Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2015 - Μικροερωτήσεις


ChimairaX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά πάτε σε κάνα λογιστή να βγάλουμε και κάνα φράγκο :lol:

 

Αυτός που φιλοξενεί δε γράφει τίποτα

 

Koιτα δεν εχεις κι αδικο αλλα η φορολογικη μου ειναι τοσο μικρη και απλη, που το μονο που συμπληρωνω εγω(εισοδημα κλπ τα βαζει αυτοματα) ειναι αυτο με την φιλοξενια. Ουτε αμαξια,σπιτια,εχω στο ονομα μου και γενικα τπτ αλλο που να πρεπει να συμπληρωσω. Οποτε γιατι να μη την κανω μονος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδια να ρωτησω περσι δεν ειχα δηλωση το στεγαστικο δανειο που εχω (για να μην πληρωσω) δεν με φωναξανε φετος μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω παει αυτοματα και θα εχω θεμα ισχυει κατι τετοιο η να μην το δηλωσω και φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω περσι δεν ειχα δηλωση το στεγαστικο δανειο που εχω (για να μην πληρωσω) δεν με φωναξανε φετος μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω παει αυτοματα και θα εχω θεμα ισχυει κατι τετοιο η να μην το δηλωσω και φετος.

 

 

Γιατι θα πληρωνες περυσι .Δεν ειχες εισοδηματα να το δικαιολογουν  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω περσι δεν ειχα δηλωση το στεγαστικο δανειο που εχω (για να μην πληρωσω) δεν με φωναξανε φετος μου ειπαν οτι αν δεν το δηλωσω παει αυτοματα και θα εχω θεμα ισχυει κατι τετοιο η να μην το δηλωσω και φετος.

Το δάνειο έχει πάει στην εφορία οπότε αν θέλουν το βλέπουν.

Το αν εσύ το βάλεις στη δήλωση σου ή όχι είναι στη διακριτική σου ευχέρεια, αλλά παίρνεις βέβαια και τα ρίσκα σου σε ενδεχόμενο έλεγχο

 

Αν δε μπορείς να το δικαιολογήσεις με το περσινό σου εισόδημα κάνε ανάλωση, αν δε μπορείς να το δικαιολογήσεις και αυτό κάπου φοροδιαφεύγεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δάνειο έχει πάει στην εφορία οπότε αν θέλουν το βλέπουν.

Το αν εσύ το βάλεις στη δήλωση σου ή όχι είναι στη διακριτική σου ευχέρεια, αλλά παίρνεις βέβαια και τα ρίσκα σου σε ενδεχόμενο έλεγχο

 

Αν δε μπορείς να το δικαιολογήσεις με το περσινό σου εισόδημα κάνε ανάλωση, αν δε μπορείς να το δικαιολογήσεις και αυτό κάπου φοροδιαφεύγεις

 

 

Δεν ειναι υποχρεωτικο να μπει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το ποθεν εσχες, γιατι εχω διαφωνιες με μερικα ατομα..

 

Στο ποθεν εσχες εκει που λεει στη πρωτη σελιδα <<δηλωση περιουσιακων στοιχειων οικονομικου ετους >> ποια χρονια βαζουμε; 2014 ή 2015;

 

Επισης, εκει που λεει για τραπεζικους λογαριασμους βαζουμε και τη μισθοδοσια μας; Ποια ακριβως; Αυτη που ειχαμε τελος του 2014;

 

Αν καποιος αγορασει αμαξι μεσα στο 2015 το βαζει;

 

Αν καποιος παντρευτει μεσα στο 2015 τι γινεται;

Ξέρει κάποιος να απαντήσει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι υποχρεωτικο να μπει ?

Κανονικά ναι αλλά δεν είναι και προεκτυπωμένο όπως οι συντάξεις ή οι μισθοί που δε μπορείς να τα πειράξεις είναι σαν τους τόκους ένα πράγμα, το βάζεις εσύ, αλλά βλέπεις ότι η εφορία έχει ήδη ενημέρωση

 

Αυτό γίνεται έτσι για το ενδεχόμενο λάθους από μεριάς τράπεζας, αλλά σου δίνει κι εσένα το περιθώριο να μη το βάλεις άμα νιώθεις τυχερός και θες να ρισκάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θα πληρωνες περυσι .Δεν ειχες εισοδηματα να το δικαιολογουν  ?

ειχα αλλα και παλι με τα τεκμηρια σπιτι/δανειο/αυτοκινητο πηγαινα στα 20.000ε οποτε κατι επρεπε να βγαλω και εβγαλα το δανειο στην δηλωση που εκανα περσυ δεν μου ειπε κανεις τιποτα οποτε εκανα το ιδιο και φετος

Το δάνειο έχει πάει στην εφορία οπότε αν θέλουν το βλέπουν.

Το αν εσύ το βάλεις στη δήλωση σου ή όχι είναι στη διακριτική σου ευχέρεια, αλλά παίρνεις βέβαια και τα ρίσκα σου σε ενδεχόμενο έλεγχο

 

Αν δε μπορείς να το δικαιολογήσεις με το περσινό σου εισόδημα κάνε ανάλωση, αν δε μπορείς να το δικαιολογήσεις και αυτό κάπου φοροδιαφεύγεις

Το ιδιο λεγανε και για περσυ οτι παει κατευθειαν,αλλα δεν εγινε τιποτα,τυχερος δεν νιωθω αλλα ουτε πιστευω οτι θα φωναξουν τοσο κοσμο γιατι ολοι την κανουμε την λαμογια μας ετσι οπως τα κανανε τωρα δανειο ειναι αυτο τοκος ειναι αυτο δεν εχει σημασια.Στην τελικη αν σπασει ο διαολος το ποδι του θα πω οτι εκανα λαθος δεν εχω λεφτα να τρεχω σε φοροτεχνικους τι μπορουν να μου κανουν?

Δεν ειναι υποχρεωτικο να μπει ?

Αν ηταν υποχρεωτικο  θα το εβγαζε αυτοματα οπως γινετε πλεον με το εισοδημα..λεω εγω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου βάλουν πρόστιμο, αυτό μπορούν να κάνουν

 

Σου είπα γιατί δε μπαίνει αυτόματα, περιμένω τα επόμενα χρόνια άμα οργανωθούν καλύτερα με τις τράπεζες να βγαίνει προεκτυπωμένο και τότε ίσως να σε γυρνάνε και χρόνια πίσω γιατί αν είσαι ξαφνικά άνεργος ή με πολύ χαμηλό εισόδημα και σκάσει σε μια χρόνια ξαφνικά ένα δάνειο κάνει μπαμ να σε ψάχνουν σε προηγούμενες χρονιές και να τσεκουρώνουν, έστω και σε ένα τυχαίο δειγματοληπτικό έλεγχο, όχι στοχευμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...