Προς το περιεχόμενο

Σκαφοειδες στερνο. Γυμναστικη


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περίεργο που μου είχε ξεφύγει το θέμα
Αρχικά να πω πως δεν υπάρχει γυμναστική για να αλλάξεις τα κόκαλα σου , αυτά παραμένουν ως έχουν (όπως και η λάθος άποψη οτι με την γυμναστική ανοίγει η πλάτη , αυτό συμβαίνει μόνο κατα την ανάπτυξη μας , όταν κλείσουν οι επιφυσιακές πλάκες δεν υπάρχει άλλη  ανάπτυξη στα κόκαλα) αυτό που συμβαίνει είναι πως μικραίνει η μέση χάνοντας λίπος και βάζεις μυς στην πλάτη (φτερά κλπ) , φτιάχνεις ώμους και αποκτάς ένα ποιο v σχήμα κάνοντας την πλάτη να φαίνεται μεγαλύτερη.  

αυτό που μπορεί να γίνει στην περίπτωση σου απαντώντας στο αρχικό σου μήνυμα που ήταν πριν πάρεις κιλά είναι να βάλεις μυικά κιλά , να γυμνάσεις το στήθος σου και να αλλάξεις ολοκληρωτικά την εικόνα του ακόμα και σε σημείο να μην είναι καν αντιληπτό το πρόβλημα. 
Θυμάμαι πως ρωτούσαν κ άλλοι σχετικά με αυτό το πρόβλημα σε forum για bodybuilding και όλοι το ίδιο έλεγαν , αν θυμάμαι καλά ακόμα και κάποιος γιατρός του forum (κανονικός γιατρός).


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την βοηθεια και εσενα. Πριν ξεκινησω την γυμναστικη, μιλησα με τον θωρακοχειρουργο μου (Να σημειωσω ειναι καθηγητης καρδιοθωρακοχειρουργος). Μου ειπε οτι υπαρχει αλλη μια μεθοδος, που εκεινη εχει σχεδον 100% επιτυχια. Πεταει ολο τον θωρακα εξω. Μεθοδος ravitch. Ουσιαστικα λεει σπαμε κατι οστα στο στερνο και στο φερνουμε εξω. Εγω λεει, αν θες, μπορω να στην κανω. Ακομη και τωρα. Απλα λεει θα πονας για μια ζωη.Γιαυτο λεει δεν στην εκανα. Και λεω εγω τωρα απο μεσα μου, ποσο πονο δηλαδη θα εχω γαμω την τυχη μου? Ποσο πονο παραπανω δηλαδη θα εχω απο την εγχειρηση που μου εκαναν που μου περασαν ολοκληρη μπαρα οριζοντια μεσα απτον θωρακα? Επισης βλεπω στο εξωτερικο και στο ιντερνετ πολλα ατομα που την εχουν κανει. Και για να μην λεω ψεματα, το σκεφτομουν σοβαρα. Για τριτο χειρουργειο δηλαδη. Κιλα εχω παρει λιγα απο τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς πάρε μια δεύτερη γνώμη. Αν όντως παίζει θέμα πόνου για όλη σου τη ζωή ..... τα ζυγίζεις και αποφασίσεις , εγώ δεν θα το έκανα, δεν είναι οτι έχεις κάποια τρελή παραμόρφωση, καταλαβαίνω πως σε ενοχλεί βέβαια αλλα όπως σου είπα φτιάχνοντας μυς στο στήθος κλπ θα αλλάξεις ολοκληρωτικά εικόνα. Δεν σου λέω να γίνεις τέρας , κάτι που θέλει αρκετά χρόνια και δουλειά , ούτε είναι απαραίτητο οτι το θες κ εσύ , απλά να φτιάξεις τους φυσιολογικούς μυς που λείπουν απο το σώμα σου για να είσαι στα σωστά κιλά για το ύψος σου , κάτι όχι απόλυτο αλλα close enough 

Στις αρχικές φωτογραφίες είσαι υπερβολικά αδύνατος και γιαυτό φαίνεται τόσο έντονα , έτσι κ αλλιώς θα φαινόντουσαν τα κόκαλα.. :P 

ξέρω τι σημαίνει ταλαιπωρία απο εγχείρηση , έκανα πριν κανα 2 χρόνια?1ας μήνας για να περπατάω χωρίς υποβοήθεια και το 2μηνο που έκαναν οι κοιλιακοί να σταματήσουν να πονάνε απο φτέρνισμα ή ακόμα κ ελαφρύ γέλιο ήταν μαρτύριο, ακόμα και το περπάτημα ήταν δύσκολο. 6 μήνες μετά τύχαινε να με πιάνουν ενοχλήσεις που κ που και να αναρωτιέμαι αν παίζει κάποιο θέμα.
αλλα αν μου λέγανε θα πονάς μια ζωή ... θα το σκεφτόμουν και ας ήταν η μοναδική λύση για κάτι αρκετά σοβαρό που επηρέαζε την καθημερινότητα μου

οι κοιλιακοί ήταν ανοιχτοί με αποτέλεσμα να μην συγκρατούνται τα εντόσθια αλλα κ όλο το stress για να κρατηθεί το σώμα να πέφτει στους ραχιαίους , οπότε είχα μονίμως πόνους χαμηλά στην πλάτη , κάτι που με τα χρόνια μπορούσε να εξελιχθεί σε σοβαρό πρόβλημα. Φαντάσου οτι κάποιους σε ατυχήματα τους έσωσε το κοιλιακό τοίχωμα , το οποίο πρέπει να είναι κλειστό.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε με καταλαβαινεις απολυτα μιας και εχεις περασει απο επεμβαση, συν τα προβληματα που αντιμετωπιζεις και εσυ με αυτα που λες και το πιστευεις η οχι, τα συμπωματα που ειχες με το φτερνισμα και το γελιο τα ειχα και εγω στο μεγιστο! Φτερνιζομουν και διπλωνα στο πατωμα!!!. Τωρα, ποτε δεν ηθελα να γινω τερας. Ογκοδης δηλαδη. Θελω ενα νορμαλ ψιλογραμμομενο σωμα. Καταλαβαινεις τι εννοω, καπως σαν εικονα. Δεν θα μου αρεσε να ημουν ογκωδης. Και για την παραμορφωση, πολυ μεγαλη δεν ειναι οχι, αλλα το παραξενο ξερεις ποιο ειναι με μενα? Οτι το βαθουλωμα ειναι προς την δεξια πλευρα! Δεν ειναι δηλαδη στο κεντρο του στερνου οπως εχουν οι περισσοτεροι αν δεις στο google. Εχω παραξενη παραμορφωση δηλαδη. Αλλα ναι, με ενοχλει, νιωθω λιγο ασχημα. Δεν με εμποδιζει ομως στο αντιθετο φυλλο, μια χαρα τα παω.

 

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ λεπτος και γιαυτο και φαινονται ολα οπως ειπες :P Δεν παιρνω ευκολα κιλα να σου πω την αληθεια. Δυσκολευομαι παρα πολυ να παρω κιλα. Ειχα παει σε διατροφολογο και μου ειπε οτι εχω παρα πολυ καλη καυση. Προσπαθω να κανω οτι μπορω με την γυμναστικη και με την καλη σταση του σωματος. Οπως ειπες και εσυ, την φοβαμαι την συγκεκριμενη εγχειρηση. Επειδη στον στρατο πηρα ι5 παθολογικο λογω μεταλλικης μπαρας, με πηγανε στο 401 και μιλησα με τους θωρακοχειρουργους εκει περα και μου ειπανε οτι προσωπικα αυτοι κανουν την ravitch και οχι με την μπαρα. Κανουν δηλαδη αυτη που εχει τον τρελο τον πονο, που θα σε ενοχλει σε ολη την ζωη επειδη σπας οστα. Βγαλε ακρη τωρα. Να πιστεψω αυτους, η τον καθηγητη. Οπως και να εχει, δεν ξερω αν θα την κανω.

 

 

Εχω εναν φιλο μου που ειναι στον χωρο του modeling και με ηθελε μαζι του αν εφτιαχνα το σωμα μου γιατι λεει εχω ωραιο προσωπο. Δεν γινεται να με παρουν με τετοιον θωρακα. Εκει πονταρα για τριτο χειρουργειο!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενως να σε βοηθουσαν και οι ασκησεις pilates. Θα βελτιωθει η σταση του σωματος σου σταθεροποιωντας τον κορμο, θα αυξηθει η χωριτικοτητα των πνευμονων σου καθως δουλευεις εντονα με αναπνοες και θα σε βοηθησει σε πιθανους πονους. Ομως εδω χρειαζεσαι εναν εξειδικευμενο γυμναστη για να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα(τουλαχιστον αρχικα μεχρι να μαθεις). Νομιζω θα αξιζε να προσπαθησεις μαζι με τις ασκησεις,που κανεις με βαρη.

 

Παντως οπως και να εχει...μπραβο σου! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Poso kostizi i enxirisi euxaristw polu

Στις 23/2/2016 στις 12:16 ΠΜ, Alex-V είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια και εσενα. Πριν ξεκινησω την γυμναστικη, μιλησα με τον θωρακοχειρουργο μου (Να σημειωσω ειναι καθηγητης καρδιοθωρακοχειρουργος). Μου ειπε οτι υπαρχει αλλη μια μεθοδος, που εκεινη εχει σχεδον 100% επιτυχια. Πεταει ολο τον θωρακα εξω. Μεθοδος ravitch. Ουσιαστικα λεει σπαμε κατι οστα στο στερνο και στο φερνουμε εξω. Εγω λεει, αν θες, μπορω να στην κανω. Ακομη και τωρα. Απλα λεει θα πονας για μια ζωη.Γιαυτο λεει δεν στην εκανα. Και λεω εγω τωρα απο μεσα μου, ποσο πονο δηλαδη θα εχω γαμω την τυχη μου? Ποσο πονο παραπανω δηλαδη θα εχω απο την εγχειρηση που μου εκαναν που μου περασαν ολοκληρη μπαρα οριζοντια μεσα απτον θωρακα? Επισης βλεπω στο εξωτερικο και στο ιντερνετ πολλα ατομα που την εχουν κανει. Και για να μην λεω ψεματα, το σκεφτομουν σοβαρα. Για τριτο χειρουργειο δηλαδη. Κιλα εχω παρει λιγα απο τοτε.

Poso sou kostise auto; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Kleant7 είπε

Poso kostizi i enxirisi euxaristw polu

Poso sou kostise auto; 

Η επεμβαση? Δωρεαν. Λογο ασφαλειας σε κρατικο νοσοκομειο. Πανεπιστημιακο λαρισας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...