Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για την On Telecoms. Οδηγίες για τους ενεργούς συνδρομητές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα η έλλειψη ανταγωνισμού θα έχει αρνητικό αντίκτυπο σε εμάς τους καταναλωτές . Αλλα ρε παιδιά πρέπει εκτός απο ανταγωνιστικές τιμές να έχουν κι αξιοπιστία στην ποιότητα των υπηρεσιών . Ήμουν στην on telecoms και εκτός απο μη ανταγωνιστικές τιμές τον τελευταίο καιρό είχαν ελεεινές υπηρεσίες ήμουν σχεδόν 10 χρόνια πελάτης και είχα κάνει άπειρη υπομονή . Ουσιαστικά με έδιωξαν απο την ανικανότητας τους. Θλιβερό για τους εργαζομένους αλλα δεν εκπλήσσομαι καθόλου για αυτή την εξέλιξη

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω λίγο κακός όλες οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα στον συγκεκριμένο τομέα, τόσα χρόνια δεν έχουν κάνει καμία επένδυση στις υποδομές τους. Κάνουν μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα δηλαδή την υποδομή του ΟΤΕ. Κάποια στιγμή φτάνει το τέλος.

Αφήνω εκτός την HCN στην Θεσσαλονίκη που τραβάει δικές τις οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι σου και περιμένω πως και πως να εμφανιστεί στην περιοχή μου. Και αν με ξαναδούν τα υπόλοιπα καλόπαιδα ας μου γράψουν. Αρκετά τους έχω ακουμπήσει τόσα χρόνια για υπηρεσίες που δεν είδα ποτέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για τους υπαλλήλους! Η εταιρία ηταν μια χαρά. Αυτη έχω και είχα και παλαιότερα σε άλλη περιοχη (κεντρο Αθηνας).

Όποιο πρόβλημα είχα να μου το λύσουν και το σήκωναν αμέσως.

Αν πάρεις την forthnet... περιμένεις απο 10 έως 30 λεπτά για να πεις το πρόβλημα σου. (οχι για να το λύσουν)

 

Είναι κρίμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο ΟΤΕ έκανε κηδεία με θέμα κόλλυβα όταν πήρε έτοιμο το δίκτυο που πλήρωσες εσύ κι εγώ, οπότε μια η άλλη είναι.

Δεν πληρωσε ο επενδυτης για να τον παρει; Οι εκπροσωποι μας (η εκαστοτε κυβερνηση) τον χαρισε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να υπολογίσουμε το κόστος για δίκτυο και εγκαταστάσεις σε όλη την Ελλάδα και να το συγκρίνουμε με το αντίτιμο που πλήρωσε ο "επενδυτής"; Στο τέλος θα καταλάβεις ότι, ναι, τον χάρισε.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να υπολογίσουμε το κόστος για δίκτυο και εγκαταστάσεις σε όλη την Ελλάδα και να το συγκρίνουμε με το αντίτιμο που πλήρωσε ο "επενδυτής"; Στο τέλος θα καταλάβεις ότι, ναι, τον χάρισε.

 

Και ευτυχώς προσθέτω εγώ, όπως έγινε και στις περισσότερες χώρες, διότι διαφορετικά δεν θα είχαμε ανταγωνισμό αλλά μονοπώλιο με τον κυρίαρχο πάροχο και μερικούς παρατρεχάμενους απατεώνες. Δηλαδή ακόμα και αυτό το VDSL που τώρα βλέπουμε από μακριά δεν θα ξέραμε καν ότι υπάρχει.

Αντίθετα, αυτό το κουφάρι που ήταν ο ΟΤΕ ευτυχώς το πήρε ο μεγαλύτερος παίχτης στην Ευρώπη και ένας από τους μεγαλύτερους παγκοσμίως, η Deutsche Telekom, και έτσι έχουμε κρατηθεί εστω και με το ζόρι στις τεχνολογίες του 21ου αιώνα.

Τα παράπονα είναι τσάμπα ειδικά στη χώρα μας, αλλά δυστυχώς οι επενδύσεις στον τομέα αυτό θελουν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρωσε ο επενδυτης για να τον παρει; Οι εκπροσωποι μας (η εκαστοτε κυβερνηση) τον χαρισε;

 

 

Θέλεις να υπολογίσουμε το κόστος για δίκτυο και εγκαταστάσεις σε όλη την Ελλάδα και να το συγκρίνουμε με το αντίτιμο που πλήρωσε ο "επενδυτής"; Στο τέλος θα καταλάβεις ότι, ναι, τον χάρισε.

 

Δεν ξέρω πόσο πουλήθηκε ο ΟΤΕ.

Το θέμα είναι ότι έπρεπε (το λέω σε πολύ γενικές γραμμές) να μην πουλήσουν το δίκτυο αλλά να το κρατήσουν κρατικό. Τότε, βέβαια, δε θα αγόραζε ο επενδυτής τον ΟΤΕ :P

Δηλαδή, πρέπει κάθε εταιρεία να έχει το δικό της δίκτυο; Αν δηλαδή υπήρχαν 15 εταιρείες, θα σκάβαμε 15 φορές όλη την Ελλάδα για να έχει κάθε μία το δικό της δίκτυο; Αυτά ειναι γελοιότητες.

Όπως γελοιότητες είναι η εκμτετάλλευση - ενοικίαση του δικτύου του ΟΤΕ από ανταγωνιστικές εταιρείες. Δεν είναι δυνατόν να αποφέρει μακροπρόθεσμα σοβαρό κέρδος μια τέτοια διαδικασία για πολλούς λόγους και έτσι δεν υπάρχει ουσιαστικός ανταγωνισμός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θέλετε μπορείτε να τον λέτε, μια φορά επενδυτής δεν είναι ούτε η DT ούτε καμιά από τις υπόλοιπες εταιρείες (στη σταθερή τηλεφωνία). Επένδυση είναι να ρίξω λεφτά να φτιάξω δίκτυο, το να αγοράσω "τζάμπα" μια έτοιμη εταιρεία με σίγουρο κέρδος και έτοιμη δεν λέγεται επένδυση, λέγεται ευκαιρία :) Άλλο πως την βάφτισαν στην Ελλάδα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή, πρέπει κάθε εταιρεία να έχει το δικό της δίκτυο; Αν δηλαδή υπήρχαν 15 εταιρείες, θα σκάβαμε 15 φορές όλη την Ελλάδα για να έχει κάθε μία το δικό της δίκτυο; Αυτά ειναι γελοιότητες.

όχι αλλά θα μπορούσε να καλύψει ο κάθε πάροχος μια μικρή περιοχή με NGE, αντιθέτως δεν κάνουν απολύτως τπτ...(triple negative?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...