιάζει μια υποτιθέμενη θήκη του iPad Pro. Στο 3.50 τσεκάρετε το προσωπικό του Smartphone.... λέτε να λυγίζει γιατί ειναι και το μεγάλο...? :P

 

2ih1qmx.jpg

 

 

Οσον αφορά την αγορά των tablet (συρρικνώνεται) η Apple που διαθέτει μόνο premium σε τιμές tablet συνεχίζει να σημειώνει τις περισσότερες πωλήσεις απέναντι σε κατασκευαστές που διαθέτουν tablet για όλα τα βαλάντια. Η Microsoft εκτιμάται να πούλησε κάτι λιγότερο από 1εκ Surface αριθμός μικρότερος και των tablet που πούλησε η LG. Τα tablet 2σε1 σημείωσαν πτώση 6%.... είναι επειδή αυτό είναι το μέλλον σύμφωνα με τους φορουμάδες.

 

kbu1z7.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...