Προς το περιεχόμενο

Μετά το καλοκαίρι έρχονται τα Windows 10 στο Xbox One


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

D. Luffy, δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ....αν με κάποιο τρόπο η ms κατάφερνε να κάνει το one να τρέξει εφαρμογές και παιχνίδια pc θε ξεπουλούσε πιστεύω! Το να μεταφέρει μόνο τα παιχνίδια του one στο pc οκ, όσο να 'ναι φαίνεται λίγο "χαντάκωμα" για την κονσόλα...αλλά αν γινόταν και τα δύο θα ήταν σούπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα τα royalties που πληρώνει κάποιος στο Xbox και άλλα στο PC.

Αν το Xbox έτρεχε full Windows 10 + παιχνίδια PC, ο κόσμος θα περίμενε για να αγοράσει τα multiplat κοψοχρονιά στο Steam ή στο GOG ή στα κλειδάδικα (ή ακόμα και πειρατικά). Από κει θα έχανε λεφτά η MS και θα έτριβε τα χέρια της πχ η... Valve που θα αποκτούσε ξαφνικά νέα πελατεία από το πουθενά.

 

Σούπερ σίγουρα θα ήταν όπως λες να τα κάνεις και τα δυο αλλά για εμάς μόνο.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με το "ξεπούλημα". Δεν πουλάνε πατάτες. Τρέχουν κι άλλα πράγματα από πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα τα royalties που πληρώνει κάποιος στο Xbox και άλλα στο PC.

Αν το Xbox έτρεχε full Windows 10 + παιχνίδια PC, ο κόσμος θα περίμενε για να αγοράσει τα multiplat κοψοχρονιά στο Steam ή στο GOG ή στα κλειδάδικα (ή ακόμα και πειρατικά). Από κει θα έχανε λεφτά η MS και θα έτριβε τα χέρια της πχ η... Valve που θα αποκτούσε ξαφνικά νέα πελατεία από το πουθενά.

 

Σούπερ σίγουρα θα ήταν όπως λες να τα κάνεις και τα δυο αλλά για εμάς μόνο.

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με το "ξεπούλημα". Δεν πουλάνε πατάτες. Τρέχουν κι άλλα πράγματα από πίσω.

Θα έβγαζε πολλά από hardware όμως! Τέλος πάντων, θα δείξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρνοντας όλα τα exclusive του One στο PC, αυτόματα κάνει την ύπαρξη της κονσόλας εντελώς περιτή. Όλα αυτά τα εκατομύρια ανθρώπων που έχουν ήδη PC έχουν χαθεί πλέον ως υποψήφιοι αγοραστές.

Εαν η ms είχε τέτοια σχέδια και το PC gaming την απέφερε τόσα κέρδη, δεν νομίζω να έμπαινε καν στον κόπο να ξοδέψει λεφτά και να ρισκάρει να κυκλοφορήσει νέο Xbox. 

Απλά δεν βγάζει νόημα παιδιά... μιλάμε για εντελώς bonkers κινήσεις τώρα.

Έχουμε αυτά τα δεδομένα:

 

1) Αν αγνοήσουμε τελείως τους κολλημένους και τα fanboys, βλέπουμε πως:  

Αν κάποιος θεωρεί πως για τον Α ή Β λόγο τον βολεύει η κονσόλα δε θα φτιάξει και Gaming PC, όπως και το αντίθετο.

 

2) Η κατασκευή του κάθε xbox κοστίζει περίπου $400 άρα η M$ δε περιμένει να βγάλει λεφτά πουλώντας κονσόλες. Λεφτά βγάζει από άδειες παιχνιδιών, υπηρεσίες και τις συνδρομές Live.

 

Αν λάβουμε υπόψιν τα 1 και 2, τότε γιατί να μη φέρει τα exclusives στο PC και να πουλήσει ακόμα περισσότερα παιχνίδια σε ακόμα μεγαλύτερο κοινό?

Τα exclusives θα τα πουλάει μέσω Live για Win 10, φυσικά και δε θα τα δώσει στο Steam..

 

 

Εν πάσει περιπτώσει εαν είχε σχέδια για ανταλλαγές τίτλων One με PC, δεν θα έμπαινε στον κόπο να διατυμπανίσει τόσο πολύ την δυνατότητα streaming μεταξύ συσκευών φέτος. 

Άλλα τα royalties που πληρώνει κάποιος στο Xbox και άλλα στο PC.

Αν το Xbox έτρεχε full Windows 10 + παιχνίδια PC, ο κόσμος θα περίμενε για να αγοράσει τα multiplat κοψοχρονιά στο Steam ή στο GOG ή στα κλειδάδικα (ή ακόμα και πειρατικά). Από κει θα έχανε λεφτά η MS και θα έτριβε τα χέρια της πχ η... Valve που θα αποκτούσε ξαφνικά νέα πελατεία από το πουθενά.

Η Valve έβγαλε τα Steam Machines τα οποία ναι μεν είναι mini-PC αλλά έχουν λογική κονσόλας.

Οπότε η M$ την έχει τώρα σαν ανταγωνιστή και στις 2 πλατφόρμες.

Γι αυτό έφερε το Live στο PC, γι' αυτό θα βάλει windows στο xbox και για αυτό διαφημίζει streaming.

 

Θα μου πεις, αν xbox one και win10 PC καταλήξουν σχεδόν το ίδιο, ποιος ο λόγος να υπάρχουν και τα δύο?

Είναι ο ίδιος λόγος που η Samsung βγάζει τόσα smartphones. Διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικά γούστα ο κάθε καταναλωτής  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα έχει πολλά lag...αλλά να το δούμε πρώτα..

 

Ναι, τουλάχιστον 2,5 κιλά lag/sec.

Θα ήθελες να μας το εξηγήσεις λίγο;  :shock:

 

Win10 system reqs vs Xbox one hw specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λάβουμε υπόψιν τα 1 και 2, τότε γιατί να μη φέρει τα exclusives στο PC και να πουλήσει ακόμα περισσότερα παιχνίδια σε ακόμα μεγαλύτερο κοινό?

Τα exclusives θα τα πουλάει μέσω Live για Win 10, φυσικά και δε θα τα δώσει στο Steam..

 

Για τον πολύ απλό λόγο ότι exclusives βγαίνουν 2-3 το χρόνο ενώ multiplat καμιά 20αριά και βάλε φίλε μου.

Η ms θέλει να πουλήσει ΚΑΙ multiplat στο Xbox με τις δικιές τις υπηρεσίες είτε αυτές είναι το Xbox live είτε physical copies.

 

Εαν κάνει μια τέτοια κίνηση, το brand θα εξαφανιστεί εντελώς τα επόμενα χρόνια και αυτόματα μπαίνει και ταφόπλακα για το επόμενο Xbox μιας και ο κόσμος θα πει "δεν μας χ...ς ρε ms που θες και 400 για το καινούργιο καβουρδιστήρι? Αφού έχω PC και ό,τι βγάλεις θα το παίζω ήδη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον πολύ απλό λόγο ότι exclusives βγαίνουν 2-3 το χρόνο ενώ multiplat καμιά 20αριά και βάλε φίλε μου.

Η ms θέλει να πουλήσει ΚΑΙ multiplat στο Xbox με τις δικιές τις υπηρεσίες είτε αυτές είναι το Xbox live είτε physical copies.

 

Εαν κάνει μια τέτοια κίνηση, το brand θα εξαφανιστεί εντελώς τα επόμενα χρόνια και αυτόματα μπαίνει και ταφόπλακα για το επόμενο Xbox μιας και ο κόσμος θα πει "δεν μας χ...ς ρε ms που θες και 400 για το καινούργιο καβουρδιστήρι? Αφού έχω PC και ό,τι βγάλεις θα το παίζω ήδη".

Όσοι δεν έχουν ή δεν θέλουν να πάρουν pc όμως; Δεν θα βόλευε να έχουν μια all around φτηνή συσκευή που να κάνει πολλά πράγματα αξιοπρεπώς και με το ευκολία που έχουν οι κονσόλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον πολύ απλό λόγο ότι exclusives βγαίνουν 2-3 το χρόνο ενώ multiplat καμιά 20αριά και βάλε φίλε μου.

Η ms θέλει να πουλήσει ΚΑΙ multiplat στο Xbox με τις δικιές τις υπηρεσίες είτε αυτές είναι το Xbox live είτε physical copies.

 

Εαν κάνει μια τέτοια κίνηση, το brand θα εξαφανιστεί εντελώς τα επόμενα χρόνια και αυτόματα μπαίνει και ταφόπλακα για το επόμενο Xbox μιας και ο κόσμος θα πει "δεν μας χ...ς ρε ms που θες και 400 για το καινούργιο καβουρδιστήρι? Αφού έχω PC και ό,τι βγάλεις θα το παίζω ήδη".

 

Όπως είπα και πιο πάνω, κάποιος που τον βολεύει να πάρει κονσόλα, δε θα φτιάξει gaming Pc όπως εγώ που έχω gaming Pc δε θα αγοράσω κονσόλα.

Το κοινό σε κάθε περίπτωση μένει σταθερό. Όπως είπες και εσύ, τα exclusives είναι ελάχιστα πλέον για να αποτελέσουν από μόνα τους αιτία αγοράς κονσόλας.

Άσε που έχει ξαναγίνει αυτό (xbox exclusives να βγαίνουν αργότερα στο Pc και όχι στο PS), βλέπε Fable, Ryse: Son Of Rome, Dead Rising 3 και το επόμενο Tomb Raider..  

Άλλο το multiplatform που βγαίνει ακόμα και για DS και άλλο αυτό που βγαίνει μόνο για PC + xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...