Προς το περιεχόμενο

Κινέζοι επιστήμονες τροποποιούν γενετικά ανθρώπινα έμβρυα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι θα γίνει, και μάλιστα με επιτυχία στο μέλλον, είναι νομίζω πασιφανές. Το θέμα είναι ποιοι θα μπορούν να κάνουν χρήση της νέας τεχνολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O hiv είναι ιός.

Ο καρκίνος,πολυπαραγοντικός.

 

Εδώ μιλάμε καθαρά για αφαίρεση του προβληματικού γονιδιώματος προγεννετικά,όχι προσθήκη άλλων που θα προσδώσουν υψηλό iq και βράγχια.

 

 

Εγώ τα 8 χέρια,βελτίωση θα το έλεγα.Αλλά αν πιστεύεις πως θα φυτρώσεις στομάχι,επειδή αντικατέστησαν 5 γραμμές κώδικα,προφανώς γνωρίζεις πως δουλεύει η γεν.τροποποίηση από εκπομπές του Λιακόπουλου στο extra 3.

http://www.biology.uoc.gr/courses/BIO114_BioximiaII/documents/k31.pdf

εδω τα λεει καπως κατανοητα με διαγραμματα αλλα ενταξει ειναι κατι πολυ ειδικο να πειραζεις γονιδια και αν δε το ξερεις απο εμπειρια (ερευνα) απλα , δε το ξερεις

 

ο καρκινος θεωρειτε πολυπαραγοντικη και πολυσταδιακη ομαδα ασθενιων αλλα δεν ειναι και κανεις σιγουρος για τιποτα.. αν ηταν θα ειχε και θεραπεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μωρα δεν εχουν γνωμη να σου οχι η ναι! Η φυσης ναι ειναι σοφοι αλλα και συναμα σκληρη. πως να το κανουυμε αλλωστε εμεις σε θεμα ηλικιας ημαστε νεογνα προστα της ,αμα ειχαμε και λιγο σεβασμα θα μας προσφερε περρισοτερα.εγω παντως θα περιμενω απλος θεατης ετσι και αλλιως δε μπορουμε να κανουμε και πολλα,μονο να δημιουργουμε θεωριες και αποψης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"οι ερευνητές χρησιμοποίησαν "μη βιώσιμα" έμβρυα που δε θα μπορούσαν να επιβιώσουν σε μία κανονική γέννα."

 

Και πως είναι τόσο σίγουροι;

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που έχουν ανατραπεί τα δεδομένα και έχουν γενηθεί 100% υγιείς άνθρωποι.

 

Άρα δεν είναι ηθικό και γι`αυτό η επιστημονική κοινότητα δεν συμφωνεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"οι ερευνητές χρησιμοποίησαν "μη βιώσιμα" έμβρυα που δε θα μπορούσαν να επιβιώσουν σε μία κανονική γέννα."

 

Και πως είναι τόσο σίγουροι;

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που έχουν ανατραπεί τα δεδομένα και έχουν γενηθεί 100% υγιείς άνθρωποι.

 

Άρα δεν είναι ηθικό και γι`αυτό η επιστημονική κοινότητα δεν συμφωνεί.

με την ίδια λογική κ εσύ που ξέρεις τι εννοούν "μη βιώσιμα"? θα μπορούσαν να έχουν κάποια σοβαρή ασθένεια ή και έλλειψη οργάνων ακόμα. Δεν νομίζω να αναφέροντε σε περιπτώσεις ισχιακής προβολής , λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όπως μας φορτώνουν αηδίες κινέζικα κινητά θα μας βγάλουν και κινέζικους κλωνοποιημένους ανθρώπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να εξαφανισουν μια νοσο που η φυση δημιουργησε ως αμυνα των ανθρωπων κατα της ελονοσιας; Μιλαμε για μια κληρονομικη νοσο που προβλεπεται με απλη εξεταση των γονεων. Δεν ειναι καρκινος, HIV ή καποιος φονικος ιος. Καλυτερα να εψαχναν την αιτια του αλτσχαιμερ , παρκινσον κλπ σε γονιδιακο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όπως μας φορτώνουν αηδίες κινέζικα κινητά θα μας βγάλουν και κινέζικους κλωνοποιημένους ανθρώπους...

 

Τα κινέζικα bot να φοβάσε και άσε τους κλώνους για εμάς :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έμβρυο είναι και αυτό ένας άνθρωπος, μια ψυχή.

Τι σημασία έχει το πότε θα πέθαιναν;!Δεν έχουν δικαίωμα να παρεμβαίνουν στο πότε θα λήξει η ζωή ενός ανθρώπου, πόσο μάλλον να κάνουν πειράματα σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έμβρυο είναι και αυτό ένας άνθρωπος, μια ψυχή.

Τι σημασία έχει το πότε θα πέθαιναν;!Δεν έχουν δικαίωμα να παρεμβαίνουν στο πότε θα λήξει η ζωή ενός ανθρώπου, πόσο μάλλον να κάνουν πειράματα σε αυτόν.

 

Το να θελεις να παραμεινεις ανθρωπος ειναι βαριδιο στα ματια της επιστημης.

Θεμα χρονου ειναι αυτο το βαριδιο να παψει να υπαρχει,οπως και ο ανθρωπος ως ανθρωπος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, η επιστήμη είναι καλό πράγμα.Το θέμα είναι ο κάθε ένας που την ασκεί τι έχει στο μυαλό του.

Η επιστήμη είναι για να υπηρετεί τον άνθρωπο, απλά κάποια στιγμή καλό θα ήταν να καταλάβουμε ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου βγάζει κάποιο κόμπλεξ αυτή η προσπάθεια; Ο κάθε άνθρωπος γενιέται με τα θετικά του και τα αρνητικά του, αυτό τον κάνει και ξεχωριστό. Αν όμως μιλάμε για σοβαρές ασθένειες (καρκίνος, aids) εκεί η επιστήμη οφείλει να επέμβει, αλλά μόνο αν μιλάμε για μηδενικό ρίσκο επιπλοκών/μεταλλάξεων/κλπ. (σχεδόν απίθανο).

1) γιατί να μην ρισκάρεις, αν υπάρχει πιθανότητα επιτυχίας ;

2) γιατί μόνο για επάρατες ασθένειες ;

και 3) δεν έχεις κανένα κόμπλεξ, απλά εκφράζεις τη γνώμη σου, την οποία εγώ τουλάχιστον σέβομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...