Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάζοντας το νέο MacBook 12 ιντσών με Retina οθόνη (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οποιος δεν θελει να δωσει 1600+€, μπορεί να κοιτάξει πχ για το αλουμινενιο ultrabook asus ux305 που είναι λεπτοτερο με παρόμοια χαρακτηριστικα(fanless, core m, 8gb,256gb ssd, ips υψηλης αναλυσης οθονη) που παιζει στα 800€ περίπου, ενω δεν εχει σημαντικους περιορισμους σε θυρες.

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00UAT7GO4/ref=mp_s_a_1_1?qid=1431184051&sr=8-1&pi=AC_SX110_SY165&keywords=Ux+305

 

Μαζί με το Samsung series 9 ηταν τα πρωτα ultrabook που βγηκαν fanless κ πολυ λεπτα και υστερα ακολουθησε η apple με το χοντροτερο, αλλα κ παλι fanless new macbook 12".

 

Αν κ θεωρω πως ενα ελαχιστα χοντροτερο (αλλα πιο λεπτο απο τα παλιας κοπης ultrabook οπως το το air) ultrabook οπως το dell xps 13 που ειναι με ανεμιστήρα κ δεν κανει τους συμβιβασμους των υπερλεπτων (χωρις θύρες κλπ) είναι προτιμοτερη επιλογη.

Έλα φίλε μου.

Μάλλον μιλάς για το μοντέλο που προτείνει ο ένας από τους δύο παρουσιαστές στο πολύ αναλυτικό video review (σχεδόν 43 λεπτά διάρκεια) του macbook 12 που είδα σήμερα στο youtube. Ορίστε και το link : 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω την ΛΟΓΙΚΗ πίσω απ' την οποία άφησαν μόνο μία θύρα USB. Η USB type C δεν υποτίθεται ότι πιάνει πολύ λίγο χώρο; Έπρεπε λοιπόν να δίνει τις διπλάσιες USB κι αντ' αυτού βάζουν μόνο μία και type C. Γιατί; Για να κουβαλάς μαζί adaptors και hubs;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω την ΛΟΓΙΚΗ πίσω απ' την οποία άφησαν μόνο μία θύρα USB. Η USB type C δεν υποτίθεται ότι πιάνει πολύ λίγο χώρο; Έπρεπε λοιπόν να δίνει τις διπλάσιες USB κι αντ' αυτού βάζουν μόνο μία και type C. Γιατί; Για να κουβαλάς μαζί adaptors και hubs;

Για να κουβαλάς, για να αγοράσεις και γιατί έτσι ήθελε η apple! :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατανταει βαρετο ακομα κ να τους κραζεις

 

ενας core m με μια θυρα usb που θα χρειαστει ανταπτορα, 2 χιλιαρικα

 

οι αγοραστες πρεπει να θεωρηθουν ευεργετες της apple

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατανταει βαρετο ακομα κ να τους κραζεις

 

ενας core m με μια θυρα usb που θα χρειαστει ανταπτορα, 2 χιλιαρικα

 

οι αγοραστες πρεπει να θεωρηθουν ευεργετες της apple

Oποιος διαθεσει τοσα λεφτα γι αυτο λογικα θα ειναι ετοιμος να πεσει και σε ναρκη για την apple.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγο απο μια δεν θα εχει καμια θυρα θα την πουλανε εξτρα χαχαχαχα .

 

Σαν ομορφια ειναι πολυ ωραιο και στυλατο απο εκει και περα το θεωρω πεταμενα λεφτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που αρχίσει η επόμενη χρονιά στην σχολή το έχω χτυπήσει!! Ότι πρέπει για app development σε iOS, βάζω και ένα dual boot αν χρειαστεί και είναι πένα!

 

Εννοείς μέσω boot camp και με windows γιατί αλλη λύση δεν βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιστασιακά; Δούλευα μήνες πάνω σ' αυτό το μηχάνημα, ειδικά για ένα μήνα και πλέον δεν σήκωνα κεφάλι μέρα-νύχτα. Αλλά δεν είχα και άλλη επιλογή τότε (το laptop με τις 17" είχε χαλάσει).

   Πραγματικα περα απο κουραστικο για σενα , εξαιρετικα counterproductive.

   Τι φαση, χαθηκε να δωσει καποιος 100 ευρα να παρεις τουλαχιστον μια εξωτερικη 23αρα οθονη για να κανεις την δουλεια σου πιο γρηγορα; 

Εννοείς μέσω boot camp και με windows γιατί αλλη λύση δεν βλέπω...

Xamarin. Και Visual studio 2015 συντολα απο την μανα του που θα υποστhριζει objective c and swift. 
 
 

Εγώ δεν καταλαβαίνω την ΛΟΓΙΚΗ πίσω απ' την οποία άφησαν μόνο μία θύρα USB. Η USB type C δεν υποτίθεται ότι πιάνει πολύ λίγο χώρο; Έπρεπε λοιπόν να δίνει τις διπλάσιες USB κι αντ' αυτού βάζουν μόνο μία και type C. Γιατί; Για να κουβαλάς μαζί adaptors και hubs;

 
 
 

  Γιατι ειναι ενα πειραματακι περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Αυτος ειναι ο λογος που δεν το βγαλανε στην θεση του αιρ αλλωστε. Μια θυρα εχει, αμα θελει καποιος το παιρνει, αλλιως εχει επιλογες και το αιρ και το προ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά θα απευθύνετε σε κοινό που δεν έχει οικονομικό πρόβλημα για αυτό και σε χρυσό που μας φέρνει ποιο κοντά

 

επίσης θα είναι και μια δοκιμή στο που θα κάτσει η μπίλια στις ίντσες 

Απαράδεκτο όμως να μην έχει usb hub μαζί στη τιμή που το ζητά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα τσεκάρισμα στο http://cpubenchmark.net/o ταχύτερος επεξεργαστής του Macbook 2015 retina έχει την ίδια ταχύτητα με τον ταχύτερο επεξεργαστής του Macbook air mid2011. 
Αρα από θέμα επιδόσεων είναι πολύ πίσω. Οι macbook air 2015  προσφέρουν επεξεργαστές με διπλάσιες επιδόσεις με δύο usb kai  thunderbolt και είναι ελάχιστα πιο χοντροί. 

Επίσης στον macbook 2015 o  ssd είναι κωλυμένος ( ifixit ) και δεν αλλάζει με τίποτα ενώ στους macbook air 2010-2015 αλλάζει με λίγο κόπο. 

Για εμένα που έχω τον apple thunderbolt display μπορώ να του συνδέσω όλους του υπολογιστές τις apple (μετά το 2011)  ενώ ο macbook retina 2015 δεν συνδέεται προς το παρών. Στον macbook retina 2015 μόνο ο  apple LED cinema display 2010  μπορεί να συνδεθεί . Ο οποίος έχει αποσυρθεί εδώ και δύο χρόνια. Δηλαδή με οθόνη apple ο macbook retina 2015 δεν συνδέεται. 

Η έλλειψη ανεμιστήρα εμποδίζει γρήγορους επεξεργαστές γιατί αυτοί βγάζουν θερμότητα. O  macbook retina 2015 είναι τόσο λεπτός που η  κλασική θύρα usb είναι μεγάλη. Παρόμοιο πρόβλημα υπήρχε και με την θύρα ethernet αλλά το  wifi είναι τόσο γρήγορο πλέον που η απουσία της δεν είναι εμφανής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου....

Σε αυτά τα χρήματα προτιμώ Surface Pro 3 (4 σύντομα σχετικά) που έχει και touch-pen και full sized usb

 

Οντως.. Εγω πραγματικά απορώ γιατι καποιος να μη παρει το Surface pro 3 στην αντίστοιχη εκδοση (8 γιγα μνημη, core i5 που ειναι και καλύτερος στα παντα, 256 ssd).

Δεδομένου μαλιστα οτι εχει και καιρο που εχει βγει, τον βρισκεις και φθηνότερα ebay, πχ σχεδόν ολοκαίνουριο το εχω βρει 1000€ και θα πεσει σε λιγους μηνες και αλλο μολις βγει το 4.

Ή μπορείς να πάρεις και φθηνότερη εκδοση με πχ μικρότερο ssd..

Μη ξεχναμε οτι εχει και οθονη αφης, μπορεις να βαλεις και Android με διαφορους τροπους, πχ μεσα απο windows (windroie μεσω virtualization, οχι emulation) κλπ.

Θα μου πειτε αμα θες apple os?

Απο οτι βλέπω στο utube, ακομα και αυτο έχουν κανει για οποιον πιανουν τα χερια του..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω και βλέπω ότι μπερδεύεστε πάλι με το λειτουργικό και το τι αγοράζεις με τα ίδια ή πολύ λιγότερα χρήματα

Τα mac πωλούνται για να τρέχουν os x και windows επίσημα και ανάλογα με το βαλάντιο του καθενός μπορείς να ξεκινήσεις από ένα mac mini έως έναν mac pro. 

Άλλος προτιμά το osx που του δίνετε η δυνατότητα να τρέξει και windows 8.1 και άλλος συσκευή με σκέτο windows  οπότε δεν νομίζω ότι είναι και η μοναδική επιλογή για κάποιον που θέλει osx να αγοράσει το macbook 12' διότι υπάρχει το air 11" και άλλες δεκάδες επιλογές σε αντίστοιχο μέγεθος στα windows από άλλες εταιρείες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...