Προς το περιεχόμενο

Με οθόνη Quantum Quad HD το νέο LG G4


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eσυ δηλαδή σεβεσαι που μιλας για μορφωτικα επίπεδα?αστο σου λεω τωρα γιατι θα φαω μπαααν

Δεν το λέω για να σε προσβάλλω, αλλά για να δείξω το πόσο εύκολο είναι. Προτιμάς, όμως, να μην χρησιμοποιείς τη λογική σου, αλλά να πιστεύεις τις χαζομάρες που σου σερβίρουν οι "πονηροί". Αν το κατάλαβες έτσι, τότε συγνώμη. Αλλά δεν το έγραψα γι αυτό.

 

δες πιο πανω κατι που προσθεσα για την οραση που λες επισης για την μπαταρια που λες ασχετο

Για την όραση θα το διαβάσω. Για την μπαταρία τί να πω; Περισσότερα pixels στην οθόνη περισσότερη κατανάλωση. Αυτό είναι δεδομένο με πάρα πολλά επιχειρήματα, που δεν γίνεται να αναλύσουμε γι ακόμη μια φορά. Έχει χιλιοαναλυθεί και χιλιογραφτεί σε όλα τα forum. Ψάξε και βρες τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Για την μπαταρία τί να πω; Περισσότερα pixels στην οθόνη περισσότερη κατανάλωση. Αυτό είναι δεδομένο με πάρα πολλά επιχειρήματα, που δεν γίνεται να αναλύσουμε γι ακόμη μια φορά. Έχει χιλιοαναλυθεί και χιλιογραφτεί σε όλα τα forum. Ψάξε και βρες τα.

We measured a 14 percent improvement in display power efficiency between the Galaxy Note 3 and the Note 4,

 

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note4_ShootOut_1.htm#Display_Power

 

ΩΧ ΘΕΕ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jophiel ότι ναναι φιλος δεν μπορω να καταλαβω τι λες για συμφεροντα και πως εσυ καταλαβες πως το σιτε είναι αναξιοπιστο εκτος από κβαντηκος επιστήμονας εισαι και αναλυτης/κριτης ιστοσελίδων τωρα?

Δεν με πειθεις μαυτα που λες και δεν χρειαζεται κιολας αυτά που σου λινκαρω τα βλεπω μπροστα στα ματια μου εχω και τις δυο συσκευες και εχω κανει συγκριση και με iPhone 6 plus

Από τη στιγμή που προσπαθεί να μου πάρει τα χρήματα και αυτή η "έρευνα" στηρίζει το προϊόν του χρειάζεται να είμαι "κβαντηκος επιστήμονας εισαι και αναλυτης/κριτης ιστοσελίδων" για να το καταλάβω; Απλή λογική το λένε και το έχουμε όλοι από την στιγμή που καταλαβαίνουμε κάτι από τον κόσμο γύρω μας. Παρόλα αυτά το επάγγελμά μου έιναι σχετικό με κάτι από αυτά που έγραψες...

Δεν τα γράφω για να σε πείσω. Δεν είναι ανάγκη (όπως πολύ σωστά έγραψες). Απόψεις δημόσια ανταλλάζουμε και ο καθένας που τις διαβάζει κρίνει μόνος του τί θέλει να πιστέψει. Από τη φυσιολογική απόσταση, που δουλεύεις ένα κινητό, αποκλείεται να δεις pixels σε FHD ή QHD. Απλά και κατανοητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We measured a 14 percent improvement in display power efficiency between the Galaxy Note 3 and the Note 4,

 

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note4_ShootOut_1.htm#Display_Power

 

ΩΧ ΘΕΕ ΜΟΥ

Κάποιο άλλο site που να έχει σχέση με κινητά δε διαβάζεις;

Αυτό έγινε από ανθρώπους που ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΟΘΟΝΗ. Τί δεν καταλαβαίνεις; Είναι τυχαίο που κανένα άλλο (σχετικό) site δεν έχει βγάλει τέτοια συμπεράσματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuck it ξαδερφε δεν το συνεχιζω αυτο παντως με το power efficiency το λεει και η ιδια η σαμμυ και να σ πω και κατι και στα δυο κινητα το ιδιο μ κραταει η μπαταρια με την λογικη σ θα επρεπε στο 4 να ψωφαει πιο γρηγορα.anyway εχει πεσει πολυ offtopic τα λεμε

Btw στο displaymate αναφερονται και τα περισσοτερα "μεγαλα" σιτε αναμεσα σαυτα και το gsm που λινκαρες κιεσυ πριν αλλα εσυ το επιχείρημα που εχεις ειναι το οτι εχουν συμφεροντα κτλ.Επισης εγω δεν ειπα ποτε οτι βλεπω πιξελ σε fhd ειπα απλα οτι βλεπω διαφορα αναμεσα σε fhd k qhd απλα κ κατανοητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι γιατι π.χ. στο γραμμα S και στο Ο δεν βλεπω τελεια καμπυλη σε μικρο μεγεθος ακομα και στο G3 που εχει 1440p αναλυση σε 5.5? Γιατι ακομα φαινονται edges? Θα ειμαι αλλο ειδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι γιατι π.χ. στο γραμμα S και στο Ο δεν βλεπω τελεια καμπυλη σε μικρο μεγεθος ακομα και στο G3 που εχει 1440p αναλυση σε 5.5? Γιατι ακομα φαινονται edges? Θα ειμαι αλλο ειδος.

το έχω προσέξει κι εγώ αυτό, πρέπει να φταίει το scaling που κάνει όταν μικραίνεις τη γραμματοσειρά, σε πιο μεγάλες σχεδόν είναι τέλεια 

 

είναι θέμα του ui μάλλον 

 

σε άλλα κινητά που είναι 1080 δεν υπάρχει αυτό το θέμα

 

τώρα που το είπες θα δω και άλλες γραμματοσειρές πλην της default 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εγω δεν ειπα ποτε οτι βλεπω πιξελ σε fhd ειπα απλα οτι βλεπω διαφορα αναμεσα σε fhd k qhd απλα κ κατανοητα

"Δε βλέπω pixel, αλλά βλέπω διαφορά..."

Εντάξει. ΄Οτι πεις... :-)

Εγω παλι γιατι π.χ. στο γραμμα S και στο Ο δεν βλεπω τελεια καμπυλη σε μικρο μεγεθος ακομα και στο G3 που εχει 1440p αναλυση σε 5.5? Γιατι ακομα φαινονται edges? Θα ειμαι αλλο ειδος.

Στο Νοκια 930 δε μπορώ να ξεχωρίσω κανένα pixel, ακόμα και όταν πλησιάσω πολύ κοντά (σε FHD). Με αυτή τη λογική η οθόνη του pc σου θα ήταν "αφόρητα pixelιασμένη". Σύμφωνα με τα ppi των κινητών, μια 19" οθόνη θα έπρεπε να έχει τρομερά μεγάλη ανάλυση, τύπου 10.000Χ4.000 για να σου προσφέρει την ίδια εμπειρία με αυτή ενός κινητου FHD. Δε συζητάμε για περιπτωσεις 22"...

Την ανάλυση της οθόνης δεν την κρίνεις από γραμματοσειρές. Βάλε μια φωτογραφία υψηλής ανάλυσης και προσπάθησε να ξεχωρίσεις τα pixels της οθόνης (όχι της φωτογραφίας) και θα δεις ότι είναι αδύνατο με γυμνό μάτι. Κάνε μετά το ίδιο με ένα μεγενθυτικό φακό...

 

 

Fuck it ξαδερφε δεν το συνεχιζω αυτο παντως με το power efficiency το λεει και η ιδια η σαμμυ και να σ πω και κατι και στα δυο κινητα το ιδιο μ κραταει η μπαταρια με την λογικη σ θα επρεπε στο 4 να ψωφαει πιο γρηγορα.anyway εχει πεσει πολυ offtopic τα λεμε

"Εξέλιξη της τεχνολογίας amoled" το λένε... Αν είναι δυνατό να υποστηρίξει κανείς ότι επιτυγχάνεται καλύτερη κατανάλωση με αύξηση της ανάλυσης της οθόνης... Αν είχε και την ίδια ανάλυση με του Note 3, η διαφορά κατανάλωσης θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Επίσης δεν είναι off topic, για QHD μιλάει το άρθρο και κάποιοι τις βρίσκουν υπερβολικές, ενώ άλλοι χρήσιμες. Δεν υπάρχει offtopic.

 

 

Και κατι άλλο:

Το LG g4 τελικά βγαίνει με SD 808 και adreno 418... Μιλάμε για παταγώδη αποτυχία!

Ο 808 δεν έχει τους 2 "δυνατούς" πυρήνες του 810 (είναι 6πύρηνος) και η 418 είναι δυνατή, αλλά όχι για τέτοια οθόνη... Καλός επεξεργαστής, αλλά όχι για ναυαρχίδα (προφανώς η LG το έκανε για να γλυτώσει την υπερθέρμανση του 810). Η κατάσταση θα σώζονταν, κάπως, αν είχε οθόνη χαμηλότερης ανάλυσης.

πηγή:

http://www.gsmarena.com/lg_g4_allegedly_photographed_snapdragon_808_inside-news-11937.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δε βλέπω pixel, αλλά βλέπω διαφορά..."

Εντάξει. ΄Οτι πεις... :-)

Στο Νοκια 930 δε μπορώ να ξεχωρίσω κανένα pixel, ακόμα και όταν πλησιάσω πολύ κοντά (σε FHD). Με αυτή τη λογική η οθόνη του pc σου θα ήταν "αφόρητα pixelιασμένη". Σύμφωνα με τα ppi των κινητών, μια 19" οθόνη θα έπρεπε να έχει τρομερά μεγάλη ανάλυση, τύπου 10.000Χ4.000 για να σου προσφέρει την ίδια εμπειρία με αυτή ενός κινητου FHD. Δε συζητάμε για περιπτωσεις 22"...

Την ανάλυση της οθόνης δεν την κρίνεις από γραμματοσειρές. Βάλε μια φωτογραφία υψηλής ανάλυσης και προσπάθησε να ξεχωρίσεις τα pixels της οθόνης (όχι της φωτογραφίας) και θα δεις ότι είναι αδύνατο με γυμνό μάτι. Κάνε μετά το ίδιο με ένα μεγενθυτικό φακό...

 

Μα ειναι αφορητα πιξελιασμενη, ακομα και σε 1440p, στους χαρακτηρες το λειτουργικο χρησιμοποιει antialliasing και στα παιχνιδια ακομα το alliasing παει συννεφο, ακομα και σε αναλυσεις 4K σε μικρες οθονες 27'' δεν θα δεις την τελεια εικονα χωρις φιλτρα ΑΑ.

 

Δεν ειναι μονο οι στατικες εικονες και τα εικονιδια. Ακομα και εδω παντως εχει διαφορα, μικρη αλλα εχει, στο video μεγαλυτερη, στα παιχνιδια θα μπορουσε, αλλα ετσι και αλλιως στα κινητα πεφτει upscale, ουτε για 720p δεν κανουν σε 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα ειναι αφορητα πιξελιασμενη, ακομα και σε 1440p, στους χαρακτηρες το λειτουργικο χρησιμοποιει antialliasing και στα παιχνιδια ακομα το alliasing παει συννεφο, ακομα και σε αναλυσεις 4K σε μικρες οθονες 27'' δεν θα δεις την τελεια εικονα χωρις φιλτρα ΑΑ.

 

Δεν ειναι μονο οι στατικες εικονες και τα εικονιδια. Ακομα και εδω παντως εχει διαφορα, μικρη αλλα εχει, στο video μεγαλυτερη, στα παιχνιδια θα μπορουσε, αλλα ετσι και αλλιως στα κινητα πεφτει upscale, ουτε για 720p δεν κανουν σε 3d.

Κοίταξε λίγο στον παραπάνω υπολογισμό μου. Μια FHD στις 5.7" έχει διαγώνιο pixel 65nm ή 0.065 χιλιοστά. Αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος; Σε QHD είναι 49nm ή 0,049 χιλιοστά. Μιλάμε για μέγεθος ευκαρυωτικού κυττάρου (αυτά που έχουν οι ζωντανοί οργανισμοί και τα φυτά, δηλαδή 10-100nm)...

Στο lumia 930, που έχω αυτή την εποχή, δεν μπορώ να δω pixels (5" FHD, διαγώνιος pixel 57nm), σε όσους το έχω δείξει δεν μπόρεσαν να ξεχωρίσουν pixels. 

Για το antialliasing συμφωνώ, αλλά αν είναι χαμηλής ανάλυσης το αρχικό δείγμα δε σώζεται ούτε με antialliasing.

Κατέβασε από το internet μια φωτό FHD ανάλυσης και προσπάθησε, στο LG G3 ή στο Note 4 ή στο S6, να ξεχωρίσεις pixels... Ενδιαφέρον θα έχει να κάνεις και το αντίστροφο : να κατεβάσεις φωτό QHD και να την δεις σε οθόνη FHD. Πιστεύω ότι στη δεύτερη περίπτωση θα μου πεις ότι φαίνεται υψηλότερης ανάλυσης... ;) :-)

Τέλος, οι οθόνες των pc' s έχουν κατασκευαστεί για να τις κοιτάς από τα 70-100 εκατοστά και όχι από τα 10. Από την απόσταση που έγραψα αποκλείεται να βλέπεις pixels... Μια UHD 19" έχει 232 ppi, δηλαδή όσο ένα κινητό με 4,7" και ανάλυση 960X540, λογικό να δεις pixels αν την κοιτάς εξ επαφής... ;)

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

 

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

 

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

Μαλλον, απλά, κολλάει και ποστάρει πολλές φορές το ίδιο μήνυμα... :D

Βάλε να τρέξει ένα 3D παιχνίδι (πχ subway surfers, που δεν είναι και πολύ βαρύ) για 10 λεπτά και μετά γράψε αν ζεσταίνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω g3 εδώ κ 3 μήνες τα πρωινά σχεδω 2-3 ώρες ost φουλ φωτεινότητα δεδομένα ανοιχτα με browsing messenger ουτε μια φορα δν μ κατέβασε φωτεινότητα λογο υπερθερμασης ουτε μια !

μου το έκανε στο πρώτο σεταρισμα της συσκευής που έκανα τα πάντα restore από lte (καμιά 300αρια MB και συνεχείς εγκαταστάσεις εφαρμογών) 

 

βέβαια αν δε ζοριστεί δε το κάνει με το παραμικρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...