Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon R9 Fury X και R9 390X εμφανίζονται πριν… την ώρα τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που ακριβως βρισκεται το μεγαλο ατού στα 8gb vram? 

 

Στο marketing κυρίως.Στα παιχνίδια οι διαφορές συνήθως είναι πολύ μικρές.Υπάρχουν ήδη review της 290x με 8gb για όποιον θέλει να το επιβεβαιώσει (πχ http://www.eteknix.com/sapphire-tri-x-radeon-r9-290x-8gb-graphics-card-review/ )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Drake27

Συνήθως τρέχουν αρκετά και με games που άλλα βασίζονται αποκλειστικά στην κάρτα γραφικών και σε άλλα που βασίζονται και στην cpu.

Επίσης τα τρέχουν σε διαφορές αναλύσεις μέχρι και 4Κ και με διάφορα φίλτρα ενεργοποιημένα/απενεργοποιημένα.

Άγω πάντως για πρώτη και τελευταία φορά φέρθηκα σαν πρωτάρης και την πάτησα,δεν υπήρξε επόμενη φορά.Να είναι καλά το πλαίσιο που την πήρε καμένη πίσω και πήρα άλλη κάρτα,εντελώς διαφορετική,με την εγγύηση της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανανεωμένος πυρήνας hawaii στις 390-390x σίγουρα θα στέκεται καλύτερα απέναντι στις διάφορες υλοποιήσεις των 970 και θα έχει και ως μεγάλο ατού τα 8gb vram. Μεγάλο φάουλ όμως δυστυχώς θα παραμένουν η κατανάλωση και η εκπομπή θερμότητας του πυρήνα hawaii. Για να δούμε όμως τι ψάρια θα πιάσει το fidji, φαίνεται πολλά υποσχόμενο πραγματικά ;).

ειναι καθοριστικο θεμα η καταναλωση και εν συνεχεια η θερμοτητα που εκλυεται. αν ανεβαζει θερμοκρασιες δεν ειναι για πολλα πολλα, δηλαδη τι χαζη ειναι ολοκληρη ιντελ και νβιντια που προσπαθουν

δεν χρειαζομστε πιο δυνατα μηχανηματα χρειαζομαστε πιο αποδοτικα εκει ειναι το μυστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καθοριστικο θεμα η καταναλωση και εν συνεχεια η θερμοτητα που εκλυεται. αν ανεβαζει θερμοκρασιες δεν ειναι για πολλα πολλα, δηλαδη τι χαζη ειναι ολοκληρη ιντελ και νβιντια που προσπαθουν

δεν χρειαζομστε πιο δυνατα μηχανηματα χρειαζομαστε πιο αποδοτικα εκει ειναι το μυστικο

την ξέχασες την nvidia τι έκανε? που την κορόιδευαν όλοι για τις τοστιέρες που έκανε κάποτε? τέσπα η χαζή AMD τι κρίμα που κοίταξε τις επιδόσεις σε μια κάρτα που κάνει 500 ευρώ και θα την βάλει κάποιος σε έναν υπολογιστή τουλάχιστον 1500 ευρώ.....γιατί έχεις 1500 ευρώ να πάρεις υπολογιστή αλλά να δώσεις 3-4 ευρώ στην δεή στον λογαριασμό παραπάνω δεν έχεις?

δεν είμαι ούτε fanboy της amd ούτε στηρίζω κάποια εταιρία και μια ζωή nvidia είχα και πέρασε μόνο μία AMD απο τα χέρια μου αλλά είμαι αντικειμενικός τώρα εσύ είναι σαν να κράζεις την carrera επειδή καίει παραπάνω βενζήνη απο την enzo. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο marketing κυρίως.Στα παιχνίδια οι διαφορές συνήθως είναι πολύ μικρές.Υπάρχουν ήδη review της 290x με 8gb για όποιον θέλει να το επιβεβαιώσει (πχ http://www.eteknix.com/sapphire-tri-x-radeon-r9-290x-8gb-graphics-card-review/ )

 

 

Πάντα το ίδιο λεγόταν  ανά εποχή, όταν μια κάρτα είχε παραπάνω μνήμη από τις υπόλοιπες. Ομως σε βάθος χρόνου οι διαφορές ήταν ξεκάθαρες.

 

Μπορεί όσο μια γενιά καρτών είναι στο προσκήνιο οι εταιρίες να φροντίζουν τους drivers ώστε να μειώνουν τα μειονεκτήματά τους και να τονώνουν τα πλεονεκτήματά τους σε κάθε παιχνίδι και μηχανή γραφικών, αλλά όταν οι κάρτες "γεράσουν" και φύγουν από τα φώτα τις δημοσιότητας, στα νέα παιχνίδια που βγαίνουν παύει να υπάρχει αυτή η αίγλη από τις εταιρίες και  τον μεγαλύτερο ρόλο από εκεί και πέρα  έχει η μνήμη και η μπρουτάλ ισχύ ! ! !

Είναι πάγιος κανόνας !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο marketing κυρίως.Στα παιχνίδια οι διαφορές συνήθως είναι πολύ μικρές.Υπάρχουν ήδη review της 290x με 8gb για όποιον θέλει να το επιβεβαιώσει (πχ http://www.eteknix.com/sapphire-tri-x-radeon-r9-290x-8gb-graphics-card-review/ )

Αυτο ηθελα να πω και εγω... Μια χαρα ειναι τα 4GB vram μεχρι στιγμης... Με τις επιδοσεις χαμηλα τα 8gb vram σε λιγοτερο απο 1-2 χρονια θα πανε στραφη... Δε βλεπω καν τον λογο υπαρξης τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω με μερικους .. πραγματικα,, tdp?? ουτε καταλαβαινετε τι λετε .. η 290χ με 970 ?? .. η nvidia δεν υπαρχει σαν επιλογη ..πολυ χαμηλης ποιοτητας hardware kai eikona video ..απλα καλυτερα κουλερ .. το fiji ειναι αλλου ..αλλα και τα ανανεωμενα hawai 10 φορες καλυτερα απο 980 .. τα εχετε δει ποτε να παιζουν αναρωτιεμαι ..εδω πριν 20 μερες φιλος ειχε την 970 και ειχε τρελλαθει την εδωσε οσο οσο και με μια 290 ειδε το φως το αληθινο  ..εμενα η τελευταια προσπαθεια με nvidia ηταν μια 770 .. καλα ενταξει ..ουτε κοντα δεν ειναι στην 7970 .. βεβαια ο καλος ο fanboy δε μασαει απαυτα .. υποψιν εχω δοκιμασει σχεδον ολες και απο τις δυο εταιριες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ηθελα να πω και εγω... Μια χαρα ειναι τα 4GB vram μεχρι στιγμης... Με τις επιδοσεις χαμηλα τα 8gb vram σε λιγοτερο απο 1-2 χρονια θα πανε στραφη... Δε βλεπω καν τον λογο υπαρξης τους...

δεν πάει τίποτα στράφη,πριν λίγα χρόνια με 1 gb ram στην gpu έπαιζες άνετος και τώρα θες 2+ για παιχνίδια.

καλά για σχεδιαστικά προγράμματα δεν μιλάω καν τι διαφορές υπάρχουν με gpu accelerated renders που τραβάει τα κέρατα του,ελπίζω στο μέλλον και η amd να βρεθεί κάπου στο render με raytracing όπως η nvidia με το iray-mental ray γιατί στον σχεδιαστικό τομέα δεν πας πουθενά χωρίς cuda cores. 

τώρα έχω HD5850 και θα πάω σε 750 ti για αυτό το λόγο και μόνο αλλιώς δεν θα έκανα αναβάθμιση για χρόνια ακόμα γιατί χωρίς cuda ένα render με φώτα κλπ στο max θέλει ώρες για να έχει καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τις επιδόσεις και την τιμολογιακή πολιτική της nvidia θα δούμε και σχετική πορεία τιμών.Προσωπικά ένα πράγμα δεν έχω ακούσει η διαβάσει για τις κάρτες αυτές.Αν υποστηρίζουν HDMI 2.0 και hardware hevc decoders όπως η σειρά 9 της nvidia. Επιπλέον το tdp έχει πέσει από τα 300 στα 200 το οποίο δεν είναι καθόλου άσχημο αν και προσωπικά σε αυτή τη κατηγορία καρτών θα με ενδιέφερε πιο πολύ η κατανάλωση σε idle κατάσταση. Πάντως για αγορά διαρκείας ετών η r9 390 8gb καλή φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πάει τίποτα στράφη,πριν λίγα χρόνια με 1 gb ram στην gpu έπαιζες άνετος και τώρα θες 2+ για παιχνίδια.

καλά για σχεδιαστικά προγράμματα δεν μιλάω καν τι διαφορές υπάρχουν με gpu accelerated renders που τραβάει τα κέρατα του,ελπίζω στο μέλλον και η amd να βρεθεί κάπου στο render με raytracing όπως η nvidia με το iray-mental ray γιατί στον σχεδιαστικό τομέα δεν πας πουθενά χωρίς cuda cores. 

τώρα έχω HD5850 και θα πάω σε 750 ti για αυτό το λόγο και μόνο αλλιώς δεν θα έκανα αναβάθμιση για χρόνια ακόμα γιατί χωρίς cuda ένα render με φώτα κλπ στο max θέλει ώρες για να έχει καλό αποτέλεσμa

 

ειναι αληθεια το cuda ειναι ακομα πιο ευκολο και γρηγορο για 3dmax το opencl ειναι πολλα υποσχομενο αλλα εχει ακομα καποιο δρομο.. εχω την αισθηση οτι γενικα στο software h nvidia ειναι αρκετα πιο εντρυφης .. εχει καλυτερη και πιο γρηγορη αναπτυξη λογισμικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω Δράμα μεταξύ Nvidia-Ati! :) σοβαρά τώρα φαίνεται πολλά υποσχόμενη αλλά ενδεχομένως να έχει ανάγκη είτε σε τροφοδοσίες είτε σε χώρο και οι θερμοκρασίες ίσως είναι ένα θέμα σε ένα rig πολύ στριμωγμένο.. Τιμή πότε θα ξέρουμε πάνω κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχουν βάλει τις βελτιστοποιήσεις του Tonga (R9 285), τότε δεν είναι απλό rebrand. Άντε να δούμε αν έχουν βελτιώσει την κατανάλωση, γιατί της 290x ήταν too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...