Προς το περιεχόμενο

Eπιλογή τηλεόρασης για Racing Games-Sims 32''? - 40''? ή παραπάνω στο 1,50 μέτρο?


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα σήμερα στο Πλαίσιο και είδα την 6400 και είχε δίπλα την sony605B.Η εικόνα ήταν απογοητευτική και στις δυο αλλά και στις υπόλοιπες που υπήρχαν γύρω που έπαιζαν το ίδιο βίντεο.Όταν ρώτησα τον άνθρωπο εκεί τι ανάλυση έχουν τα βίντεο που παίζουν μου είπε δεν είναι ούτε 720p.Τον ρώτησα γιατί δεν βάζεται να παίξουν 1080p αλλά δεν ήξερε να απαντήσει.Δεν είχα μαζί υλικό για να βάλω να παίξω κάτι.Αυτό που είδα ήταν ότι η σονυ είχε καλύτερα (πιο βαθιά μαύρα-δεν ξέρω πώς γίνεται).Μου είπε ότι ήταν όλες σε default ρυθμίσεις αλλά ουσιαστικά δεν μπορούσα να έχω ολοκληρωμένη άποψη μιας και όπως είπα ήταν η εικόνα χάλια σε όλες και έβγαζαν κόκκο τρελό στο 1 μέτρο εκτός από τις 4k και κάποια πολύ πιο ακριβά μοντέλα που έτρεχαν 4κ και μάλλον 1080p αντίστοιχα.Αυτό που είδα είναι ότι δεν μου άρεσαν  οι lg (είχαν πολύ μουντά χρώματα και αρκετό bleeding-έτσι μου φάνηκε) βέβαια στα ακριβά μοντέλα της lg τα πράγματα καλυτέρευαν αρκετά αλλά ξεπερνούσε το χιλιάρικο αυτή που είδα και μου άρεσε.

 

Κάτι άλλο που είδα είναι ότι οι 40'' μου φάνηκαν πολύ λίγες για το 1,50 μέτρο,πόσο μάλλον στα 2,50 που θα βλέπω τηλεόραση....δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος..είδα κάτι 46'',48'',49'' που ήταν πιο κατάλληλες πιστεύω στο 1,50 μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι άλλο που είδα είναι ότι οι 40'' μου φάνηκαν πολύ λίγες για το 1,50 μέτρο,πόσο μάλλον στα 2,50 που θα βλέπω τηλεόραση....δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος..είδα κάτι 46'',48'',49'' που ήταν πιο κατάλληλες πιστεύω στο 1,50 μέτρο.

Όντως 40'' στα 2,5 μέτρα είναι λίγες για τηλεόραση. Δε νομίζω όμως ότι μπορείς να παντρέψεις τέλεια και τις 2 αποστάσεις με μια μόνο συσκευή. Από άλλη οπτική γωνία θα παίζεις παιχνίδια και από άλλη γωνία θα παρακολουθείς τηλεοπτικό πρόγραμμα. Το ένα μέτρο διαφορά είναι σημαντικό. Κρίνε εσύ ποια θα είναι η κύρια χρήση της τηλεόρασης και κατευθύνσου προς το ανάλογο μέγεθος. Εννοείται ότι το μεγαλύτερο θα είναι καλύτερο αλλά όλα έχουν και ένα όριο. Για τηλεόραση στα 2,5 μέτρα χρειάζεσαι 50'', για παιχνίδια στο 1,5 μέτρο θα είναι αρκετά μεγάλη - στα όρια του να γίνει κουραστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση θα είναι 50-50.Το χειρότερο είναι ότι όταν τη βάλω στο χώρο που θα μπει θα δω αν κάνει και πόσες ίντσες θέλω στην πράξη,τότε όμως θα είναι αργά.Δεν ξέρω ρε γαμώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ξανά μέτρησα και οι αποστάσεις είναι 1,10 και 2,10 μέτρα.

Θα πάω ξανά να δω σε κάποιο μαγαζί γιατί δεν αποφασίζω.Δεν θέλω να ψάχνω να την πουλήσω από την πρώτη βδομάδα λόγω μεγέθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάτι περίεργα πράγματα και μπερδεύομαι περισσότερο.Ισχύει ότι μια τηλεόραση με 100hz πραγματικά στο panel θα έχει περισσότερο lag από μια με 50hz όταν αναπαραγάγει παιχνίδια που τρέχουν στα 60fps??Eίναι λογικό αυτό?

 

http://avclub.gr/forum/showthread.php/120770-PC-gaming-TV-32-39?highlight=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...