Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 6η γενιά επεξεργαστών A-series για mainstream notebooks


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δυστυχώς φίλε μου πάει στο ότι η intel δεν θα έχει αντίπαλο ούτε στα ενσωματωμένα γραφικά. Με την καινούργια iris οι διαφορές στις επιδόσεις είναι δραματικές.

Διάβασε αυτό το άρθρο και θα καταλάβεις (και θα πάψεις να απορείς): http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i7-5775c-i5-5675c-broadwell,4169-6.html

 

Όσο για το performance per watt, άστο (παρά)ξέφυγε η intel και εκεί.

Μόνο που αυτά είναι τα desktop κομμάτια, εδώ το αρχικό post αναφέρεται στα mobile κομμάτια τα οποία δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε εκδόσεις για desktop μητρικές.

Ο 5200U, με τον οποίο έγινε η σύγκριση, παίζει στην ίδια κατηγορία με τον FX 8800P, δηλαδή 15W, το οποίο συνεπάγεται φορητότητα και επιδόσεις, όχι φορητότητα μόνο όπου

υπάρχει πρίζα.για καβάτζα. Η μοναδική mobile πρόταση της intel με crystal well (την L4 cache 128MB), έρχεται στα 47W, που κλίνει προς desktop replacement, όχι φορητούς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tι συγκρίνετε ρε παιδιά; Desktop i5 με laptop A-series;

Συγκρίνετε φορητά με φορητά, του ίδιου πάνω-κάτω κόστους.

 

@sfk9039, σε κάθε περίπτωση, να το βράσω αν ο i5 έχει καλύτερα ενσωματωμένα στο υπερδιπλάσιο κόστος. Αυτός που θα πάει στα 250€ για τον νέο i5, θα βάλει και discrete κάρτα γραφικών, δεν θα μείνει στα ενσωματωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω πολλες γνωσεις σε οτι αφορα τα λαπτοπ αλλα το μονο ατομο τωρα προσφατα που αγορασε λαπτοπ με amd ειχε προβλημα με θερμοκρασιες(μπορει να ηταν τυχαιο,μπορει να μην φταει ο επεξεργαστης),αλλα επειδη για εμενα αποτελει εργαλειο και οχι παιχνιδι.Δεν θα το ρισκαρα ουτε θα προτινα amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω πολλες γνωσεις σε οτι αφορα τα λαπτοπ αλλα το μονο ατομο τωρα προσφατα που αγορασε λαπτοπ με amd ειχε προβλημα με θερμοκρασιες(μπορει να ηταν τυχαιο,μπορει να μην φταει ο επεξεργαστης),αλλα επειδη για εμενα αποτελει εργαλειο και οχι παιχνιδι.Δεν θα το ρισκαρα ουτε θα προτινα amd

 

Δεν έχεις ούτε τις γνώσεις ούτε κάποιο αντιπροσωπευτικό δείγμα, αλλά δεν θα πρότεινες. Άιντεεεε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ούτε τις γνώσεις ούτε κάποιο αντιπροσωπευτικό δείγμα, αλλά δεν θα πρότεινες. Άιντεεεε...

(ειπα οτι δεν εχω γνωσεις για λαπτοπ) δηλαδη θα εσυ θα προτινες κατι που δεν ξερεις για δουλεια...και δεδομενου οτι οι amd σε σταθερους εχουν ως γνωστον προβλημα με θερμοκρασιες εννοειται οτι δεν θα προτινα.

Αφηνω ατομα σαν και του λογου σου να τα δοκιμασουν πρωτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ειπα οτι δεν εχω γνωσεις για λαπτοπ) δηλαδη θα εσυ θα προτινες κατι που δεν ξερεις για δουλεια...και δεδομενου οτι οι amd σε σταθερους εχουν ως γνωστον προβλημα με θερμοκρασιες εννοειται οτι δεν θα προτινα.

Αφηνω ατομα σαν και του λογου σου να τα δοκιμασουν πρωτα...

 

Μου θυμίζεις την διαφήμιση της Klinex: "Αυτήν ξέρετε, αυτήν εμπιστεύεστε".

Θες να αγοράσεις κάτι; Υπάρχει και το Internet για να δεις δοκιμές και συγκριτικά. Η πρότερη προσωπική εμπειρία δεν μου λέει τίποτα.

Και από που κι ως που οι AMD έχουν πρόβλημα με θερμοκρασίες; Έχουν παραπάνω καταναλώσεις, γι' αυτό όμως έρχονται και με καλύτερες ψύκτρες. Αν ψάξεις λίγο στο Internet, θα δεις ότι πχ ένας FX 8350 με stock ψύξη υπό φόρτο σηκώνει χαμηλότερες θερμοκρασίες από έναν i5 3ης ή 4ης γενιάς με stock ψύξη.

Πρόβλημα με θερμοκρασίες είχαν το 2002 με τους Athlon XP. Τώρα έχουμε 2015.

Για δες εδώ κάτι 80άρια που χτυπάνε οι i5:

http://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i5_4670K_and_i7_4770K_Comparison/9.html

Είναι πρόβλημα αυτό; Όχι, είναι σχεδιασμένοι να δουλεύουν μια χαρά σε τέτοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την εντύπωση πως δεν θα έρθει υλοποίηση και για mobile? Είναι θέμα λίγου χρόνου. Μην ξεχνάς πως οι skylake είναι προ των πυλών.....

Υπάρχει ήδη υλοποίηση Broadwell για mobile ή laptop αν το προτιμάς έτσι... Τέσσερα κομμάτια 15W, δυο των 28W και 1 των 47W, από τα οποία μόνο το τελευταίο έχει L4 128MB eDRAM cache που η intel ονομάζει Crystal Well, και στα 47W δεν το λες και φορητό. Εκτός κι αν αλλάξει κάτι, δεν πρόκειται να βγεί άλλος Broadwell μέχρι τους Skylake, και μέχρι να βγούν τα κομμάτια με Zen, το μόνο καινούριο desktop apu από AMD θα είναι τα Godavari refresh κομμάτια. Η σύγκριση των desktop apu της intel με τα mobile apu της AMD είναι το λιγότερο άκυρη από τη στιγμή που παίζουν διαφορετικοί παράγοντες,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αν θα κυκλοφορήσουν μοντέλα από τους μεγάλους κατασκευαστές με αυτούς τους επεξεργαστές.

Αν βγάλει μόνο ένα μοντέλο η HP απλά για να βγάλει...τι να το κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό ειναι οτι ακομα σε μια είδηση για AMD επεξεργαστές, οι Intel fanboys-παπαγαλάκια ήρθαν να μας πουν οτι ειναι πιο γρήγοροι..

ειλικρινά intel fanboys δεν μας ενδιαφέρει. εμεις θα συνεχίσουμε να κάνουμε μια χαρά την δουλειά μας. εσείς που τα φυσάτε και δίνετε 300ευρώ για εναν επεξεργαστή μην προσπαθείτε να βγάλετε τα σπασμένα σε threads-ειδήσεις για την AMD. Καλή σας μέρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι αν θα κυκλοφορήσουν μοντέλα από τους μεγάλους κατασκευαστές με αυτούς τους επεξεργαστές.

Αν βγάλει μόνο ένα μοντέλο η HP απλά για να βγάλει...τι να το κάνεις...

 

AMD's Carrizo APU gets real with a showcase of upcoming notebooks and systems

 

Dell,ASUS,HP,Acer,Toshiba βλέπω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα λαπτοπάκι με διπλή κάρτα και A8 5550M ..... κυρία AMD . Με αυτό είμαι προς το παρόν καλυμμένος .

 

Επόμενη αγορά που θα κάνω ΑΝ τα καταφέρεις, θα είναι  APU με ZEN και GCN 1.4 με ΗΒΜ μνήμη. 

 

Εκεί ναι , θα έχεις το απόλυτο μηχάνημα για εμένα στην αγορά ...! :-D Απότε αναβάθμιση από το 2016 και βλέπουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...