Προς το περιεχόμενο

ΑΓΓΕΛΙΕΣ Μεταχειρισμένων και ΣΔΟΕ. Προσοχή κίνδυνος για πρόστιμα!!!!


doctorScien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί σχέση έχει αν πουλάς 1 ευρώ ή 500 ευρώ με το αν φοροδιαφεύγεις ή οχι?!

 

όπως και να χει, αν δεν έχει / δεν πληρωθεί ο ΦΠΑ απ τον αγοραστή και δεν τον πληρώσει ούτε ο πωλητής, είναι παράνομο και καλά κάνουν. Αν θέλουν να εμπορεύονται, ας ανοίξουν δική τους ιστοσελίδα κι όχι να χρησιμοποιούν το insomnia.

Συμφωνώ μαζί σου  ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ  όρια πωλήσεων τα 25- φαντάσου ότι σε  μία αγγελία μπορεί  να δίνεις 4 πραγμαατα-   πολλοί δεν το ξέρουν (προσωπικά όταν το έμαθα  έψαξα αναδρομικα πίσω τις αξιολογησεις  μου και ευτυχώς δεν ήμουν μέσα...) αλλά τουλάχιστον το site  πρέπει είτε να ενημερώνει είτε να προφυλάσει  τους χρήστες είτε και τα δύο ... πχ να τους αφηνει να σβήσουν παλιές αγγελίες  Για να είμαστε και ειλικρινείς  και η πίττα ολόκληρη (traffic  στο  site..) και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται. Ήδη στην περίπτωση του  ricardo  που έδωσε στεγνα τους χρήστες πολλοί μιλούν για συνυπευθυνότητα του  site... Στο ebay  για  παραδειγμα πάνω από 2000$  πωλήσεις σε θεωρούν  business και θέλουν αποδείξεις αγοράς κτλ.

   Επιπλέων πρέπει να καταλάβουμε  ότι  και ή έστω αυτή η μικρή ιδιωτική δραστηριότητα του να πουλάει κάποιος κάτι που αγόρασε και  χρησιμοποίησε, ΠΛΗΤΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ στην χρεοκωπημένη χώρας μας ευθέως καταστήματα λιανικής  που βέβαια τα πουλάνε καινούργια σε διπλάσιες τιμές και τό κράτος που χάνει ΦΠΑ... Οπότε όταν έρθει η ώρα για το ΚΡΑΤΟΣ/ΣΔΟΕ να επιλέξει  πιστεύω να καταλαβαίνεις ποιόν θα ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ... 

Σκέφτομαι ήδη καμμιά 10ριά καταστηματα  Υπολογιστών που θα ήθελαν το insomnia down....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρωσε!

 

Ti να χλαρώσω , ολα πανε χάλια  χρεοκοπεί η χώρα και το σοβαρότερο  έρχεται και το ban  του Hal9000 (δύο 24ωρα μου είπε..) μαλλον αυριο θα ειμαι  dead !!!! :cry: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατι στην εργασια/οικεια έχουμε  staitic ip  και χρησιμοποιουμε και vpn..Θα μπαίνω από  λογαριασμό συνεργάτη κυρίως αν έχω κάποι/οικα αγγελια να βαλω... Μυνήματα  και topics  τελος.... Γενικότεα άλλωστε αν και 10 χρονια εδω δεν παραπόσταρα σαν κάποιους που σε 2 χρονια έχουν 1300 μυνηματα.. αλλά πάντως διάβαζα.... οπότε δεν πειράζει θα συνεχίσω να διαβάζω... 

Δεν πειραζει αν δε σε θέλουν φεύγεις (το λέω και γενικότερα τέτοιες ώρες...).. δεν ειναι κακό και είμαι και αρκετά μεγάλος (50+) και χρόνια τώρα λειτουργός (αν δεις το nickname ...) για να απολογούμαι

Γενικά για να διαπιστώσουν διπλούς λογαριασμούς

1.Ξεκινάνε με τα  ip που εδώ είναι κοινά για 3 λογαριασμούς με κοινή διεύθυνση εργασίας/αποστολης

2. Μετά υπάρχουν οι καταγγελίες και τελος όταν έχουν υποψίες από

3. Ομοιότητες σε Post και Αγγελίες και

4. Πιθανολογώ από  Δεύτερους λογαριασμούς που έχουν οι moderators/ ή χρήστες που λειτουργούν  για χάρη των moderators  και  στέλνουν  μήνυμα ζητώντας τα στοιχεία σου για να αγοράσουν κατι... Ετσι εφυγε ο λογαριασμος του γιου  (δύο φορές παρακαλώ) που βέβαια έδωσε τα δικά μου στοιχεία για αποστολη/παραδοση  όταν κάποιος του έστειλε προσωπικό μήνυμα...

   Σε 5 ώρες μετά την απάντηση στο μήνυμα σε κινητο παρακαλώ (εννοείται οχι σε προσωπικό μήνυμα..)  ήρθε το ban.. και στους δύο

 Τό ίδιο είχε γίνει  και πριν 1.5 χρόνια πάλι με τον λογαριασμό του παιδιού ύστερα απο αναφορά στοιχείων σε προσωπικό μήνυμα που σημαίνει ότι μπαίνουν και σε αυτά . Γενικά  υπάρχει πρόβλημα αν δύο μέλη της οικογένειας (με έναν ανήλικο)  έχουν λογαριασμό εδώ ... και προσπαθουν να αγοράσουν ή να πουλήσουν κάτι..  Τους ρώτησα (paredwse) πριν 1.5 χρόνο δεν μου απαντησαν οπότε έβγαλα στον μεγάλο δικό του κινητο.. αλλά δυστυχώς διεύθυνση έχει ...την δικιά μου... 

Δεν έχει σημασία πάντως καλό μου έκαναν... και εννοείται δεν έχω κανένα παράπονο απο το  site.... ισια  ίσα ο HAL9000  με την υπενθύμιση  με τις πωλήσεις  με γλύτωσε απο το να τρέχω μελλοντικά... και κανονικά και όσοι έχουν διπλούς λογαριασμούς μετά απο αυτά μάλλον αν είναι έξυπνοι θα τους απενεργοποιήσουν οικειοθελώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...