Προς το περιεχόμενο

Modem/router Chipsets και ποιο να διαλέξω


therion13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

Έχω διαβάσει αρκετά forum και κατάλαβα οτι είμαι σε profil 8 και με παραξενεύει οτι είναι σταθερο στο 8.1 -8.4 ενώ με ένα ZTE H201L έπεφτε και 6 και το λιγότερο που το είχα πετύχει ήταν 5.7 και το line atttet. στο 34, (μας έκαψε η technicolor)

Η απορία μου είναι πια η διαφορά απο το free profile με το no rfi profile. Νόμιζα οτι το free ήταν κατι σαν να πέρνει μόνο του την μικρότερη τιμή χωρίς όρια αλλά απο την άλλη τι κάνει το no rfi που θα μου δώσει ταχύτητα; Δηλαδή να πάρω και να τους ζητήσω τη ακριβός;

τωρα εισαι σε 8. αρα θα κερδισεις κανα Megabit .το zte ειναι για πεταμα ξεχασε το και μαλλον σου ανεφερε λαθος το attenuation.Πιο πολυ εμπιστευομαι τα νουμερα του technicolor παρα του zte.για το 5130 υπαρχεικαι firmware>για το 5136 οσο θυμαμαι δεν εχει βγει αλλο.εσυ δεν εισαι σε Free .στην δικια σου γραμμη το Free εχει μικρη διαφορα με το free no rfi λογω οτι εισαι χαμηλα σε ταχυτητα ηδη αλλα και μακρυα.κερδιζει καποιος περισσοτερο οταν εχει καλυτερη γραμμη.

ζητας 6αρι Profile free no rfi αν εισαι σε alcatel.σε siemens ειναι σκετο Free

 

....το ειδα οτι ειναι στην υπογραφη σου αφου ειχα γραψει.διαβασα για το snr margin.

...ετσι,απλως πληροφοριακα σε συνεχεια αυτων που εγραψα παραπανω,και γιατι ηθελα να ξαναδω την εξηγηση σου @poulinos...

Line Attenuation (Up/Down) 10,5/24

SN Margin (Up/Down)  8/22

 

..και μετα μου λενε να βαλω και 24αρα γραμμη(τρομαρα τους....4αρα εχω )

 

περιμενε.εσυ μπορεις να βαλεις 24 αρα γιατι και δεν εισαι πολυ μακρυα 24 attenuation αλλα και εχεις πολυ καλο Margin στο down (22).οποτε μεχρι το 9 που θα σε ριξει ο οτε εχεις περιθωριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εισαι σε 8. αρα θα κερδισεις κανα Megabit .το zte ειναι για πεταμα ξεχασε το και μαλλον σου ανεφερε λαθος το attenuation.Πιο πολυ εμπιστευομαι τα νουμερα του technicolor παρα του zte.για το 5130 υπαρχεικαι firmware>για το 5136 οσο θυμαμαι δεν εχει βγει αλλο.εσυ δεν εισαι σε Free .στην δικια σου γραμμη το Free εχει μικρη διαφορα με το free no rfi λογω οτι εισαι χαμηλα σε ταχυτητα ηδη αλλα και μακρυα.κερδιζει καποιος περισσοτερο οταν εχει καλυτερη γραμμη.

ζητας 6αρι Profile free no rfi αν εισαι σε alcatel.σε siemens ειναι σκετο Free

Οπότε 1) ζητάω τη dslam είμαι. 2) αλλαγή σε 6 profile. η σε no rfi profile αμα είμαι σε alcatel η σκέτο free profile αν είμαι σε siemens. και αμα σε infineon κανενα free? Φυσκικά και δεν περιμένω μεγάλη διαφορά,1Mb να πάρω θα πετάω δηλαδή να πιάνω καθαρά τα 10 οταν κατεβάζω γιατι τώτα μέχρι 8=1000kb/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε.εσυ μπορεις να βαλεις 24 αρα γιατι και δεν εισαι πολυ μακρυα 24 attenuation αλλα και εχεις πολυ καλο Margin στο down (22).οποτε μεχρι το 9 που θα σε ριξει ο οτε εχεις περιθωριο.

περιμενε γιατι μαλλον τα μπερδεψα.

οτι δεν ειμαι πολυ μακρια το ξερω.το dslam ειναι στο διπλανο χωριο,κοντα στο 1,5χλμ.

το sn margin στο 22 γιατι μου το εχουν?επειδη ειναι χαλια η γραμμη για να αποφυγουμε αποσυνδεσεις? 'η

επειδη δε χρειαζεται να συγχρονισουμε παραπανω λογω 4αρας γραμμης?

εχω και πολυ output power,που σημαινει οτι δουλευει πολυ το ρουτερ για κρατιεται η γραμμη(αν το πιασα καλα :) )και για να μην τα λεμε μισα τη φορα,αυτα ειναι χαρ/κα της γραμμης

 

Link Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 1:28:35 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 4.096 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 24,0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 22,5 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 0 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 0 / 1 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 2.660.420 / 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οutput power ειναι στο τερμα οκ λογικο απο την μια αφου το αφηνει και ο παροχος να παει μεχρι εκει.

οχι δεν στο εχουν 22 για να μην εχεις αποσυνδεσεις.επειδη εσυ τερματιζεις στα 4 Mbit για αυτο εχεις 22 Margin.

για να το κανω πιο ευκολο  οταν εχεις μια 24 αρα γραμμη ισχυει ενα απο τα 2.ειτε το margin σου να φτασει εκει που το εχει βαλει σαν minimum ο παροχος πχ 9 για τον οτε ειτε η γραμμη σου να συγχρονισει στα 24 πριν το Margin φτασει στο minimum.οταν εχεις 24 αρα γραμμη συνηθως πρωτα τερματιζει το margin εκει που βαζει ο παροχος το οριο παρα να τερματισει επειδη επιασες 24.

τωρα σε σενα φαντασου το ως εξης. εχεις 22 Margin με 4 mbit.αν ο οτε σε βαλει στα 8 για να πιασεις τα 8 πρεπει να χρησιμοποιησεις και αλλες συχνοτητες(bits per tone) για να φτασεις τα 8 οποτε το margin θα πεσει πχ στα 15.αν σε βαλουν στα 12 Mbit το Margin πχ θα πεσει στα 10.οσο μεγαλυτερη ταχυτητα πας τοσο πιο πολυ ζοριζεις την γραμμη και την γεμιζεις  οποτε πεφτει το margin.σαν να εχεις ενα αμαξι.θες παραπανω ταχυτητα αρα πατας περισσοτερο γκαζι αρα ζοριζεις παραπανω το αμαξι αρα το αμαξι παει πιο πολυ στα ορια.ελπιζω να το εξηγησα με απλα λογια.οταν αλλαζεις το Margin του χρηστη για να παιζει πιο σταθερα η γραμμη οπως θα δεις στο guide Μου στην ουσια του κοβεις bits per tone.ανεβαινει το Margin επειδη η γραμμη δεν ζοριζεται και γινεται πιο σταθερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατατοπιστικοτατος,οπως παντα αλλωστε.

...αρα,δεν εχω προβλημα καποια στιγμη να παω σε 24αρα,απο αποψη χαρακτηριστικων γραμμης ειμαστε ενταξει...

ευχαριστω για την επεξηγηση.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έκανα. Μου είπε οτι είμαι σε siemens και του ζήτησα free profile, έκανε και την επανακκίνηση το modem και εδώ:

post-264756-0-94456100-1438159680_thumb.png

Ναι κέρδισα 1 Mb πάνω κάτω, καλα αυτο το line attenuattion μονο ανεβαίνει;  :P

Δηλαδή τη διαφορά θα είχε απο το να ζητούσα ένα SNR 6;

Τώρα μένει να πάρω και κανένα modem της προκοπής όπως το tp link w8970 v1 το βρήκα σε κάτι μαγαζάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

free profile = snr 6:P

το attenuation καμια φορα λογω διαφορετικου Profile μπορει να αλλαζει λιγο αλλα λιγο σε νοιαζει.

και το technicolor Μια χαρα ειναι και ειναι απο τα πιο σταθερα σε παραξενες γραμμες.(ειδικα σε γραμμες με μεγαλο attenuation).μια χαρα εισαι με βαση την αποσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

free profile = snr 6:P

το attenuation καμια φορα λογω διαφορετικου Profile μπορει να αλλαζει λιγο αλλα λιγο σε νοιαζει.

και το technicolor Μια χαρα ειναι και ειναι απο τα πιο σταθερα σε παραξενες γραμμες.(ειδικα σε γραμμες με μεγαλο attenuation).μια χαρα εισαι με βαση την αποσταση

Σίγουρα το technicolor πρέπει να είναι πολύ σταθερό. Αλλά επειδη παίζω και παιχνίδια και την γραμμή την μοιράζομαι με τον αδερφό μου και ούτε θέλω να χάσω ταχύτητα κανοντάς το fast patch θέλω να έχω όσο το δυνατόν καλύτερο internet & ping γίνεται. με το technicolor είδα αύξηση στο Ping απο 70 στο 80. και για το tp link w8970 διάβασα πολύ καλά σχόλια και οτι είναι πολύ σταθερό και ελπίζω πως θα μου επαναφέρει το ping που είχα με παλαιότερο modem. αν και τώρα με το free profile έπεσε μαζί και το ping κατι που δεν χρειάζομαι το tp link αλλά το χρησιμοποιούμε όλοι μόνο με wifi και θέλω ένα router με καλό wifi και με δυνατότητα Qos να μου βάζω 1Mb δικόμου γιατί δεν παλέυεται όταν μπένουν άλλοι  και τραβάν Internet.

Ένα τελευτέο, άμα βάλω άλλο router (πχ to w8970) θα χρειαστεί να αλλάξω κάποια ρύθμιση ως προς το profile και τέτοια.

Και να σε ευχαριστήσω πολύ για την βοήθειά σου που δέν έχω ξαναδεί τέτοια ταχύτητα στην περιοχή μου, να σε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

to Profile ειναι ασχετο με το ρουτερ σου.ειναι στον παροχο οποτε δεν πειραζεις κατι αμα αλλαξεις ρουτερ.

ναι το technicolor δεν ειναι για τρελλο φορτο και συν οτι δεν εχει να ορισεις bandwidth.εσυ θες να εχεις ενα ρουτερ να οριζεις bandwidth ανα ip.προσεχε αλλο το bandwidth management αλλο το qos που ειναι προτεραιοτητα.καποια εχουν και τα δυο.επισης μπορεις αντι για το 8970 να πας και σε καλυτερο μοντελο πχ 8980 ή το 9980 που ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.αν εχεις παραπανω χρηματα υπαρχει και το draytek 2760 Που κανει πολλα πραγματα και στην διαχειρηση του bandwidth.δες και το manual για τα tp link να δεις αν σε καλυτπουν αυτα που δινει για το qos,bandwidth.λογικα ναι το Ping Θα φτιαξει λιγακι με σχεση το technicolor.και καποιος αλλος ειχε γραψει νομιζω οτι επαιξε με λιγο καλυτερο Ping.ναι παντως για καλυτερο Ping Θες fast path>το Fast path θα σου ριξει κανα Megabit την ταχυτητα οποτε κατα καποιο τροπο οτι κερδισες με την αλλαγη Profile θα το χασεις με το fast path.και καλο θα ηταν να εισαι εσυ με καλωδιο και οχι με Wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...