Προς το περιεχόμενο

O EGS-zs8-1 είναι ο αρχαιότερος γαλαξίας που έχει ανακαλυφθεί ως σήμερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετά σου λένε ότι είμαστε τα μοναδικά όντα σε όλο το διάστημα...............not!!! :P :P

είδες κανένα πολυκύτταρο οργανισμό για να το λες αυτό;

πώς είσαι τόσο σίγουρο οτι ΔΕΝ είμαστε μόνοι μας΄

γιατί εγώ μπορώ να πω με μεγαλύτερη βεβαιότητα οτι είμαστε μόνοι μας με την δικαιολογία οτι με τόσο ψάξιμο δεν έχουμε βρει ζωή (δεν αναφέρομαι σε βακτήρια) έξω απο την Γη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες κανένα πολυκύτταρο οργανισμό για να το λες αυτό;

πώς είσαι τόσο σίγουρο οτι ΔΕΝ είμαστε μόνοι μας΄

γιατί εγώ μπορώ να πω με μεγαλύτερη βεβαιότητα οτι είμαστε μόνοι μας με την δικαιολογία οτι με τόσο ψάξιμο δεν έχουμε βρει ζωή (δεν αναφέρομαι σε βακτήρια) έξω απο την Γη

 

Συνηδοτοποιείς οτί βρήκαμε γαλαξία που απέχει από εμάς

13 Δις Ετη φωτός?? Ξέρεις τι ακριβώς σημαίνει αυτό???Οτί αυτήν την στιγμή μπορεί αυτό που βλέπουμε να μην υπάρχει εδώ και εκατομμύρια χρόνια...Ακόμα και να υπάρχει ζωή(που υπάρχει με μαθηματική ακρίβεια) το πιο πιθανό είναι να μην μπορούμε να την δούμε... ακόμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες κανένα πολυκύτταρο οργανισμό για να το λες αυτό;

πώς είσαι τόσο σίγουρο οτι ΔΕΝ είμαστε μόνοι μας΄

γιατί εγώ μπορώ να πω με μεγαλύτερη βεβαιότητα οτι είμαστε μόνοι μας με την δικαιολογία οτι με τόσο ψάξιμο δεν έχουμε βρει ζωή (δεν αναφέρομαι σε βακτήρια) έξω απο την Γη

 

Νομίζω οτι δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί η έρευνα, αστροφυσική και μαθηματικά και πόσο λίγο έχουμε ψάξει.

 

Όταν λες "τόσο ψάξιμο" φαντάζομαι εννοείς τα τελευταία 40-50 χρόνια. 

 

100.000 έτη φωτός είναι η διάμετρος του Γαλαξία μας. Δηλαδή αν ταξιδεύαμε με την ταχύτητα του φωτός θα θέλαμε 100.000 χρόνια από άκρη σε άκρη.

 

Τα ραδιοκύματα που ταξιδεύουν γρήγορα τα εκπέμπουμε ακούσια εδω και 80(?) χρόνια (τηλεόραση), εκούσια πολύ λιγότερα,

 

Τα νούμερα στα λέω για να καταλάβεις ότι "ΤΟΣΟ" δεν υπαρχει ούτε κατά διάνοια. Τα μεγέθη ειναι ακατανόητα και καλό θα είναι να κάνουμε μια μικρή έρευνα και να μην γράφουμε ότι να ναι.

 

 ps. VoltMod, εδώ και καιρό ανεβάζεις ωραία θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδες κανένα πολυκύτταρο οργανισμό για να το λες αυτό;

πώς είσαι τόσο σίγουρο οτι ΔΕΝ είμαστε μόνοι μας΄

γιατί εγώ μπορώ να πω με μεγαλύτερη βεβαιότητα οτι είμαστε μόνοι μας με την δικαιολογία οτι με τόσο ψάξιμο δεν έχουμε βρει ζωή (δεν αναφέρομαι σε βακτήρια) έξω απο την Γη

Ελα εσυ να δεις τον γείτονα μου και πες μετα οτι δεν υπαρχει ζωη αλλου :P :P

Λοιπον λιγο σοβαρα τωρα.........οποιος πιστεύει την σημερον ημερα οτι ειμαστε τα μοναδικα νοούνταν οντα σε ολο το διαστημα πρεπει πραγματικα να το ξανασκεφτει,μην ξεχναμε οτι πριν απο κανα χρονο και μονο 150 ετη φωτος(αν κανω λαθος διορθώστε με),βρισκετε ενα ηλιακο συστημα παρομοιο με το δικο μας και με εναν πλανητη που με ιδια αποσταση απο τον ηλιο οπως η γη που εχει κανονικα θαλασσα βλαστησει και τα λοιπα,και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν βρηκανε και ζωη εκει περα και δεν μας το λενε?!?!

Και οπως εχουμε ξανα πει και σε ενα αλλο παρόμοιο θεμα,οταν θα νομιζουν αυτοι οτι εμεις ειμαστε ετοιμοι,τοτε θα μας τα πουνε ολα!!! :D :D :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.8 δις χρονια η ηλικια του συμπαντος, 13 δις χρονια να φτασει το φως του γαλαξια αυτου σε εμας. Ποσοι ακομη γαλαξιες να υπαρχουν περα απο τα 13.8 δις που το φως τους δεν εχει φτασει ακομη σε εμας, και θα φτασει ας πουμε σε 1-2 η και περισσοτερα δις χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Most amazing fact:

 

Φαίνεται ο πιο νέος γαλαξίας, ενώ είναι ο πιο γηρασμένος!

 

ειδες τι κανει το αγχος;

είδες κανένα πολυκύτταρο οργανισμό για να το λες αυτό;

πώς είσαι τόσο σίγουρο οτι ΔΕΝ είμαστε μόνοι μας΄

γιατί εγώ μπορώ να πω με μεγαλύτερη βεβαιότητα οτι είμαστε μόνοι μας με την δικαιολογία οτι με τόσο ψάξιμο δεν έχουμε βρει ζωή (δεν αναφέρομαι σε βακτήρια) έξω απο την Γη

 

ασε, και εγω εφαγα κανα μισαωρο ψαχνοντας τα κλειδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το waitbutwhy ειναι εξαιρετικο μπλογκ!

το αν βρουμε και αλλου ζωη δεν θα επρεπε τοσο να μας απασχολει αλλα το πως να στειλουμε εμεις ζωη εκει εξω. πρεπει να αντιληφθουμε οτι ο πλανητης μας δεν θα ειναι για παντα φιλοξενος. οσο πιο γρηγορα εγκατασταθουμε κι αλλου τοσο το καλυτερο.

ελπιζω και ευχομαι να βρεθουν τροποι να ξεπερασουμε την ταχυτητα του φωτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...