Προς το περιεχόμενο

Κινέζοι επιστήμονες τροποποιούν γενετικά ανθρώπινα έμβρυα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αρχέγονα αξιώματα, η φύσις και γενικά ο κόσμος, δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτά από όντα σαν εμάς. Η φύση είναι σοφή στο να διατηρεί τους αριθμούς, να υπάρχει τουλάχιστον ζωή. Στη διαδικασία αυτή πολλοί οργανισμοί θα πεθάνουν ώστε κάποιοι άλλοι να ζήσουν.

ή να  δημιουργηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιστορία με την γενετική χωράει πολύ συζήτηση. Προς το παρόν είμαι τελείως αντίθετος γιατί πολύ απλά δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις. Επειδή αποκωδικοποιήσαμε το ανθρώπινο γονιδίωμα νομίζουμε ότι κάτι ξέρουμε. Απλά έχουμε ξύσει την επιφάνεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμπού? Το θέμα έχει να κάνει με πειράματα γενετικής πάνω σε ανθρώπινα έμβρυα και οχι για γυναικοσυζήτηση περι αυνανισμού! Εμπλέκονται (πέρα απο ηθικά) νομικά και συνταγματικά ζητήματα... Οπότε η αναφορά σε "ταμπού" είναι αστεία!

 

Τα οποία ζητήματα μπορούν πανεύκολα να ληθούν. Το μόνο που μας περιορίζει είναι το ηθικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμπού? Το θέμα έχει να κάνει με πειράματα γενετικής πάνω σε ανθρώπινα έμβρυα και οχι για γυναικοσυζήτηση περι αυνανισμού! Εμπλέκονται (πέρα απο ηθικά) νομικά και συνταγματικά ζητήματα... Οπότε η αναφορά σε "ταμπού" είναι αστεία!

 

Νομικα και συνταγματικα, με βαση ποια χωρα και ποιο συνταγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φαινεται καποιοι ανυπομονουν να μετατραπουν και αυτοι σε ινδικα χοιριδια.

Για το καλο της ανθρωποτητας φυσικα.

 

 

 

Ναι, λες και μεχρι σημερα, ολοι οι αρρωστοι που συμμετεχουν σε πειραματικες δοκιμες φαρμακων κανουν κατι αλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λες και μεχρι σημερα, ολοι οι αρρωστοι που συμμετεχουν σε πειραματικες δοκιμες φαρμακων κανουν κατι αλλο...

 

Μονος σου το λες,οι αρρωστοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εδω, μιλαμε για νεογνα τα οποια ειναι αρρωστα και χωρις ελπιδα ζωης.

 

Για αρχη,πραγμα που φαινεται απο τις δικαιολογιες για  τις αυξημενες αποτυχιες επειδη ηταν  "μη βιώσιμα" εμβρυα.

Κατι που θα οδηγησει οταν πλεον δεν υπαρχουν οι ηθικοι φραγμοι, στην χρησιμοποιηση φυσιολογικων εμβριων για  μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας και δυνατοτητα μακροχρονιας μελετης των επιπτωσεων της γενετικης τροποποιησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ το πάτε εκεί , τι τους εμποδίζει να αγοράσουν για πενταροδεκάρες υγιή μωρά απο γυναίκες που δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν άλλο και έτυχε να γκαστρωθούν και να πειραματίζονται επάνω τους ανεπίσημα? μιας και έχουν μεγάλη εκτίμηση στην ζωή 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

this_thread_gave_me_cancer_by_piratesadv

 

Καλό θα ήταν αν δεν έχουμε θεμελιώδεις γνώσεις Γενετικής/Εμβρυολογίας/Εξέλιξης/... να μην εκφράζουμε την επιστημονικά αστήρικτη άποψή μας με βάση τι διαβάσαμε στο τελευταίο συνομωσιολογικό blog.
 

Ξέρω ότι τζάμπα το έγραψα, αλλά κάποια σχόλια με οδήγησαν πολύ κοντά στο να βγάλω τα μάτια μου από απογοήτευση. Συνεχίστε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δε ξέρω αν χαίρομαι ή όχι. Κλίνω περισσότερο στο "λογικά για το καλό μας είναι", αλλά γιατί Κινέζοι; Δεν έχω κάτι με αυτούς, αλλά όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω, δε φαίνεται να δειχνούν τον απαραίτητο σεβασμό για την ανθρώπινη ζωή. Το σκέφτηκα κι εγώ πως θα αρχίσουν να παίρνουν τα υγιέστατα μωράκια οικογενειών που δεν επιτρέπεται να κάνουν άλλα. Εδώ τρώνε μωρά. Κυριολεκτικά. Γιατί αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπατο θα πάει :D

 

Ε μια φορά να το πω και εγώ!

 

 

Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη πάντως, μελλοντικά θα σχεδιάζουμε τα παιδιά μας πριν γεννηθούν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...