Προς το περιεχόμενο

Mod για να δουλεύει συνέχεια το ανεμιστηράκι σε Laptop ACER 5630 - Λόγω υπερθέρμανσης


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,έχω το συγκεκριμένο laptop και βλέπω ότι ο προκάτοχός του,του είχε βάλει κάποιο καλώδιο που ξεκινούσε από το ένα πόδι των usb πάνω στην μητρική πλακέτα και το άλλο κατέληγε (δεν ξέρω που)..αλλά πρέπει να πήγαινε σε ένα από τα τρια καλώδια στο ανεμιστηράκι,νομίζω το κόκκινο.Δεν είμαι σίγουρος όμως.Αυτό το είχε κάνει για να δουλεύει συνέχεια το ανεμιστηράκι ανεξαρτήτως θερμοκρασιών για καλύτερα αποτελέσματα ψύξης της κάρτας γραφικών.

 

Πέραν όλως των άλλων,εγώ το έλυσα γιατί μου παρουσίαζε αλλιώσεις η εικόνα και το ''έψησα'' στην κάρτα γραφικών για να φτιάξει,το έχω ξανακάνει και είχε κρατήσει 6 μήνες αλλά αφού το έψησα και το άνοιξα μια χαρά μετά έβαλα ένα burn in test για να δω αν και πόσο θα αντέξει και έσβησε σε 20 λεπτά από υπερθέρμανση.Αυτό δεν το έκανε πριν αλλά τώρα δεν βγάζει είδωλα στην οθόνη.

 

Οπότε μένει να βρω τρόπο να κάνω το ανεμιστηράκι να δουλεύει συνέχεια.Που θα πρέπει να πάει το καλώδιο που ξεκινάει από την usb?Με το άνοιγμα του καπακιού πρέπει να τραβήχτηκε αυτό το καλώδιο και δεν ξέρω που πάει.Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς έκανες burn in test ετσι και αλλιώς αυτές οι λύσεις ειναι προσωρινές και δεν κρατάνε οποτε το επιβάρυνες εσυ  , τώρα αυτο με το ανεμιστηράκι δεν την ξέρω την πατέντα αλλα δεν ξέρω αν ειναι και σωστό τεχνικά να δουλεύει συνέχεια γιατι εκτός του θορύβου που θα παράγει ετσι κινδυνεύεις να χαλάσει μια ώρα αρχύτερα.

 

Απο θερμοκρασίες πως εισαι τώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς έκανες burn in test ετσι και αλλιώς αυτές οι λύσεις ειναι προσωρινές και δεν κρατάνε οποτε το επιβάρυνες εσυ  , τώρα αυτο με το ανεμιστηράκι δεν την ξέρω την πατέντα αλλα δεν ξέρω αν ειναι και σωστό τεχνικά να δουλεύει συνέχεια γιατι εκτός του θορύβου που θα παράγει ετσι κινδυνεύεις να χαλάσει μια ώρα αρχύτερα.

 

Απο θερμοκρασίες πως εισαι τώρα ?

 

Από θερμοκρασίες θα κοιτάξω αύριο.Έτσι κι'αλλιώς θέλω να το κάνω να δουλεύει συνέχεια γιατί έτσι ήταν και πριν και δεν είχα πρόβλημα.Το θέμα είναι πώς.

 

 

το κόκκινο έχει το ρεύμα το μαύρο είναι η γείωση και τα άλλα δυο τα δεδομένα  

 

Aυτό είναι το ανεμιστηράκι.

 

$_57.JPG

 

Γνωρίζω για τα χρώματα,το θέμα είναι πώς το συνδέω γιατί είναι στο αέρα λόγω ότι τραβήχτηκε χωρίς να δω που πήγαινε.

 

 

Ξανα ψησιμο και μην ξανατρεξεις τεστ. Αν δεν την εστειλες..

 

Νομίζω άκυρο αυτό που λες γιατί δεν βγάζει πια παραμορφώσεις η εικόνα όπως πριν αλλά έσβησε στο τεστ που έκανα,οπότε ο ανεμιστήρας είναι η αιτία θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανεμηστηρας πρεπει να ειναι κουμπομενος στη μιτρικη και μονο ωστε βαση της θερμοκρασιας η να πηγαινει πολυ γρηγορα η αργα παρε ενα νεο ανεμηστηρακι και κουμποσε το κανονικα αν εκανες τεστ και εφτασε η θερμοκρασια 80 βαθμους και πηγαινει το ανεμηστηρακι σαν την κοτα λογικο να εκλεισε το λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θερμοκρασίες θα κοιτάξω αύριο.Έτσι κι'αλλιώς θέλω να το κάνω να δουλεύει συνέχεια γιατί έτσι ήταν και πριν και δεν είχα πρόβλημα.Το θέμα είναι πώς.

 

 

 

Aυτό είναι το ανεμιστηράκι.

 

$_57.JPG

 

Γνωρίζω για τα χρώματα,το θέμα είναι πώς το συνδέω γιατί είναι στο αέρα λόγω ότι τραβήχτηκε χωρίς να δω που πήγαινε.

 

 

 

Νομίζω άκυρο αυτό που λες γιατί δεν βγάζει πια παραμορφώσεις η εικόνα όπως πριν αλλά έσβησε στο τεστ που έκανα,οπότε ο ανεμιστήρας είναι η αιτία θεωρώ.

κανε αυτο και θα εισαι οκ

20150307 013256

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε αυτο και θα εισαι οκ

 

Στο κόκκινο καλώδιο από το ανεμιστηράκι δηλαδή να το βάλω?

Στην φωτογραφία από ποιο σημείο παίρνει ρεύμα,εννοώ από ποια συσκευή και πόση τάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κόκκινο καλώδιο από το ανεμιστηράκι δηλαδή να το βάλω?

Στην φωτογραφία από ποιο σημείο παίρνει ρεύμα,εννοώ από ποια συσκευή και πόση τάση?

λοιπον κόβεις το κόκκινο και το κίτρινο καλοδιακι το μαυρο το αφηνεις οπωσ ειναι πανω στο κονεκτορακι και το κουμπωνεις στην μητρικη δν 3ανα ασχολεισαι με την γειωση δλδ... λοιπον το κίτρινο δν το κανεις τπτ το αφηνεις κομμένο  και το κόκκινο π απομένει το κολλάς στο +5 του usb και το φαν με το που πατησεις το power πρεπει να δουλευει full rpm.Η  gpu den  θα εχει κανενα πρόβλημα υπερθέρμανσης κλπ αυτό το εφαρμόζουμε σε ΟΛΛΛΛΛΑΑΑ ΜΑ ΟΟΛΛΛΑ τα λαπτοπ εφόσον τα κανουμε reballing η reflow :) παρεπιπτοντος εσυ απλα το ζεστανες ουτε καν reflow δν το εκανες οποτε ο θεος και η ψυχη τ 3ερει ποσο θα κρατησει :) file m ελπιζω να σε βοηθησα αυτά από μενα καληημεερεεεεεςςς :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το μοντέλο σου στο google και είδα οτι έχει γίνει review το 2007 οπότε μιλάμε για laptop τουλάχιστον 8-ετίας , οπότε καλό θα ήταν αντί να ψάχνεις για πατέντες με ανεμιστηράκια , να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις από τις σκόνες που έχει μαζέψει και να αλλάξεις πάστα στον επεξεργαστή.

Πολύ πιθανό να έχει χαλάσει η πάστα του και να μην κάνει σωστά απαγωγή θερμότητας και γι αυτό ζεσταίνεται.

Προφανώς όταν πρωτοαγοράστηκε δεν θα σήκωνε τόσο ψηλά θερμοκρασίες άρα πιθανολογώ κατά 99% οτι εαν αλλάξεις πάστα θα λυθούν τα όποια προβλήματα θερμοκρασίας.

Επίσης δες εαν έχει βγει και καμιά αναβάθμηση στο BIOS.Σε έναν παλιό laptop που είχα , το ανεμιστηράκι του δούλευε μόνο σε κατάσταση on/off και στις μέγιστες στροφές όταν άναβε με οτι αυτό συνεπάγεται από άποψη θορύβου.Με μια αναβάθμηση στο BIOS που του έκανα , πλέον το ανεμιστήρι ρύθμιζε αυτόματα τις στροφές και ξεκινούσε από χαμηλές στροφές και σταδιακά ανέβαζε όποτε χρειαζόταν.

Και κάτι τελευταίο όσον αφορά το software μέρος: Τυχαίνει πολλές φορές τα προγράμματα που κάνουμε εγκατάσταση να επιλέγουν από μόνα τους να εκκινούν αυτόματα με κάθε boot του υπολογιστή με αποτέλεσμα τα processes του επεξεργαστή να είναι πολλά και να απασχολούν άσκοπα τους πυρήνες του οπότε ο επεξεργαστής "φορτώνει" χωρίς λόγο.

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στα start menu και να γράψεις στο search την εντολή msconfig και να πας στην καρτέλα startup και να αποτσεκάρεις όποια προγράμματα νομίζεις οτι δεν χρειάζεσαι να φορτώνονται με την εκκίνηση των windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κόβεις το κόκκινο και το κίτρινο καλοδιακι το μαυρο το αφηνεις οπωσ ειναι πανω στο κονεκτορακι και το κουμπωνεις στην μητρικη δν 3ανα ασχολεισαι με την γειωση δλδ... λοιπον το κίτρινο δν το κανεις τπτ το αφηνεις κομμένο  και το κόκκινο π απομένει το κολλάς στο +5 του usb και το φαν με το που πατησεις το power πρεπει να δουλευει full rpm.Η  gpu den  θα εχει κανενα πρόβλημα υπερθέρμανσης κλπ αυτό το εφαρμόζουμε σε ΟΛΛΛΛΛΑΑΑ ΜΑ ΟΟΛΛΛΑ τα λαπτοπ εφόσον τα κανουμε reballing η reflow :) παρεπιπτοντος εσυ απλα το ζεστανες ουτε καν reflow δν το εκανες οποτε ο θεος και η ψυχη τ 3ερει ποσο θα κρατησει :) file m ελπιζω να σε βοηθησα αυτά από μενα καληημεερεεεεεςςς :)

 

Καλημέρα!

 

Τώρα είδα το κομμένο κίτρινο καλώδιο και κατάλαβα!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Όχι,η αλήθεια είναι ότι το έκανα με αυτόν τον τρόπο..δεν ξέρω αν θεωρείται reflow ή απλά ζέσταμα..για reballing έτσι κι'αλλιώς δεν έχω εργαλεία αλλά και γνώση τόσο ώστε να το φοβάμαι λίγο..

 

 

...απλά δεν το έψησα από την ανάποδη πλευρά της μητρικής δλδ από κάτω..κατα τα άλλα το έφτασα στους 230~C max για 2-3 λεπτά με θερμοπίστολο και σένσορα για θερμοκρασία.Αυτό που το κάνετε σε όλα τα laptop που κάνετε reflow δεν είναι ενοχλητικός ο θόρυβος σε κάποια που δουλεύουν με ψηλές στροφές και έχουν θορυβώδης ανεμιστήρες?

 

 

Έβαλα το μοντέλο σου στο google και είδα οτι έχει γίνει review το 2007 οπότε μιλάμε για laptop τουλάχιστον 8-ετίας , οπότε καλό θα ήταν αντί να ψάχνεις για πατέντες με ανεμιστηράκια , να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις από τις σκόνες που έχει μαζέψει και να αλλάξεις πάστα στον επεξεργαστή.

Πολύ πιθανό να έχει χαλάσει η πάστα του και να μην κάνει σωστά απαγωγή θερμότητας και γι αυτό ζεσταίνεται.

Προφανώς όταν πρωτοαγοράστηκε δεν θα σήκωνε τόσο ψηλά θερμοκρασίες άρα πιθανολογώ κατά 99% οτι εαν αλλάξεις πάστα θα λυθούν τα όποια προβλήματα θερμοκρασίας.

Επίσης δες εαν έχει βγει και καμιά αναβάθμηση στο BIOS.Σε έναν παλιό laptop που είχα , το ανεμιστηράκι του δούλευε μόνο σε κατάσταση on/off και στις μέγιστες στροφές όταν άναβε με οτι αυτό συνεπάγεται από άποψη θορύβου.Με μια αναβάθμηση στο BIOS που του έκανα , πλέον το ανεμιστήρι ρύθμιζε αυτόματα τις στροφές και ξεκινούσε από χαμηλές στροφές και σταδιακά ανέβαζε όποτε χρειαζόταν.

Και κάτι τελευταίο όσον αφορά το software μέρος: Τυχαίνει πολλές φορές τα προγράμματα που κάνουμε εγκατάσταση να επιλέγουν από μόνα τους να εκκινούν αυτόματα με κάθε boot του υπολογιστή με αποτέλεσμα τα processes του επεξεργαστή να είναι πολλά και να απασχολούν άσκοπα τους πυρήνες του οπότε ο επεξεργαστής "φορτώνει" χωρίς λόγο.

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στα start menu και να γράψεις στο search την εντολή msconfig και να πας στην καρτέλα startup και να αποτσεκάρεις όποια προγράμματα νομίζεις οτι δεν χρειάζεσαι να φορτώνονται με την εκκίνηση των windows.

 

Καλημέρα φίλε!

 

Εννοείτε ότι το έχω καθαρίσει εσωτερικά αλλιώς δεν θα είχε και νόημα το reflow! :P

 

Θερμο-αγώγιμη πάστα είχε μέσα και ήταν και φρέσκια σχετικά μιας και είχε ξανά ανοιχτεί πριν κανα 6μηνο αλλά την άλλαξα εννοείται.

Αυτό που λες για το λειτουργικό ίσως να ισχύει,με την έννοια ότι αυτά τα μηχανήματα είχαν φτιαχτεί  για XP και όχι για win7 που έχουν και περισσότερες απαιτήσεις σε hardware.Βέβαια του είχα βάλει μνήμη για να βάλω τα 7 τότε αλλά ο επεξεργαστής προφανώς δεν αλλάχτηκε και φαντάζομαι ζορίζεται περισσότερο απ'ότι προοριζόταν..Βέβαια δεν ξέρω αν όλα αυτά δικαιολογούνται στη μετάβαση από XP σε win7 με το θέμα των θερμοκρασιών αλλά σίγουρα είναι μια αλλαγή που μάλλον το επηρεάζει.

 

Αυτό που λες για το BIOS ισχύει και δεν το έχω κάνει update είναι η αλήθεια.

Msconfig έχω κάνει,γενικότερα κάνω σε όλα τα μηχανήματα που υστερούν σε ταχύτητα και όχι μόνο.Αν κάποιο πρόγραμμα δεν χρειάζεται για εμας στην εκκίνηση,καλό θα είναι να το κόβουμε για να μην φορτώνουμε και τις μνήμες τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ο θορυβος του fan  αναντίρρητα  είναι  ενοχλητικος αλλα από την άλλη μειώνεις την θερμοκρασια της vga που είναι σημαντικο μετα το reballing.. τον ιδιοκτήτη πιο πολύ τον νοιάζει να μην 3ανα χαλασει παρα να ακούει το fan να δουλεύει στο τέρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reballing με βάση αυτό το video είναι μια μπούρδα.Μάλιστα σε κάποιο σημείο λέει οτι πολλοί ανεβάζουν τέτοια βιντεάκια με υποτιθέμενα fix για να βγάλουν χρήματα από τις προβολές.Τώρα το τι ισχύει πραγματικά και τι όχι κανείς δεν ξέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reballing με βάση αυτό το video είναι μια μπούρδα.Μάλιστα σε κάποιο σημείο λέει οτι πολλοί ανεβάζουν τέτοια βιντεάκια με υποτιθέμενα fix για να βγάλουν χρήματα από τις προβολές.Τώρα το τι ισχύει πραγματικά και τι όχι κανείς δεν ξέρει

 

Δηλαδή βάση αυτού είτε reflow είτε reballing είναι το ίδιο πράγμα αφού το πρόβλημα είναι εσωτερικά στο chip οπότε με αυτή τη λογική δεν αξίζει κανείς να κάνει reballing μιας και θα έχει τα ίδια αποτελέσματα (σύμφωνα πάντα με το βίντεο που λες) γλιτώνοντας έτσι χρόνο-κόπο και υλικά από το reballing έναντι του reflow.Πάντως νομίζω οι περισσότεροι (σε μαγαζιά) κάνουν reflow και πιστεύω ότι αυτό συμφέρει και τις δυο πλευρές,κατάστημα-πελάτη.Το αν θα ξανα παρουσιάσει πρόβλημα εξαρτάται όπως λέει και στο βίντεο από την χρήση κλπ..το θέμα είναι ότι ο άλλος δεν θέλει να το πετάξει και θέλει να βρει προσωρινές λύσεις.Το να αλλάξει κάποιος chip δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο για αυτόν,με την έννοια ότι,από πού θα βρει ο καθένας chip για το κάθε laptop και την κάθε κάρτα γραφικών που ουσιαστικά δεν είναι και αποσπώμενες ώστε να τα προμηθεύεται από την εταιρία ή σαν ανταλλακτικό οπότε είναι δύσκολο φαντάζομαι.Ακόμα και σε περίπτωση που βρει να σου αλλάξει κάποιος chip,νομίζω η επισκευή θα είναι πολύ ακριβότερη ενός reflow..και ποιος μετά εγγυάται ότι και το καινούργιο chip δεν θα κάνει τα ίδια μετά από λίγο καιρό...οπότε...είναι όλα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...