Προς το περιεχόμενο

Με οθόνη Super AMOLED 2160 x 3840 pixels το Samsung Galaxy Note 5;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην μιλήσουμε ότι το αντίστοιχο τσιπάκι γραφικών για να σηκώνει την ανάλυση θα έχει και αυτό μερίδιο στην κατανάλωση + την θερμοκρασία που αναπτύσεται στην ίδια την οθόνη λόγω του μεγέθους και της ανάλυσης (βλέπε lg g3 όταν πρωτοπαρουσιάστηκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω ξερω οτι ολο κραζουν ορισμενοι αλλα και το s6 με την αναλυση που εχει απο επιδοσεις ειναι μακραν γρηγοροτερο απο ολα.

Επισης σαν κατοχος του note2 εχω μια ενσταση σχετικα με το τι ειναι πιο ενεργοβορο σε ενα κινητο.Αντι για οθονη μηπως ειναι ο επεξεργαστης?Κρατηστε ενα κινητο σε αναμονη με ανοιχτη οθονη απλα και δειτε ποσο θα κρατησει η μπαταρια και μετα παρτε το ιδιο κινητο στην ιδια φωτεινοτητα την οθονη και παιξτε ενα απααιτητικο παιχνιδι οπως real racing 3 που παιζω εγω και δειτε ποσο θα κρατησει η μπαταρια....Στο note 2 ισα που ξεπερναει την 1.30 ωρα με αυτο το παιχνιδι.

Δεν γνωριζω σιγουρα οποτε καποιος που ξερει ας μας πει την αποψη του.

Και απο αποψη μπαταριας το note 4 με το 2 εχουν 3220 εναντι 3100 και δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα στο ποσο κραταει.Και το 4 ειναι πιο γρηγορο με 4πλασια αναλυση οθονη!!!!!

Οποτε περιμενουμε και βλεπουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι ολο κραζουν ορισμενοι αλλα και το s6 με την αναλυση που εχει απο επιδοσεις ειναι μακραν γρηγοροτερο απο ολα.

Επισης σαν κατοχος του note2 εχω μια ενσταση σχετικα με το τι ειναι πιο ενεργοβορο σε ενα κινητο.Αντι για οθονη μηπως ειναι ο επεξεργαστης?Κρατηστε ενα κινητο σε αναμονη με ανοιχτη οθονη απλα και δειτε ποσο θα κρατησει η μπαταρια και μετα παρτε το ιδιο κινητο στην ιδια φωτεινοτητα την οθονη και παιξτε ενα απααιτητικο παιχνιδι οπως real racing 3 που παιζω εγω και δειτε ποσο θα κρατησει η μπαταρια....Στο note 2 ισα που ξεπερναει την 1.30 ωρα με αυτο το παιχνιδι.

Δεν γνωριζω σιγουρα οποτε καποιος που ξερει ας μας πει την αποψη του.

Και απο αποψη μπαταριας το note 4 με το 2 εχουν 3220 εναντι 3100 και δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα στο ποσο κραταει.Και το 4 ειναι πιο γρηγορο με 4πλασια αναλυση οθονη!!!!!

Οποτε περιμενουμε και βλεπουμε.....

Η gpu τρώει τρελή μπαταρία όταν δουλεύει σε full load.Η cpu όχι.Η οθόνες επίσης τρώνε μπαταρία αλλά κάθε χρονο αν και ανεβαίνει η ανάλυση χαμηλώνουν οι απαιτήσεις σε μπαταρία.Η gpu είναι απο τα πιο απαιτητικά σε ενέργεια υποσυστηματα.Και σε κινητό και σε υπολογιστές.Δύσκολα θα αλλάξει κάτι εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι ολο κραζουν ορισμενοι αλλα και το s6 με την αναλυση που εχει απο επιδοσεις ειναι μακραν γρηγοροτερο απο ολα.

Επισης σαν κατοχος του note2 εχω μια ενσταση σχετικα με το τι ειναι πιο ενεργοβορο σε ενα κινητο.Αντι για οθονη μηπως ειναι ο επεξεργαστης?Κρατηστε ενα κινητο σε αναμονη με ανοιχτη οθονη απλα και δειτε ποσο θα κρατησει η μπαταρια και μετα παρτε το ιδιο κινητο στην ιδια φωτεινοτητα την οθονη και παιξτε ενα απααιτητικο παιχνιδι οπως real racing 3 που παιζω εγω και δειτε ποσο θα κρατησει η μπαταρια....Στο note 2 ισα που ξεπερναει την 1.30 ωρα με αυτο το παιχνιδι.

Δεν γνωριζω σιγουρα οποτε καποιος που ξερει ας μας πει την αποψη του.

Και απο αποψη μπαταριας το note 4 με το 2 εχουν 3220 εναντι 3100 και δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα στο ποσο κραταει.Και το 4 ειναι πιο γρηγορο με 4πλασια αναλυση οθονη!!!!!

Οποτε περιμενουμε και βλεπουμε.....

οταν λεμε οθομη προφανώς δεν εννοουμε μια static image..... οτιδήποτε εχει σχέση με γραφικα και καταναλώνει μπαταρία αφορα οθονη (Στην μέτρηση του android) δλδ vga + ανάλυση που πρέπει να τραβήξει για να κάνει render την κάθε εικόνα........+ backlight............

αλλη ενεργεια καταναλονετε για να προβαλεις να γινει render ενα 3 skin του ενός λεπτού σε 4k και άλλη το ιδιο skin σε 720

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον οι Κορεάτες, από την τόση επαφή με την τεχνολογία, έχουν αποκτήσει βιονικά μάτια. Δηλαδή, φαντάζομαι, τα μικροσκόπια πρέπει να μένουν όλα απούλητα στην Κορέα...

Όχι δεν το κάνουν επειδή θέλουν να απαξιώνονται γρήγορότερα τα θηρία SOC που υπάρχουν στην αγορά και ταυτόχρονα να κάνουν και επίδειξη...

Η ανάλυση της οθόνης δεν επηρεάζει τη διάρκεια της μπαταρίας, σύμφωνα με το phonearena. Πήρανε ένα LG G3, του αλλάξανε την ανάλυση και κάνανε κάποια τεστ. Η διαφορά στην μπαταρία ήταν ~2%.

Πηγή:

http://www.phonearena.com/news/We-changed-the-LG-G3s-display-resolution-to-1080p---we-got-superb-performance-and-negligible-battery-life-increases_id65982

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση της οθόνης δεν επηρεάζει τη διάρκεια της μπαταρίας, σύμφωνα με το phonearena. Πήρανε ένα LG G3, του αλλάξανε την ανάλυση και κάνανε κάποια τεστ. Η διαφορά στην μπαταρία ήταν ~2%.

Πηγή:

http://www.phonearena.com/news/We-changed-the-LG-G3s-display-resolution-to-1080p---we-got-superb-performance-and-negligible-battery-life-increases_id65982

 

Το ότι κάνεις render μικρότερη ανάλυση δεν σημαίνει ότι τα παραπανίσια Pixel της οθόνης σου σταματάνε να υπάρχουν. Η διαφορά είναι αμελητέα επειδή είτε σε native, είτε σε μικρότερη ανάλυση, ο αριθμός των Pixel της οθόνης που ανάβουν παραμένει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάνεις render μικρότερη ανάλυση δεν σημαίνει ότι τα παραπάνω Pixel της οθόνης σου εξαφανίζονται. Η διαφορά είναι αμελητέα επειδή είτε σε μικρή είτε σε μεγάλη ανάλυση, ο αριθμός των Pixel που ανάβει δεν αλλάζει.

Σωστό. Αλλά το δεύτερο συμπέρασμα στο τέλος γράφει ότι δεν λύθηκε το πρόβλημα της μπαταρίας, παρόλο που μειώθηκε η ανάλυση της οθόνης... Εκτός κι αν εννοούν από τη μείωση του φόρτου της gpu, λόγω λιγότερων pixels...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκέφτεστε γραμμικά.

4Κ in smartphones = Awesome VR headsets

 

Όσο για αυτούς που λένε γιατί δεν επενδύουν σε τεχνολογίες μπαταριών, να πούμε ότι η μόνη τεχνολογία που έχει εκθετική εξέλιξη και κάνει όλες αυτές τις εταιρίες εκει έξω πάμπλουτες, είναι αυτή των ημιαγωγών.

Η τεχνολογία των μπαταριών ακολουθεί την φυσιολογική αργή εξέλιξη των υπολοίπων τεχνολογιών, δεν φέρνει άμεσα υπερκέρδη στις εταιρίες, οπότε και δεν ασχολούνται με αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...