Προς το περιεχόμενο

Στις 2 Ιουνίου έρχεται το Heroes of the Storm της Blizzard


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουν παίξει άλλα παιχνίδια της Blizz ξέρουνε ήδη τι σκεπτικό ακολουθείται και εδώ... Παράλληλα αποτελεί απάντηση σε όσους λένε οτί είναι πολύ εύκολο:

 

"Easy to learn,hard to master"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδάκι είναι PURE PVP! Απλούστατο, μέσο όρο παιχνιδιού 18 λεπτά, και εχει εξαλειψει το γεγονως που αφηνες την ομαδα για να παρεις το kill γιατι πολυ απλα ολοι οσοι ειναι κοντα στο kill, το παιρνουν ολοι. ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωραιος, αλλα ουτε ενα παιχνιδι δεν εχω παιξει και ουτε πανω απο 2 λεπτα δεν εχω δει.  Και ποιος ειναι ο Havik κιολας?

 

Γιατί λοιπον έχεις άποψη? Η γνώμη δεν είναι σαν το πρωκτό που όλοι έχουν ένα.

 

Το παιχνιδάκι είναι PURE PVP! Απλούστατο, μέσο όρο παιχνιδιού 18 λεπτά, και εχει εξαλειψει το γεγονως που αφηνες την ομαδα για να παρεις το kill γιατι πολυ απλα ολοι οσοι ειναι κοντα στο kill, το παιρνουν ολοι. ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!

Και στην dota άμα είσαι κοντά στον ήρωα που πεθαίνει (1300 range) ανεξάρτητα από το αν του έχεις κάνει dmg παίρνεις xp και gold, φυσικά αυτός που παίρνει το kill παίρνει περισσότερο gold αλλά το xp είναι ίδιο μοιράζετε σε όλους.

 

Γενικά συμφωνώ είναι ένα striped down (απλουστευμένο, για κάποιους καλό για κάποιους κακό) arena game, διαφοροποιείτε από τα άλλα με τις αποστολές, το golem μου φαίνετε «σπασμένο» και μου θυμίζει Super creep mode, λόγο μικρής διάρκειας (δεν επενδύεις ιδιαίτερα και δεν σε νοιάζει αν χάσεις τόσο πολύ), ότι όλο το team παίρνει lvl ταυτόχρονα και ότι δεν υπάρχουν item/gold είναι δυσκολότερο να μείνεις «πίσω» θα βοηθήσει στο να υπάρχει λιγότερο flame και να είναι πιο προσιτό στους casual gamers.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει η υπεραπλούστευση και η κονσολοποιηση τον παιχνιδιών ούτε τα DLC, να αναφέρω δυο παραδείγματα, dragon age origins παιχνιδάρα, το δεύτερο μεγάλη πατάτα, (το inquisition δεν το έχω δει άρα δεν έχω γνώμη), και το Mortal kombat που πληρώνεις για ευκολότερα fatality….νομίζω nought said!

 

Για το HOTS σίγουρα θα έχει το κοινό του, σε καμία περίπτωση δεν νομίζω να πάει άπατο μιας και διαφοροποιείτε από το αλλά MOBA, δεν αποκλείω  να  το παίξω αν ψηθούν και οι φίλοι μου αλλά από την άλλη δεν θα παρατήσω την dota, δεν το βλέπω σαν ανταγωνιστή της αλλά σαν ένα άλλο διαφορετικό game, προσωπικά είμαι προκατειλημμένος κατά της blizzard μια και όταν υπήρχε η DOTA στο war3 δεν έκανε τίποτα για να την υποστηρίξει, περίμενε να φύγουν οι δημιουργοί και μετά ζήταγε και πατέντες με τα ονόματα τον ηρώων και αντικειμένων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσωπικά είμαι προκατειλημμένος κατά της blizzard μια και όταν υπήρχε η DOTA στο war3 δεν έκανε τίποτα για να την υποστηρίξει, περίμενε να φύγουν οι δημιουργοί και μετά ζήταγε και πατέντες με τα ονόματα τον ηρώων και αντικειμένων κτλ.

 

Προφανώς και καλά έκανε. Αρκετά από τα ονόματα που χρησιμοποιήθηκαν στην κλασσική DOTA ήταν από το ίδιο το Warcraft. Δικαίωμά της ήταν. Το σημαντικότερο δικαστήριο που έκανε ήταν κατά της Valve η οποία πατεντάρισε το όνομα DOTA, το οποία ήταν τελείως ηλίθια κίνηση κατά τη γνώμη μου. Defense of the Ancients δεν είναι και ιδιαίτερα καλό όνομα για MOBA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν ηλιθια κινηση, εχει να κανει με το brand name. τo DOTA μπορει να ειναι ηλιθιο ονομα, αλλα ειναι κοινως αναγνωρισμενο και συνδεμενο με τα MOBA. αν το χε κατοχυρωσει η Bliz, θα μπορουσε να προωθησει καλυτερα τις δικες της MOBA προτασεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει το Beta, το game θα πατώσει λόγο ότι δεν έχει gold και items... όπως στη Dota και στο LOL

 

Είναι απλά ανούσιο pvp με skills και ψιλοmeh gameplay...

 

Που πας χωρίς items????

 

Τα ιδια πχ θυμαμαι που λεγανε πολλοι για το Hearthstone στις αρχες του οτι δηλαδη ειναι υπερ απλουστευμενο παιχνιδι και σε σχεση με το Magic ειναι πατατα. Βεβαια η πορεια του ως τωρα αλλα λεει αλλα τεσπα.

 

Θελει φανταζομαι πολλα μεταπτυχιακα για να καταλαβεις οτι η εταιρια δεν ειχε σκοπο να βγαλει μια κοπια των αλλων 2 παιχνιδιων ε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν ηλιθια κινηση, εχει να κανει με το brand name. τo DOTA μπορει να ειναι ηλιθιο ονομα, αλλα ειναι κοινως αναγνωρισμενο και συνδεμενο με τα MOBA. αν το χε κατοχυρωσει η Bliz, θα μπορουσε να προωθησει καλυτερα τις δικες της MOBA προτασεις.

 

Και το LoL και το HotS και το Smite και το HoN είναι πολύ καλύτερα ονόματα από το DotA και δίνουν την ευκαιρία στην εκάστοτε εταιρία να παρουσιάσει κάτι καινούργιο και διαφορετικό, όπως πχ χαρακτήρες. Με το να ονομάσεις το παιχνίδι DotA 2 δεσμεύεσαι να έχεις διάφορα χαρακτηριστικά του classic όπως χαρακτήρες και αντικείμενα, κάτι που είναι αδύνατο μιας και τα μισά από αυτά προέρχονται από άλλο παιχνίδι που ήδη είναι πατενταρισμένο από άλλη εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Το έχω ξαναπεί, το λέω και θα το ξαναπώ πολλές φορές ακόμα. New IP! New IP! New IP! New IP! Ας ξεκολλήσουμε από τους τίτλους και ας δημιουργήσουμε κάτι καινούργιο. Το να κάνω DMC 152 όπου ο Dante είναι πρασινομάλλης καλικάντζαρος και μάχεται εναντίον νάνων που σκότωσαν την elf μάνα του δεν σημαίνει ότι θα είναι καλό επειδή έχει το όνομα DMC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το LoL και το HotS και το Smite και το HoN είναι πολύ καλύτερα ονόματα από το DotA και δίνουν την ευκαιρία στην εκάστοτε εταιρία να παρουσιάσει κάτι καινούργιο και διαφορετικό, όπως πχ χαρακτήρες. Με το να ονομάσεις το παιχνίδι DotA 2 δεσμεύεσαι να έχεις διάφορα χαρακτηριστικά του classic όπως χαρακτήρες και αντικείμενα, κάτι που είναι αδύνατο μιας και τα μισά από αυτά προέρχονται από άλλο παιχνίδι που ήδη είναι πατενταρισμένο από άλλη εταιρία στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Το έχω ξαναπεί, το λέω και θα το ξαναπώ πολλές φορές ακόμα. New IP! New IP! New IP! New IP! Ας ξεκολλήσουμε από τους τίτλους και ας δημιουργήσουμε κάτι καινούργιο. Το να κάνω DMC 152 όπου ο Dante είναι πρασινομάλλης καλικάντζαρος και μάχεται εναντίον νάνων που σκότωσαν την elf μάνα του δεν σημαίνει ότι θα είναι καλό επειδή έχει το όνομα DMC.

Οχι ρε αφου το ειπαμε οι ειδικοι που συμμετεχουν σε τουρνουα οτι επειδη δεν εχει Last hit και Gold(και δεν πεφτει τοσο πολυ βρισιδι επειδη το All chat ειναι κλειστο)θα παει απατο.Οτι και να πουμε εμεις τωρα ειναι λιγο.

Και στο αντιστοιχο θεμα εβλεπα ατομα που λεγανε''πολυ ευκολο ειναι'' και οταν τους ρωταγες αν παιζανε Ranked και το γραφανε αυτο εβλεπες απαντησεις του τυπου ''Quick match παιζω''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μικρε, να διαβαζεις ξερεις?

Τελειωσε το σχολειο πρωτα, διαβασε τα ποστ μου και μετα ξαναγραψε για την αποψη μου για την dota και το lol.

Εγω σχολιασα τον καημενο που λεει οτι το παιχνιδι που παιζει αυτος ειναι για hardcore παιχτες και οτι το παιχνιδι που λεει ο αλλος ειναι για casual.

Και οσο για το βαθος που εχουν τα παιχνιδια το καταλαβανεις απο το επιπεδο των παιχτων τους. Τωρα τραβα στον gnet να κοκορευτεις στους συμμαθητες σου και οταν γινεις καλος και αρχισεις να βγαζεις λεφτα ( προσεχε, λεφτα και οχι ενα ποντικι δωρο η 10 ωρες στο νετ καφε) ελα να κοκορευτεις σε καποιον αλλο,

 

Μικρε όταν κατέβεις από τα δέντρα ξαναμίλα μου.

 

Ότι η dota έχει πιο δύσκολα mechanics από το lol είναι δεδομένο! Δεν είναι προσωπική άποψη.

 

Όσο το ποιο παιχνίδι παίζει ο ένας και ποιο ο άλλος δεν με αφορά, εγώ σχολιάζω κάτι περί του θέματος και εσύ μου λες άρες μάρες κουκουνάρες.

 

Αν εγώ είμαι noob στην dota και έχω 1Κ rank είτε είμαι γαμάτος με 8Κ αλλάζουν τα mechanics του παιχνιδιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dota η lol η κατι αλλο τετοιο παιχνιδι 12 χρονου σε νετ cafe δεν επαιξα ( παλια Lineage 2 αλλα πριν 10 χρονια και) ουτε ενα match.
 
Αφού δεν έχεις παίξει dota ή lol γιατί και πως έχεις άποψη? Έχεις άποψη για κάτι που δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται!

 

Στα Net-café τα 12χρονα αρχικά έπαιζαν Lineage μαζί με εσένα! Και βάζω στοίχημα πολλά 12χρονα σε χώνουν σε ότι game παίζεις τώρα.

Παραπάνω λες ότι όσοι παίζουν δύσκολα παιχνίδια χάνουν το χρόνο τους και είναι ανούσιο, σε πληροφορώ ότι για μένα ανούσιο είναι να παίζεις γελοία παιχνίδια, και το να νικήσω σε ένα τέτοιο παιχνίδι δεν μου δίνει καμία ικανοποίηση ούτε διασκεδάζω, το "πνευματικό και μορφωτικό επίπεδο" για το οποίο μιλάς που φαίνετε περισσότερο σε ένα hardcore game ή στο Farmville?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...