Προς το περιεχόμενο

Προαγωγή για τον Jony Ive, που είναι ο νέος Chief Design Officer της Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα και για πολλούς άλλους φανατικούς της apple χάλασε το ui των mac και iOS.

 

Ο Jony είναι πολύ καλός στο hardware design αλλά μέχρι εκεί. Μόνο τυχαίο δεν είναι πως όταν ζούσε ο Jobs είχε τον Forstall και οχι τον Ive στο σχεδιασμό gui. Το αν ο Jobs έκανε καλά αυτό είναι άλλο θέμα γιατί ήταν λάτρης του σκευομορφισμού, για εμένα πάντως έκανε καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα και για πολλούς άλλους φανατικούς της apple χάλασε το ui των mac και iOS.

 

Ο Jony είναι πολύ καλός στο hardware design αλλά μέχρι εκεί. Μόνο τυχαίο δεν είναι πως όταν ζούσε ο Jobs είχε τον Forstall και οχι τον Ive στο σχεδιασμό gui. Το αν ο Jobs έκανε καλά αυτό είναι άλλο θέμα γιατί ήταν λάτρης του σκευομορφισμού, για εμένα πάντως έκανε καλά.

 

Έχεις δίκιο. Και μένα μου άρεσε ο σκευομορφισμός. Αλλά λειτουργικά δεν αλλάξαν και πολλά πράγματα. Ούτε το λες άσχημο αυτό που παρουσίασε ο Ive. Πάντως μακάρι να είχαν ενσωματωθεί οι νέες λειτουργίες, ενώ ταυτόχρονα να είχε διατηρηθεί το παλιό σκευομορφικό ui σε 3D.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το design είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα πχ ποτέ δεν μου άρεσε ο σκευομορφισμός σε ότι έχει να κάνει με UI. Ευτυχώς για μένα και η Apple με το flat αλλά και η Google με το material design έχουν ξεφύγει από αυτή την απαρχαιωμένη (και παιδική κατα τη γνώμη μου) νοοτροπία σχεδιασμού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει εδώ και 2 χρόνια ξεκινήσει η μετάβαση στη μετά-Jobs εποχή και αυτή η κίνηση εντάσσεται σε αυτή τη μετάβαση. Κάποια στιγμή ο Ive θα σταματούσε να σχεδιάζει. Η κίνηση αυτή έρχεται στην κατάλληλη στιγμή, πριν χάσει την έμπνευσή του (κάτι που συμβαίνει με όλους τους καλλιτέχνες μετά από χρόνια δημιουργικότητας) και ενώ πλέον είναι πολύ έμπειρος για να καθοδηγήσει νέους ή καινούργιους σχεδιαστές για την ομαλή μετάβαση στην επόμενη μέρα.

 

 

Έτσι κάνουν οι σοβαρές εταιρείες που έχουν σχεδιάσει το μακρινό μέλλον τους, δεν αλλάζουν ανθρώπινο δυναμικό σε μια μέρα και χάνουν τη μπάλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Νταξ, πηρε μερικα κιλακια...... :P

 

 

* SPOILER *

 

Οτι πρεπει για να παρει promote σε chief backpocket bend inspector.

Μερικά σχόλια σαν αυτο μαι σαν το αλλο γιατι βάλανε ροζ στο iphone6 ειναι μαλλον θλιβερά παρα αστεία. Προσπαθείς να κανεις ενα αστείο μειώνοντας τον αλλο. Μπράβο. Ωραίος. Χα Χα Χα. Τα κατάφερες. Καμια ελπίδα. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το design είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα πχ ποτέ δεν μου άρεσε ο σκευομορφισμός σε ότι έχει να κάνει με UI. Ευτυχώς για μένα και η Apple με το flat αλλά και η Google με το material design έχουν ξεφύγει από αυτή την απαρχαιωμένη (και παιδική κατα τη γνώμη μου) νοοτροπία σχεδιασμού.

Συμφωνώ εν μέρη, γιατί αν και μου άρεσε περισσότερο ο σκευομορφισμός συμφώνησα με την άποψη πως απο το 07 βλέπουμε το ίδιο πράγμα παντού, αλλά ρε σύ.. Ήμαρτον με το gradient. Παντού και πάντα? Προτιμώ MS και Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει πολύ αυτό το frost glass εφέ (δεν ξέρω εαν αυτό εννοείς) που θολώνει το background για να δώσει έμφαση στο foreground. Η ανανεωμένη music app στο ios 8.4 φένεται να ακολουθεί αυτήν την κατεύθυνση και καλό είναι να υπάρχει συνοχή τουλάχιστον μεταξύ βασικών εφαρμογών.

Μακάρι να γλυτώναμε και λίγο από αυτή την ασπρίλα στα settings και στις επαφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Λογικο ειναι, αφου ο ανθρωπος industrial designer ειναι. Απλα εβαλε “λιγο” το χερακι του στο software κομματι. Μονο ως προς τον graphic σχεδιασμο, οχι στη λειτουργικοτητα του. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει πολύ αυτό το frost glass εφέ (δεν ξέρω εαν αυτό εννοείς) που θολώνει το background για να δώσει έμφαση στο foreground. Η ανανεωμένη music app στο ios 8.4 φένεται να ακολουθεί αυτήν την κατεύθυνση και καλό είναι να υπάρχει συνοχή τουλάχιστον μεταξύ βασικών εφαρμογών.

Μακάρι να γλυτώναμε και λίγο από αυτή την ασπρίλα στα settings και στις επαφές. 

Όχι το blur. Το blur είναι όμορφο, και ειδικά στο Yosemite και το χρησιμοποιώ κι εγώ σε διάφορα γραφικά.

 

Το gradient εννοώ, δηλαδή από σκούρο μπλέ σε ανοιχτό μπλέ, κόκκινο σε ανοιχτό κόκκινο κτλ, όπως επίσης και τα layers με το opacity που ρίχνει το ένα πάνω στο άλλο για να βγάλει τα ενδιάμεσα.

 

Από τα εικονίδια του iOS μέχρι τις αφίσες και τα λογότυπα του WWDC το ίδιο πράγμα συνεχώς.

 

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Τον Ive τον παραδέχομαι μόνο στον τομέα του σχεδιασμού hardware και όχι στο UI. :)

Εκεί μάλιστα. Είναι όντως αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σημαντικό πρόσωπο που είχε καίριο ρόλο στην επιτυχία των συσκευών Apple!!

  Τα αποτελέσματα της δουλειάς του ήταν πολύ μπροστά από εκείνα του ανταγωνισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά του είναι πάντοτε εξαιρετική.Ειδικά εαν κρύβεται πίσω και από τον σχεδιασμό του νέου macbook λογική η προαγωγή του ! Πάντα άξιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...