Προς το περιεχόμενο

Με οθόνη Quantum Quad HD το νέο LG G4


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Huawei Boss Explains the “Nonsense” of QHD Screens on Smartphones -

 

“I don't think we need QHD displays on mobiles. Your eyes totally cannot identify between full HD and 2K on a smartphone. You can't distinguish the difference, so it's totally nonsense.

 

Yu bluntly added, “[Your] eyes cannot see the difference, so why should we do that? I think it's a stupid thing."

 

See more at: http://www.dailytech.com/Huawei+Boss+Explains+the+Nonsense+of+QHD+Screens+on+Smartphones+/article34885.htm#sthash.wOJl5lvM.dpuf

 

“I don't think we need QHD displays on mobiles. Your eyes totally cannot identify between full HD and 2K on a smartphone. You can't distinguish the difference, so it's totally nonsense.” - See more at: http://www.dailytech.com/Huawei+Boss+Explains+the+Nonsense+of+QHD+Screens+on+Smartphones+/article34885.htm#sthash.wOJl5lvM.dpuf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μιλαμε για την καταναλωση της οθονης , που μενει ιδια λογω οτι ο αριθμος των πραγματικων pixel που πρεπει να αναψει δεν αλλλαξε.

Ειχε επισημανθει και στο παρελθον:

Που καταλήγει η φιλοσοφία που περιγράφεις; Δηλαδή τί προσπαθείς να αποδείξεις με αυτό, αφού μπήκες στον κόπο να το αναφέρεις;

 

Τι αλλαξε λοιπον; Το οτι η gpu επρεπε να κανει render χαμηλοτερη αναλυση.

Ομως αυτο δεν αρκουσε για να αλλαξει ιδιαιτερα την αυτονομια του g3, για αυτο λεμε οτι "οσον αφορα για την αυξηση καταναλωσης ολου του κινητου(κ οχι μονο της οθονης) λογω υψηλοτερης αναλυσης, κανει διαφορα, αλλα μικρη."

 

Η χαμηλοτερη αναλυση στο g3(αρα "λιγοτερος φορτος" στην gpu) δεν οδηγησε σε ιδιαιτερα χαμηλοτερη καταναλωση της gpu του ωστε να κανει ιδιαιτερη διαφορα στην αυτονομια.

Το ότι η gpu είχε λιγότερα να καλύψει της επέτρεψε να παράγει περισσότερο έργο (+27%, αν θυμάμαι καλά, βαριέμαι να ψάξω το άρθρο τέτοια ώρα...) με λίγο λιγότερη κατανάλωση. Αν θέλαμε να έχει τις ίδιες επιδόσεις με αυτές της QHD ανάλυσης θα μπορούσαμε να το επιτύχουμε με λιγότερη κατανάλωση από πλευράς gpu με σημαντική διαφορά στην αυτονομία, αν κρίνω από την διαφορά απόδοσης (27%). Όταν θέλουμε να συγκρίνουε 2 καταστάσεις δε μπορούμε να αλλάζουμε όλες τις παραμέτρους. Κάποιες πρέπει να παραμένουν σταθερές. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα (που μάλλον κατάλαβες ότι έκανες "πατάτα" και προσπαθείς να το "μαζέψεις", αλλά θα σου δώσω το πλεονέκτημα της αμφιβολίας, κάτι που δεν έκανες εσύ σε μένα...) με γνώμονα τις επιδόσεις με τη χρήση FHD κερδίσαμε σε επιδόσεις σε σχέση με QHD, δεδομένης της κατανάλωσης (δηλαδή η gpu να δουλεύει προσπαθώντας να αποδώσει τα μέγιστα και στις 2 περιπτώσεις). Με γνώμονα την κατανάλωση και δεδομένη απόδοση (δηλαδή και στης δύο περιπτώσεις η gpu να βγάζει τα ίδια fps) θα έπρεπε να την υποχρονίσουμε στην περίπτωση της FHD, με αντίκτυπο στην κατανάλωση. Δηλαδή στη περίπτωση της FHD θα μπορούσαμε να πούμε ότι η επιπλέον ενέργεια που περίσσεψε χρησιμοποιήθηκε για την παραγωγή περισσότερου έργου (αρχή διατήρησης ενέργειας). Σκοπός του πειράματος που ανέφερες ήταν να δείξουν πόσο χάνει σε επιδόσεις το G3 από την επιλογή της LG να χρησημοποιήσει QHD και όχι η κατανάλωση σε διάφορετικές, για κάτι τέτοιο θα έπρεπε να του αντικαταστήσουν την οθόνη με μία ίδιας τεχνολογίας με διαφορετική ανάλυση.

Τελοσπάντων, το θέμα το έχουμε εξαντλήσει νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Jophiel, καταλαβαινω οτι εσυ εκανες την "πατατα" και προσπαθεις να την μαζεψεις.

Εδω ο συμφορουμιτης oldnew , γραφει για την καταναλωση του soc(οχι της οθονης) λογω υψηλοτερης αναλυσης:

 

Όπως είπα και παραπάνω ομως, ανεβαινει η κατανάλωση της cpu ( της gpu που βρίσκεται μεσα στο soc για να κυριολεκτω).

 

Και εγω του επισημαινω πανω σε αυτο οτι δεν μειωθηκε ιδιαιτερα η καταναλωση του κινητου οταν μειωθηκε η αναλυση:

 

Oσο για την αυξηση καταναλωσης ολου του κινητου(κ οχι μονο της οθονης) λογω υψηλοτερης αναλυσης, κανει διαφορα, αλλα μικρη.

Υπαρχει και το χαρακτηριστικο παραδειγμα του lg g3 που το εβαλαν να δουλεψει με χαμηλοτερη αναλυση , αλλα η αυτονομια του δεν αλλαξε ιδιαιτερα.

 
Μετα, ερχεσαι εσυ που δεν εχεις καταλαβει οτι μιλαμε για την καταναλωση τoυ soc(και της gpu) και κανεις την "πατατα" και αναφερεσαι απο το πουθενα στην καταναλωση της οθονης, οχι του soc:
 

Το ότι κάνεις render μικρότερη ανάλυση δεν σημαίνει ότι τα παραπάνω Pixel της οθόνης σου εξαφανίζονται. Η διαφορά είναι αμελητέα επειδή είτε σε μικρή είτε σε μεγάλη ανάλυση, ο αριθμός των Pixel που ανάβει δεν αλλάζει.

 
Συνεχισε να προσπαθεις να τα μαζεψεις και να αναφερεσαι στην καταναλωση της οθονης οταν οι υπολοιποι (οπως και το τεστ) μιλαγανε για την καταναλωση του soc και της gpu.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε Jophiel, καταλαβαινω οτι εσυ εκανες την "πατατα" και προσπαθεις να την μαζεψεις.

Εδω ο συμφορουμιτης oldnew , γραφει για την καταναλωση του soc(οχι της οθονης) λογω υψηλοτερης αναλυσης:

 

 

Και εγω του επισημαινω πανω σε αυτο οτι δεν μειωθηκε ιδιαιτερα η καταναλωση του κινητου οταν μειωθηκε η αναλυση:

 

 
Μετα, ερχεσαι εσυ που δεν εχεις καταλαβει οτι μιλαμε για την καταναλωση τoυ soc(και της gpu) και κανεις την "πατατα" και αναφερεσαι απο το πουθενα στην καταναλωση της οθονης, οχι του soc:
 
 
Συνεχισε να προσπαθεις να τα μαζεψεις και να αναφερεσαι στην καταναλωση της οθονης οταν οι υπολοιποι (οπως και το τεστ) μιλαγανε για την καταναλωση του soc και της gpu.

 

Τώρα, πραγματικά, αρχίζω να αναρωτιέμαι αν διαβάζεις τα post μου ή απλά απαντάς γράφοντας τα δικά σου...

Ο oldnew έγραψε:

 

Η αλήθεια είναι οτι η κατανάλωση της ιδιας της οθονης δεν ανεβαίνει και τοσο πολυ όσο ανεβαζεις την ανάλυση.

Όπως είπα και παραπάνω ομως, ανεβαινει η κατανάλωση της cpu ( της gpu που βρίσκεται μεσα στο soc για να κυριολεκτω).

... Στο οποίο διαφωνώ στην πρώτη του πρόταση (πιστέυω ότι ανεβαίνει, ποσοστιαία πάντα) και έχω γράψει ολόκληρο post, στο οποίο δεν απάντησες ποτέ, και συμφωνώ με τη δεύτερη πρόταση, την οποία ανέλυσα στο προηγούμενο post (στο οποίο, επισης, δεν απάντησες ποτέ...). Προσπαθησα να ρίξω τους τόνους γράφοντας ότι έτσι κι αλλιώς δε θα το χρησιμοποιήσω εναντίον σου και έρχεσαι σε αυτό το post και γράφεις, πραγματικά, ακαταλαβίστικά πράγματα που δείχνουν ότι δεν διαβασες τί έγραψα.

Διάβασε τα προηγούμενα post μου πριν απαντήσεις την επόμενη φορά.

Αυτό :

 

Oσο για την αυξηση καταναλωσης ολου του κινητου(κ οχι μονο της οθονης) λογω υψηλοτερης αναλυσης, κανει διαφορα, αλλα μικρη.

Υπαρχει και το χαρακτηριστικο παραδειγμα του lg g3 που το εβαλαν να δουλεψει με χαμηλοτερη αναλυση , αλλα η αυτονομια του δεν αλλαξε ιδιαιτερα.

... είναι η "πατάτα" σου. Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που το επισημαίνω. Δε θα το κάνω ξανά και ούτε, φυσικά, θα το χρησιμοποιήσω σαν επιχείρημα (όπως δεν το έκανα ούτε σε αυτό το post άλλωστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jophiel μπορεις να χρησιμοποιησεις ελευθερα οτι θελεις εναντιον μου, μονο που δεν εχεις κατι.

Αλλωστε αλλος ειναι που οταν εγω και o oldnew μιλαμε για την καταναλωση του soc δεν καταλαβαινει, κανει την "πατατα" και αναφερεται στην καταναλωση της οθονης.

Αλλος ειναι που ενω μιλαμε για amoled, ποσταρει λινκ με την λογικη λειτουργιας των lcd και οταν του λεμε οτι οι amoled δεν εχουν σχεση με lcd, αυτος απανταει οτι ειναι υγρων κρυσταλλων κατα βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε jophiel μπορεις να χρησιμοποιησεις ελευθερα οτι θελεις εναντιον μου, μονο που δεν εχεις βρει κατι.

Αλλωστε αλλος ειναι που οταν εγω και o oldnew μιλαμε για την καταναλωση του soc δεν καταλαβαινει, κανει "πατατα" και αναφερεται στην καταναλωση της οθονης.

Αλλος ειναι που ενω μιλαμε για amoled, ποσταρει λινκ με την λογικη λειτουργιας των lcd και οταν του λεμε οτι οι amoled δεν εχουν σχεση με lcd, αυτος απανταει οτι ειναι υγρων κρυσταλλων κατα βαση.

Ξανάρχισες. πάλι, τα πλούσια επιχειρήματά σου....

Στα προηγούμενα post μου ακόμα περιμένω απάντηση με λογικά επιχειρήματα αυτή τη φορά (αν είσαι σε θέση)...

Αυτό που κάνεις λέγεται παραγωγική αερολογία. Λες τα ίδια και τα ίδια χωρίς να λες τίποτα ουσιαστικό. Για να δείχνεις ότι λες κάτι το διαφορετικό πετάς και κανένα χαρακτηρισμό και αυτό συνεχίζεται επ' αόριστον. Χρησιμοποιείται έντονα στον πολιτικό λόγο... Σκέψου το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανάρχισες. πάλι, τα πλούσια επιχειρήματά σου....

Στα προηγούμενα post μου ακόμα περιμένω απάντηση....

Προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις, οπως δεν καταλαβες οτι μιλαγαμε για την καταναλωση του soc ή οτι οι amoled δεν ειναι lcd.

Στις amoled δεν ανεβαινει ιδιαιτερα η καταναλωση οθονης με την αυξηση αναλυσης.

Η ολη τεχνολογια των lcd στηριζεται στο να μπλοκαρει ή οχι φως που ερχεται απο το LED backlight και αυτο οσο μικραινουν τα πιξελ γινεται πιο δυσκολο και θελει πιο δυνατο LED backlight.

Η τεχνολογια των AMOLED δεν στηριζεται στο να μπλοκαρει/αφηνει φως ωστε να επηρεαζεται απο το ποσο μικρο(αρα και δυσκολο) ειναι ενα πιξελ.

 

http://www.geek.com/android/which-is-better-amoled-or-lcd-1602670/

Τhe stupendously high pixel density means brighter LEDs are needed to shine light through the increasingly tiny pixels of an LCD. The power burden from jumping from 1080p to 1440p should be lower on an AMOLED, but this will depend on a number of engineering factors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν μπορεις να καταλαβεις, οπως δεν καταλαβες οτι μιλαγαμε για την καταναλωση του soc ή οτι οι amoled δεν ειναι lcd.

Παθαίνεις κενά μνήμης ή τρολλάρεις!!!! :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Αυτό το απάντησα πρν από 3-4 post (και φυσικά δεν σχολίασες....)

 

Στις amoled δεν ανεβαινει ιδιαιτερα η καταναλωση οθονης με την αυξηση αναλυσης.

Αυτό το απάντησα εδώ και 6 post (και φυσικά δεν σχολίασες....)

 

Η ολη τεχνολογια των lcd στηριζεται στο να μπλοκαρει ή οχι φως που ερχεται απο το LED backlight και αυτο οσο μικραινουν τα πιξελ γινεται πιο δυσκολο και θελει πιο δυνατο LED backlight.

Αυτό μας το ξανάείπες και είναι σωστό, αλλά "ξεκάρφωτο". Εκτός κι αν θέλεις να στηρίξεις ότι η μεγαλύτερη ανάλυση στις IPS LCD αυξάνει την κατανάλωση, πράγμα που διαφωνεί με αυτό που γράφεις στη συνέχεια:

 

Και εγω του επισημαινω πανω σε αυτο οτι δεν μειωθηκε ιδιαιτερα η καταναλωση του κινητου οταν μειωθηκε η αναλυση:

 

Η τεχνολογια των AMOLED δεν στηριζεται στο να μπλοκαρει/αφηνει φως ωστε να επηρεαζεται απο το ποσο μικρο(αρα και δυσκολο) ειναι ενα πιξελ.

 

Αυτό το έχω απαντήσει εδώ και 5-6 post. Σου έχω δώσει και παραπομπές μάλιστα....

Μάλλον με κοροϊδεύεις μου φαίνεται γιατί τα έχεις κάνει "μαντάρα" πραγματικά...

Στα προηγούμενα post μου ακόμα περιμένω απάντηση με λογικά επιχειρήματα αυτή τη φορά (αν είσαι σε θέση)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μας το ξανάείπες και είναι σωστό, αλλά "ξεκάρφωτο". Εκτός κι αν θέλεις να στηρίξεις ότι η μεγαλύτερη ανάλυση στις IPS LCD αυξάνει την κατανάλωση, πράγμα που διαφωνεί με αυτό που γράφεις στη συνέχεια:

Mε τι διαφωνει(που εγραψα στη συνεχεια) οτι η μεγαλυτερη αναλυση στις lcd αυξανει την καταναλωση της οθονης;

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Αυτό το έχω απαντήσει εδώ και 5-6 post. Σου έχω δώσει και παραπομπές μάλιστα....

Μάλλον με κοροϊδεύεις μου φαίνεται γιατί τα έχεις κάνει "μαντάρα" πραγματικά...

Στα προηγούμενα post μου ακόμα περιμένω απάντηση με λογικά επιχειρήματα αυτή τη φορά (αν είσαι σε θέση)...

(μερικες απο τις παραπομπες που εδωσες για τις amoled , αφορουσαν lcd, γιατι νομιζες οτι ηταν lcd. Αλλες παραπομπες ηταν απλα ασχετες παραπομπες, δεν ελεγαν γιατι οι amoled εχουν την ιδια αυξηση σε καταναλωση οταν αυξανεται η αναλυση με τις lcd. Το να παραθετεις ασχετες παραπομπες δεν εχει να λεει κατι)

Παμε ξανα:

 

Στις amoled δεν εχει τοσο σημασια η αναλυση στην καταναλωση της οθόνης. (οχι οτι δεν εχει καθολου)

 

Και αυτο γιατι στις  LCD, οταν μικραινουν τα πιξελ (δηλαδη μεγαλωνει η αναλυση) το backlight με τα LED πρεπει να δυναμωσει αισθητα για να καταφερει να περασει μεσα απο τους ολο και μικροτερους κρυσταλλους.

 

Κατι τετοιο δεν ισχυει στις AMOLED. Δεν εχουν backlight το οποιο να πρεπει να δυναμωνει γιατι πρεπει να περναει απο ολο και μικροτερα πιξελ για να τα φωτισει .(λογω υψηλοτερης αναλυσης)

Ενδεικτικα:

http://www.geek.com/android/which-is-better-amoled-or-lcd-1602670/

Τhe stupendously high pixel density means brighter LEDs are needed to shine light through the increasingly tiny pixels of an LCD. The power burden from jumping from 1080p to 1440p should be lower on an AMOLED, but this will depend on a number of engineering factors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τι διαφωνει(που εγραψα στη συνεχεια) οτι η μεγαλυτερη αναλυση στις lcd αυξανει την καταναλωση της οθονης;

Στο ότι θέλει ισχυρότερο οπίσθιο φωτισμό, αλλά τελικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα : η διαφορά είναι ελάχιστη, αλλά μεγαλύτερη από της amoled στην οποία είναι ελάχιστη....Ότι να'ναι λογική. Αυτά γίνονται όταν δεν ξέρεις κάτι απο ρπιν και τρέχεις τελευταία στιγμή να τα μάθεις όλα...

Τέλος να πας να μάθεις αγγλικά. Το νόημα της μετάφρασης είναι ότι η διαφορά ανάλυσης έχει μικρότερες διαφορες σε κατανάλωση στις amoled απ' ότι στις LCD και όχι ότι :

 

Στις amoled δεν ανεβαινει ιδιαιτερα η καταναλωση οθονης με την αυξηση αναλυσης.

Για να μην ξεχνιόμαστε:

Στα προηγούμενα post μου ακόμα περιμένω απάντηση με λογικά επιχειρήματα αυτή τη φορά (αν είσαι σε θέση)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι θέλει ισχυρότερο οπίσθιο φωτισμό, αλλά τελικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα : η διαφορά είναι ελάχιστη, αλλά μεγαλύτερη από της amoled στην οποία είναι ελάχιστη....Ότι να'ναι λογική. Αυτά γίνονται όταν δεν ξέρεις κάτι απο ρπιν και τρέχεις τελευταία στιγμή να τα μάθεις όλα...

Παλι δεν καταλαβα τι εννοεις.

Εγραψα οτι η μεγαλυτερη αναλυση στις lcd αυξανει την καταναλωση της οθονης.

Που εγραψα παρακατω κατι που διαφωνει με αυτο; Μπορεις να κανεις quote το κομματι μου που διαφωνει στο οτι η μεγαλυτερη αναλυση στις lcd αυξανει την καταναλωση της οθονης.

 

Τέλος να πας να μάθεις αγγλικά. Το νόημα της μετάφρασης είναι ότι η διαφορά ανάλυσης έχει μικρότερες διαφορες σε κατανάλωση στις amoled απ' ότι στις LCD και όχι ότι :

Συμφωνεις λοιπον οτι στις amoled θα δουμε μικροτερη διαφορα οταν αυξηθει η αναλυση απο οτι με τις lcd?

Επιτελους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μερικες απο τις παραπομπες που εδωσες για τις amoled , αφορουσαν lcd, γιατι νομιζες οτι ηταν lcd. Αλλες παραπομπες ηταν απλα ασχετες παραπομπες, δεν ελεγαν γιατι οι amoled εχουν την ιδια αυξηση σε καταναλωση οταν αυξανεται η αναλυση με τις lcd. Το να παραθετεις ασχετες παραπομπες δεν εχει να λεει κατι)

Όταν μου μιλούσες για amoled σου έδωσα παραπομπές για amoled. Εσύ επέμενες για amoled και σου έγραφα, επανελλημένα, ότι είσαι εκτός θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...