Προς το περιεχόμενο

windows σε εξωτερικό σκληρό για mac


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι εγω αυτο θα εκανα.

 

Με λιγο ψαξιμο κ υπομονη, βρισκεις 256gb ssd  στα 80€ και θηκη στα 10€.

Και το βασικοτερο ειναι οτι παιρνεις σκληρο που διαλεξες εσυ, με επιδοσεις και εγγυηση που εσυ επιθυμεις αναλογα το ποσα χρηματα θα διαθεσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! Μερικές διευκρινήσεις:

 

1) Με μια θήκη που συνδέεται σε USB 3.0, να υποθέσω ότι οι ταχύτητες δεν συγκρίνονται;

2) Υπάρχει θήκη που συνδέεται με Thunderbolt, μήπως μπορέσω να το εκμεταλλευτώ κι αυτό;

 

Γενικά διαπίστωσα ότι παιχνίδια όπως το Witcher 2, που κυκλοφόρησε το 2011 και έχει έκδοση απευθείας για Mac, δεν τρέχουν ικανοποιητικά (τουλάχιστον όχι σε περιβάλλον Mac OS) στον MacBook Retina 15" Early 2013, οπότε έχω φοβηθεί λίγο ότι δεν θα μπορέσω να τρέξω πολλά πράγματα από εξωτερικό σκληρό. Ήθελα πολύ να παίξω Dragon Age Inquisition, που δυστυχώς δεν κυκλοφόρησε για Mac όπως τα δύο πρώτα, για αυτό κοιτάω και για περισσότερο χώρο (πιάνει πολύ δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1) Μια θηκη με usb3.0 θα εχεις ταχυτητες παρομοιες ή καλυτερες(αναλογα τον ssd που θα διαλεξεις) με αυτο το ετοιμο sandisk που κοιταγες. Ουσιαστικα κ αυτο ενας ssd σε μια θηκη usb3.0 ειναι.

2) Θα ειναι λιγο πιο γρηγορο(αν εχεις διαλεξεις κ αναλογα γρηγορο ssd), διαφορα που δυσκολα θα δεις με το ματι. Οι θηκες ακομα κ τα καλωδια thunderbolt ειναι πολυ ακριβα, δεν αξιζει για την περιπτωση σου.

 

Δεν ξερω για το συγκεκριμενο παιχνιδι, αλλα για παιχνιδια καλύτερα να τα τρεχεις απο Windows που εκμεταλλευονται καλυτερα το hardware. Ειμαι σιγουρος οτι θα πηγαινει αερα.

 

Γενικότερα ομως, στην αποδοση των παιχνιδιων σου το προβλημα δεν θα ειναι αν ο σκληρος θα ειναι εξωτερικος ή οχι, αλλα η καρτα γραφικων κ πως εκμεταλλευεται το λειτουργικο το hardware.

 

Τελος, το θεμα του ογκου σε απασχολει; Γιατι προηγουμενως κοιταγες για φλασακια που δεν εξεχουν κ τωρα κοιτας ογκωδεις εξωτερικους ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελος, το θεμα του ογκου σε απασχολει; Γιατι προηγουμενως κοιταγες για φλασακια που δεν εξεχουν κ τωρα κοιτας ογκωδεις εξωτερικους ssd.

 

 

Ξεκίνησα με τη λογική να έχω μόνιμα μια SD κάρτα μέσα στο αντίστοιχο slot, που ούτως ή άλλως είναι άδειο συνεχώς, αλλά όπως μου είπες είναι αργές για αυτή τη δουλειά.

 

Το σκέφτηκα για φλασάκι, αλλά αν είναι να πάω σε κάτι τέτοιο, όχι δε με απασχολεί ακόμη και αν πρόκειται για ογκώδη εξωτερικό σκληρό, αν πρόκειται να έχω καλύτερες επιδόσεις ή καλύτερες τιμές. Εξαρτάται πάντα από την περίπτωση. Αν μου πεις γρήγορος ογκώδης εξωτερικός σκληρός 120GB με 60€, έναντι αργό φλασάκι 120GB με 90€, θα προτιμήσω το πρώτο. Προσπαθώ να καταλάβω ποιες είναι οι επιλογές μου.

 

Αυτό που άλλαξε σίγουρα, είναι ότι δεν πιστεύω πλέον ότι 64GB αρκούν. Πρέπει να πάω στα 120-128GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα από την περίπτωση. Αν μου πεις γρήγορος ογκώδης εξωτερικός σκληρός 120GB με 60€, έναντι αργό φλασάκι 120GB με 90€, θα προτιμήσω το πρώτο. 

Κραταω αυτο.

 

Αυτες θα ειναι χοντρικα οι επιλογες: φθηνοτερος κ πιο γρηγορος εξωτερικος ssd ή αργότερο κ ακριβοτερο φλασακι.

 

Οπότε προτιμάς εξωτερικό ssd κ κοιταμε αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...