Προς το περιεχόμενο

SanDisk Ultra Fit USB 3.0, το μικρότερο flash drive 128GB στον κόσμο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το ίδιο σε 32GB. Δεν είναι γρήγορο στην εγγραφή. Πιάνει κάπου 20-25mb/sec ταχύτητες. Για 128GB δεν αξίζουν οι ταχύτητες αυτές (με την λογική ότι θα γράφεις πολλά GB κάθε φορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νταξ! αυτό με την αναφορά για cloud κάθε μα κάθε φορά που μιλάμε για storage δεν μπορρω να το καταλάβω.

Εντάξει ρε παίδες, κι εμείς το έχουμε πάρει χαμπάρι το κόλπο με τα cloud.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ INTERNET όμως. Πως να γίνει δηλαδή;

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, το έχω κι εγώ για το  αυτοκίνητο. Και να είχα internet στο αυτοκίνητο, το ραδιο-cd μου (και κανένα ακόμα νομίζω) δεν υποστηρίζει NAS ή DLNA ή cloud ή whatever.

 

δεν περιγράφω άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την αλλη εχω βολευτεί με ένα kingston USB OTG flash drive.

 

32GB είναι μια χαρα για τα αρχεία μου και ότι ταινιες βαλω εκεί τις βλεπω και από το κινητό και το tablet. Και τιμή super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο σε 32GB. Δεν είναι γρήγορο στην εγγραφή. Πιάνει κάπου 20-25mb/sec ταχύτητες. Για 128GB δεν αξίζουν οι ταχύτητες αυτές (με την λογική ότι θα γράφεις πολλά GB κάθε φορά)

Το συγκεκριμένο διαβάζει ομως με 130 mb/sec και γραφει σίγουρα σε αρκετα καλη ταχύτητα.. Σε πολλα tablet πχ surface θα ειναι σχεδόν αορατο και σουπερ χρήσιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο σε 32GB. Δεν είναι γρήγορο στην εγγραφή. Πιάνει κάπου 20-25mb/sec ταχύτητες. Για 128GB δεν αξίζουν οι ταχύτητες αυτές (με την λογική ότι θα γράφεις πολλά GB κάθε φορά)

Το βάζεις σε usb3; Γιατί αυτό που αναφέρεις είναι το limit για usb2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κακό που έχουν αυτά τα low profile είναι το 512 K write speed,το οποίο είναι λιγότερο του 1 mb/s.Αν θέλει κάποιος να βάλει πρόγραμμα με πολλά μικρά αρχεία μέσα σε αυτό το πράγμα και να το τρέξει,θα έχει πολύ άσχημη εμπειρία.

Πέραν αυτού,είναι πολύ καλό για μεγάλα αρχεία (ταινίες ,ίσως και φωτογραφίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζεις σε usb3; Γιατί αυτό που αναφέρεις είναι το limit για usb2.

 

Εκει ειναι οι πραγματικες ταχυτητες του εγγραφης για usb 3.0, γυρω στα 20-22 MB/s (τουλαχιστον για το 32αρι). Και το κακο ειναι οτι ζεσταινεται απιστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάζεις σε usb3; Γιατί αυτό που αναφέρεις είναι το limit για usb2.

Ναι, σε USB 3 το έχω. Βέβαια είναι όντως σχεδόν αόρατο όπως λένε. Εγώ το έχω μονιμα στην USB για BACKUP μικρών αρχείων στο γραφείο, οπότε είναι super.

 

Αν το πάρει κάποιος για να γράφει ταινίες όμως θα του φανεί πολύ αργό, σκέψου πόση ώρα θέλει να γράψεις 120GB με 25mb/sec...

 

Για ταινίες προτείνω το Sandisk Cruzer Extreme που πάει σφαίρα για τα λεφτά του, αλλά είναι γκουμούτσα σε μέγεθος!!!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα γίνει να πάω στο 1989 να το δείξω στον εαυτό μου διπλά στον δίσκο των 10 MB να πάθω ανακοπή;

Ξυπνάς αναμνήσεις :-).

Πάντως επειδή χρησιμοποιώ στικάκι αυτού του μεγέθους στην δουλειά μου έχω το πρόβλημα ότι πάντα το ψάχνω. Το χάνεις και το ξεχνάς πάνω σε θύρες πολύ εύκολα. Απ' την άλλη είναι εξαιρετικό για αποθήκευση mp3 σε αυτοκίνητο γιατί δεν εξέχει καθόλου. Και τέλειο για raspberry pi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

cloud βρε  

 


το cloud ειναι αχρηστο. ειναι απλα για να συγχρονιζεις τα εταιρικα σου αρχεια παντου ή γενικοτερα αρχεια που θες να εχεις ευκαιρα καθε στιγμη (αντε και τα save σου σε multiplatform παιχνιδια που ετσι και αλλιως πανε σε ξεχωριστο cloud και οχι σε ενα απο τα γνωστα). το να καθεσε να κατεβαζεις μια ταινια καθε φορα που θελεις να την δεις (ή αντιστοιχα καποιο mp3) ειναι συνωνυμο της μη πρακτικοτητας. τα gb που σου προσφερουν ειναι απλα για εντυπωσιασμο αφου αν φορτωνεις οτι εχει νοημα να φορτωθει, δεν θα γεμισει ουτε το 1/1000. (εγω πχ εχω μεσα οτι σημαντικο αρχειο χρειαζομαι για τις εργασιες μου και ολα τα scriptακια τα οποια καλω απο τα site μου και δεν εχω πιασει πανω απο 20mb, αντε σπανια να ανεβει και καμια εικονα για ανταλλαγη με φιλους (η οποια θα κατεβει αμεσως μετα)).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...