Προς το περιεχόμενο

Η διαγραφή του Google Photos app, δε σταματά το upload των φωτογραφιών σας στην υπηρεσία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Google Photos, η δωρεάν υπηρεσία αποθήκευσης και οργάνωσης των φωτογραφιών σας που παρουσίασε πρόσφατε η Google, έχει αποσπάσει πολλά θετικά σχόλια, όμως αυτό δε σημαίνει ότι λείπουν τα προβλήματα.

Ένα σημαντικό κατά πολλούς μάλιστα ανακαλύφθηκε πρόσφατα όταν ο David Arnott της ιστοσελίδας Nashbille Business Journal ανακάλυψε ότι οι εκατοντάδες φωτογραφίες που νόμιζε ότι είχε διαγράψει, βρισκόντουσαν στο λογαριασμό που διατηρεί στο Google Photos. Μάλιστα μετά τη διαγραφή των φωτογραφιών, ο Arnott είχε προχωρήσει και σε απεγκατάσταση της εφαρμογής κάτι που κάνει ακόμα πιο σοβαρό το «πρόβλημα» αφού σύμφωνα και με πρόσφατες δοκιμές, το smartphone συνεχίζει να "ανεβάζει" τις φωτογραφίες που κάνετε λήψη, στο Google Photos.

 

Ο λόγος δεν είναι άλλος από την απόφαση της Google να στηριχθεί στις ρυθμίσεις του Android και όχι μεμονωμένα της εφαρμογής προκειμένου όλες οι λήψεις φωτογραφιών και βίντεο του χρήστη να γίνονται αυτόματα backup στην υπηρεσία. Προκειμένου να απενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη λειτουργία, ο χρήστης θα πρέπει από τις ρυθμίσεις του κινητού του να εντοπίσει τη λειτουργία "Google Photo Backup".

 

Για την ώρα πάντως η Google δεν αντιμετωπίζει το όλο θέμα ως πρόβλημα, απαντώντας σε σχετικό ερώτημα ότι η συγκεκριμένη λειτουργία δουλεύει όπως ακριβώς είχε σχεδιαστεί.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την ώρα πάντως η Google δεν αντιμετωπίζει το όλο θέμα ως πρόβλημα, απαντώντας σε σχετικό ερώτημα ότι η συγκεκριμένη λειτουργία δουλεύει όπως ακριβώς είχε σχεδιαστεί.

Τι δεν καταλαβαίνετε; :P

 

Βέβαια χωρίς εφαρμογή αυτό να συνεχίζει είναι λίγο κάπως (η εφαρμογή είναι μάλλον λίγο "άχρηστη")..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το photos αποτελεί έναν viewer. Ο συγχρονισμός γίνεται στο επίπεδο των google services και ουσιαστικά αποτελεί κομμάτι της Android by Google εμπειρίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το photos αποτελεί έναν viewer. Ο συγχρονισμός γίνεται στο επίπεδο των google services και ουσιαστικά αποτελεί κομμάτι της Android by Google εμπειρίας...

Ακριβώς και βγάζει άλλο tab για την ενεργοποίηση ή μη.

Γενικά μεγάλο μπέρδεμα με τις ρυθμίσεις ο Google. Τις θέλει στο default και βάζει τα δυνατά του κάθε φορά για να το πετύχει.

Πάντως αυτό με το backup έπρεπε να το είχε καλύτερα προσβάσιμο μαζί με τις υπόλοιπες φωτογραφίες ίδιο layout.

Τώρα το βρίσκω στο picasa web, υπάρχει κάπου αλλού και δεν το πέτυχα μέχρι τώρα;

Πάντως οι περισσότεροι δεν κατανοούν τη διαφορά στο "φάκελοι συσκευής" όταν διαγράφουν φωτογραφίες στη συσκευή και τη πρωτότυπη την ίδια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά μεγάλο μπέρδεμα με τις ρυθμίσεις ο Google. Τις θέλει στο default και βάζει τα δυνατά του κάθε φορά για να το πετύχει.

.

Για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα για πες μας πως ειναι ενεργοποιημενο by default ο συγχρονισμος των φωτογραφιων σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με δαύτους τίποτα δεν είναι δεδομένο, εγώ για παράδειγμα που δεν την ενεργοποίησα ποτέ την υπηρεσία, δεν την εγκατέστησα δηλαδή, θα έχω το ίδιο θέμα;Δηλαδή μήπως περνάνε τίποτα φωτογραφίες κρυφά και αυτόματα από το λογαριασμό email που έχω συνδέσει στο τηλέφωνο και ας μην έχω "ανοίξει" ο ίδιος χειροκίνμητα λογαριασμό στο photos;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με δαύτους τίποτα δεν είναι δεδομένο, εγώ για παράδειγμα που δεν την ενεργοποίησα ποτέ την υπηρεσία, δεν την εγκατέστησα δηλαδή, θα έχω το ίδιο θέμα;Δηλαδή μήπως περνάνε τίποτα φωτογραφίες κρυφά και αυτόματα από το λογαριασμό email που έχω συνδέσει στο τηλέφωνο και ας μην έχω "ανοίξει" ο ίδιος χειροκίνμητα λογαριασμό στο photos;

ναι αυτο συμβαινει και στα pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτο ειναι πταισμα, εδω πανε να βγαλουν εκτος νομου την κρυπτογραφια γενικοτερα!

δηλαδη μια ολοκληρη επιστημη! το κυνηγι μαγισσων του μεσαιωνα ξαναγυρνα δριμητερο!

god help us all :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα για πες μας πως ειναι ενεργοποιημενο by default ο συγχρονισμος των φωτογραφιων σου;

 

Μα δεν έγραψα πουθενά ότι είναι προκαθορισμένα ενεργοποιημένος ο συγχρονισμός των  φωτογραφιών εσύ επιλέγεις να τον ενεργοποιήσεις και σου βγάζει ξεχωριστό παράθυρο tab πως να το γράψω αλλιώς.

Για τις ρυθμίσεις στο Google έγραφα γενικά για μένα καταντά κομμάτι δύσκολο ολοένα και περισσότερο η παρακολούθησή τους, ίσως είναι η πολυπλοκότητα που επιβάλει τέτοιο χάος.

Φαντάζομαι για έναν τουλάχιστον απλό χρήστη να είναι και να παραμένει δαιδαλώδη η διάσταση αυτή των ρυθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενική οδός ελέγχου εκτός περιβάλλοντος των εφαρμογών. 

Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί και συγχρονισμός, Google και επιλέγεις το λογαριασμό σου μετά τι θέλεις και τι όχι από τα δεδομένα σου.

 

Όμως έλα που δεν έχω Google+ λογαριασμό και το βλέπω τσεκαρισμένο δύο φορές μία στο "Google+" και μια δεύτερη στο "μεταφορτώσεις στο Google+" και τα δυο τα είχα απενεργοποιημένα από το συγχρονισμό γιατί μου τα τσέκαρε πάλι η Google ίσως επέλεξα κάτι σε Google+ κατά λάθος εκεί το δικαιολογώ αν και αδικαιολόγητη η χωρίς την έγκρισή μου ενεργοποίηση της δυνατότητας δίχως λογαριασμό στο plus! 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ θέλει κάθε φορά που απενεργοποιείς το αυτόματο backup από το περιβάλλον της εφαρμογής κατά την επαναφορά το backup γυρίζει στο αρχικό μέγεθος θα σου τρώει χώρο στο drive αν δεν το πάρεις χαμπάρι το ίδιο συμβαίνει και με την εφαρμογή στον υπολογιστή θέλει και εκεί επέμβαση για το μέγεθος που ανεβάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...