Προς το περιεχόμενο

USB Stick Ψεύτικα


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με κάτι που πληροφορήθηκα.Μου είπαν ότι κάποια usb που πωλούνται συνήθως σε allien express ebay κτλ  και έχουν μεγάλη χωτηρικότητα δεν είναι τόσο αλλά είναι πολύ χαμηλότερη πχ ένα usb το οποίο λέει 130 gb να είναι 20 gb θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εάν κάτι τέτοιο είναι όντως έτσι και επίσης εάν όταν θα συνδέσω στον υπολογιστή μου το usb αυτό εάν θα λέει 130 ή θα λέει 20 gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα έχουν πολύ μεγάλη χωρητικότητα με πολύ χαμηλές τιμές είναι ψεύτικα. Μπορεί να γράφει 128gb πχ και να του βάλεις 2 gb αρχεία και να μην παίρνει άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ΠΑΡΑ πολύ συχνό φαινόμενο τα fake sticks. 

Όταν το βάλεις στον υπολογιστή θα γράφεις την ονομαστική (π.χ. 120GB) αλλά αν προσπαθήσεις να γράψεις κάτι πάνω από την πραγματική χωρητικότητα (π.χ. 512MB) τοτε τρώς πόρτα. Αν προσπαθήσεις να του κάνεις format (πλήρες), στο 70% των περιπτώσεων θα βγει error και στο υπολοιπο 30% θα εμφανιστεί η πραγματική χωρητικότητα. 

 

Επισης το 20GB ειναι πολύ ρομαντικό. Λίγα ειναι πάνω απο 1-2GB πραγματικής χωρητικότητας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι γεμισει και το insomnia ψευτικα usb sticks. Βλεπω κατι hp 512GB και 1 TB και γελαω. Αλλα καποιοι την εχουν πατησει σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε απλή λογική (κάτι που δυστυχώς λείπει από πολλούς).

όταν ένα στικάκι Χ GB κοστίζει παντού ας πούμε ~40€ κι εσύ το βρίσκεις σε κάποιο site με 7€, δε νομίζω να θέλει μυαλό για να καταλάβεις τι παίζει.

 

υπήρχαν και θέματα εδώ στο insomnia με άτομα που είχαν τέτοια στικάκια τα οποία ο υπολογιστής τα έβλεπε με μικρότερη χωρητικότητα  και απορούσαν τι έφταιγε και προσπαθούσες να πείσεις τον άλλον ότι είναι μαϊμού.

τρέχα γύρευε.

 

sorry για το ύφος μου αλλά έχει τύχει και σε γνωστό μου πριν αρκετό καιρό που προσπαθούσε να με πείσει ότι αγόρασε στικάκι 512Gb με 20€, τι στιγμή που με 20€ αγόραζες 32Gb.

όταν του έλεγα ότι δε παίζει αυτό (δε το είδα καν) νευρίαζε κιόλας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν από καιρό πολλά memory stick καθώς και mSDHC , SDHC. Όλα από Κίνα και όλα με επώνυμο λογότυπο.

Τα καταλαβαίνεις και από τη τιμή και από το γεγονός ότι δε δίνουν εγγύηση επίσης αντιπροσωπείας.

ΑΛΙ και ΤΡΙΣΑΛΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετά χρόνια πριν είχα πάρει ένα τέτοιο απο ebay και αξιόπιστο πωλητή διαφορά στη χωρητικότητα δεν είχε τραγική. Αλλά μόνο που μια μέρα πήγα να το χρησιμοποιήσω και ως δια μαγείας όλα τα αρχεία μου μέσα ήταν κατεστραμένα και μη προσπελάσιμα...ποτέ ξανά.

Επεξ/σία από teo20net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...