Προς το περιεχόμενο

Αγορά από άτομα εξωτερικού με χαμηλή τιμή και επικοινωνία μέσω mail - Απάτη ή όχι;


sexotik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι να υπάρχουμε πολλοί που κρατάμε την σημαία των βατόμουρων ψηλά!!! :)

Στα του θέματος, αυτό το κόλπο περί αποδέσμευσης paypal μετά την αποστολή, είναι κλασικό nigerian scum κόλπο (ξεκίνησε με αγορές σκαφών/αυτοκινητων) το οποίο η ίδια η paypal διέψευσε σε ανακοίνωσή της εδώ και καιρό!

Η paypal και καμία άλλη εταιρεία δεν εμπλέκεται μεταξύ ιδιωτών πέρα από διαδικασία άμεσης πληρωμής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι να υπάρχουμε πολλοί που κρατάμε την σημαία των βατόμουρων ψηλά!!! :) Στα του θέματος, αυτό το κόλπο περί αποδέσμευσης paypal μετά την αποστολή, είναι κλασικό nigerian scum κόλπο (ξεκίνησε με αγορές σκαφών/αυτοκινητων) το οποίο η ίδια η paypal διέψευσε σε ανακοίνωσή της εδώ και καιρό! Η paypal και καμία άλλη εταιρεία δεν εμπλέκεται μεταξύ ιδιωτών πέρα από διαδικασία άμεσης πληρωμής!

στην πραγματικοτητα στο Εbay, ισχυει η δεσμευση χρηματων για ενα διαστημα μετα την πωληση απο το paypal και μπορεις να τα αποδεσμευσεις ποιο γρηγορα οταν στειλεις με tracking number αν θυμαμαι καλα για 21 μερες ειχα 300ευρω δεσμευμενα λογω αυτης τους της πολιτικης και ακομα και οταν ο αλλος πηρε την συσκευη και αφησε αξιολογηση ηταν δεσμευμενα για ακομα 5 μερες γιατι δεν ειχε περασει το οριο των 21 ημερων .απο τοτε φυσικα πωλησα αρκετα και πλεον δεν εχω ετσι δεσμευση ωστοσο πλεον περιοριζομαι στις πωλησεις μια και σε αγορες ψηφιακων 2 τυπακια πηγαν χρησιμοποιησαν τα κλειδια και μετα θελανε τα λεφτα πισω και μου αφησαν αρνητικη... για 2 usd τωρα απο 100 % εχω 97 και φυσικα το ebay την παπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί στα δέσμευε το ebay ουσιαστικά. ;-)

Ήταν στην μέση το ebay που με την στραβή που θα γίνει επιστρέφει τα χρήματα αμέσως.

Στο paypal νομίζω πως η μόνη καθυστέρηση έχει να κάνει με το πότε η τράπεζα θα στα εμφανίσει στο λογαριασμό σου.. άρα θέμα τράπεζας μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά μου έστειλε μια κοπέλα να αγοράσει το κινητό που είχα βάλει σε αγγελία. Δεν έχει paypal που της ζήτησα. Μου ζητάει να της στείλω τραπεζικό λογαριασμό και όνομα δικό μου και τράπεζας. Να εμπιστευτω και να προχωρήσω στην πώληση ή μπορεί να χρησιμοποιησει τα στοιχεία μου κακόβουλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου έστειλε μια κοπέλα να αγοράσει το κινητό που είχα βάλει σε αγγελία. Δεν έχει paypal που της ζήτησα. Μου ζητάει να της στείλω τραπεζικό λογαριασμό και όνομα δικό μου και τράπεζας. Να εμπιστευτω και να προχωρήσω στην πώληση ή μπορεί να χρησιμοποιησει τα στοιχεία μου κακόβουλα;

οχι  θα ισχυριζεται οτι σου εβαλε τα χρηματα ,δεν θα μπορεις να ξερεις γιατι για να φανουν μεσω ιban περνει βδομαδες  και θα σου στειλει μαλιστα και ενα ωραιο ψευτικο παραστατικο οτι η καταθεση εχει γινει ,μην το κανεις εκτος και αν γουσταρεις το ανακατεμα που πιθανον να προκυψει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα σου και ο λογαριασμός σου, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν κακόβουλα..

Μπορείς αν βεβαιωθείς ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ, ότι μπήκαν τα χρήματα να προχωρήσεις μετά.

Αλλά αμφιβάλλω ότι ισχύει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...