Προς το περιεχόμενο

Προβλματάκια με windows 8.1


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. Έχω κάποια προβληματάκια (όχι και τόσο σημαντικά) στα windows 8.1. Το πρώτο είναι κοινό πρόβλημα και στα 2 pc της υπογραφής μου και το δεύτερο πρόβλημα γίνεται μόνο στο 1o pc της υπογραφής μου.

 

 

1) Έχω ρυθμίσει τα windows update να γίνεται "αυτόματη λήψη των ενημερώσεων αλλά να επιλέγω πότε να εγκατασταθεί" Όντως γίνεται έτσι αλλά για να δω τις ενημερώσεις που πρέπει να εγκαταστήσω πρέπει από τον πίνακα ελέγχου να πάω στις ενημερώσεις ενώ παλιά με ειδοποιούσε κάτω δεξιά στην γραμμή εργαλείων.

 

2) Δεν μου δουλεύει η αυτόματη εκτέλεση. Συγκεκριμένα δεν μου δουλεύει για τις συσκευές που τις διαβάζει σαν "αφαιρούμενος δίσκος" σε αντίθεση με το κινητό μου πχ που το διαβάζει σαν "συσκευή πολυμέσων" και δουλεύει κανονικά η αυτόματη εκτέλεση.

 

 

 post-219161-0-44859200-1434263840_thumb.png post-219161-0-16395900-1434263842_thumb.png

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Έχω κάποια προβληματάκια (όχι και τόσο σημαντικά) στα windows 8.1. Το πρώτο είναι κοινό πρόβλημα και στα 2 pc της υπογραφής μου και το δεύτερο πρόβλημα γίνεται μόνο στο 1o pc της υπογραφής μου.

 

 

1) Έχω ρυθμίσει τα windows update να γίνεται "αυτόματη λήψη των ενημερώσεων αλλά να επιλέγω πότε να εγκατασταθεί" Όντως γίνεται έτσι αλλά για να δω τις ενημερώσεις που πρέπει να εγκαταστήσω πρέπει από τον πίνακα ελέγχου να πάω στις ενημερώσεις ενώ παλιά με ειδοποιούσε κάτω δεξιά στην γραμμή εργαλείων.

 

2) Δεν μου δουλεύει η αυτόματη εκτέλεση. Συγκεκριμένα δεν μου δουλεύει για τις συσκευές που τις διαβάζει σαν "αφαιρούμενος δίσκος" σε αντίθεση με το κινητό μου πχ που το διαβάζει σαν "συσκευή πολυμέσων" και δουλεύει κανονικά η αυτόματη εκτέλεση.

 

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το πρώτο είναι φυσιολογικό γιατί η microsoft εδώ και καιρό στέλνει τα update σαν optional update. Στα optional πρέπει να πας εσυ και να τα εγκαταστήσεις χειροκίνητα.

 

Για το δεύτερο υπάρχει η πιθανότητα κάποιο anti-virus να σου απενεργοποίησε την αυτόματη εκτέλεση. Είναι αρκετά γνωστός τρόπος για να κολλάς malware με φλασάκι, άμα το έχεις ανοικτό.

 

Κατέβασε το παρακάτω reg αρχείο και τρέξτο

 

http://www.eightforums.com/attachments/tutorials/26996d1377898706-autoplay-turn-off-windows-8-turn_on_autoplay.reg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στο πρώτο εν υπάρχει πρόβλημα.

 

Στο δεύτερο τώρα, έτρεξα αυτό που μου έστειλες αλλά δεν άλλαξε κάτι. Θα δοκιμάσω πιο μετά να απεγκαταστήσω το avira για να δω. Γιατί όμως στο κινητό μου δουλεύει η αυτόματη εκτέλεση και όχι στα usb flash?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα στο πρώτο εν υπάρχει πρόβλημα.

 

Στο δεύτερο τώρα, έτρεξα αυτό που μου έστειλες αλλά δεν άλλαξε κάτι. Θα δοκιμάσω πιο μετά να απεγκαταστήσω το avira για να δω. Γιατί όμως στο κινητό μου δουλεύει η αυτόματη εκτέλεση και όχι στα usb flash?

 

Γιατί όπως είπα με τα φλασάκια κολλάς malware συνήθως, όχι με το κινητό. Λογικά κάποιο πρόγραμμα στο απενεργοποίησε. Έκανες reboot όταν ολοκληρώθηκε η προσθήκη του reg αρχείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όπως είπα με τα φλασάκια κολλάς malware συνήθως, όχι με το κινητό. Λογικά κάποιο πρόγραμμα στο απενεργοποίησε. Έκανες reboot όταν ολοκληρώθηκε η προσθήκη του reg αρχείου;

όχι, έπρεπε ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε windows 8.1 πως μπορώ να τα ρυθμίσω 'έτσι ώστε όταν φορτώνουν τα windows να με πηγαίνουν στην επιφάνεια εργασίας και όχι στα πλακίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...