Προς το περιεχόμενο

[microSD] Samsung 32GB EVO PLUS class 10 - 16.5€ @ e-shop.gr (crazy sundays) [ΤΕΛΟΣ]


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, με συγχωρείτε για τη καθυστέρηση. Έκανα και εγώ το τεστάκι και από τα νούμερα δεν έμεινα και τρελά ευχαριστημένος αλλά γενικότερα δοκίμασα να περάσω δεδομένα και ήταν αρκετά γρήγορος, αυτό έχει σημασία άλλωστε όχι τι λένε τα bench. +1 από μένα λοιπόν όποιος τον αγοράσει στη τιμή που το δίνει το κιτρινομάγαζο. Γενικά οι διαφορές από το σκέτο evo είναι πολύ μικρές οπότε όποιος ήδη έχει δεν χρειάζεται upgrade, και όποιος σκέφτεται να γλυτώσει 2-3 ευρώ ας πάει για το σκέτο evo καθώς οι διαφορές στη ταχύτητα είναι ελάχιστες.

 

Χαρακτηριστικά micro SD και Κινητού που χρησιμοποιήθηκε:

1. 32GB (30.516 διαθέσιμα)

2. Ταχύτητες read 80 write 20 (ούτε καν) :P

3. Νote 3 N9005 32GB με lollipop 5.0

post-300762-0-73724500-1431992758_thumb.png

Επεξ/σία από kraken92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχύτητες της μνήμης είναι 80/20 απλά την κόβει ο card του κάθε κινητού. Όπως είπα και παραπάνω για να δεις αυτά τα νούμερα χρειάζεσαι usb 3.0 card reader σε usb 3.0 θύρα. Εγώ χτύπησα αυτόν τον kingston. Δείτε πόσο βγάζει η evo (όχι η plus) στον υπολογιστή και πόσο στο note 3.
 
 
post-61606-0-01444600-1430933430_thumb.png
post-61606-0-99302900-1430918676_thumb.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταχύτητες της μνήμης είναι 80/20 απλά την κόβει ο card του κάθε κινητού. Όπως είπα και παραπάνω για να δεις αυτά τα νούμερα χρειάζεσαι usb 3.0 card reader σε usb 3.0 θύρα. Εγώ χτύπησα αυτόν τον kingston. Δείτε πόσο βγάζει η evo (όχι η plus) στον υπολογιστή και πόσο στο note 3.

Ναι, οκ το θέμα όμως είναι το πως ανταποκρίνεται στη συσκευή περισσότερο γιατί αυτός ειναι και ο βασικός λόγος αγοράς, αμα είναι να έχουμε μέσο όρο read 20 και write 12 στις περισσότερες συσκευές τι να το κάνεις οτι με usb 3.0 πιάνεις τις ταχύτητες. Επίσης στο read αν δεν κάνω λάθος ενα 60% έπιασες απο αυτό που υπόσχεται ο κατασκευαστής. Η καρτούλα είναι μια χαρά, και σε τιμη που αξίζει αυτή τη στιγμή αλλα γνώμη μου είναι οτι αν είναι να σκάσω άλλα 10 ευρώ για 3.0 reader που προυποθέτει 3.0 usb θύρα πάω εξαρχής σε κάτι καλύτερο και πιο γρήγορο.

 

PS: Απο χθες που τη δοκιμάζω έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και αξίζει η μνήμη και ας μην πιάνει τα νούμερα που γράφει στο κινητό. Από την sandisk ulltra που είχα πριν η evo είναι πιο γρήγορη στο κινητό μου (σε αίσθηση) και ας βγάζουν παρόμοια νούμερα. 

 

PS. To card reader το αγόρασα για μνήμες SD και όχι micro SD που πιάνουν άνετα πάνω από 100ΜΒ/s και έχει μεγάλη διαφορά όταν μεταφέρεις μεγάλα video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας Settings > General>Application Manager>SD card και κάνεις check τις εφαρμογές που θες να είναι περασμένες στην SD(σου έχει συγκεκριμένες που μπορείς να περάσεις, δεν σ'αφήνει για όλες). Αυτή η διαδικασία ισχύει για Samsung συσκευές κυρίως αν δεν σε καλύπτουν googlare το μοντέλο σου και θα βρεις την αντίστοιχη διαδικασία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο note 3 σε 4 η διαφορα ειναι αισθητη στην ταχυτητα/bench...δειτε τις δικες μου μετρησεις πιο πανω με note 4...αλλος ελεγκτης λογικα να πω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο note 3 σε 4 η διαφορα ειναι αισθητη στην ταχυτητα/bench...δειτε τις δικες μου μετρησεις πιο πανω με note 4...αλλος ελεγκτης λογικα να πω?

Έχεις 64GB sd αυτός είναι και ο λόγος που έχεις παραπάνω ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...