Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ή παραμονή στην Forthnet;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας Ioic και Poulinos!

 

 

sorry για To delay αλλα τωρα σχολασα.συγχρονιζεις 15 mbit/1mbit οποτε σε speedtest θα πρεπε να εχεις περιπου αυτα.το
speedtest το ετρεξες wireless ή με καλωδιο?
εχεις πολυ καλη γραμμη
οχι λογικα δεν θα χρεειαστει να το ξανασεταρεις με την ενημερωση.καντην .αλλα ακομα και να χρειαζοταν να το ξανασεταρεις δεν ειναι κατι.ενα Username/password και το wireless φτιαχνεις.
την ανανεωση με καλωδιο καντην οχι ασυρματα.οχι ο οτε δεν θα σου δωσει κατω απο 9(συνηθως).
οσο χαμηλοτερο το Margin τοσο πιο καλη ταχυτητα αλλα ταυτοχρονα τοσο πιο ευκολο να σου κανει αποσυνδεση.αν εχεις καλη γραμμη που εχεις δεν εχεις θεμα με το 6 margin και με ακομα χαμηλοτερα.σε χαλια γραμμη οπως το 6 μπορει να ειναι θεμα.στην ουσια δεν βρισκεεις τις ρυθμισεις μονο του αφου ειναι ρουτερ εμποριου απλα δεν χανει τις ρυθμισεις.
 


συνηθως δεν τις χανει τις ρυθμισεις.αν και σε πολλα ρουτερ μπορεις να τις παρεις μεχρι και backup και μετα να τις κανεις restore.


τζαμπα  κοιταγα στo manual και μετα ειδα οτι τα βρηκες.

 

Λοιπόν το speedtest για να είμαι ειλικρινής το έκανα ασύρματα. Μέσα στη μέρα θα προσπαθήσω να κάνω και ενσύρματα. Απλά έχω τις εξής απορίες:

 

1) Στο σπίτι είμαστε 3 άτομα με διάφορες συσκευές ο καθένας (smartphones,pc κ.α.) οπότε λογικά την ταχύτητα που μας δίνει το εκάστοτε δίκτυο (στην περίπτωση μας Forthnet) την μοιράζονται μεταξύ τους οι συσκευές που είναι πάνω στο δίκτυο του σπιτιού κάθε στιγμή. (αν μέχρι στιγμής κάνω κάποιο λάθος πείτε μου). Το τι ταχυτητα θα πιάσει ή κάθε συσκευή λογικά εξαρτάται από την απόσταση της από το modem. Πως θα μπορούσα να βελτιώσω την ταχύτητα που πιάνουν οι συσκευές που δεν είναι τόσο κοντά όσο άλλες; ;Έστω ρίχνοντας λίγο την ταχύτητα που έχουν αυτές που είναι κοντά στο modem. Έχω δοκιμάσει τη λύση του wifi - repeater αλλά δεν έχει βοηθήσει και πολύ. (είναι ένα repeater της TP-Link)

 

2) Αντιλαμβάνομαι πως η σωστή μέτρηση της ταχύτητας που μου δίνει το δίκτυο είναι κάνοντας το test ενσύρματα αλλά ουσιαστικά εμένα  το ασύρματο αποτέλεσμα δεν με ενδιαφέρει; Αφού ασύρματα τις χρησιμοποιούμε τις συσκευές...(αλλιώς αν έπρεπε να βάλουμε τόσα καλώδια θα σκοντάφταμε όλη την ώρα). Σίγουρα το πρόβλημα δεν είναι στην ταχύτητα που μου δίνει η Forthnet (και με πείσατε να μην αλλάξω δίκτυο προς το παρόν εκτός και έρθει κανένα VDSL στην περιοχή μου) απλά πως μπορώ να βελτιώσω τη συνδεσιμότητα εσωτερικά του σπιτιού; (ουσιαστικά επαναλαμβάνεται η από πάνω ερώτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανουμε speedtest ασυρματα
β.δεν κανουμε speedtest με αλλα μηχανηματα πανω.
το bandwidth του ρουτερ χωριζεται χυμα .δηλαδη οσο τραβηξει η καθε συσκευη αναλογως το ποσο καλο σημα πιανει
οπως και τι κανει η καθε συσκευη.

αν μια συσκευη δεν ειναι κοντα ναι ειναι λογικο να κατεβαζει πιο αργα ή να εχει προβληματα.εκει η πας σε repeater
που εχει πολλα μειον και σιγουρα θα εχεις καλυτερο σημα αλλα και σιγουρα δεν θα πιασεις το max ειτε πας σε powerline
που ειναι καπως καλυτερη λυση ειτε ριχνεις καλωδιο ειτε προσθετεις access point που κοινως θα ειναι με ethernet
απο το adsl router.

2.ακριβως οπως το ειπες. ο παροχος σου δινει 15 mbit.αν εσυ τα παιρνεις μονο ενσυρματα και οχι ασυρματα για τον χ ψ λογο δεν εχει σχεση ο παροχος γιατι και αλλον να βαλεις τα ιδια θα εχεις.
οποτε παραμενουμε στην απο πανω απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν μια συσκευη δεν ειναι κοντα ναι ειναι λογικο να κατεβαζει πιο αργα ή να εχει προβληματα.εκει η πας σε repeater

που εχει πολλα μειον και σιγουρα θα εχεις καλυτερο σημα αλλα και σιγουρα δεν θα πιασεις το max ειτε πας σε powerline

που ειναι καπως καλυτερη λυση ειτε ριχνεις καλωδιο ειτε προσθετεις access point που κοινως θα ειναι με ethernet

απο το adsl router.

 

 

Στην λύση του repeater που πήγα ομολογώ πως δεν είδα και τρομερά αποτελέσματα. Ναι μεν δημιουργεί ένα άλλο δίκτυο εκεί που θα το βάλω (το οποίο λογικά <<ρουφάει>> όσο σήμα μπορεί από το υπάρχον δίκτυο και modem) αλλά και πάλι αν δώσω στον υπολογιστή την εντολή να συνδεθεί στο δίκτυο του repeater δεν βλέπω καλύτερα αποτελέσματα ως προς τον τρόπο που θα φορτώνει τις σελίδες. (Για κατέβασμα μεγαλύτερων αρχείων ούτε κουβέντα όταν είναι και άλλες συσκευές στο δίκτυο που ενδεχομένως και αυτές είτε απλά να σερφάρουν είτε να κατεβάζουν αρχεία). 

Τις άλλες λύσεις που ανέφερες (powerline και access point) δε τις γνωρίζω. Σου είναι εύκολο να μου πεις πάνω κάτω τι είναι, τι απαιτεί η κάθε μια και πως τις κάνεις εγκατάσταση. Α και τι αποτελέσματα να περιμένω αν προβώ στην αγορά και εγκατάσταση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην λύση του repeater που πήγα ομολογώ πως δεν είδα και τρομερά αποτελέσματα. Ναι μεν δημιουργεί ένα άλλο δίκτυο εκεί που θα το βάλω (το οποίο λογικά <<ρουφάει>> όσο σήμα μπορεί από το υπάρχον δίκτυο και modem) αλλά και πάλι αν δώσω στον υπολογιστή την εντολή να συνδεθεί στο δίκτυο του repeater δεν βλέπω καλύτερα αποτελέσματα ως προς τον τρόπο που θα φορτώνει τις σελίδες. (Για κατέβασμα μεγαλύτερων αρχείων ούτε κουβέντα όταν είναι και άλλες συσκευές στο δίκτυο που ενδεχομένως και αυτές είτε απλά να σερφάρουν είτε να κατεβάζουν αρχεία). 

Τις άλλες λύσεις που ανέφερες (powerline και access point) δε τις γνωρίζω. Σου είναι εύκολο να μου πεις πάνω κάτω τι είναι, τι απαιτεί η κάθε μια και πως τις κάνεις εγκατάσταση. Α και τι αποτελέσματα να περιμένω αν προβώ στην αγορά και εγκατάσταση τους. 

to repeater ειναι μια λυση για να πιασουν σημα απομακρυσμενες συσκευες και οχι για να παρεις πληρη ταχυτητα.

να σου δωσω ενα παραδειγμα.σε εναν πελατη μπηκε ενα Repeater.

απο το adsl router του κατεβασμα περιπου 2 Mbyte/sec αφου συγχρονιζε στα 20mbit.Το repeater ενα απλο Tp link 801nd σε οπτικη επαφη με το adsl router.

Απο το Repeater ειχα ακριβως την μιση ταχυτητα.Θες καλυτερα repeater εκει με dual radio αλλα πας μακρυα και δεν αξιζει.

παμε για την λυση του acccess point η οποια μπορει να συνδυαστει και με την λυση του powerline.

Το access point ειναι κατα καποιο τροπο οτι και το Repeater με μια βασικη διαφορα.δεν παιρνει ασυρματα και δινει ασυρματα αλλα παιρνει ενσυρματα και δινει ασυρματα.

επειδη παιρνει ενσυρματα δεν υπαρχει απωλεια.ειναι σαν να ειχες το adsl router κοντα σου.

απλα θελει καλωδιο ethernet να ριξεις απο το adsl router μεχρι το Repeater.μερικα Tp link πχ 701Nd,801nd,901nd παιζουν και access point mode και repeater.

to powerline ειναι δικτυο μεσω ρευματος.στο α δωματιο εχεις το adsl router και βαζεις ενα powerline στην πριζα και παει με ethernet στο ρουτερ.

στο β δωματιο βαζεις το δευτερο κομματι του Powerline το οποιο μπορει να σου δωσει ειτε ενσυρματα ειτε μπορει να σου δωσει και ασυρματα αναλογως το μοντελο που εχεις.

Μπορεις ακομα να δωσεις ενσυρματα σε ενα ap που μπορει να εχεις οποτε να παιζεις και ασυρματα εκει.

Τα powerline ειναι μια καλη λυση και παιζουν και σε τριφασικο ρευμα(τα devolo ειναι πολυ καλα αλλα λιγο ακριβα).

Σιγουρα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθεει οτι θα παιζουν τελεια αλλα συνηθως δεν εχεις θεμα και μπορεις να παρεις

το μεγιστο.Δεν παιζουν σε διαφορετικα διαμερισματα ή σε διαφορετικους πινακες ρευματος.

και ειναι λιγο πιο ακριβα ειδικα τα devolo απο ενα Repeater ή ενα ap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...