Προς το περιεχόμενο

2600+ @ 2800 τελείωσε;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ti chipset exei to mobo sou? Eisai sigouros oti den uparxei prob me kapoious multipliers? To oti dixnei megales thermokrasies to pc den simenei oti leei tin alitheia. Daxtilo tou evales? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Katevase to toast gia na vlepeis an h CPU einai statherh. Giati me divx kai splinter cell... sothikes! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την θερμοκρασία την βλέπω με το motherboard monitor 5. Υποτίθεται πως είναι αξιόπιστο πρόγραμμα. Νforce2 έχω chipset με ανεπίσημη υποστήριξη FSB 400. Το πρόβλημα δηλαδή εν τέλει είναι το ότι δεν ξέρω τι φρενάρει τον CPU να ανέβει κι άλλο. Στα benchmarks βέβαια ξεσκίζει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι... Το northbridge chip στην Summit δεν έχει ενεργό σύστημα ψύξης. Έβαλες τίποτα εκεί; Στην χειρότερη περίπτωση, βάλε ένα ανεμιστηράκι από 486 διαμέτρου 4 εκατοστών (στα μαγαζιά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων υπάρχουν ακόμα). Ταιριάζει ακριβώς. Αλλά επειδή σε έπιασε ο πυρετός των MHz μάλλον θα πάρεις κάτι εξειδικευμένο...

Στο κάτω-κάτω όμως πήραμε την πιό φθηνή λυση σε μητρική, μην περιμένουμε και θαύματα. Μπορεί ο σταθεροποιητής τάσης να μην μπορεί να δώσει παραπάνω ρεύμα (μόνο δύο φάσεων είναι).

Απ'ότι λέει το NVIDIA System Utility το chipset έχει stepping C1 και το ονομάζει nForce2 Ultra 400 άρα έχουμε επίσημη υποστήριξη FSB 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το θυμήθηκα, έχω μπει αρκετές φορές στο site της chaintech για bios update αλλά το motherboard μου είναι το μόνο για το οποίο δεν έχει βγάλει. Ξέρει κανείς γιατί ή μήπως κάνω λάθος; Μήπως είναι τέλειο το SUMMIT και δεν έχει νόημα ένα bios update? :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... Χμμ... :D

Είναι ίδια ακριβώς με την APOGEE εκτός από τα πανέλ, το κίτρινο χρώμα και το ανεμιστηράκι στο northbridge.

Προς το παρόν έβαλα το BIOS με ημερομηνία 23-4-2003 (της APOGEE) και διστάζω να βάλω αυτό της 12-6-2003, γιατί την πρώτη φορά κατέστρεψε τα XP. Δεν υπάρχει και λόγος δηλαδή... εκτός από το μύνημα Dual Chanel στο ξεκίνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...