Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ξεκαθαρίζει το θέμα των δωρεάν Windows 10 στους Insiders


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Retromaniac

Ευτυχώς στην Ελλάδα του 2015 αυτά που λες ακόμα δεν παιρνάνε. Μπορεί σε 10 χρόνια να ο καθένας να κοιτάει την πάρτη του, να καρφώνει τον διπλανό του και να κοιτάει την δουλίτσα του... να "πηγαίνει μπροστά"... να "προοδεύει..." να μην μιλάει... να είναι δηλαδή κότα και ρουφιάνος, όμως ακόμα σήμερα -ευτυχώς δηλαδή- ο χαφιές θεωρείται μίασμα.

 

Νιώθω δέος και ντροπή μπροστά στην λογική αυτή, αλλά πάλι πάλι σκέφτομαι ότι αυτός ο κόσμος που ζούμε έτσι είναι... ατομικός... για αυτό θέλει γκρέμισμα!

 

Εμείς οι άλλοι τουλάχιστον ας έχουμε την συνείδηση μας καθαρή και ας μην δει η Μ$ δικό μας ευρώ ούτε τσακιστό.... Δεν μπορούμε που δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από τα άθλια win, τουλάχιστον ας είναι τσάμπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Εμένα η διαφωνία μου ήταν η γενίκευση που έκανες στην "νοοτροπία" αυτή του Έλληνα, ότι αυτή δημιουργεί τα προβλήματα. Και σου απαντώ πάνω σε αυτή την γενίκευση, με το παράδειγμα που σου έφερα με τους φόρους, ότι η δικιά σου νοοτροπία δημιουργεί προβλήματα.

Θα πρέπει να κυνηγάς αυτόν που παρανομεί, είτε είσαι κάποια αρχή είτε είσαι πολίτης. Γιατί όποιος παρανομεί τα κλέβει από την τσέπη σου και από τις τσέπες όλων.

Ακόμη και στην περίπτωση αυτών που βάζαν τα windows παράνομα, ακόμη και αυτοί έκλεβαν από το σύνολο, διότι 1ον δεν πλήρωναν φόρο, και γιατί 2ον εταιρίες που χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τις νομοταγείς εταιρίες που πρέπει να πληρώσουν. Και φυσικά και άλλα χαμένα έσοδα από εκεί, όχι μόνο για το λογισμικό αλλά γιατί η εταιρία που κλέβει στο λογισμικό πιθανότατα κλέβει και αλλού, και γιατί η νομοταγής εταιρεία θα κλείσει και θα χάσει και από εκεί λεφτά το σύνολο (εμείς). Και τώρα ξαφνικά αυτές οι εταιρίες θα πρέπει να πάρουν τσάμπα windows. Ε ο άλλος που χρεοκόπησε επειδή πλήρωνε και δεν μπορούσε να ήταν ανταγωνιστικός, πως θα αισθανθεί; Έχει κακή νοοτροπία κατά εσένα;

Ορίστε η "νοοτροπία" σου, πως με επηρεάζει και μένα και όλους μας.

 

 

Είναι αστείο να συγκρίνεις αυτόν που κατεβάζει windows για προσωπική χρήση με το φοροφυγά.

Ο πρώτος δεν επιβαρύνει κανένα ενώ ο δεύτερος συμπεριφέρεται αντικοινωνικά.

Οι φόροι (στη θεωρία τουλάχιστον) είναι εργαλείο κοινωνικής αλληλεγγύης και αναδιανομής πλούτου. Τα κέρδη της MS δεν είναι.

Και το επιχείρημα των χαμένων κερδών ή του χαμένου φόρου από μια αγορά που ίσως και να γινόταν αν ο άλλος δεν τα κατέβαζε είναι άκυρο για τον απλούστατο λόγο ότι μιλάς για κάτι θεωρητικό και φανταστικό.

Αν δεν υπήρχε πειρατεία ο κόσμος που δεν θέλει να πληρώσει θα πήγαινε σε δωρεάν λύσεις και η MS δε θα ήταν αυτό που είναι.

 

Για προσωπική χρήση μιλάω πάντα, οι εταιρίες είναι άλλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Retromaniac

Ευτυχώς στην Ελλάδα του 2015 αυτά που λες ακόμα δεν παιρνάνε. Μπορεί σε 10 χρόνια να ο καθένας να κοιτάει την πάρτη του, να καρφώνει τον διπλανό του και να κοιτάει την δουλίτσα του... να "πηγαίνει μπροστά"... να "προοδεύει..." να μην μιλάει... να είναι δηλαδή κότα και ρουφιάνος, όμως ακόμα σήμερα -ευτυχώς δηλαδή- ο χαφιές θεωρείται μίασμα.

 

Νιώθω δέος και ντροπή μπροστά στην λογική αυτή, αλλά πάλι πάλι σκέφτομαι ότι αυτός ο κόσμος που ζούμε έτσι είναι... ατομικός... για αυτό θέλει γκρέμισμα!

 

Εμείς οι άλλοι τουλάχιστον ας έχουμε την συνείδηση μας καθαρή και ας μην δει η Μ$ δικό μας ευρώ ούτε τσακιστό.... Δεν μπορούμε που δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από τα άθλια win, τουλάχιστον ας είναι τσάμπα...

Μεγάλος λάθος. Αυτός που καταγγέλλει την παρανομία είναι αυτός που σκέφτεται το σύνολο. Εγώ αν καρφώσω ένα μαγαζί που δεν κόβει αποδείξεις προφανώς δεν έχω άμεσα όφελος ατομικά αλλά έχει η κοινωνία. Αυτός που κοιτάει την πάρτη του είναι αυτός που δεν καταγγέλλει γιατί συνηθίζει και ο ίδιος να παρανομεί και να μας κλέβει.

Ο γείτονας παίρνει σύνταξη για την αδήλωτη πεθαμένη μάνα του. Δεν είμαστε ρουφιάνοι δεν καταδίδουμε. Τον αφήνουμε να μας κλέβει. Ελλαδάρααα!!!

 

Εσείς λοιπόν που έχετε την συνείδησή  σας καθαρή είστε αυτοί που διαιωνίζεται μία κατάσταση.

 

Και το επιχείρημα των χαμένων κερδών ή του χαμένου φόρου από μια αγορά που ίσως και να γινόταν αν ο άλλος δεν τα κατέβαζε είναι άκυρο για τον απλούστατο λόγο ότι μιλάς για κάτι θεωρητικό και φανταστικό.

Αν δεν υπήρχε πειρατεία ο κόσμος που δεν θέλει να πληρώσει θα πήγαινε σε δωρεάν λύσεις και η MS δε θα ήταν αυτό που είναι.

Γίνεσαι κλεπταποδόχος γιατί μπορείς και γιατί δεν το χρειάζεσαι. Αν δεν υπήρχαν τα κλεμμένα, ή αν ήταν πολύ επικίνδυνο να τα πάρουμε, τότε δεν θα τα αγόραζες ούτε νόμιμα γιατί δεν τα χρειάζεσαι.

Σωστή νοοτροπία. Οι άλλοι είναι λάθος. Αυτοί που πήγαν κατά διαόλου τον τόπο αυτό.

(Ειρωνικά το λέω)

 

Τώρα σοβαρά μιλάς? Υποστηρίζεις την άποψη να γίνουν οι πολίτες ρουφιάνοι (Άλλα 30 Χρόνια πίσω)?

Λες δηλαδή "Καταδίδω τον κλέφτη = πάω την Ελλάδα 30 χρόνια πίσω!" Όταν δηλαδή κατέδιδαν τους κομμουνιστές και τους φοιτητές. Ή να το πάμε ακόμη πιο πίσω. 75 χρόνια. Όταν κατέδιδαν τους πατριώτες στους Ναζί.

Η διαφορά βέβαια είναι ότι ούτε οι κομμουνιστές, ούτε οι πατριώτες ήταν παράνομοι αλλά ήρωες, οι ΚΛΕΦΤΕΣ (πχ καταστηματάρχες που δεν κόβουν απόδειξη) όμως είναι παράνομοι.

Πώς στο μυαλό σου, και σε πολλούς άλλους που θέτουν το ίδιο επιχείρημα, αυτό το πράγμα είναι το ίδιο, ένας θεός ξέρει.

Άρα μάλλον πάμε την Ελλάδα μπροστά 30 χρόνια και όχι πίσω.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάποια στιγμή θα δώσει και αυτή την επιλογή. Εσύ αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να βεβαιωθείς ότι θα τα πάρεις δωρεάν.

 

Βασικά μιας και έχω βάλει την 10130 με clean install μάλλον θα μείνω στην ομάδα των insider preview χρηστών.

Δε θα μπω σε κάποια άλλη διαδικασία δηλαδή επειδή απλά βαριέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεσαι κλεπταποδόχος γιατί μπορείς και γιατί δεν το χρειάζεσαι. Αν δεν υπήρχαν τα κλεμμένα, ή αν ήταν πολύ επικίνδυνο να τα πάρουμε, τότε δεν θα τα αγόραζες ούτε νόμιμα γιατί δεν τα χρειάζεσαι.

Σωστή νοοτροπία. Οι άλλοι είναι λάθος. Αυτοί που πήγαν κατά διαόλου τον τόπο αυτό.

(Ειρωνικά το λέω)

 

 

Μη γίνεσαι drama queen.

Ούτε κλεπταποδόχος γίνομαι, ούτε μαφιόζος, ούτε νονός της νύχτας.

Αντίγραφα κάνω για προσωπική χρήση. Δε στερω τίποτα από κανένα.

Προφανώς το κάνω επειδή μπορώ (..duh!), το αν το χρειάζομαι είναι συζητήσιμο.

Θα μπορούσα (εγώ ή ο καθένας) να κάτσω να παιδευτώ με διανομες linux πχ.

Απο την άλλη αν δεν υπήρχε πειρατεία τα linux θα ήταν στα μισά desktop του πλανήτη οπότε θα μιλάγαμε με άλλους όρους περι παιδέματος.

 

Μου αρέσει πάντως που στη χώρα του "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" εσύ εντόπισες την αιτία όλων των κακών στην πειρατεία των windows.

 

Η διαφορά βέβαια είναι ότι ούτε οι κομμουνιστές, ούτε οι πατριώτες ήταν παράνομοι αλλά ήρωες, οι ΚΛΕΦΤΕΣ (πχ καταστηματάρχες που δεν κόβουν απόδειξη) όμως είναι παράνομοι.

 

Ahem...

 

Και παράνομοι ήταν τότε (εχεις ακούσει για εξορίες/στρατόπεδα συγκέντρωσης?), και ήρωες γινανε πολύ μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γίνεσαι drama queen.

Ούτε κλεπταποδόχος γίνομαι, ούτε μαφιόζος, ούτε νονός της νύχτας.

Αντίγραφα κάνω για προσωπική χρήση. Δε στερω τίποτα από κανένα.

Προφανώς το κάνω επειδή μπορώ (..duh!), το αν το χρειάζομαι είναι συζητήσιμο.

Θα μπορούσα (εγώ ή ο καθένας) να κάτσω να παιδευτώ με διανομες linux πχ.

Απο την άλλη αν δεν υπήρχε πειρατεία τα linux θα ήταν στα μισά desktop του πλανήτη οπότε θα μιλάγαμε με άλλους όρους περι παιδέματος.

 

Μου αρέσει πάντως που στη χώρα του "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" εσύ εντόπισες την αιτία όλων των κακών στην πειρατεία των windows.

 

Δεν γίνομαι drama queen. Φυσικά και γίνεσαι κλεπταποδόχος. Αγοράζεις πειρατικό software. Και επίσης όταν δεν αγοράζεις νόμιμο, δεν πληρώνεις φόρους, τροφοδοτείς την παραοικονομία, κλέβεις και επηρεάζεις τους υπόλοιπους. Από αυτούς που έχουν πειρατικά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό θα τα αγόραζαν γιατί τα χρειάζονται. Δεν σου είπα ότι κάνεις το έγκλημα το αιώνα. Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Τις χαμηλές τιμές πρέπει να της φέρνει ο ανταγωνισμός και όχι η πειρατεία. Βάλε linux εσύ και όλοι υπόλοιποι που δεν "χρειάζεστε" τα windows να πέσει και η τιμή τους.

 

Μου αρέσει πάντως που στη χώρα του "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" εσύ εντόπισες την αιτία όλων των κακών στην πειρατεία των windows.

 

Εγώ την εντόπισα; Αν θυμάσαι όλα ξεκίνησαν γιατί εσύ γενίκευσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνομαι drama queen. Φυσικά και γίνεσαι κλεπταποδόχος. Αγοράζεις πειρατικό software. Και επίσης όταν δεν αγοράζεις νόμιμο, δεν πληρώνεις φόρους, τροφοδοτείς την παραοικονομία, κλέβεις και επηρεάζεις τους υπόλοιπους. Από αυτούς που έχουν πειρατικά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό θα τα αγόραζαν γιατί τα χρειάζονται. Δεν σου είπα ότι κάνεις το έγκλημα το αιώνα. Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Τις χαμηλές τιμές πρέπει να της φέρνει ο ανταγωνισμός και όχι η πειρατεία. Βάλε linux εσύ και όλοι υπόλοιποι που δεν "χρειάζεστε" τα windows να πέσει και η τιμή τους.

 

 

Παρεξήγησες, δεν εχω πληρώσει ποτέ ούτε 1 σεντ για πειρατικό software και εννοείται ότι το να πληρώνεις για αντιγραμένο software το θεωρώ λάθος.

Συνεπώς δεν τροφοδοτώ καμία παραοικονομία.

Τώρα, το να κατηγορείς κάποιον ότι δεν έχει πληρώσει φόρους για κάτι που δεν αγόρασε είναι από παράλογο εώς γελοίο.

Το ίδιο και η μανία που έχετε όλοι εσείς οι "αντιπειρατές" να χρησιμοποιείτε τη λέξη "κλέβω" και όλα τα παράγωγα της για να χαρακτηρίσετε κάποιον που κάνει αντίγραφα.

Τεσπα, δε βγαίνει άκρη όπως συνήθως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να μας πείς δηλαδή οτί εσύ τα αγόραζες για να στηρίξεις την εταιρεία; 

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αν κάτι με εξυπηρετεί στην καθημερινότητά μου για 10 χρόνια αξίζει να το πληρώσω 100 ευρώ. Πλώρωα πριν αρκετά χρόνια για τα windows 7. Μετά από κάμποσα χρόνια με 30 ευρώ με αναβάθμισαν σε windows 8 και μετά από μερικά χρόνια δωρεάν σε 10 όπου θα διαρκέσει κάμποσα χρόνια και αυτό. Δηλαδή αν σε μια δεκαετία χάλασα σύνολο 140 ευρώ για κάτι που χρησιμοποιώ για επαγγελματικό σκοπό και για διασκέδαση σχεδόν όλη μέρα, σημαίνει ότι πληρώνω για να στηρίξω την εταιρεία ή ότι δεν είμαι cheapys και τσαμπατζής; 

Και όπως είπε και κάποιος παραπάνω, τραβάτε βάλτε linux αν δεν γουστάρετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξήγησες, δεν εχω πληρώσει ποτέ ούτε 1 σεντ για πειρατικό software και εννοείται ότι το να πληρώνεις για αντιγραμένο software το θεωρώ λάθος.

Συνεπώς δεν τροφοδοτώ καμία παραοικονομία.

Τώρα, το να κατηγορείς κάποιον ότι δεν έχει πληρώσει φόρους για κάτι που δεν αγόρασε είναι από παράλογο εώς γελοίο.

Το ίδιο και η μανία που έχετε όλοι εσείς οι "αντιπειρατές" να χρησιμοποιείτε τη λέξη "κλέβω" και όλα τα παράγωγα της για να χαρακτηρίσετε κάποιον που κάνει αντίγραφα.

Τεσπα, δε βγαίνει άκρη όπως συνήθως..

Υπάρχουν πολλοί που αγόρασαν. Όσον αφορά τα υπόλοιπα εγώ επιχειρηματολογησα και ήμουν ξεκάθαρος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αν αυτοί που έχουν πειρατικά windows πάρουν δωρεάν τα 10αρια δεν ξανα αγοράζω τίποτα MS. Δηλαδή απο τα Windows 95 αγοράζω αυθεντικά τα λειτουργικα γιατί; Για να μου πει η MS αντε... γεια, για επιβράβευση που με στηρίζεις 20 χρόνια θα δώσω δωρεάν σε όσους με κλέβουν οτι θα πάρεις και εσυ!

φιλε μην κλαις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εμένα η διαφωνία μου ήταν η γενίκευση που έκανες στην "νοοτροπία" αυτή του Έλληνα, ότι αυτή δημιουργεί τα προβλήματα. Και σου απαντώ πάνω σε αυτή την γενίκευση, με το παράδειγμα που σου έφερα με τους φόρους, ότι η δικιά σου νοοτροπία δημιουργεί προβλήματα.

Θα πρέπει να κυνηγάς αυτόν που παρανομεί, είτε είσαι κάποια αρχή είτε είσαι πολίτης. Γιατί όποιος παρανομεί τα κλέβει από την τσέπη σου και από τις τσέπες όλων.

Ακόμη και στην περίπτωση αυτών που βάζαν τα windows παράνομα, ακόμη και αυτοί έκλεβαν από το σύνολο, διότι 1ον δεν πλήρωναν φόρο, και γιατί 2ον εταιρίες που χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τις νομοταγείς εταιρίες που πρέπει να πληρώσουν. Και φυσικά και άλλα χαμένα έσοδα από εκεί, όχι μόνο για το λογισμικό αλλά γιατί η εταιρία που κλέβει στο λογισμικό πιθανότατα κλέβει και αλλού, και γιατί η νομοταγής εταιρεία θα κλείσει και θα χάσει και από εκεί λεφτά το σύνολο (εμείς). Και τώρα ξαφνικά αυτές οι εταιρίες θα πρέπει να πάρουν τσάμπα windows. Ε ο άλλος που χρεοκόπησε επειδή πλήρωνε και δεν μπορούσε να ήταν ανταγωνιστικός, πως θα αισθανθεί; Έχει κακή νοοτροπία κατά εσένα;

Ορίστε η "νοοτροπία" σου, πως με επηρεάζει και μένα και όλους μας.

 

 

Είναι αστείο να συγκρίνεις αυτόν που κατεβάζει windows για προσωπική χρήση με το φοροφυγά.

Ο πρώτος δεν επιβαρύνει κανένα ενώ ο δεύτερος συμπεριφέρεται αντικοινωνικά.

Οι φόροι (στη θεωρία τουλάχιστον) είναι εργαλείο κοινωνικής αλληλεγγύης και αναδιανομής πλούτου. Τα κέρδη της MS δεν είναι.

Και το επιχείρημα των χαμένων κερδών ή του χαμένου φόρου από μια αγορά που ίσως και να γινόταν αν ο άλλος δεν τα κατέβαζε είναι άκυρο για τον απλούστατο λόγο ότι μιλάς για κάτι θεωρητικό και φανταστικό.

Αν δεν υπήρχε πειρατεία ο κόσμος που δεν θέλει να πληρώσει θα πήγαινε σε δωρεάν λύσεις και η MS δε θα ήταν αυτό που είναι.

 

Για προσωπική χρήση μιλάω πάντα, οι εταιρίες είναι άλλη περίπτωση.

Ακριβώς αυτό χωρίς πειρατεία η ms δεν θα είχε αυτή την αναγνωρισιμοτητα όπως και να χει θέλω ένα pc για τη πάρτη μου και ένα laptop πρέπει να αγοράζω 2 άδειες δε μου περισσεύουνΑποστολή από το Nexus 5 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό χωρίς πειρατεία η ms δεν θα είχε αυτή την αναγνωρισιμοτητα όπως και να χει θέλω ένα pc για τη πάρτη μου και ένα laptop πρέπει να αγοράζω 2 άδειες δε μου περισσεύουνΑποστολή από το Nexus 5 με τη χρήση Insomnia App

Γιατί έβαλες windows και όχι Linux που είναι τσάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έβαλες windows και όχι Linux που είναι τσάμπα;

 

Γιατί η Μ$, επειδή εδώ και 20 χρόνια έχει 90% market share, ελέγχει και τις επιχειρήσεις/developers. Οπότε υπάρχουν προγράμματα/παιχνίδια που υπάρχουν αποκλειστικά σε Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...