Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλωσορισες στην ultrawide master race @ngelos Με γεια σου

Ευχαριστώ φίλε !! :D 

 

Μέσα στις επόμενες μέρες θα κάνω και σχετικό βιντεάκι στο κανάλι μου...

( http://www.youtube.com/littletechplanet  ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αποσταση των 70" ειναι μαλλον καλυτερη για την 27", αλλα μπορεις να κατσεις 10 ποντους πιο κοντα αν αποφασισεις να πας στην 29".

δηλαδή η 27" dell se2717h ενδείκνυται για μεγαλύτερη απόσταση απο την 29" lg 29um68-p?

 

Κλείνω προς την dell... Γενικά φοβάμε ότι η ultra wide στίς ταινίες θά παραμορφώνει την εικόνα άν είναι σέ full screen η θα φαίνεται σαν 24 monitor με μαύρα δεξιά και αριστερά. Συν το χαμηλότερο ύψος που από μακριά δεν ξέρω πως θα φαίνεται.

Επεξ/σία από madnifestah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συμφωνα με αυτο το review: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-i2481fxh/ δεν εχει καλα color presets (χαμηλο gamma). Επισης εχει πιο βαρυ coating απο το συνηθισμενο και καποιο overshoot ghosting. 

 

Κοιτα την LG 24mp68vq αν θελεις Freesync και την Asus VZ249H αν δε θελεις.

 

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

 

Τελικά επειδή βιαζόμουν πηγα στην Asus VZ249H που είχες προτείνει σε αλλουs XMorsX.

 

Με δυσκόλεψε στις ρυθμίσεις να την φέρω στα μέτρα μου αλλά όντως είναι πολύ καλή με σχεδόν ανύπαρκτο glow.

Το μόνο αρνητικό είναι το silver-gold κάτω πλαίσιο που αντικατοπτρίζει αρκετά και θα το προτιμούσα μαύρο αλλά ήταν εις γνώση μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

 

Τελικά επειδή βιαζόμουν πηγα στην Asus VZ249H που είχες προτείνει σε αλλουs XMorsX.

 

Με δυσκόλεψε στις ρυθμίσεις να την φέρω στα μέτρα μου αλλά όντως είναι πολύ καλή με σχεδόν ανύπαρκτο glow.

Το μόνο αρνητικό είναι το silver-gold κάτω πλαίσιο που αντικατοπτρίζει αρκετά και θα το προτιμούσα μαύρο αλλά ήταν εις γνώση μου.

 

Καλη ειναι αν και λιιιιγο παλιοτερη σαν μοντελο.Καλοδουλευτη.

δηλαδή η 27" dell se2717h ενδείκνυται για μεγαλύτερη απόσταση απο την 29" lg 29um68-p?

 

Κλείνω προς την dell... Γενικά φοβάμε ότι η ultra wide στίς ταινίες θά παραμορφώνει την εικόνα άν είναι σέ full screen η θα φαίνεται σαν 24 monitor με μαύρα δεξιά και αριστερά. Συν το χαμηλότερο ύψος που από μακριά δεν ξέρω πως θα φαίνεται.

 

Το αντιθετο συμβαινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η 27" dell se2717h ενδείκνυται για μεγαλύτερη απόσταση απο την 29" lg 29um68-p?

 

Κλείνω προς την dell... Γενικά φοβάμε ότι η ultra wide στίς ταινίες θά παραμορφώνει την εικόνα άν είναι σέ full screen η θα φαίνεται σαν 24 monitor με μαύρα δεξιά και αριστερά. Συν το χαμηλότερο ύψος που από μακριά δεν ξέρω πως θα φαίνεται.

Οι ταινίες που προορίζονται για σινεμά είναι σε ultrawide format δηλαδή 21:9 οπότε μια ultrawide οθόνη είναι τέλεια για αυτές. Αντίθετα ό,τι προορίζεται για τηλεόραση (σειρές ή low budget movies) είναι σε 16:9 format οπότε σε ultrawide θα έχεις μαύρα δεξιά-αριστερά. (ή παραμόρφωση σε fullscreen αν θες, που όμως φυσικά δεν ενδεικνύεται)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η 27" dell se2717h ενδείκνυται για μεγαλύτερη απόσταση απο την 29" lg 29um68-p?

 

Κλείνω προς την dell... Γενικά φοβάμε ότι η ultra wide στίς ταινίες θά παραμορφώνει την εικόνα άν είναι σέ full screen η θα φαίνεται σαν 24 monitor με μαύρα δεξιά και αριστερά. Συν το χαμηλότερο ύψος που από μακριά δεν ξέρω πως θα φαίνεται.

 

Ναι, ειναι μεγαλυτερη οθονη με μικροτερο ppi.

 

Οι ταινιες με καταλληλο software γεμιζουν σχεδον πληρως τις ultrawide. Οι σειρες αφηνουν μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα.

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

 

Τελικά επειδή βιαζόμουν πηγα στην Asus VZ249H που είχες προτείνει σε αλλουs XMorsX.

 

Με δυσκόλεψε στις ρυθμίσεις να την φέρω στα μέτρα μου αλλά όντως είναι πολύ καλή με σχεδόν ανύπαρκτο glow.

Το μόνο αρνητικό είναι το silver-gold κάτω πλαίσιο που αντικατοπτρίζει αρκετά και θα το προτιμούσα μαύρο αλλά ήταν εις γνώση μου.

 

Με γεια. Τα standard και sRGB presets ειναι τα καλυτερα. Το trace free βατλο στο 20 απο το default 60, καθως σε υψηλοτερες τιμες του 20 εμφανιζεται εντονο overshoot ghosting.

Καλη ειναι αν και λιιιιγο παλιοτερη σαν μοντελο.Καλοδουλευτη.

 

 

H VZ249H? Απο τις νεοτερες επιλογες ειναι, και για αυτο ειναι και καλυτερη απο πολλες ανταγωνιστικες επιλογες. Εδω και αναλυτικο review.

 

http://playwares.com/dpreview/51190620#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H VZ249H? Απο τις νεοτερες επιλογες ειναι, και για αυτο ειναι και καλυτερη απο πολλες ανταγωνιστικες επιλογες. Εδω και αναλυτικο review.

 

 

Τη μπερδεψα με αλλη.My bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Μέχρι 250-300€ σκοπεύω να δώσω

Την θέλω για 2η οθόνη. Έχω μια 24άρα 1080p 1ms Asus(είναι ΤΝ βεβαια) και θέλω 2η οθόνη, κυρίως για multi-tasking κι ίσως αν έχει καλύτερα χρώματα για να βλέπω εκεί ταινίες,κτλ.Το σκέφτομαι ίσως για Ultra-wide 29άρα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω ultra-wide.

Κάρτα γραφικών έχω την gtx 660, με i7-3770,

Γενικά δε με απασχολεί τόσο το gaming(με την 1080p που χω τώρα καλύπτομαι όταν παίζω κανα game), την θέλω κυρίως για το multi-tasking

 

Έχετε καμια πρόταση σε αυτά τα λεφτά, είτε ultra-wide είτε απλή Full-HD(και θέλω απόψεις αν αξίζει καλύτερα ulta-wide ή απλή 16:9)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Μέχρι 250-300€ σκοπεύω να δώσω
  2. Την θέλω για 2η οθόνη. Έχω μια 24άρα 1080p 1ms Asus(είναι ΤΝ βεβαια) και θέλω 2η οθόνη, κυρίως για multi-tasking κι ίσως αν έχει καλύτερα χρώματα για να βλέπω εκεί ταινίες,κτλ.Το σκέφτομαι ίσως για Ultra-wide 29άρα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω ultra-wide.
  3. Κάρτα γραφικών έχω την gtx 660, με i7-3770,

Γενικά δε με απασχολεί τόσο το gaming(με την 1080p που χω τώρα καλύπτομαι όταν παίζω κανα game), την θέλω κυρίως για το multi-tasking

 

Έχετε καμια πρόταση σε αυτά τα λεφτά, είτε ultra-wide είτε απλή Full-HD(και θέλω απόψεις αν αξίζει καλύτερα ulta-wide ή απλή 16:9)

 

Τα χουμε πει πολλες φορες. Ναι αξιζει η ultrawide ειδικα για multitasking. Σ αυτο το budget προτεινουμε την 29um68 που εχει προσφορα το e-shop http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um68-p29-ultrawide-fhd-black-p-PER.170757

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Μέχρι 250-300€ σκοπεύω να δώσω
  2. Την θέλω για 2η οθόνη. Έχω μια 24άρα 1080p 1ms Asus(είναι ΤΝ βεβαια) και θέλω 2η οθόνη, κυρίως για multi-tasking κι ίσως αν έχει καλύτερα χρώματα για να βλέπω εκεί ταινίες,κτλ.Το σκέφτομαι ίσως για Ultra-wide 29άρα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάρω ultra-wide.
  3. Κάρτα γραφικών έχω την gtx 660, με i7-3770,

Γενικά δε με απασχολεί τόσο το gaming(με την 1080p που χω τώρα καλύπτομαι όταν παίζω κανα game), την θέλω κυρίως για το multi-tasking

 

Έχετε καμια πρόταση σε αυτά τα λεφτά, είτε ultra-wide είτε απλή Full-HD(και θέλω απόψεις αν αξίζει καλύτερα ulta-wide ή απλή 16:9)

 

 

Μεχρι 250 τελικα ή μεχρι 300?  Ετσι οπως τα λες βλεπω να σου κανει μια 29'' UW σαν την LG 29UM68-P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χουμε πει πολλες φορες. Ναι αξιζει η ultrawide ειδικα για multitasking. Σ αυτο το budget προτεινουμε την 29um68 που εχει προσφορα το e-shop http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um68-p29-ultrawide-fhd-black-p-PER.170757

 

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

 

Μεχρι 250 τελικα ή μεχρι 300?  Ετσι οπως τα λες βλεπω να σου κανει μια 29'' UW σαν την LG 29UM68-P.

 

Και 300€ τα δίνω αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι που να αξίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε μέχρι πότε ισχύει η προσφορά στο e-shop για τη συγκεκριμένη? Γιατί η αλήθεια είναι οτι σκόπευα να την παραγγείλω σε καμιά εβδομάδα(πρέπει να μαζευτεί το budget πρώτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε μέχρι πότε ισχύει η προσφορά στο e-shop για τη συγκεκριμένη? Γιατί η αλήθεια είναι οτι σκόπευα να την παραγγείλω σε καμιά εβδομάδα(πρέπει να μαζευτεί το budget πρώτα)

 

Η προσφορα ηταν για μια εβδομαδα,τελειωσε.Το eshop.gr την εχει ξαναβαλει και αλλες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...