Προς το περιεχόμενο

Epson Endeavor SY01. Ένα νέο stick με Windows 8.1 για την τηλεόραση σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρεία Epson αναμένεται να διαθέσει στα τέλη Μαϊου, ένα νέο Windows 8.1 mini PC stick με την ονομασία Endeavor SY01.Το λιλιπούτειο PC της Epson που έχει αρκετές ομοιότητες με το Intel Compute Stick εξοπλίζεται με τον επεξεργαστή Intel Atom Z3735F που ενσωματώνει γραφικά Intel HD Graphics και έχει συχνότητα 1,33GHz, καθώς και με 2GB DDR3 RAM και 32GB αποθηκευτικού χώρου (eMMC).

 

Η συσκευή, που διαθέτει και ανεμιστηράκι για την ψύξη της, έχει υποδοχή microSD, θύρα USB 2.0 (για την σύνδεση USB flash drive), microUSB2.0 (για φόρτιση) καθώς και HDMI, για την σύνδεση του με τηλεόραση ή οθόνη.

 

Όσο αφορά στην δικτύωση και στην συνδεσιμότητα, διαθέτει WiFi 802.11a/b/g/n καθώς και Bluetooth 4.0+EDR. Οι διαστάσεις του stick είναι 113 x 38 x 14 χιλιοστά και το βάρος του είναι 60 γραμμάρια.

 

Το Epson Endeavor SY01 βασίζεται στο λειτουργικό σύστημα της Microsoft, Windows 8.1 with Bing (32-bit) και στην Ιαπωνία που θα κυκλοφορήσει από τα τέλη Μαϊου θα κοστίζει ¥19440 (περίπου €147). Η εταιρεία δεν έκανε γνωστό αν σκοπεύει να το κυκλοφορήσει και σε άλλες αγορές.

 

Link.png Site: Liliputing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ίδια τουλάχιστον specs με Windows 8.1 tablets που αποδεδειγμένα δεν κολλάνε ούτε με εποξική.

 

Άρα όχι.

 

Το ανεμιστηράκι μου κάνει εντύπωση.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ομως θα χρειαζεται συνδεδεμενα και ενα πληκτρολογιo με ποντικι ωστε να χειριζεται καποιος τα Windows 8.1, σωστα ?? (αν και δεν αναφερονται οι θυρες αυτες στα παραπανω specs - εκτος αν μου διαφευγει κατι ??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsonta,
δεν το λέω για να τρολάρω, αλλά η συγκεκριμένη σάχλα θα ήταν το τελευταίο πράγμα που θα με χαροποιούσε αν είχαν να πάω στην Ιαπωνία τον Μάιο.

Εσύ βέβαια μπορεί να πηγαινοέρχεσαι και να μην σε ενθουσιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ομως θα χρειαζεται συνδεδεμενα και ενα πληκτρολογιo με ποντικι ωστε να χειριζεται καποιος τα Windows 8.1, σωστα ?? (αν και δεν αναφερονται οι θυρες αυτες στα παραπανω specs - εκτος αν μου διαφευγει κατι ??)

Όχι απαραίτητα αλλά υπάρχουν τόσο USB όσο Bluetooth. Άρα βάζει πάνω ότι πληκτρολόγιο και ποντίκι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ομως θα χρειαζεται συνδεδεμενα και ενα πληκτρολογιo με ποντικι ωστε να χειριζεται καποιος τα Windows 8.1, σωστα ?? (αν και δεν αναφερονται οι θυρες αυτες στα παραπανω specs - εκτος αν μου διαφευγει κατι ??)

 

Στο site γράφει ότι έρχεται με πληκτρολόγιο (το δείχνει κιόλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εδώ και αρκετό καιρό ένα ανάλογο μηχανάκι με windows 8.1 και δεν κολλάει όσο κι αν το ζορίζω. Έχει βγάλει ακόμα και 5 ώρες σε λειτουργία  ν αναπαράγει 1080p ταινίες αλλά και ελαφριά games χωρις ούτε ένα κόλλημα. Ζεσταίνεται βεβαία ( γι αυτο και βλέπουμε ανεμιστήρα εδώ) αλλά κάνει την κάθε σύγχρονη smart tv να να φαντάζει απαρχαιωμένη. Το δουλεύω με σετακι πληκτρολόγιο - ποντίκι bluetooth

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...