Προς το περιεχόμενο

Ανίατη ασθένεια


tehAllantin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και παλι ομως αφου του μπηκε η ιδεα ποια ξεγνοιασια? Και χωρις την εξεταση παλι θα το σκεφτεται που και που και θα ζει στην αγωνια.

Εγω λεω τεστ για να ξερεις. Επισης το να γνωριζεις οτι εχεις μια τετοια ασθενεια ισως να μην ειναι και τοσο κακο οσο το φανταζομαστε εμεις τωρα....ισως βοηθαει να βλεπεις τη ζωη με αλλο ματι και να μην αναλωνεσαι σε ασημαντα και ανουσια μικροπραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δε μου λεει τιποτα το ανιατη τη σημερον ημερα η ιατρικη εξελισεται με αλματωδεις ρυθμους πολλες αρρωστιες και παθησεις θα εξαφανιστουν πολυ πιθανο να βρεθει ιαση και στη δικη σου περιπτωση.

παντως σε  ολα τα θεματα υγειας καταλυτικο ρολο παιζει η ψυχολογια εννοειται ξεκολα απο οποιες σκεψεις σχετικες με το θεμα και ζησε τη ζωη σου καθε λεπτο μη σκεφτεσαι και ζεις με τη λογικη οτι σου τελειωνει ο χρονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το τεστ αδερφέ να ξέρεις πως θα προγραμματίσεις τη ζωή σου.

Εμένα η γυναίκα μου κουβαλάει το γονίδιο μιας ανίατης ασθένειας χωρίς αυτή να έχει πρόβλημα γιατί η γυναίκες δεν νοσούν.

Όταν μείνει έγκυος όμως πρέπει να γίνει τεστ Dna στο έμβρυο και αν είναι αγόρι και έχει το γονίδιο πρέπει να γίνει εκτρωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλα, δεν μιλαω μονο για μενα, γενικα την αντιδραση των συμφορουμιτών θα ήθελα να μαθω.</p>

<p> </p>

<p>(δεν την παλεύω απο μονος μου δεφαψερ, δεν εχω αναγκη απο κακά μαντάτα!)</p>

 

:/ δύσκολη φάση να ξέρεις ότι κουβαλάς ανίατη ασθένεια.

Προσωπικά, θα έκανα τεστ να ξέρω τί παίζει. Επειδή όμως δεν είμαι αισιόδοξο άτομο, η αντίδραση μου δεν θα ήταν καλή. Πολύ πιθανόν να επέλεγα απομόνωση και ακόμα και αυτοκαταστροφικότητα.

 

Πολύ συχνά σκέφτομαι ότι θα πεθάνω από κάποιο είδος καρκίνου ξερωγω μιας που το μισό μου σόι έχει ήδη πεθάνει από κάτι τέτοιο. Το έχω σιγουρακι πλέον. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά υπάρχουν κ στιγμές που με πιάνει πανικός στη σκέψη.

 

Αλλά ναι, θα ήθελα να ξέρω γιατί είμαι λίγο control freak σαν εσένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dna test είναι στοχευμένο στην ασθένεια αυτή;

 

ή υπάρχει καποιο γενικό τεστ για διάφορες κληρονομικές ασθένειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Imho, δεν υπάρχει φόρμουλα για να βρεθείς σε state of mind που να μην σκέφτεσαι το πιθανό σου ζήτημα υγείας. A.k.a. η απορία θα σου δηλητηριάζει την ζωή και είναι κρίμα.

 

Μαζεύεις τα κουράγια σου και κάνεις την εξέταση αύριο το πρωί... ολόψυχα, καλή τύχη! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι καταλαβα γινεσαι φυτο σιγα σιγα...

 

http://www.eespof.gr/el/node/20857

Ημερομηνία Δημοσίευσης: 
27 Απριλίου 2015

Ερευνητική δοκιμή της νόσου Huntington (HD) έδειξε ότι το νέο φάρμακο SD-809 μείωσε σημαντικά τα συμπτώματα της χορείας, μιας ακούσιας διαταραχής κίνησης των ασθενών με HD και ότι ήταν καλά ανεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδιτ: Ποια η γνώμη σας στις "ηθικές" προεκτάσεις των ανίατων ασθενειών; Στην υποβοηθούμενη αυτοκτονία και στην ευθανασία. Στο δικαίωμα του αξιοπρεπή θανάτου ή στην ταλαιπωρία του ιδίου ατόμου και του περιβάλλοντος του;

 

100% υπέρ της υποβοηθούμενης αυτοκτονίας ασθενών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ακόμα 'ταμπού' κάτι τέτοιο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dna test είναι στοχευμένο στην ασθένεια αυτή;

 

ή υπάρχει καποιο γενικό τεστ για διάφορες κληρονομικές ασθένειες;

 

Ναι, post-202120-0-20314200-1431296071_thumb.jpg

Imho, δεν υπάρχει φόρμουλα για να βρεθείς σε state of mind που να μην σκέφτεσαι το πιθανό σου ζήτημα υγείας. A.k.a. η απορία θα σου δηλητηριάζει την ζωή και είναι κρίμα.

 

Μαζεύεις τα κουράγια σου και κάνεις την εξέταση αύριο το πρωί... ολόψυχα, καλή τύχη! :)

καλα, οτι θα κανω θα κανω.

 

 

Επισης, θα ψηνόμουνα να γίνω πειραματόζωο. Γενικά, αν οι άνθρωποι ξέραμε πότε και πως θα πεθάνουμε θα αντιμετωπίζαμε τη ζωή πολύ διαφορετικά.

 

Πχ, εγώ, αν ΔΕΝ εμφανίσω την ασθένεια (την Χ ασθένεια) δεν νομίζω να πήγαινα για να λάβω πειραματική αγωγή (λογικό; ). Ενώ πχ αν ξέρω πως θα έχω την Χ ασθένεια, εφόσον θα πάω που θα πάω χαμένος, γιατί να μην βοηθησω στην εξέλιξη νέων φαρμακευτικών σκευασμάτων κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν ξέρει πότε θα πεθάνει.

Προφανως θα υπαρχουν  και καποια προ-συμπτωματα οπως καποια μουδιασματα-πεσιμο αντικειμενου απο τα χερια - σκονταματα

μεχρι να εμφανιστουν σοβαρα συμπτωματα χορειας . 

 

Τωρα το να μην ξερεις φιλε πρεπει να ειναι φρικτο απο πολλες αποψεις

 Οτιδηποτε απο τα προηγουμενα που μπορουν να συμβουν να συμβουν στον καθενα καθε μερα εσυ θα σκεφτεσαι μηπως ειναι καποιο συμπτωμα.

Επισης το θεμα με το αν θα κανεις εσυ παιδια που το πας? Εκτος αν δεν θες να κανεις γενικα. 

 

Η αγνοια και κυριως η αμφιβολια σε καταστρεφουν περισσοτερο απο οτι η γνωση ενος τετοιου γεγονοτος . 

Κατα τα αλλα τι να πω καλη δυναμη σε σενα και στην οικογενεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ συχνά σκέφτομαι ότι θα πεθάνω από κάποιο είδος καρκίνου ξερωγω μιας που το μισό μου σόι έχει ήδη πεθάνει από κάτι τέτοιο. Το έχω σιγουρακι πλέον. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά υπάρχουν κ στιγμές που με πιάνει πανικός στη σκέψη.

Αλλά ναι, θα ήθελα να ξέρω γιατί είμαι λίγο control freak σαν εσένα.

Σταμάτα ρει γρουσουζάκο αμέσως εσύ :P Συστηματικά check up για κληρονομικοτητα και προληψη..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου είναι στα τελευταία στάδια της νόσου Huntington's (http://en.wikipedia.org/wiki/Huntington%27s_disease) και υπάρχει πιθανότητα (αν θυμαμαι καλά, 50/50) να την κληρονομίσω κι εγώ (θα προτιμουσα να την κληρονομήσω εγώ παρά ο μπρο, βεβαια υπάρχουν εξελιξεις στην ασθένεια, κατι με ειπε η θεια μου για χαπι που σε κανει να μην την εμφανισεις κλπ, δεν το εψαξα.

 

Τι θα κάνατε αν μαθαινατε ότι

 

1: Υπάρχει πιθανότητα να κληρονομήσετε κάποια ανίατη ασθένεια.

 

2: Αν εμφανίζατε μία ανίατη ασθένεια.

 

3: Ποσο χαζος μπορει να ειναι κάποιος που ενω με μία εξέταση dna θα μπορούσε να μάθει αν έχει την ασθένεια ή όχι;

 

 

 

Εδιτ: Ποια η γνώμη σας στις "ηθικές" προεκτάσεις των ανίατων ασθενειών; Στην υποβοηθούμενη αυτοκτονία και στην ευθανασία. Στο δικαίωμα του αξιοπρεπή θανάτου ή στην ταλαιπωρία του ιδίου ατόμου και του περιβάλλοντος του; (νομιζω υπηρχε και το θεμα με την κοπελιτσα με τον ογκο στον εγκέφαλο, δεν θυμαμαι ονομα αλλα ηταν η πιο επιθετική μορφή; )

(Σορρυ που άργησα μια μέρα :( )

Αν ειναι ασθενεια που μπορεις να παρεις καποια προληψη κανεις εξετασεις ,περνεις οτι μπορεις να παρεις και συνεχιζεις την ζωη σου.Αν δεν υπαρχει προληψη και θεραπεια απλα συνεχιζεις την ζωη σου σαν μην συμβαινει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως θα εκανα το τεστ για τους εξης λογους

 

1) γιατι θα ζεις μες στο αγχος μια ζωη

2) αν βγει αρνητικο θα τελειωσεις μια για παντα με αυτη την ιστορια

3) αν βγει θετικο ξερεις οτι καλυτερα να αρχισεις να κανεις πραματα για σενα χωρις να χανεις χρονο. και ετσι παιζει να ζησεις πιο ποιοτικα σε σχεση με αλλους μεχρι να φτασει η κατασταση στο απροχωρητο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε περιπτωση που βγεις θετικος, κανονιζεις την ζωη σου με τετοιο τροπο ωστε να εκμηδενεισεις τα dependencies προς το ατομο σου

 

Κι οταν στην βαρεσει, την βλεπεις Hunter Thompson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χελόου, βλέπω ότι η ανάρτηση είναι πολύ παλιά ..Παρόλα αυτά, και ο δικός μου πατέρας πάσχει από την ίδια νόσο. Τελικά έκανες την εξέταση ή όχι; Αν έχεις λίγο χρόνο για συζήτηση στείλε μου μειλ :) [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...