Προς το περιεχόμενο

Overclock σε Fx 9590


d@mi@NOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω τον fx 9590 και παλευω να τον σταθεροποιησω στα 5 ghz. Εχω δοκιμασει διαφορες τασεις αλλα τιποτα δεν σταθεροποιειται. Εψαξα και στο net διαφορα video αλλα δεν βρηκα κατι ικανοποιητικο.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με τις ρυθμισεις του bios. Αν τον εχει καποιος σταθερα στα 5 ας βοηθησει. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν είσαι Stock, σε OCCT τι θερμοκρασία πιάνεις μετρώντας με το Core Temp;

max 46 πυρηνα και max 56 cpu 

Ο 8350 που τον ειχα στα 4,8ghz σταθερα εβγαζε πιο υψηλο σκορ στο cinebench και στο aida64 απο τον 9590 stock με 4,7ghz και turbo core 5ghz που εχω τωρα. αν ομως τον παω σταθερα στα 5ghz βγαζει αρκετα πιο πανω απο 8350.

Και φανταζεστε εχω ψιλοξενερωσει με την αλλαγη :unsure:. Αλλα λογικα θα βρουμε λυση. B)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώφελη αλλαγή έκανες που πήγες σε 9590, έχει αποδειχθεί καλύτερο το bining των fx 8370, το οποίο σημαίνει πως θα είχες καλύτερες προοπτικές για oc.

οκ φιλος δεν το ηξερα. Βεβαια αν με καλυπτε δεν θα με ενοιαζε το overclock οποτε ουτε οι προοπτικες, αλλα επειδη εγινε η συγκριση με τον παλιο μπηκα στην διαδικασια.

Καμια ιδεα σε αυτο που ζηταω ομως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι τάση είσαι στα 4.7 με κλειστό turbo ; Συγνώμη αν φάνηκα περίεργος, ωστόσο ένιωσα την ανάγκη να το εκφράσω αυτό, μιας και η amd βελτίωσε αρκετά το bining στους fx 8370. Και ο 9590 μια χαρά είναι, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, ότι δηλαδή δεν μπορείς να τον σταθεροποιήσεις, μιας και είναι καλύτερος από 8350 σε oc. Κάνε ένα bios update στο τελευταίο και ξαναπροσπάθησε. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσεις το 1.5v για 24/7 χρήση στα 5 ghz ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι τάση είσαι στα 4.7 με κλειστό turbo ; Συγνώμη αν φάνηκα περίεργος, ωστόσο ένιωσα την ανάγκη να το εκφράσω αυτό, μιας και η amd βελτίωσε αρκετά το bining στους fx 8370. Και ο 9590 μια χαρά είναι, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, ότι δηλαδή δεν μπορείς να τον σταθεροποιήσεις, μιας και είναι καλύτερος από 8350 σε oc. Κάνε ένα bios update στο τελευταίο και ξαναπροσπάθησε. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσεις το 1.5v για 24/7 χρήση στα 5 ghz ;).

Δεν φανικες καθολου περιεργος γιαυτο εστειλες για να με βοηθησεις οποτε πρεπει να δεχομαστε και την πραγματικοτητα.

Δεν εχω ασχοληθει και πολυ με overclock και το πιθανοτερο ειναι να μην κανω εγω κατι σωστα ( εδω που τα λεμε σιγουρα δεν κανω κατι σωστα). Στον 8350 ειχα βρει ενα video και τα εκανα οπως τα εδειχνε  :-D  γιαυτο και ειχα αποτελεσμα!

τωρα για την ταση στα 4,7 χωρις turbo θα μπω να απενεργοποιησω το turbo core και θα σου πω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε το εκλεινα ετσι κιαλλιως απλα στο τελος μου την βιδωσε και εκανα load defult στις ρυθμισεις.

κοιτα η ταση ανεβοκατεβαινει την βλεπω απο cpuz και αυτην την ωρα που τα εχω ολα στο defult εκτος απο turbo core και μνημες που τις πηγα 1866mhz για να παιζουν κανονικα στην συχνοτητα τους βλεπω τασεις και 0,888 - 1,224- 1,440- 1,500 -1,512 και μερικες στιγμες πεφτει το multiplayer απο χ23,5 στο χ7 και ταυτοχρονα το core speed απο 4,715mhz σε 1,404mhz καπου εκει και ανεβαινει παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω fx και δεν ξέρω τον τρόπο που κλοκάρουν μιας και διαφέρει κάπως από τον τρόπο που κλοκάρει ο apu μου που είναι socket fm2. Επειδή δεν θέλω να σε παραπληροφορήσω με χαζομάρες, σε αφήνω στα χέρια αυτών που πραγματικά γνωρίζουν. Περαιτέρω, θα σε βοηθήσουν οι γνώστες του αθλήματος των fx, thanos1972, storm1978, alldaynews, ultraex2003, babisTs. Αν ξέχασα κάποιον παρακαλώ ας αναφέρει το όνομά του :D.

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βρε το εκλεινα ετσι κιαλλιως απλα στο τελος μου την βιδωσε και εκανα load defult στις ρυθμισεις.

κοιτα η ταση ανεβοκατεβαινει την βλεπω απο cpuz και αυτην την ωρα που τα εχω ολα στο defult εκτος απο turbo core και μνημες που τις πηγα 1866mhz για να παιζουν κανονικα στην συχνοτητα τους βλεπω τασεις και 0,888 - 1,224- 1,440- 1,500 -1,512 και μερικες στιγμες πεφτει το multiplayer απο χ23,5 στο χ7 και ταυτοχρονα το core speed απο 4,715mhz σε 1,404mhz καπου εκει και ανεβαινει παλι.

Αυτό που γράφεις για multi x7 κτλπ είναι 100% throttling. Βάλε δοκιμαστικά έναν ανεμιστήρα να ρίχνει πάνω στα VRM. Δες επίσης εαν είναι κλειστό το APM απο το BIOS. Πιστεύω θα στρώσει με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

max 46 πυρηνα και max 56 cpu 

Πώς γίνεται τόσο χαμηλή θερμοκρασία; Τέρμα τους έχεις τους ανεμιστήρες; Τι τάση γράφει το CPUZ όταν τρέχει το OCCT;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...