Προς το περιεχόμενο

Blue Screen


panagiotis3600

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια εχω μια προβληματαρα με τον υπολογιστη πλεον οπου δεν αντεχω αλλο δεν βρισκω την αιτια απο μονος μου και ειπα να δωσω αυτο το Post μπας και υπαρξει σωτηρια!

 

Καταρχην τα προβληματα ξεκινησαν οταν αγορασα μια καρτα γραφικων Nvidia Gtx 480 ( Η οποια οπως γνωριζουμε φημιζεται στην υπερβολικη καταναλωση ρευματος και στις υψηλες θερμοκρασιες!!).

Επιπλεον τοποθετησα 2x1GB 800Mhz DDr2 νομιζω kingston 5-5-5-15 ενω είχα μονο 2χ1GB 800Mhz ADATA ddr2 5-5-5-15 και τις εβαλα ωστε να εχω περισσοτερη ΡΑΜ διαθεσημη.

 

Το προβλημα με τις Blue screen πιστευω ειναι απο θερμοκρασιες! (Οπου Δεις blue screen σιγουρα κρυβεται προβλημα στο hardware !)

Πλεον το προβλημα δεν υποφερεται ορισμενες φορες δεν ανοιγει καθολου ή αν ανοιξει και έχει ζεστη στο δωματιο ξαφνικα blue screen χωρις να φορτωσει τα windows πληρως με καποια αιτια οπως αυτη που θυμαμαι την τελευταια πριν μιση ωρα που ηταν το error (System Service Exception) αλλα συνηθως αλλαζει αυτο το error και γραφει διαφορετικα καθε φορα,,,
Και αλλες φορες οπου το κανω Hardware Reset μετα την blue screen ειτε θα ανοιξει μεχρι το Bios και θα κολλησει εκει για πολυ ωρα ειτε απλα δεν θα φορτωσει καν Bios και θα ειναι πριν το bios στην (Black Screen ουτε καν beep(κατα το ανοιγμα))
 

Το πρωτο προβλημα που ειδα ηταν πως εκει που επαιζα ενα παιχνιδι ξαφνικα bluescreen ενω οταν το χρησιμοποιουσα μονο για βασικες λειτουργιες windows και για Browsers δεν με πειραζε τιποτα.

Επειτα αφου ειδα πως εχω προβλημα στα παιχνιδια σκεφτομουν πως ισως η καρτα γραφικων δεν ψυχεται σωστα και εβαλα επανω 3 εξωτερικα ανεμηστηρακια με εξωτερικο τροφοδοτικο τα οποια φυσουσαν το 1 στην αριστερη κατω μερια της καρτας γραφικων το αλλο δεξιοτερα στην κατω μερια να φυσαει την καρτα γραφικων και την ψυκτρα του Bios και ενα 3ο το οποιο ηταν πανω απ την καρτα γραφικων και φυσουσε στην μεση οπου ειναι η ψυκτρα της Motherboard. 
Και ειδα πως δεν ειχα προβλημα σε τιποτα απολυτως ! Επαιζα χωρις να υπαρχει ιχνος bluescreen και ολα αυτα με τα ανεμηστηρακια ανοιχτα αν τα εκλεινα μετα απο 1 λεπτο ισως και λιγοτερο να ειχα ξανα BS.
Μετα απο καιρο τα εσπασα καταλαθος εκεινα τα ανεμηστηρακια επειδη τα ειχα εξωτερικα απο εξωτερικο τροφοδοτικο (επειδη δεν ειχα ευκερη πριζα τροφοδοτικου για να τα βαλω) επεσαν μια φορα κατω και εσπασαν και τα αλλαξα βρηκα κατι αλλα απο ψυκτρες παλιων επεξεργαστων και εβαλα πανω σε ολα τα σημεια που πιστευω να θελει ψυξη... Δηλαδη : 7 νομιζω ανεμιστηρακια τα οποια φυσανε στο Bios , στην motherboard, στην GPU , στις Ram , 2 εβαλα να φυσανε γενικα αοριστα, εβαλα και ενα αναποδα στο τροφοδοτικο να βοηθαει παραπανω και τελος στους σκληρους..

Αλλα εχω παρατηρησει πλεον πως αν δν λειτουργει το κλιματιστικο δεν δουλευει ο υπολογιστης και το κλιματιστικο δεν δουλευει πολυ ισα ισα σπαει την πολυ ζεστη και δουλευει αυτο...
Εχω κανει Stress test GPU , CPU , RAM και παλι τιποτα δεν υπηρχε blue screen (Με ανοιχτα ανεμηστηρακια !!!), δοκιμασα και να κανω ελεγχο τις ραμ ειπα μηπως ειναι καμια καμμενη με ενα προγραμμα με LIVE CD αλλα και παλι δεν μου εβγαλε προβλημα  στις ραμ.

Εχω αλλαγμενη ψυκτρα Επεξεργαστη εδω και αρκετα χρονια και εχω χαμηλες θερμοκρασιες επεξεργαστη, ομως κανω ανανεωση της θερμοαγωγιμης σιλικόνης καθε 6+ Μηνες.

Τις ραμ τις εγραψα πιο πανω που εχω.
Τροφοδοτικο αλλαξα 4+ χρονια πριν επειδη το αλλο καηκε και πηρα ενα μεγαλυτερο στα 750 watt (NO NAME).

Επεξεργαστης Intel core 2 quad Q6600 2.40 Ghz (ξεχασα να επισημανω πως ειμαι οβερκλοκακιας αλλα με ορια ... :Ρ ειχα πολλα χρονια για μηνες συνεχομενα Overclock Τον επεξεργαστη στα 3.33Ghz Stable!! + downclock τις ραμ επειδη εχω καψει ενα ζευγαρι ηδη :Ρ)
Ενα σκληρο δισκο και εναν Σσδ οπου δεν πιστευω να εχουν καποιο θεμα.

Αυτα ηταν τα συμπερασματα μου ολες οι λεπτομεριες απ ολο αυτον τον καιρο που ξεκινησε αυτος ο γολγοθας :Ρ πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να πω ! χελπ ! και ευχαριστω για οποιον το διαβασε αυτο το τεραστιο κειμενο !

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Καλο θα ηταν να bootareis(εφοσον σε αφήσει ) με απενεργοποίηση αυτόματης επανεκκίνησης (λογικα απο το f8 που ειναι το safe mode)για να μπορεις να δεις το error που θα σου βγαλει δηλαδη καποιο 0χ00012345 κατι τετοιο ωστε να μπορεσεις να δεις εν μέρει απο που μπορει να προκαλείται το σφαλμα.Βεβαια ισως και να φταιει το Noname(πιθανον αυτο να ειναι) τροφοδοτικο σου εφοσον κανεις oc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Καλο θα ηταν να bootareis(εφοσον σε αφήσει ) με απενεργοποίηση αυτόματης επανεκκίνησης (λογικα απο το f8 που ειναι το safe mode)για να μπορεις να δεις το error που θα σου βγαλει δηλαδη καποιο 0χ00012345 κατι τετοιο ωστε να μπορεσεις να δεις εν μέρει απο που μπορει να προκαλείται το σφαλμα.Βεβαια ισως και να φταιει το Noname(πιθανον αυτο να ειναι) τροφοδοτικο σου εφοσον κανεις oc...

Βασικα  μολις ανανεωσα την θερμοαγωγιμη στις ψυκτρες επεξεργαστη  και της μητρικης και βιος... αλλα και παλι τα ιδια.

Το πιστευω πως το τροφοδοτικο μπορει να κρυβεται πισω απ ολα αυτα!

Δεν καταλαβα την απενεργοποιηση αυτοματης επανεκκινησης (μηπως στην blue screen?επειδη μερικες φορες δεν κανει ουτε restart κολλαει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να δεις ποτε θα σου βγαλει blue screen δηλαδη αν δεις οτι φας εστω μια φορα στο επομενο restart να μπεις με f8 και να το κανεισ απενεργοποιηση για να δεις το error απο την blue screen ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να δεις ποτε θα σου βγαλει blue screen δηλαδη αν δεις οτι φας εστω μια φορα στο επομενο restart να μπεις με f8 και να το κανεισ απενεργοποιηση για να δεις το error απο την blue screen ,

Πριν λίγο μου έβγαλε irql not less or equal και Τώρα μου έβγαλε system service exception

πρεπει να δεις ποτε θα σου βγαλει blue screen δηλαδη αν δεις οτι φας εστω μια φορα στο επομενο restart να μπεις με f8 και να το κανεισ απενεργοποιηση για να δεις το error απο την blue screen ,

Με Το φ8 απλά διαλέγω σκληρό για να bootaro που μου είπες να μπω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μια επιλογη http://im.ziffdavisinternational.com/pcmag_gr/screenshot/g/gia-kalo-xekinema/gia-kalo-xekinema_b3dg.jpgπροτελευταια επιλογη που γραφει disable automatic restard on system failure.Οταν θα σου βγαλει blue screen θα σου εχει εναν κωδικο 

http://www.ifixo.org/oldsite/wp-content/themes/wordpress-naked/images/Blue-screen-errors.jpgΠρεπει να δεις τι γραφει εκει και να μας πεις τον κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο μου έβγαλε irql not less or equal και Τώρα μου έβγαλε system service exception

Με Το φ8 απλά διαλέγω σκληρό για να bootaro που μου είπες να μπω;

Μόλις μου έβγαλε άλλο ερρορ pfn_list_corrupt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι διαβασα καποιος driver το προκαλεί αυτό και σου βγάζει bsod...Μπες με safe mode και δες τι παιζει με τους driver's μηπως ειναι απο chipset η κατι αλλο διαβασα οτι μπορει να ειναι και απο καποιο antivirus οταν παει να φορτώσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι διαβασα καποιος driver το προκαλεί αυτό και σου βγάζει bsod...Μπες με safe mode και δες τι παιζει με τους driver's μηπως ειναι απο chipset η κατι αλλο διαβασα οτι μπορει να ειναι και απο καποιο antivirus οταν παει να φορτώσει κάτι.

Τώρα δεν ανοίγει καθόλου ...λες να είναι από drivers? Πολύ software μου μυριζεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φοβάμαι μήπως έχεις κάνει καμία ζημιά σε HW από τα OC. Το προηγούμενο τρφοδοτικό που σου κάηκε τι ήταν και αυτό noname; Πραγματικά δεν έχω καταλάβει γιατί λυπάστε 20 € παραπάνω για να πάρετε ένα τροφοδοτικό της προκοπής και δε λυπάστε το σύστημα σας που υποφέρει. Δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό όπως είπε και ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις ένα άλλο τροφοδοτικό? έστω δανεικό.

δυσκολα , τα τροφοδοτικα ειναι σπανια στην εποχη μας :Ρ χρειαζομαι ενα τουλαχιστον 550 watt οπως τα εχω υπολογισει απο μια σελιδα υπολογισμου καταναλωσης ρευματος υπολογιστη ! το οποιο δυσκολα θα βρω ... παρεπιπτοντως εχω ενα αλλο 600 βατ απο ενα παλιο πισι αλλα εκεινο δεν εχει σατα πανω ρευματα και δεν θα εχω σκληρους αλλα δεν ξερω αν λειτουργει το τροφοδοτικο γιατι ειναι παλιοο 

ουτε safe mode?

ουτε safe mode αν κολλησει απο θερμοκρασια που ειναι δεν φορτωνει ουτε BIOS 

Απλα μονο μαυρη οθονη ακουγοντας τα ανεμηστηρακια να δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...