Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ξεκαθαρίζει το θέμα των δωρεάν Windows 10 στους Insiders


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία πάρε μια κονσόλα για games, και βάλε linux για τα υπόλοιπα. Είσαι οκ με αυτό;

 

Όχι βέβαια. Για πιο λόγο να αγοράσω μία υποδεέστερη κονσόλα τι στιγμή που μπορώ να έχω PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Απολύτως σεβαστό το ότι χρησιμοποιείς OSS. Εδώ όμως μιλάμε για Windows. Είσαι οff topic please σεβάσου και εμάς

 

2. Μιας και μπήκες στον κόπο να γράψεις όλο αυτό, ας σε ρωτήσω: Θέλεις OSS ή απλά Τσάμπα λογισμικό? Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Αν θες OSS, αν μπορείς πες μας λίγο για την συνεισφορά σου σε αυτό (πέρα από το να λες τη γνώμη σου για αυτό) αφού το OSS λειτουργεί με τη λογική της συνεισφοράς.

 

3. Στο OSS ποιος έχει την ευθύνη για την ποιότητα του? Π.χ. Αν το OSS μου προξενήσει υλική βλάβη ποιος ευθύνεται? Ποιος σου δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας για κάτι? Η κοινότητα γενικώς? Ο Μπάμπης ο σουγιάς? Η ο γνωστός άγνωστος MrTrabolino από το forum TaKserwOlaKaiSymferw.net?

 

4. Και για να επεκτείνω το σημείο 3. Ποια η διαφορά της δοκιμαστικής έκδοσης με την επίσημη έκδοση? Η εγγύηση, η ευθύνη, ο έλεγχος ποιότητας, και η υποστήριξη.

 

Στο OSS τι από τα παραπάνω έχεις δωρεάν?

- Εγγύηση: από ποιον?

- Ευθύνη: από ποιον?

- Έλεγχο ποιότητας:από ποιον?

- Υποστήριξη: απο ποιον?

 

Στα Windows και όχι μόνο (και στα OSX, Solaris, HPUX, κλπ) συγκεκριμένα αν έχει την επίσημη έκδοση αυτά όλα τα παίρνεις όντως δωρεάν (αν έχεις μία από τις εκδόσεις της τελευταίας 7ετίας) που με κάποιο άμεσο ή έμμεσο τρόπο την έχεις πληρώσει.

 

Επίσης στα Windows Αν δεν θες να πληρώσεις μπορείς να πάρεις την insiders version αντί αυτή του θείου, η οποία θα είναι virus free και πλήρως νόμιμη και για να νιώθεις και καλύτερα συνεισφέρεις και στους γύρω σου με αρκετά από τα χαρακτηριστικά του OSS:

- Δεν έχεις πλήρη εγγύηση

- Δεν έχει κανείς ευθήνη

- Έχεις ένα πρώτου βαθμού έλεγχο ποιότητας (στο OSS δεν έχεις)

- Έχεις υποστήριξη τύπου OSS (forums)

 

Αντιθέτως εγώ βλέπω ότι πλέον υπάρχουν Windows όλα τα γούστα:

- Με κόστος (όταν λήξει η προσφορά) με επίσημη άδεια και ό,τι άλλο συνεπάγεται.

- Χωρίς κόστος (τύπου OSS) για τους φίλους του κινήματος "Δεν πληρώνω" και για όσους θέλουν να συνεισφέρουν (αυτό που πρεσβέυει το OSS) ως χρήστες για το καλό όλων 

 

Δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω (...υποφέρεις και υποφέρω...), οπότε λίγα λόγια για την δική μου συνεισφορά στην κοινότητα. Δεν παίρνω μαθήματα για το τι σημαίνει OSS όπως επίσης και για το αν είμαι off topic ή όχι.

 

Έγραψα σαφώς ότι χρησιμοποιώ OSS -και όχι δωρεάν ή τσάμπα- και μάλιστα ότι βγάζω χρήματα από αυτό. Πιστεύεις μετά από αυτό ότι δεν ξέρω τι σημαίνει OSS?

 

Επειδή λοιπόν η σχέση σου με το OSS είναι μάλλον εξυπναδίστικη και μόνο θα σου πω ποιός έχει την ευθύνη του OSS λογισμικού σου: ΕΣΥ, κανείς άλλος. Αν δεν θέλεις να διαβάσεις/ασχοληθείς αλλά ούτε τον μπάμπη τον σουγιά από το takseroola.com τότε πληρώνεις κάποιον με certifications να σου κάνει την δουλειά (πολύ λιγότερα πάντως από τον M$ Expert). Αν πάλι νομίζεις ότι μπορείς, ζητάς βοήθεια από την κοινότητα και περιμένεις βοήθεια.

 

Και φυσικά η beta/RC έκδοση δεν διαφέρει μόνο σε αυτά που γράφεις από την επίσημη. Μπορεί -και συνήθως έχει ουσιαστικές διαφορές ακόμα και στον ίδιο τον κώδικα του πυρήνα. Καλά για την εγγύηση δεν το συζητάω, αυτό στην αγορά του SW δεν υπάρχει. Περίπου το ίδιο ισχύει για τον ποιοτικό έλεγχο. Αν τα win Vista ήταν αυτοκίνητο, η M$ θα έπρεπε να είχε καταστραφεί... Τέλος υποστήριξη έχεις μόνο από partners που πληρώνεις ως extra υπηρεσία. Ακόμα και τότε, αν πέσεις σε τρύπα πες μας πότε θα κλείσει -μετά το μεθεπόμενο SP).

 

Κατά τα λοιπά, οι Insiders δεν είναι τίποτα άλλο από beta testers. Κάνουν τη δουλειά που κάνει η κοινότητα του OSS, μόνο που την κανουν ΤΣΑΜΠΑ για την πολυεθνική M$. Έχει μια διαφορά, δεν νομίζεις? Για να μπορούν λοιπόν να δουλεύουν στο πρόγραμμα παίρνουν μία κουτσουτεμένη άδεια, για την οποία δεν ξέρουμε ακόμα αν θα μπορούν να την χρησιμοποιούν.

 

Στην πραγματικότητα η M$ έχει μονοπωλήσει την αγορά και απολαμβάνει την "αναγκαιότητα" του λογισιμικού της. Δεν είναι το πιό εύχρηστο (ποτέ δεν ήταν), ούτε το πιό σταθερό (καλά εδώ γελάμε), είναι απλά ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ το πιό διαδομένο με εκατομμύρια αναγκαίες εφαρμογές. Αυτό το κάνει απολύτως αναγκαίο, αυτό εκμεταλεύεται η M$, αυτή την υπεραξία και μόνο πληρώνεις...

 

Και εδώ έρχεται το on-topic, αν θέλεις να πληρώσεις την αναγκαιότητα do it...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια. Για πιο λόγο να αγοράσω μία υποδεέστερη κονσόλα τι στιγμή που μπορώ να έχω PC;

Γιατί θα έχεις τα exclusives, την άνεση του καναπέ, τα παιχνίδια είναι περίπου ίδια σε ποιότητα, η κονσόλα στοιχίζει πιο φθηνά και το κυριότερο, δεν θα αναγκάζεσαι και εσύ καημένε να χρησιμοποιείς τα ΑΠΑΙΣΙΑ WINDOWS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι αρκετά δημοκρατικός για να λες ότι είμαστε κολλημένοι που υπερασπιζόμαστε την άποψή μας ενώ εσύ έχεις δίκιο.

Έλα πες το, τρολλάρεις....

 

Συνεχίζεις με αβάσιμα συμπεράσματα, νομίζοντας ότι θα απογοητευτώ και δε θα λέω την άποψή μου επειδή με ονοματίζεις "τρολ".

 

Αλλά το ερώτημά μου παραμένει: Έχεις ακούσει τι λένε στα κόμματα που υποστηρίζουν την πειρατεία στις βόρειες Ευρωπαϊκές χώρες?

Ή μήπως ακούς μόνο ότι έχουν τα mega, ant1, skai, alpha, star κλπ?

(Τα οποία παρεμπιπτόντως δεν τα πληρώνεις όπως τα συνδρομητικά, αλλά είναι δωρεάν και ζουν από τα υπέρογκα ποσά των διαφημίσεων - όπως θα έπρεπε να είναι και τα MS Windows κατά την άποψή μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Είσαι αρκετά δημοκρατικός για να λες ότι είμαστε κολλημένοι που υπερασπιζόμαστε την άποψή μας ενώ εσύ έχεις δίκιο."

 

Δεν είναι συμπέρασμα, είναι διαπίστωση...

Για πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac

Σόρρυ κιόλας, αλλά αριστερός και να κάνεις πλάτες στο απόλυτο μονοπώλιο και τα κέρδη του, πάει πολύ!!! Έλεος!!

 

Η M$ γιγαντώθηκε δημιουργώντας και προωθώντας την πειρατεία. Για εμάς που μεγαλώνουμε παράλληλα μαζί της, ξέρουμε και πώς ξεκίνησε και πώς μεγάλωσε και πώς γιγαντώθηκε... Ξέρουμε πως το pc-dos έγινε ms-dos, πώς ήρθαν οι πρώτες κόπιες Win 3.2 πώς έφτσαν τα πρώτα win95/Win98/Win98/WinNT/WinME/Win2000. Μετά έκανε το colpo grosso και ανακάλυψε το OEM και τα XP έσβησαν από το χάρτι τον ανταγωνισμό (OS/2 κλπ) και μαζί οτιδήποτε πήγε να δημιουργηθεί (linux)... κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος!

 

Τώρα λοιπόν -και αυτό έχει σημασία- που τα λειτουργικά δεν έχουν χρήμα -γιατί κατά 90% τα πληρώνεις στο hardware- ήρθε το "τσάμπα" και η υπηρεσία!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Retromaniac

Σόρρυ κιόλας, αλλά αριστερός και να κάνεις πλάτες στο απόλυτο μονοπώλιο και τα κέρδη του, πάει πολύ!!! Έλεος!!

 

Η M$ γιγαντώθηκε δημιουργώντας και προωθώντας την πειρατεία. Για εμάς που μεγαλώνουμε παράλληλα μαζί της, ξέρουμε και πώς ξεκίνησε και πώς μεγάλωσε και πώς γιγαντώθηκε... Ξέρουμε πως το pc-dos έγινε ms-dos, πώς ήρθαν οι πρώτες κόπιες Win 3.2 πώς έφτσαν τα πρώτα Cds με win95 και πάει λέγοντας....

 

Τώρα λοιπόν -και αυτό έχει σημασία- που τα λειτουργικά δεν έχουν χρήμα -γιατί κατά 80% τα πληρώνεις στο hardware- ήρθε το "τσάμπα" και η υπηρεσία!!!

Φίλε είμαι αριστερός που πιστεύει στον ανταγωνισμό, την πρόοδο, την παραγωγικότητα και όχι στις μονοπωλιακές τακτικές. Όποιος κάνει μονοπωλιακές τακτικές πρέπει να τιμωρείται, όπως έχει τιμωρηθεί σωστά και η microsoft, Αυτό δεν με κάνει να πιστεύω ότι δικαιούμαι τα windows τσάμπα... Σόρρυ κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις με αβάσιμα συμπεράσματα, νομίζοντας ότι θα απογοητευτώ και δε θα λέω την άποψή μου επειδή με ονοματίζεις "τρολ".

 

Αλλά το ερώτημά μου παραμένει: Έχεις ακούσει τι λένε στα κόμματα που υποστηρίζουν την πειρατεία στις βόρειες Ευρωπαϊκές χώρες?

Ή μήπως ακούς μόνο ότι έχουν τα mega, ant1, skai, alpha, star κλπ?

(Τα οποία παρεμπιπτόντως δεν τα πληρώνεις όπως τα συνδρομητικά, αλλά είναι δωρεάν και ζουν από τα υπέρογκα ποσά των διαφημίσεων - όπως θα έπρεπε να είναι και τα MS Windows κατά την άποψή μου)

 

"Είσαι αρκετά δημοκρατικός για να λες ότι είμαστε κολλημένοι που υπερασπιζόμαστε την άποψή μας ενώ εσύ έχεις δίκιο."

 

Δεν είναι συμπέρασμα, είναι διαπίστωση...

Για πες...

 

Εγώ περιμένω εσένα να μου πεις, για να αποδείξεις ότι έχεις εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος.

Και τώρα να κάτσεις να τα διαβάσεις, κέρδος σου θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω εσένα να μου πεις, για να αποδείξεις ότι έχεις εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος.

Και τώρα να κάτσεις να τα διαβάσεις, κέρδος σου θα είναι.

Έχω και το αποδεικνύω. Εσύ απλά μας το είπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θα έχεις τα exclusives, την άνεση του καναπέ, τα παιχνίδια είναι περίπου ίδια σε ποιότητα, η κονσόλα στοιχίζει πιο φθηνά και το κυριότερο, δεν θα αναγκάζεσαι και εσύ καημένε να χρησιμοποιείς τα ΑΠΑΙΣΙΑ WINDOWS.

 

Τα exclusive είναι ελάχιστα και ακόμα λιγότερα αξίζουν αγορά και τα παιχνίδια σε ποιότητα δεν έχουν καμία επαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα η M$ έχει μονοπωλήσει την αγορά και απολαμβάνει την "αναγκαιότητα" του λογισιμικού της. Δεν είναι το πιό εύχρηστο (ποτέ δεν ήταν), ούτε το πιό σταθερό (καλά εδώ γελάμε), είναι απλά ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ το πιό διαδομένο με εκατομμύρια αναγκαίες εφαρμογές. Αυτό το κάνει απολύτως αναγκαίο, αυτό εκμεταλεύεται η M$, αυτή την υπεραξία και μόνο πληρώνεις...

Άρα οι πειρατές έφεραν τη Microsoft στην προνομιακή θέση που έχει σήμερα και τώρα παραπονιούνται για μονοπωλιακές πρακτικές;

Σταματήστε την πειρατία λοιπόν, να μπουν τα πράγματα στη θέση τους. Κατάλαβα κάτι λάθος;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα ήθελα να προσθέσω σε όλα όσα αναφέρθηκαν , επειδή μίλησα με εκπρόσωπο της Microsoft , την περασμένη εβδομάδα ότι το δωρεάν και για πάντα είναι ακόμα λίγο "γκρι" για εμένα.

Δηλαδή ενώ μου έλεγε ότι θα είναι δωρεάν η ανβάθμιση μου από win 7 σε win 10 για πάντα. Μόλις τον ρώτησα "δηλαδή μετά από δύο χρόνια θελήσω να κάνω format στα win 10 και να τα ξαναπεράσω θα μπορώ"? η απάντηση του ήταν αυτό δεν έχει διευκρινηστεί και όσο πλησιάζει η ημερομηνία κυκλοφορίας τους θα έχουμε απάντηση. Ας δούμε λοιπόν την απαντησή τους ,ας δούμε και τους πρώτους μήνες πως θα πάνε ας βγουν και τα reviews ας βγουν και τα πρώτα security updates ας λυθούν και τα όποια conflicts με συσκευές υπάρχουν και εδώ ήμαστε να τα δοκιμάσουμε γιατί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα exclusive είναι ελάχιστα και ακόμα λιγότερα αξίζουν αγορά και τα παιχνίδια σε ποιότητα δεν έχουν καμία επαφή.

http://www.insomnia.gr/_/articles/games/games/e3-2015-%CF%87%CE%B1%CE%B6%CE%AD%CF%88%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-uncharted-4-a-thief%E2%80%99s-end-r9581

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα ήθελα να προσθέσω σε όλα όσα αναφέρθηκαν , επειδή μίλησα με εκπρόσωπο της Microsoft , την περασμένη εβδομάδα ότι το δωρεάν και για πάντα είναι ακόμα λίγο "γκρι" για εμένα.

Δηλαδή ενώ μου έλεγε ότι θα είναι δωρεάν η ανβάθμιση μου από win 7 σε win 10 για πάντα. Μόλις τον ρώτησα "δηλαδή μετά από δύο χρόνια θελήσω να κάνω format στα win 10 και να τα ξαναπεράσω θα μπορώ"? η απάντηση του ήταν αυτό δεν έχει διευκρινηστεί και όσο πλησιάζει η ημερομηνία κυκλοφορίας τους θα έχουμε απάντηση. Ας δούμε λοιπόν την απαντησή τους ,ας δούμε και τους πρώτους μήνες πως θα πάνε ας βγουν και τα reviews ας βγουν και τα πρώτα security updates ας λυθούν και τα όποια conflicts με συσκευές υπάρχουν και εδώ ήμαστε να τα δοκιμάσουμε γιατί όχι.

 

Η επίσημη Microsoft έχει απαντήσει πολλές φορές στην ίδια ερώτηση. Αντιγράφω από ένα σχετικό FAQ:

 

Wow, thats cool, but does that mean, I will have to pay for Windows 10 after the first year?

No. Its a promotion to get as many users to upgrade their existing Windows 7 PCs and Windows 8.1 devices to Windows 10. Once you upgrade, its yours forever at no additional cost. As Microsoft Program Manager for Windows Terry Myerson described it:

 

This is more than a one-time upgrade: once a Windows device is upgraded to Windows 10, we will continue to keep it current for the supported lifetime of the device at no additional charge.

 

Σε απλά ελληνικά, όσοι αναβαθμίσουν μέχρι τέλος Ιουλίου του 2016 θα έχουν δικά τους τα Windows 10 για πάντα χωρίς να χρειαστεί να ξαναπληρώσουν για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Μετά την αρχική εγκατάσταση, θα μπορούν επίσης να κάνουν clean install (έχει αναφερθεί σε προηγούμενα άρθρα). Προφανώς η κατάσταση διαφοροποιείται για το πρόγραμμα των Insiders.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...