Προς το περιεχόμενο

ViewSonic VG2860mhl. Με 4Κ ανάλυση και 2ms χρόνο απόκρισης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για επεξεργασια βιντεο , photoshop ενδιαφερόμουν .

 

Για επεξεργασία video, photoshop, illustrator κλπ θες επεξεργαστή όχι κάρτα γραφικών. Για 3D επεξεργασία χρειάζεσαι δυνατή κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oled γιατι δε βγαζει καμια εταιρια?

γιατι θα ηταν πανακριβη, οπως τα κινητα με amoled που ειναι ακριβοτερα αλλα καμια σχεση η ποιοτητα εικονας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

oled γιατι δε βγαζει καμια εταιρια?

γιατί μάλλον δεν θα βγάλουν ούτε το κόστος παραγωγής από τις πωλήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα γενικα πιστευω θεμα χρονου ειναι να πεσουν οι τιμες οπως γινεται παντα ,ηδη υπαρχουν tv/tablet/smartphones με πολυ καλες ολεντ οθονες ,σε κανονικες τιμες... ελπιζω οτι σε μια 5ετια θα μπουν καλα στο παιχνιδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το TN εχει τα πλεονεκτηματα και τα χειονεκτηματα του, οπως και το IPS/PLS και το VA.

 

Εχω την Dell U2713HM (ΑΗ-IPS, 1440p) σχεδον 2 χρονια και εχω σιχαθει το ips glow και τη γκριζιλα. (Ευτυχως δεν εχω backligh bleeding).

 

Έχει καλύτερο μαύρο το ΤΝ ? 

Δεν έχει backlight bleeding background το ΤΝ  ?

Ειδικά στον κάθετο άξονα έτσι και κάνεις ότι κοιτάς από λίγο πιο χαμηλά π.χ. 20-30 μοίρες γιατί βολεύτηκες στην καρέκλα ... είναι λες και σουρούπωσε στο Game ο ήλιος ... 

Γενικά το TN αν δεν σου κάτσει καλή μονάδα, το πετάς από το παράθυρο ... αλλά όχι και να δώσουμε 600 euro για ΤΝ ενώ το παίζει 2πλή παραλλαγή στο στοίχημα. 

Εγώ πιστεύω ότι απλά έχουμε μείνει στάσιμοι στον τομέα monitor ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Gaming θες titan x/980ti η 2Χ980/290Χ/970 για να πεις οτι θα την παλεψουν σε αυτη την αναλυση. Και παλι για single καρτα ακομη ειναι νωρις να πουμε οτι θα παιζει αξιοπρεπως σε τετοιες αναλυσεις. Εξαρταται απο το αν εισαι fps hunter και θες τα παντα στο φουλ. Ακομη αυτα ειναι μακρινα ονειρα θαρρω! 

 

Για desktop resolution , οτι ειπε ο @ThReSh 

Συμφωνω πιστευω πως η επομενη σειρα NVidia θα παιζει 4k. Υπομονη και θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω πιστευω πως η επομενη σειρα NVidia θα παιζει 4k. Υπομονη και θα δουμε.

Εγω πιστευω οτι γινεται επαναληψη της ιστοριας με το 720/1080 σε μια 2ετια θα βγει το 8κ και θα αρχισουν να πεφτουν κατακορυφα οι τιμες του 4κ...και ιδιο με το hardware θα παιζουμε ανετα 8κ σε κανα 5+ χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oled γιατι δε βγαζει καμια εταιρια?

για να βγάλουν μια oled με ολα τα καλά μιας ips (χρώματα κλπ) θα χτυπάει κάνα 5 χιλιάρικα στο νερό........... και με αυτή την τιμή ουτε το κόστος παραγωγής δεν θα καλυφθεί.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/5636000/Panasonic-TX-40AX630.html 60hz

 

Συνδέσεις

Ψηφιακός δέκτης DVB-T/T2, DVB-C 
Θύρα LAN ΝΑΙ
Διπλός δέκτης — 
Ψηφιακή έξοδος ήχου ΝΑΙ
HDMI 3 HDMI (4K 60/50p) (και ARC) 
SD Card ΝΑΙ (SDXC)
USB 2 
Έξοδος ακουστικών ΝΑΙ
Scart 1 (με προσαρμογέα) 
Θύρα CI 1
Component/Composite RCA phono (με προσαρμογέα) 
Display Port 1.2a --

 

 

http://www.panasonic.com/nl/consumer/viera-flat-screen-tv/viera-led-lcd-tv/tx-40ax630e.html

 

 

700 μια χαρα και 40 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για επεξεργασια βιντεο , photoshop ενδιαφερόμουν .

 

Για επεξεργασία video, photoshop, illustrator κλπ θες επεξεργαστή όχι κάρτα γραφικών. Για 3D επεξεργασία χρειάζεσαι δυνατή κάρτα γραφικών.

 

Τα τελευταία περίπου 3 χρόνια δουλεύουν καλλίτερα με GPU λόγο OpenCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχει καλύτερο μαύρο το ΤΝ ? 

Δεν έχει backlight bleeding background το ΤΝ  ?

Ειδικά στον κάθετο άξονα έτσι και κάνεις ότι κοιτάς από λίγο πιο χαμηλά π.χ. 20-30 μοίρες γιατί βολεύτηκες στην καρέκλα ... είναι λες και σουρούπωσε στο Game ο ήλιος ... 

Γενικά το TN αν δεν σου κάτσει καλή μονάδα, το πετάς από το παράθυρο ... αλλά όχι και να δώσουμε 600 euro για ΤΝ ενώ το παίζει 2πλή παραλλαγή στο στοίχημα. 

Εγώ πιστεύω ότι απλά έχουμε μείνει στάσιμοι στον τομέα monitor ...

 

Ναι φυσικα και εχει, ακομα και η παλια μου φθηνη LG W2361v ειχε πολυ καλυτερο μαυρο, σε αντιστοιχα επιπεδα φωτεινοτητας.

Backligh Bleeding μπορει να τυχει σε ολες, αν και οι IPS εχουν συνηθως το περισσοτερο.

 

Οσο για τις γωνιες θεασης, αυτο ειναι το μεγαλο μειονεκτημα των TN, και δεν μπορουν να συναγωνιστουν εκει.

Αν και οι IPS εχουν θεμα με τις γωνιες θεασης και το ips glow, αν βελω μια σκοτεινη σκηνη και παω 30 μοιρες πρoς ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κατευθυνση, το μαυρο γινεται γκρι... δηλαδη ξημερωνει στο Game.

 

Αλλο μεγαλο μειων των IPS σε σχεση με τις TN ειναι το πιο αργο pixel response time και ως συνεπεια το Ghosting. (Και ακομα χειροτερο στις VA).

 

Περιμενω να βγουν οι QD (Quantum Dot) να φυγω επιτελους απο τα TN-IPS. Καθως και οι δυο αυτες τεχνολογιες εχουν σοβαρα μειονεκτηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πανω απο 300 ευρω για TN, IPS και VA δεν θα εδινα σημερα. Ακριβο monitor θα ξανα αγορασω οταν βγουν οι QD (Quantum Dot). Ως τοτε θα μεινω με την Dell U2713 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...