Προς το περιεχόμενο

Noctua NH-U9s Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η Noctua να μας έχει συνηθίσει σε ψύκτρες αρκετά έως πολύ μεγάλων διαστάσεων (και αντίστοιχα πολύ υψηλών επιδόσεων) όμως πρόσφατα είχαμε την ευκαιρία να δούμε μέσα από το Insomnia.gr ένα νέο μοντέλο με την ονομασία NH-D9L που βασίζεται σε μια τελείως διαφορετική προσέγγιση.Σήμερα θα έχουμε την ευκαιρία να εξετάσουμε ένα ακόμη μοντέλο της συγκεκριμένης προσέγγισης το οποίο έχει την ονομασία NH-U9S και στοχεύει, σύμφωνα τουλάχιστον με την εταιρεία, σε όσους αναζητούν μια compact λύση για HTPC ή παρεμφερείς υλοποιήσεις χωρίς όμως αυτό να συνεπάγεται χαμηλές επιδόσεις.

 

Πάμε λοιπόν να δούμε, μέσα από τις ενότητες που ακολουθούν, τι ακριβώς έχει δημιουργήσει η Noctua αυτή τη φορά ξεκινώντας, όπως πάντα, με μια σύντομη επισκόπηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του υπό δοκιμή

προϊόντος.

 

Link.png Site: Noctua NH-U9s Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πάρα πολύ καλή ψύκτρα, πολύ ποιοτικό σύνολο, θα έλεγα ότι το όλο πακέτο αντικατοπτρίζει το υψηλό ομολογουμένως κόστος. Μια λεπτομέρεια που ίσως δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρη είναι ότι το mounting kit που υποστηρίζει LGA 775 δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία. Εγώ την αγόρασα για ένα δεύτερο σύστημα που έχω με core 2 quad και ανακάλυψα εκ των υστέρων ότι είναι optional το 775 kit. Ναι μεν στο στέλνουν δωρεάν αν πληροίς τις προϋποθέσεις (αποδείξεις αγοράς, φωτογραφίες προϊόντος κλπ) αλλά είναι ταλαιπωρία. Κατά τα άλλα όλα άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φταίει το δικό μου μόνιτορ, αλλά δυσκολεύομαι να δω τη διαφορά ανάμεσα στο χρώμα που έχουν οι μπάρες (η πρώτη με τη δεύτερη και η τρίτη με την τέταρτη) στα charts.

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούσατε εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους αποχρώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο review!  B)

Ίσως φταίει το δικό μου μόνιτορ, αλλά δυσκολεύομαι να δω τη διαφορά ανάμεσα στο χρώμα που έχουν οι μπάρες (η πρώτη με τη δεύτερη και η τρίτη με την τέταρτη) στα charts.

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούσατε εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους αποχρώσεις.

H πρώτη με τη δεύτερη να το καταλάβω. Αλλά η τρίτη με την τέταρτη είναι χρυσό με ασημένιο. Καμία σχέση 

Γράψε άκυρο. Έβλεπα 4 μπάρες. Τώρα βλέπω 5. Ότι να ναι... Μάλλον και το δικό μου μονιτορ έχει θέμα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πάρα πολύ καλή ψύκτρα, πολύ ποιοτικό σύνολο, θα έλεγα ότι το όλο πακέτο αντικατοπτρίζει το υψηλό ομολογουμένως κόστος. Μια λεπτομέρεια που ίσως δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρη είναι ότι το mounting kit που υποστηρίζει LGA 775 δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία. Εγώ την αγόρασα για ένα δεύτερο σύστημα που έχω με core 2 quad και ανακάλυψα εκ των υστέρων ότι είναι optional το 775 kit. Ναι μεν στο στέλνουν δωρεάν αν πληροίς τις προϋποθέσεις (αποδείξεις αγοράς, φωτογραφίες προϊόντος κλπ) αλλά είναι ταλαιπωρία. Κατά τα άλλα όλα άψογα.

 

Φίλε μου την πήρα πέρισυ τον Οκτώβριο για ένα δέυτερο μηχάνημα που έχω και μια χαρά την είχε στο 775 μου! Τώρα να το άλλαξαν στην πορεία, τι να πω! Πάντως εξαιρετική ψύκτρα, αξίζει κάθε cent. Μπήκε πάνω από έναν Core2Quad στα 3.2 ο οποίος με τη stock τσουρουφλιζόταν (42 ελάχιστο, με φορτίο κλάφτα ...80 βαθμοί) και πλέον είμαι 32 idle 38 full load!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε (2009) είχα πάρει Noctua NH-U12P με 65 ευρώ. Έμεινα τόσο ευχαριστημένος που άνετα θα έπαιρνα ξανά κάτι παρόμοιο (άσχετα αν στην επόμενη σύνθεση επέλεξα την φθηνότερη Corsair A70, η οποία ήταν σαφώς υποδεέστερη).

 

Noctua ftw, ό,τι πληρώσεις παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μετανιωνω που πηγα σε υδροψυξη,οχι τοσο λογω κοστους που ειναι οντως ακριβη, αλλα κυριως λογω θορυβου. Σιγουρα η επομενη ψυκτρα μου θα ειναι Noctua(αν δεν αλλαξουν κατι στο μελλον) εχει ακριβως το πακετακι που ψαχνω δηλαδη αποδοση, αθορυβη και υποστηριξη σε πολλα Sockets. Φυσικα και τα 6χρονια εγγυησης δεν χαλασαν κανεναν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου την πήρα πέρισυ τον Οκτώβριο για ένα δέυτερο μηχάνημα που έχω και μια χαρά την είχε στο 775 μου! Τώρα να το άλλαξαν στην πορεία, τι να πω! Πάντως εξαιρετική ψύκτρα, αξίζει κάθε cent. Μπήκε πάνω από έναν Core2Quad στα 3.2 ο οποίος με τη stock τσουρουφλιζόταν (42 ελάχιστο, με φορτίο κλάφτα ...80 βαθμοί) και πλέον είμαι 32 idle 38 full load!

 

Ναι πιθανότατα παλαιότερα να συμπεριλαμβάνονταν στο πακέτο. Εγώ την πήρα πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κυκλοφορήσει low cost ψήκτρες πια με εφάμιλλες επιδόσεις,και πολύ περισσότερο χωρίς αυτόν τον μονότονο χρωματισμό..  δεν βρίσκω τον λόγο να πληρώσει κανείς τα 4πλασια χρήματα για ελάχιστο παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...