Προς το περιεχόμενο

NVIDIA System Utility V1.0


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.nvidia.com/object/sysutility_1.0.html

NVIDIA? System Utility is the ultimate utility for accessing, monitoring, and adjusting your system. Whether you want to monitor temperature or voltages, overclock your system for ultimate performance, or underclock for quiet operation, the System Utility enables total system control with user-friendly control panels. With the profile manager you can setup and save individual profiles such as an ultra-fast profile for gaming, a quiet profile for watching DVDs, or a standard profile for office productivity.

 

Perissoteres plhrofories edw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δικη μου epox 8rda+ που αναφερεται ως υποστηριζομενο μοντελο απο την nvidia δεν εχω παρα μονο τις βασικες επιλογες..καμια advanced... :(

Πιστευω με ενα bios update να εμφανιστουν (τωρα το τελευταιο εχω)...στην abit απο οτι βλεπω υπαρχουν οι επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην 8RGA+ (με το τελευταίο BIOS) μόνο το Basic Panel δείχνει, κι αυτό όχι πλήρες. Μόνο το FSB, το AGP Clock και τα Memory Timings. Βέβαια, το 8RGA+ δεν είναι στη λίστα των υποστηριζόμενων motherboard έτσι κι αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσατε το άρθρο, ο NVidia-man λέει ότι αυτό είναι η βασική πλατφόρμα η οποία δόθηκε στούς κατασκευαστές mainboard για να προσθέσουν αυτοί ότι νομίζουν. Η βασική εφαρμογή που δίνει η NVidia (αυτή που κατεβάσαμε) έχει μόνο τα βασικά ενεργοποιημένα. Οπότε θα περιμένουμε τον πρώτο κατασκευαστή να βγάλει κάτι για να δούμε.

Οι ρυθμίσεις απ'ότι είδα είναι αποθηκευμένες στο nvsuoem.ini στον φάκελο της εφαρμογής και εύκολα τροποποιούνται. Ας πούμε μπορείς να αλλάξεις το βήμα αύξησης της τάσης της μνήμης, από 0.1 Volt σε 0.05 Volt, ανοίγοντας το .ini με το notepad. Δεν δοκίμασα τίποτα πάντως γιατί δεν υπάρχει τεκμηρίωση.

Ελπίζω να μπορείς να αλλάξεις πάντως την τάση του chipset μέσα από την εφαρμογή, γιατί είναι το μόνο που λείπει από την Chaintech μου.

Α... και όταν δοκίμασα να αλλάξω FSB (προς τα κάτω), κόλλησε ο υπολογιστής. Μήπως φταίει που έτρεχε το PRIME95 εκείνη την ώρα; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το vreg που φοράει η μητρική σου δεν τροποποείται μέσω του bios μην περιμένεις να μπορέι να αλλάξει μέσα απο το System Utility.

Γνώμη μου πάντα και μακάρι να βγω ψεύτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έτσι θα είναι. Το BIOS είναι ο μόνος τρόπος επέμβασης directly στο hardware. Αν το BIOS μπορεί να δώσει ρεύμα με βήμα ας πουμε 0,1, ακόμα κι αν το utility γράψει πως άλλαξε κατά 0,05 πιθανότατα το BIOS θα στρογγυλοποιήσει στην πλησιέστερη τιμή... Κοινώς συμφωνώ με τον LL_NEO :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να ενισχύσω αυτή την άποψη, στα νεότερα bios της 8rda+ υπάρχει μεν η επολογή για vdd αλλά δεν κάνει τίποτα. Είναι μόνο για την ver. 2.0 η οποία έχει προγραμματιζόμενο vdd voltage regulator(η κάπως έτσι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...