Προς το περιεχόμενο

Noctua NH-L9x65 Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ακόμη ψύκτρα της Noctua φθάνει σήμερα στο εργαστήριο του Insomnia.gr η οποία είναι μάλλον η μικρότερη που έχουμε πιάσει ποτέ στα χέρια μας από την συγκεκριμένη εταιρεία.Πρόκειται για την NH-L9x65, μια ψύκτρα που προορίζεται για συστήματα mini-ITX υποσχόμενη παράλληλα πολύ καλές επιδόσεις και αθόρυβη λειτουργία, όπως άλλωστε όλα τα μοντέλα της Noctua.

 

H συγκεκριμένη ψύκτρα αποτελεί ουσιαστικά το διάδοχο της NH-L9i που βρισκόταν αρκετό καιρό στην αγορά και η οποία αν και παρείχε καλές επιδόσεις, εντούτοις οι χρήστες για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα είχαν αρχίσει να επιζητούν από την εταιρεία το κάτι παραπάνω σε αυτή την κατηγορία.

 

Πάμε λοιπόν να δούμε τι ακριβώς είναι σε θέση να προσφέρει η νέα αυτή πρόταση της Noctua μέσα από τις ενότητες της παρουσίασης που ακολουθεί, ξεκινώντας όπως πάντα με μια σύντομη επισκόπηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του υπό δοκιμή προϊόντος.

 

Link.png Site: Noctua NH-L9x65 Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι noctua αλλά το καφέ χρώμα στα fans πάντα μου φαινόταν κάπως (εαν το fan της εικόνας είναι αυτό της νέας ψύκτρας)..Εαν έχεις tower για επίδειξη δεν θα έδειχνε καθόλου ωραίο φαντάζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ψηλή τιμή; Τόσο δεν έχουν και οι άλλες noctua στο άρθρο; Υστερείται λίγο της D9L αλλά για το μέγεθος της είναι θαυματουργή! Thanks για το ριβιού :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη NH-U9S σε i54690k στα 3.8, και πάνω από 45C δεν πάει με τπτ. Πολύ καλή επιλογή η εν λόγω εταιρία

True story. Σε [email protected] μετά βίας πάνω από 38. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review αρκετά καλό οσο για την noctua απλα θα αρκεστώ να πω οτι πληρώνει παίρνεις , προσωπικά βγάζουν τοσο καλά αποτελέσματα οι ψύκτρες της που δεν θα διστάσω να δώσω και 100 euro προκειμένου να εχω πολύ καλές θερμοκρασίες σε δύσκολες συνθήκες ( και καλοκαίρι).

 

Noctua έχω και noctua θα ξανά παω με κλειστά μάτια στο καινούργιο σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review αρκετά καλό οσο για την noctua απλα θα αρκεστώ να πω οτι πληρώνει παίρνεις , προσωπικά βγάζουν τοσο καλά αποτελέσματα οι ψύκτρες της που δεν θα διστάσω να δώσω και 100 euro προκειμένου να εχω πολύ καλές θερμοκρασίες σε δύσκολες συνθήκες ( και καλοκαίρι).

 

Noctua έχω και noctua θα ξανά παω με κλειστά μάτια στο καινούργιο σύστημα

Παρ'όλο που τόσα χρόνια έχω κολλήσει σε mx-2 ή την silver έχω ακούσει καλά λόγια και για τις πάστες της noctua.Τις έχεις δοκιμάσει ή χρησιμοποιείς άλλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχει βαλει κανεις σε fx 6300?σκέφτομαι σοβαρα να την αγορασω . λογω θορυβου της μαμας ψυκτρας.τωρα που ζεσταινει σιγα σιγα πιανει πάνω απο 4000 στροφες, αν και κρατα χαμηλα την θερμοκρασια (κατω απο 50) κανει πολυ θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι για το τεστ; Γιατί οι δοκιμές γίνονται εκτός κουτιού; Εκτός κουτιού όλες οι ψύκτρες είναι πολύ πιο αποτελεσματικές από ό,τι εντός. Διότι μέσα στο κουτί η θερμοκρασία θα είναι μεγαλύτερη, οπότε εκεί η ψύκτρα θα ζοριστεί περισσότερο και θα δείξει τι ψάρια πιάνει πραγματικά. Και όπως ξέρετε, πάντα μέσα σε κουτί θα είναι, άρα μέσα στο κουτί θα δούμε την πραγματική χρήση και αξία της, αλλά και τον θόρυβο που θα παράγει επειδή θα ανεβάσει στροφές ο ανεμιστήρας.

 

Έτσι όπως γίνεται η δοκιμή, χωρίς παρεξήγηση, δεν μου λέει σχεδόν τίποτα για την ψύκτρα και τις ικανότητές της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το θέμα κυρίως είναι τι ψάρια πιάνει σε σχέση με άλλες ψύκτρες, οπότε αν τις testάρεις όλες στις ίδιες συνθήκες (εκτός κουτιού) δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

έτσι κι αλλιώς δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσεις ακριβώς τις ίδιες θερμοκρασίες με ένα review, άλλο κουτί, άλλα fans, άλλο airflow, άλλη θερμοκρασία δωματίου, διαφορετικο κομμάτι επεξεργαστή και ψύκτρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για διαφορετικό κουτί. Εννοείται ότι όλες οι δοκιμές ψυκτρών πρέπει να γίνονται με το ΙΔΙΟ κουτί (τουλάχιστον για ίδιας κατηγορίας ψύκτρες, π.χ. ITX, ATX κλπ.), ίδιο σύστημα hardware και ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος (κλιματιζόμενος χώρος).

 

Επιμένω ότι το να δοκιμάζεις ψύκτρες στο ρελαντί ( = εκτός κουτιού) δεν δείχνει την πραγματική αξία τους και δεν λέει τίποτα στην ουσία. Εκτός όλες είναι καλές, εντός μπορεί να δεις και διαφορές π.χ. 20 βαθμούς, και να ξεχωρίσει η φύρα από το στάρι, κατά την παροιμία (αν τη λέω καλά, δεν είμαι σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...