Προς το περιεχόμενο

Δεν είμαστε μακριά από την ανακάλυψη εξωγήϊνης ζωής υποστηρίζει η NASA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζω κάτι σχόλια εδώ και αναρωτιέμαι ακόμα άμα είμαι σε τεχνολογικό φόρουμ... Τι τζάμπα λεφτα ρε μπαγλαμα? Δηλαδή εσύ δεν θες να μάθεις από που προερχεσε? Πως ήρθαμε στην ζωή? Τι υπάρχει εκεί έξω? Μερικοί είστε τόσο στενομυαλοι που μόνο σας ενδιαφέρει είναι ποτε θα άραξε να πιείτε των καφε σας.. Όσο για την χρηματοδοτιση κακος την σταμάτησαν μερικά πράγματα ειναι καθήκον μας ο ανθρωπότητα να τα κάνουμε και ας μην μας φέρνουν κερδος....

φίλε μου εδώ δεν υπάρχει θεραπεία σε ιογενη,αυτοανοσα νοσήματα,εσύ πιστεύεις ότι θα σου πουν από που προερχεσαι?

Φάε ένα μπακλαβά,μπας και σου ανέβει το ζάχαρο και στροφαρεις καλύτερα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εδώ δεν υπάρχει θεραπεία σε ιογενη,αυτοανοσα νοσήματα,εσύ πιστεύεις ότι θα σου πουν από που προερχεσαι? 

 

apples / oranges

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε αθεος ειτε θρησκευομενος καποιος... πιστευει τουλαχιστον σε κατι, εχει μια πεποιθηση τεσπα.

Η δικη σου προσεγγιση που ειναι μηδενιστικη, τι ακριβως πρεσβευει?

 

Καθόλου μηδενιστική, αντιθέτως μερικών εδώ μέσα είναι. Το να πιστεύει κάποιος σε εξωγίηνους, στην εξέλιξη των πιθήκων και άλλα, δε με πειράζει καθόλου, αλλά η ειρωνεία σε όσους πιστεύουν Στον Θεό -όπως και να τον ονομάζει κανείς- και ο χλευασμός συγκεκριμένων βιβλίων, που για κάποιους είναι ιερά, είναι άτοπο και προσβλητικό. 

 

Μπορούμε να σχολιάσουμε το άρθρο, δίχως να στοχοποιούμε με το ύφος που εκφέρουμε την προσωπική μας άποψη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι εχει ανακαλυφθει εδω και αρκετα χρονια,αλλα οπως ειπε και ενα παλικαρι παρα πανω,οταν εμεις θα ειμαστε ετοιμοι θα μας το πουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένουμε με ενδιαφέρον τις εξελίξεις.

 

Ακόμα και τίποτα να μην βρεθεί, η τεχνολογία που θα αναπτυχθεί για τον σκοπό του εγχειρήματος, σίγουρα θα βρει αντίκρισμα στην καθημερινότητα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά η ειρωνεία σε όσους πιστεύουν Στον Θεό -όπως και να τον ονομάζει κανείς- και ο χλευασμός συγκεκριμένων βιβλίων, που για κάποιους είναι ιερά, είναι άτοπο και προσβλητικό.

Φανταζομαι οτι το ιδιο πιστευαν και οι μακελαρηδες του Charlie Hebdo...

 

Και παρακατω η αποψη του ανθρωπου με το υψηλοτερο IQ στον κοσμο...

 

Stephen Hawking - M theory makes God unnecessary

https://www.youtube.com/watch?v=nb7LCau_Z_Y

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω μια χαρα στροφαρω και αν θες μπορώ να στο αποδείξω με επιχείρηματα. Οσο για τους αυτους τους θρησκους σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω τους αλλά εγω με τέτοια άτομα δεν μπορώ να μιλήσω γιατί τα άτομα δεν καταλαβαινουν μια... ευτυχώς επειδή παρακολουθώ και ξένα φορουμς σε καμία περίπτωση δεν βλέπω τόσο στενομυαλα άτομα... Καλό σας βράδυ κύριοι και ελπίζω να κατσετε να σκεφτείτε λίγο τι είστε, τι υπάρχει εκεί έξω... Και ναι η γη είναι επίπεδη τώρα ξαφνικά έγινε στρογγυλή θρησκα μου παιδιά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι το ιδιο πιστευαν και οι μακελαρηδες του Charlie Hebdo...

 

Και παρακατω η αποψη του ανθρωπου με το υψηλοτερο IQ στον κοσμο...

 

Stephen Hawking - M theory makes God unnecessary

https://www.youtube.com/watch?v=nb7LCau_Z_Y

 

Δε θα σχολιάσω τον κάθε εξτρεμιστή, ούτε τον Σιωνιστή Hawkings. Δε κατανοείς αυτά που λέω, δείχνεις να μη σέβεσαι τα πιστεύω των άλλων. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τα post, ο ένας στον άλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σχολιάσω τον κάθε εξτρεμιστή, ούτε τον Σιωνιστή Hawkings. Δε κατανοείς αυτά που λέω, δείχνεις να μη σέβεσαι τα πιστεύω των άλλων. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τα post, ο ένας στον άλλον. 

Θα κατανοουσα αυτα που λες, αλλα στην προσπαθεια σου να φανεις μετριοπαθης, καπου χαθηκες... Οι αθεοι "βγηκαν απο τις σπηλιες" ενω οι θρησκευομενοι ειναι "εμμονικοι" οπως εγραψες...

 

Δεν εξεφρασες καμια σαφη αποψη και κανενα πιστευω, πως θες να σε καταλαβει ο αλλος και να νιωσεις οτι σε σεβεται?

 

Αυτα και τελος και απο μενα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω μια χαρα στροφαρω και αν θες μπορώ να στο αποδείξω με επιχείρηματα. Οσο για τους αυτους τους θρησκους σέβομαι απόλυτα τα πιστεύω τους αλλά εγω με τέτοια άτομα δεν μπορώ να μιλήσω γιατί τα άτομα δεν καταλαβαινουν μια... ευτυχώς επειδή παρακολουθώ και ξένα φορουμς σε καμία περίπτωση δεν βλέπω τόσο στενομυαλα άτομα... Καλό σας βράδυ κύριοι και ελπίζω να κατσετε να σκεφτείτε λίγο τι είστε, τι υπάρχει εκεί έξω... Και ναι η γη είναι επίπεδη τώρα ξαφνικά έγινε στρογγυλή θρησκα μου παιδιά?

 

Αν παρακολουθούσες όλες τις επιστημονικές εξελίξεις θα ήξερες ότι αφού χαρτογραφήθηκαν όλες οι γεννετικές μεταλλάξεις του ανθρώπινου  DNA και μετά από λείψεις εκατομμυρίων δειγμάτων έχει πλέον επιβεβαιωθεί ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι άνθρωποι προέρχονται μόνο από έναν άνδρα και μόνον από μία γυναίκα. Οι επιστήμονες μάλιστα ονομάζουν διεθνώς πλέον τα συγκεκριμένα πρωταρχικά DNA ως το DNA του Αδάμ και το DNA της Εύας. Ήδη έχει ξεκινήσει να διδάσκεται σε όλες τις έδρες γεννετικής του κόσμου. Περιττό να σου πω ότι η συγκεκριμένη ανακάλυψη έρχεται σε κάθετη αντίθεση με την θεωρία της εξέλιξης και ότι επιβεβαιώνει πανηγυρικά την Παλαιά Διαθήκη και όχι την NASA και τους οπαδούς της εξέλιξης. Φυσικά και οι οπαδοί της εξέλιξης το δικαιολογούν και πάλι λέγοντας του κόσμου τις αντεπιστημονικές ηλιθιότητες όπως κάνουνε με τις εκατοντάδες αντιφάσεις που έχει η εν λόγο θεωρία. Αλλά πρέπει να είσαι ηλίθιος πλέον για να μην αναγνωρίσεις ότι τελικά η Παλαιά Διαθήκη (ένα αρχαίο μη επιστημονικό κείμενο)  πέραν από την σωστή σειρά της εμφάνισης της ζωής που περιγράφεται στην Γέννεση αποδεικνύεται και σωστή ως προς το πως πολλαπλασιάστηκε το ανθρώπινο είδος, και μάλιστα σε ένα σημείο που όλοι μέχρι τώρα το θεωρούσαμε παραμύθι. 

Πέραν τούτου και επειδή παρακολουθώ όσο μπορώ τις επιστημονικές ανακαλύψεις σε όλους του κλάδους της επιστήμης από μικρό παιδί σε πληροφορώ ότι στις μόλις τέσσερις δεκαετίες της ζωής μου η επιστήμη έχει διαψευσθεί σε πλήθος σημείων που θεωρούνταν αναμφισβήτητα. Τρανό παράδειγμα το junk DNA που ισχυριζόντουσαν ότι είναι τελείως άχρηστο και αποτελεί κατάλοιπο όλων των προγενεστέρων μεταλλάξεων του κάθε οργανισμού μέχρι που μια ομάδα ερευνητών πριν μόλις τρία χρόνια απέδειξε ότι το junk DNA καθορίζει την συμπεριφορά του ενεργού DNA.  Μέχρι πριν τρία χρόνια όμως αυτό αν το έλεγες θα σου έλεγαν "αυτό είναι αναμφισβήτητο". Κάποτε όταν ήμουν οπαδός της θεωρίας της εξέλιξης είπα σε έναν γέρο παπά το σχετικό με το junk DNA σαν απόδειξη της εξέλιξής του ανθρώπου. Ο παπάς μου απάντησε "Εγώ δεν το πιστεύω αυτό, για να το έβαλε εκεί ο Θεός κάτι χρειάζεται." Και τώρα αποδείχτηκε ότι ο αγράμματος παπάς είχε δίκιο και όλοι οι ειδικοί περί το DNA μέχρι πριν τρία χρόνια άδικo. Αυτή η απλή γνώση που είχε ο παπάς για τις απαρχές του κόσμου αποδείχτηκε ποιο σωστή από τις εκατοντάδες έρευνες του DNA που είχαν γίνει μέχρι τότε. Και αυτό είναι που αναζητάει ο άνθρωπος στην Πίστη. Αν θέλει ποιο αναλυτικές απαντήσεις τότε θα ζητήσει την βοήθεια της επιστήμης η οποία όμως απαντάει σε άλλου είδους ερωτήματα και με διαφορετικό τρόπο από την θρησκεία.

Μακάρι να βρεθεί εξωγήινη ζωή και μάλιστα λογική. Προσωπικά θα το ήθελα πολύ.

Αλλά είτε βρεθεί είτε όχι η αναζήτηση για τον Θεό θα υπάρχει πάντοτε στον άνθρωπο γιατί πολύ απλά όσο το σκέφτεσαι καταλαβαίνεις ότι δεν έχουμε φτιαχτεί μόνο για να τρώμε να g@m@m€ και να αναπαραγόμαστε Η αναζήτηση για κάτι ανώτερο είναι μέσα στο DNA μας. Εγώ πιστεύω ότι εκεί το έχει βάλει ο Θεός. Άλλοι πιστεύουν ότι το έχουν βάλει οι εξωγήινοι ή κάποιου άλλου είδους ανώτερη μορφή ζωής. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει, είναι εκεί, και όσο υπάρχει ανθρωπότητα πάντοτε θα το αναζητάει.

 

Συγνώμη για το μέγεθος της απάντησης.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κατανοουσα αυτα που λες, αλλα στην προσπαθεια σου να φανεις μετριοπαθης, καπου χαθηκες... Οι αθεοι "βγηκαν απο τις σπηλιες" ενω οι θρησκευομενοι ειναι "εμμονικοι" οπως εγραψες...

 

Δεν εξεφρασες καμια σαφη αποψη και κανενα πιστευω, πως θες να σε καταλαβει ο αλλος και να νιωσεις οτι σε σεβεται?

 

Αυτα και τελος και απο μενα...

 

Αγαπητέ φίλε, δεν είμαι υποχρεωμένος να σου πω αν πιστεύω κάπου, γιατί και πόσο. Δεν είμαι αναγκασμένος να το πράξω, για να αιτηθώ τον σεβασμό για τους ανθρώπους που πιστεύουν κάπου. Ούτε θέλω να φανώ μετριοπαθής (δεν υπάρχει κανένας λόγος άλλωστε).

 

Ωστόσο με το να με χαρακτηρίζεις και να με κατατάσσεις σε συγκεκριμένη βαθμίδα, δείχνεις τις προσωπικές σου εμμονές, γενικότερα με την θρησκεία σαν όρο, δόγμα κτλπ. 

 

Υ.Γ Με το "Η εμμονή με Τον Θεό" αναφερόταν σε ανθρώπους όπως εσύ αγαπητέ, που ψάχνουν πατήματα για να επιτεθούν σε όποιον πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη και όχι στην επιστήμη της NASA, τις υλιστικές θεωρίες του Hawkings κ.ο.κ. - έχοντας διαφορετική γνώμη για την ύπαρξή μας. Τέλος, άλλη μια απόδειξη της εμμονής αυτής, είναι η παράθεση εξτρεμιστικών συμβάντων, προς χλευασμό, ακόμα και του πιο αγνού ανθρώπου, που πιστεύει στην ύπαρξη Του Θεού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αποδειχθει η εξωγηινη ζωη η θρησκεια παυει να ισχυει?

Όχι, οι θρησκείες θα πουν ότι κι αυτά είναι δημιουργήματα του θεού, όπως και όλο το σύμπαν.

Όπως κι αν έχει, η ανάγκη του ανθρώπου για θρησκείες καθιστά εκ φύσεως αδύνατο την κατάργηση τους.

 

Επί του θέματος, εκτός από την πρώτη μορφή εξωγήινης ζωής, πρέπει να βρούμε άμεσα (το λιγότερο μέσα στα επόμενα 1000 χρόνια) έναν σχετικά κατοικήσιμο πλανήτη διότι ο δικός μας πάει για φούντο εξαιτίας μας.

 

Έχουμε όλα τα αυγά στο ίδιο καλάθι και είμαστε παρασιτικό είδος (το χειρότερο πάνω στη γη και ίσως και στον γαλαξία ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...