Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 είναι η τελευταία μεγάλη έκδοση των Windows


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε γιατί σε χάνω..διαφωνείς σε τι;

Πως σε μισή ώρα έχεις στημένο μηχάνημα με linux,ενώ σε win,θα φας ώρες,μόνο και μόνο για το λειτουργικό;

Μικρό μου τρολ..

 

Θα αυξήσει το ποσοστό της,που;Στο desktop;

Θα πρέπει να φύγει κόσμος από το android,να πάει σε winphone,και να μην έχει και win στο pc ήδη...χλωμό..

Θα τραβήξει κόσμο από την apple;Βοηθάει σίγουρα ο ποσοστιαία υψηλός τεχνολογικός αναλφαβητισμός των mac users στη μετάβαση,αλλά έχουν μια ιδιαίτερη αγάπη στην εταιρεία που τους τα έκανε όλα πιο εύκολα και από τη ms .

Από το linux;Mε ανοικτό .net,παιχνίδια,ικανότητα "τρέχω μέχρι και σε πατάτα :-D ",και android συγγενή,μοιάζει καλή εποχή να του δώσεις κομμάτι στο σκληρό και όχι να το βγάλεις.

Επειδή διαφωνούμε πρέπει να είμαι τρολ;!

 

Τα windows έχουν καθιερωθεί θες δεν θες. Υπάρχει κόσμος (ο περισσότερος κόσμος δηλαδή) που ξέρει μόνο τα windows. Μη κοιτάς που εσύ ήξερες να στήσεις το μηχάνημα, είσαι ο ένας στους 50

 

Εγώ πιστεύω ότι θα αυξήσει παντού τα ποσοστά της, θα δείξει. Καλά στο desktop κομμάτι δεν έχει και πολλά περιθώρια αλλά λόγω της ενοποίησης πιστεύω θα ανέβει και στο mobile και στις κονσόλες και σε ό,τι άλλο βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι πιστεύω οτι αυτη η ενοποίηση θα της στοιχήσει! Αλλοιώνεται πολύ ο desktop χαρακτήρας του λειτουργικού.

Αρχίζει και μοιάζει με άλιεν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω οτι αυτη η ενοποίηση θα της στοιχήσει! Αλλοιώνεται πολύ ο desktop χαρακτήρας του λειτουργικού.

Αρχίζει και μοιάζει με άλιεν...

Συνήθεια είναι όλα πιστεύω...αν έχεις 3 διαφορετικές συσκευές ας πούμε που συνεργάζονται καλά και μοιάζουν σε εμφάνιση και λειτουργίες για μένα είναι θετικό. Τέλος πάντων, θα δείξει πως θα πάει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω οτι αυτη η ενοποίηση θα της στοιχήσει! Αλλοιώνεται πολύ ο desktop χαρακτήρας του λειτουργικού.

Αρχίζει και μοιάζει με άλιεν...

Ε αυτό λεω και εγώ... Φανατικός χρήστης PC είμαι, από εποχής Win95, και αυτό το metro ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΝΕΥΩ με τίποτα.

 

Μακάρι να αποτύχουν παταγωδώς και τα 10άρια, ώστε να πάρει το μάθημά της η ΜΣ, αν και δεν το βλέπω, λόγω του DX12 και των παιχνιδιών που ακόμαι απαιτούν Win.

 

Οσο γι' αυτούς που απαξιώνουν το Linux, απλά δεν έχουν καν ασχοληθεί, είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ στην εγκατάσταση και τον χειρισμό από ό,τι στα Win. Σε δύο φίλους μου που τους έβαλα στον έναν Linux Mint σε netbook και στον άλλο Xubuntu σε πολύ παλιό λαπτοπ (με Pentium 3 GHz!), έμαθαν αμέσως το λειτουργικό, τα δουλεύουν εδώ και καιρό και δεν έχουν κανένα παράπονο, αντιθέτως ενθουσιάστηκαν. Υπόψιν ότι τα μηχανάκια τα είχαν και οι δύο για πέταμα, λόγω XP.

 

Το λίνουξ για μένα πονάει σε επαγγελματικές εφαρμογές και παιχνίδια, αν αυτά έλθουν και στο λίνουξ, Win τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βάλει το react OS δοκιμαστικά σε VMware. Κατέβασα την έκδοση για VMware και ειπα να δω πως ειναι. Χωρις να ψάξω αρκετά έβαλα το Firefox 37 την x86 έκδοση ,σε ελάχιστο χρόνο και μου φάνηκε οτι είχα windows 2000 που έτρεχαν σε σημερινό hardware. Λέω μάλλον θα εχει κανα 2 GB ram σεταρισμένο. Ανοίγω τα settings και τι να δω....512 mb ram. Εντάξει λέω αυτό ειναι το τέλος του windows....

ΥΓ. Αν προχωρήσει βέβαια ίσως ειναι και το τέλος του Linux...

 

Το ReactOS το πρωτοεβαλα σε VMWare to 2007. Τοτε που μολις ειχε πρωτοβγει η εκδοση 3.0 και το project φαινοταν να πηγαινει καλα στο στοχο του που ηταν ενας GNU κλωνος των XP.

 

Εκτοτε, μετα απο 7+ χρονια ακομα δεν εχουν καν υποστηριξη NTFS και δεν φαινεται να ειναι ετοιμοι να βγουν απο το alpha stage. Εν τω μεταξυ πηγαμε απο τα τοτε φρεσκα vista στα 7, 8, 8.1 και ετοιμαζομαστε για τα 10.

 

Η προοδος εχει ουσιαστικα βαλτωσει και το ολο project πνεει τα λοισθια.

Κριμα γιατι και εγω ειχα ελπιδες.

Έχω μια διαφορετική άποψη..

 

Aγορά νέου υπολογιστή

 

Έτοιμο build

 

99% θα πάρεις και win

 

laptop

 

99.9% θα πάρεις και win

 

Custom

 

10% θα πάρεις και win,99% θα του περάσεις μετά.

Είτε πρόκειται για δικό σου μηχάνημα,και θες να παίξεις,είτε για το pc της μαμάς,και δεν έχεις ασχοληθεί με linux γιατί δε σε ένοιαξε και ποτέ να μάθεις τι τρέχει πίσω από το λειτουργικό σου,και κάτι ,κάπου άκουσες/διάβασες σε ένα φόρουμ το 2005 και τα κοροιδεύανε.

Τσάμπα είναι εξ'άλλου τα παράθυρα..

 

Ναι αλλα τζαμπα ειναι και το linux. Αμα εγω (ο υποθετικος χρηστης, δεν λεω για μενα προσωπικα) εχω παραπονο απο τα windows και κολλαω ιους και οι ψαγμενοι φιλοι μου λενε οτι με το linux βρηκαν την υγεια τους γιατι να μεινω πισω? Και γιατι να βαλω πειρατικα windows αφου μπορω να βαλω linux και να το παιζω και γω ψαγμενως κομπιουτερας?

 

Επισης μπορει τη μαμα να την πεισεις οτι θα χρησιμοποιει ενα εικονιδιο για να μπαινει στο Internet οπως πριν και ενα αλλο για να γραφει κειμενα οποτε "το ιδιο ειναι" αλλα τον Power user που εχει 100 προγραμματα, πολλα τα ξερει καλα και δεν υπαρχουν παντα αντιστοιχες η αρκετα καλες εναλλακτικες θα ειναι πολυ πιο δυσκολο να τον πεισεις, και ας εχει διαθεση να μαθει το ιδιο το λειτουργικο

 

 

Enterprise server

 

90% θα πάρεις win.Αυτά σου δίδαξαν στη σχολή,με την ευγενική χορηγία της ms,που να ασχολείσαι με linux,έτσι και αλλιώς υποστήριξη θα αγοράσεις και στις δύο περιπτώσεις.

 

Αμα με την υποστηριξη το τελικο κοστος τελικα δεν διαφερει και τοσο γιατι να μην προτιμησω αυτο που ταιριαζει καλυτερα με την υπολοιπη υποδομη μου?

Και μακαρι να με ρωτουσαν τι θελω. Συνηθως λουζομαι οτιδηποτε μου φερνουν. Aπο windows μεχρι (oh the horror...) oracle linux

 

Aν δεν έχεις ιδέα από υπολογιστές,ποιος υπάλληλος του πλαισίου,θα σου πει βάλε λίνουξ που είναι πιο εύκολα;Να πουλήσει θέλει.

Ποιος συνοικιακός μαγαζάτορας θα προτείνει λίνουξ σε πελάτη,και θα χάσει το 30άρι του στησίματος,πέρασμα drivers;Πως θα κολλήσει κανά ιό,να πετάξει καμμιά μπλε οθόνη,να κρασάρει σε καμμιά αναβάθμιση,να σου ζητήσει λίγη ραμ ακόμα σε δύο χρόνια;

Να στο κάνει άχρηστο σε 5 να πάρεις καινούριο..βάλε λινουξ θα σου πει;Έλα να φτιάξουμε άλλο,δε τραβάει πια ,θα πει..

 

Και γιατι ο μαγαζατορας να μην προτεινει Linux το οποιο θα στησει στον πελατη με το αζημιωτο και θα τον εχει μετα για υποστηριξη αφου ολο και κατι νεο θα χρειαζεται? Σιγα μην κατσει ο πελατης να κανει googling και να διαβαζει Tutorials. Και αμα σε 2 μηνες ο πελατης τα φτυσει η καταλαβει οτι τελικα το νεο του λειτουργικο ανταποκρινεται στο 90% των περιπτωσεων αλλα του λειπει ενα ενοχλητικο 10% (οπως το ταδε site που του αρεσει αλλα δεν δουλευει καλα χωρις ΙΕ ή η δεινα εφαρμογη που ειχε απο τον καιρο του Νωε και δεν τρεχει καλα με wine) ο μαγαζατορας θα ξαναχρεωσει για να περασει windows. Διπλο κερδος :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ReactOS το πρωτοεβαλα σε VMWare to 2007. Τοτε που μολις ειχε πρωτοβγει η εκδοση 3.0 και το project φαινοταν να πηγαινει καλα στο στοχο του που ηταν ενας GNU κλωνος των XP.

 

Εκτοτε, μετα απο 7+ χρονια ακομα δεν εχουν καν υποστηριξη NTFS και δεν φαινεται να ειναι ετοιμοι να βγουν απο το alpha stage. Εν τω μεταξυ πηγαμε απο τα τοτε φρεσκα vista στα 7, 8, 8.1 και ετοιμαζομαστε για τα 10.

 

Η προοδος εχει ουσιαστικα βαλτωσει και το ολο project πνεει τα λοισθια.

Κριμα γιατι και εγω ειχα ελπιδες.

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαφωνούμε πρέπει να είμαι τρολ;!

 

Όχι,κάθε άλλο.

Αλλά να λες πως το να βάλεις windows είναι ευκολότερο από το να βάλεις linux,είναι το λιγότερο λάθος.

Ειδικά για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από τα δύο.

 

 

 

Το μήνυμα μου δεν αφορούσε την υπεροχή του ενός ή του άλλου OS,την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά ανέφερα και τα win βρίσκονται σε κάθε pc στο κόσμο,και θεωρώ πως το έκανα άρτια.

Τι ποσοστό θα είχαν τα 8,αν δεν υπήρχαν με το ζόρι σε κάθε νέο λαπτοπ;

Εδώ τα βγάζανε και βάζανε τα 7.

Δεν είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ αυτό;

 

Οπότε η συζήτηση περιορίζεται στη τελευταία παράγραφό σου,οπού αντιπαραθέτω πως και με win,το ίδιο πράγμα θα γίνει,και χειρότερα.

Υπάρχουν εκδόσεις λινουξ με πληθώρα προγραμμάτων περασμένα.Out of the box,βλέπεις βίντεο,επεξεργάζεσαι εικόνες,κείμενο κτλ.

Δε νομίζω πως χρειάζεται να συζητήσουμε τι έχουν τα win προεγκατεστημένα.Ή για την προγραμματισμένη απαξίωση που δημιουργούνε.

 

Για το reactOS,τώρα που άνοιξε και το .net,εγώ θα του έδινα μια ευκαιρία ακόμα,μπας και προχωρήσει για αυτό.

Αλλιώς,συμφωνω με τον bspus,πολύ πίσω εδώ και πολύ καιρό.Σχεδόν ακατόρθωτο να γίνει κάτι.

Το λίνουξ για μένα πονάει σε επαγγελματικές εφαρμογές και παιχνίδια, αν αυτά έλθουν και στο λίνουξ, Win τέλος.

 

Ανοικτό .net,για τα παιχνίδια ξέρουμε,οπότε αυτό προβλέπω και εγώ.

Εγώ πιστεύω ότι θα αυξήσει παντού τα ποσοστά της, θα δείξει. Καλά στο desktop κομμάτι δεν έχει και πολλά περιθώρια αλλά λόγω της ενοποίησης πιστεύω θα ανέβει και στο mobile και στις κονσόλες και σε ό,τι άλλο βγάλει.

 

Στο mobile ,σίγουρα,ειδικά αν συνεχίζει να παίζει με τις "δυνατές τιμές" που έχουν τα lumia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,κάθε άλλο.

Αλλά να λες πως το να βάλεις windows είναι ευκολότερο από το να βάλεις linux,είναι το λιγότερο λάθος.

Ειδικά για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από τα δύο.

 

 

 

Η "ένστασή" μου δεν είναι στο πιο είναι ευκολότερο να εγκατασταθεί αλλά στο ότι για τον πολύ κόσμο δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα από τα windows! Αν δεν τους πάρει κάποιος από το χέρι να τους πει για άλλα λειτουργικά και να τους πείσει να τα δοκιμάσουν γι'αυτούς απλά "δεν υπάρχουν"! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συμβαίνει με όσους δεν είναι εξοικιωμένοι με τα άλλα λειτουργικά.

 

Windows ξέρουν, Windows εμπιστεύονται.

 

Το θέμα είναι πως τα προτείνουν και 29 κατασκευαστές πλυντηρίων. :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως σωστα να σκεφτηκε , θα πουλαω ολοκληρο λειτουργικο για ολους τους χρηστες ? στα νεους για να παιζουν παιχνιδια ?  ενας browser και ενας φακελος ειναι αρκετα , οι εταιρειες,μπορουν να τ'αγοραζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι ώριμο την εποχή που ζούμε, όταν οι αλλαγές στην τεχνολογία είναι ραγδαίες, μια τόσο μεγάλη εταιρεία να κάνει τόσο απόλυτες δηλώσεις.

Στο τέλος είναι σαν να περιορίζει τον εαυτό της. Με βάση αυτό το λειτουργικό θα πάμε "για πάντα". 

 

Την συγκεκριμένη άποψη την έχουν σκεφτεί ήδη εδώ και χρόνια πιστεύω οι υπεύθυνοι της ms, δεν νομίζω να λαμβάνουν τέτοια απόφαση τόσο βεβιασμένα και επιπόλαια για μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους και βεληνεκούς, θα έχουν εξετάσει τα πάντα και πιθανόν κάτι θα σχεδιάζουν από πίσω που δεν το γνωρίζουμε ακόμα.

 

Είμαι σχετικά υπερ της απόφασης πάντως. Ένα ενιαίο και "σκέτο" windows που θα δέχεται updates, χωρίς νούμερα κωδικές ονομασίες και άλλες παρλαπίπες. Αυτή η καραμέλα που συμβαίνει εδώ και 15 χρόνια με ένα μάτσο windows version και να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ποια είναι η καλύτερη και ποιος την έχει μεγαλύτερη, να γκρινιάζουμε για συμβατότητες λογισμικών hardware και drivers, να βγαίνουν οι μισοί που θα τρέξουν να βάλουν οτι καινούργια win κυκλοφορήσουν και να λένε τους άλλους που δεν τα έχουν βάλει τεχνοφοβικούς ψαχαναγκαστικούς, άλλοι να λέμε οτι τα pc της δουλειάς έχουν winxp γιατί είναι παλιό το μηχάνημα και δεν υπάρχουν φράγκα. Ε πρέπει να σταματήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η ιστορία διδάσκει οτι τέτοιες εταιρειες - αυτοκρατορίες σαν την Microsoft, καταρρέουν οταν φύγουν απο το τιμόνι αυτοί που τις έχτισαν...

 

Οπότε μην εκπλαγούμε αν κάποιες επιλογές της, της κάνουν μεγάλη ζημιά στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη άποψη την έχουν σκεφτεί ήδη εδώ και χρόνια πιστεύω οι υπεύθυνοι της ms, δεν νομίζω να λαμβάνουν τέτοια απόφαση τόσο βεβιασμένα και επιπόλαια για μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους και βεληνεκούς, θα έχουν εξετάσει τα πάντα και πιθανόν κάτι θα σχεδιάζουν από πίσω που δεν το γνωρίζουμε ακόμα.

 

Είμαι σχετικά υπερ της απόφασης πάντως. Ένα ενιαίο και "σκέτο" windows που θα δέχεται updates, χωρίς νούμερα κωδικές ονομασίες και άλλες παρλαπίπες. Αυτή η καραμέλα που συμβαίνει εδώ και 15 χρόνια με ένα μάτσο windows version και να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ποια είναι η καλύτερη και ποιος την έχει μεγαλύτερη, να γκρινιάζουμε για συμβατότητες λογισμικών hardware και drivers, να βγαίνουν οι μισοί που θα τρέξουν να βάλουν οτι καινούργια win κυκλοφορήσουν και να λένε τους άλλους που δεν τα έχουν βάλει τεχνοφοβικούς ψαχαναγκαστικούς, άλλοι να λέμε οτι τα pc της δουλειάς έχουν winxp γιατί είναι παλιό το μηχάνημα και δεν υπάρχουν φράγκα. Ε πρέπει να σταματήσει.

 

Update δε θα έχει ο kernel;

Θα τρέχει το μηχάνημα σου αυτά τα win για πάντα,μόνο με updates;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update δε θα έχει ο kernel;

Θα τρέχει το μηχάνημα σου αυτά τα win για πάντα,μόνο με updates;

 

Όπως ανέφερε και κάποιος σε προηγούμενα post. Θα γίνονται μονάχα updates και ορισμένα από αυτά θα αλλάζουν το σύστημα, δηλαδή π.χ μετά από 2 έτη συνεχόμενων updates θα είναι σαν να έχεις κάνει ένα os upgrade με καινούργια windows. Δεν νομίζω να είναι δύσκολο τεχνικά να γίνει, το μόνο αρνητικό που εντοπίζω είναι οτι αυτά τα updates θα έχουν μεγάλο μέγεθος και θα καθυστερεί η λήψη τους, αλλά και αυτό αντισταθμίζεται αν ληφθεί υπόψη η ολοένα και αυξανόμενη ταχύτητα των dsl διεθνώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...