Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχει παραλάβει κανένας αντικείμενο που αγόρασε με το γνωστό κολπάκι του paypal?

Κάτι είχα ακούσει οτι τα μπλοκάρουν στο τελωνείο, ισχύει;

 

Τώρα εγώ έχω παραλάβει αντικείμενα και δεν έχω παραλάβει άντε βρες άκρη.

Άλλα αν στα υπολογίσω σε ποσοστό βγαίνει  75% σε επιτυχείς παραλαβές μετά cc.

(εξαιρούνται αυτά που παρέλαβα 1 εβδομάδα μετά cc)!

Αλλά το να σου μπλοκάρουν από τελώνιο λόγο cc μου ακούγετε λίγο γέλιο και είναι.

Αντικείμενα χάνονται (η κάποιος τα παίρνει) συνέχεια κατά την μεταφορά οπότε ποτέ δεν ξέρεις άπλα κανε υπομονή.

Τα λεφτά σου δεν χάνονται θα τα πάρεις πίσω αν δεν παραλάβεις το αντικείμενο

απλά έχε το νου σου μην σου τελειώσει το protection γιατί μετά θα κάνουν τον κινέζο

και από το γεγονός ότι είναι κινέζοι καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά την βοήθεια σας! Μόλις προσπάθησα να κάνω μια δοκιμή αγοράς στο amazon.co.uk για να δω αν περνάει η κάρτα. Τελικά πέρασε και πριν καν προλάβω να πατήσω cancel τα χρήματα τραβήχτηκαν από τον λογαριασμό. Τώρα φαίνονται στο σύνολο προβλέψεων. Στο amazon το ποσό νομίζω ήταν 125.55 όμως τραβήχτηκαν 128.55. Μετά από άμεση επικοινωνία μου είπαν ότι θα επιστραφούν. Σε πόσο καιρό θα γυρίσουν στο υπόλοιπο; Θα κρατήσει μέρος προμήθειας η τράπεζα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 μερες

 

 

Τι ειναι αυτα που κάνετε, αφήστε τα πειράματά γιατι τα cc θα κρατήσουν χρόνια και θα  κλειδώσουν και οι εταιρείες την ελλαδα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 μερες

 

 

Τι ειναι αυτα που κάνετε, αφήστε τα πειράματά γιατι τα cc θα κρατήσουν χρόνια και θα μας κλειδώσουν και οι εταιρείες την ελλαδα

 

 

Πω πω τελείως τυχαία έγινε και ήξερα ότι μπορείς να ακυρώσεις. Η τράπεζα θα κρατήσει κάτι όπως πχ τη μετατροπή συναλλάγματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κρατάει τίποτα, εκτός αν αλλάξει η ισοτιμία, προς το χειρότερο χάνεις, προς το καλύτερο κερδίζεις κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι που με ενδιαφέρει από εδώ http://www.minideal.net/gr/και αποτι είδα έχει σαν μέθοδο πληρωμής εκτός από το pαypal πληρωμή μέσω mastercard (Πειραιώς εχω) . Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με τα cc, ρωτάω αν θα μπορέσω να ολοκληρώσω την αγορά μου μέσω mastercard  ??  (150 ευρώ ~)   thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε να απαντήσει κάποιος που ξέρει :X  

...και να σου απαντήσει καποιος στον οποιο πέρασε σε σενα μπορει να μην περάσει, αρα σωστα σου ειπε, εξ αλλουν δεν ειναι κοπος ποιο πολυ κουράζεσαι με τα ποστ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν κρατάει τίποτα, εκτός αν αλλάξει η ισοτιμία, προς το χειρότερο χάνεις, προς το καλύτερο κερδίζεις κιόλας

Σε ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικες απαντήσεις. Μου είχε τύχει πέρυσι να ακυρώσω αγορά λόγω μη ανταπόκριση του πωλητή στο αμαζον και πήρε 1 μήνα και κάτι παραπάνω για να επιστραφεί το ποσό. Αυτό φοβόμουν μην ξαναγίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει παραλάβει κανένας αντικείμενο που αγόρασε με το γνωστό κολπάκι του paypal?

Κάτι είχα ακούσει οτι τα μπλοκάρουν στο τελωνείο, ισχύει;

Καλησπέρα!Παρέλαβα ένα την Παρασκευή και ήρθε ειδοποιητήριο για άλλο ένα την Δευτέρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αγορές που έγιναν κατευθείαν με χρέωση της χρεωστικής κάρτας visa(π.χ. alphabank) χωρίς paypal δηλαδή πως βρίσκουμε άκρη σε περίπτωση που χαθεί και δεν έρθει το δέμα? που και πως κάνουμε dispute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους. Δημιούργησα αυτόν το λογαριασμό για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου όσον αφορά αγορά προϊόντων και υπηρεσιών από το διαδίκτυο σε καταστήματα και εταιρείες εξωτερικού με τη χρήση ελληνικών χρεωστικών καρτών.

 

Τα δεδομένα:

 

Εχθές 6/9/2015 ολοκλήρωσα επιτυχώς συνδρομή για την κοπέλα μου στο Netflix(US). Χρησιμοποίησα τη χρεωστική της VISA από την Πειραιώς και τη δέχθηκε κανονικά.

 

Στις 4/9/2015 αγόρασα ένα παιχνίδι μέσω της χρεωστικής μου (Πειραιώς VISA) από την ιστοσελίδα G2A.com με επιτυχία.

 

Στις 2/9/2015 επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την PayPal(έπειτα από email που τους είχα στείλει) καθώς μετά τα capital controls είχα αφαιρέσει τον τραπεζικό μου λογαριασμό από το λογαριασμό του PayPal και εκ τοτε δε με άφηνε να τον επαναπροσθέσω. Έπειτα από τηλεφωνική συνομιλία με την PayPal μου πρόσθεσαν τον τραπεζικό μου λογαριασμό επιτυχώς. Οποιοσδήποτε έχει πρόβλημα με την προσθήκη τραπεζικού λογαριασμού στην PayPal να φροντίσει να επικοινωνήσει τηλεφωνικώς μαζί τους.

 

Όσον αφορά αγορές που είχα πραγματοποιήσει κατά τη διάρκεια των πρώτων εβδομάδων των capital, η PayPal χρησιμοποιούσε το balance μου για τις αγορές χωρίς να αποπειράται να τραβήξει από την κάρτα. Από την εμπειρία που έχω με την PayPal, οποτεδήποτε το ποσό στο balance δεν επαρκεί για μια αγορά τότε επιχειρεί να τραβήξει από την κάρτα. Εάν το balance επαρκεί, τότε τραβά λεφτά μόνο από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...