Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσίασε την ιδιαίτερα λεπτή τηλεόραση 4K, Mi TV 2S


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>

Ο χρήστης Staferno είπε:<br />

 <br />


Δεν ξέρω τι site ειναι αυτό. Αλλα αν δεις απο 1,4 48 ίντσες για πάνω απο δυο λεπτά θα κανεις μάτια κουκουβάγιας...
<br />


μπορείς κάλιστα να διαβάσεις το κείμενο από κάτω, εξηγεί πως βγαίνουν τα νούμερα...

</p><p> </p><p>

Μπαρούφες λέει φίλε μου. Να ξερεις.</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ολοι οι Κινεζοφιλοι δεν χανουν ευκαιρια να δειξουν την Κινεζολαγνεια τους, συνοδευομενη απο πολλα θαυμαστικα!!!!!

 

Γιατί ο iPhonόφιλος ή Samsungόφιλος δεν είναι και Κινεζόφιλος κατ' ανάγκην, λαμβάνοντας υπ 'όψην την χώρα κατασκευής των συσκευών των "μεγαλοεταιριών".

 

Τιμη Κινας ειναι αυτη μαγκες, αν εισαχθει ποτε επισημα Ευρωπη, θα θελατε να μαθετε τι τιμη θα εχει;

Ή θα συνεχισετε τα επιφωνηματα χαρας, δηλαδη αγνοιας;

 

Μα τιμή Κίνας έχουν τα προϊόντα που έρχονται από Κίνα. Άν εισαγόταν επίσημα στην Ευρώπη δε θα ήταν συμφέρουσα αγορά, συνεπώς τα επιφωνήματα μια χαρά αρμόζουν όταν αγοράζεις μια καλή συσκευή με λίγα χρήματα (με 1 χρόνο εγγύηση βέβαια και μεγάλο χρόνο αναμονής, αλλά τα θετικά/αρνητικά της αγοράς από Κίνα τα έχουμε υπεραναλύσει χιλιάδες φορές και δεν είναι της παρούσης. Είναι κουραστικό)

ΥΓ

 

Ο αλλος λεει βαζουν κατω iphone και galaxy, συγνωμη αλλα γελανε οι πετρες.

 

Φάνμποϊ Στόουνς;

 

ΥΓ2

 

Μεχρι περυσι που με συνεφερε, ειχα παρει καμια 10ρια κινητα απο Κινα, για μενα και φιλους.

Σχεδον ολα εξαιρετικα και παμφτηνα, αλλα δεν βγαινω σε καθε νημα να λεω ασυναρτησιες και θριαμβολογιες τυπου "Οι Κινεζοι θα τους φανε ολους"

 

Μα θα τους φάνε, έχεις δεί ποσοστά πωλήσεων των Κινέζων; Τον τελευταίο καιρό ανέβηκαν δραματικά.

 

Οταν θα εισαγουν επισημα, ξυπνηστε με.

 

Και να εισάγουν, δε θα τα πάρει κανείς οπότε καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

<p></p><p> </p><p>

Μπαρούφες λέει φίλε μου. Να ξερεις.</p>

δώσε μου άλλες πηγές που λένε το αντίθετο...

 

το post σου δεν αρκεί κι ο πατέρας μου να ήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε μου άλλες πηγές που λένε το αντίθετο...

 

το post σου δεν αρκεί κι ο πατέρας μου να ήσουν...

 

Τα γραφήματα δίνουν την απόσταση που χρειάζεται ώστε να μην ξεχωρίζεις pixels και θεωρητικα αμέσως μετά την απόσταση που δε ξεχωρίζεις pixels είναι και η απόσταση που δε χάνεις καμία λεπτομέρεια της εικόνας. Πρακτικά δεν ισχύει όμως... είναι ελάχιστοι αυτοί που θα πάρουν 65αρα 4Κ για να βλέπουν στα δύο μέτρα και συνήθως δε θα είναι για καθημερινή χρήση. Πόσο μάλλον για τηλεόραση σε σαλόνι που θα παίζει όλη μέρα και θα δείχνει και upscaled digea από 480p... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Φίλε μου νομίζω οτι σου εξήγησα στο πρώτο μου ποστ. Κινηματογραφιστής είμαι. Ασε τα pixel και τα 4κ. Το μάτι μας εχει γωνία θέασης 10 μοίρες. Τι συμαίνει αυτό; Το σημείο που βλέπουμε καθαρά τα αντικείμενα ειναι μόνο 10 μοίρες. Τα αλλα τα βλέπουμε μεν αλλα θολά με την περιφερειακή μας όραση. Όσο πιο κοντά είσαι μικραίνει το εύρος...δηλ αν σε μια 50 τηλεόραση κάτσει να δεις στα 1,5 μέτρα , δεν θα βλέπεις όλη την οθόνη καθαρά , παρα μόνο ενα σημείο της. Αυτό σε δυσκολεύει στην θέαση και μάλιστα αν πιο πολυ αν έχεις και υπότιτλους...γι αυτό στο σινεμά αν κάτσεις πολυ μπροστά κουράζεσαι και δεν απολαμβάνεις την ταινία, γιατι προσπαθείς και να δεις τους υπότιτλους και την δράση και πάλι δεν προλαβαίνεις...<br />

Τόση ανάλυση και τόσα κοντά μόνο αν κανεις color correction σε καμία ταινία ή σε κανα βίντεο κλιπ το θες, γιατι πρεπει να δεις λεπτομέρεια.<br />

Άρα για να πάρεις την σωστή τηλεόραση για το χώρο σου. Το μόνο που πρεπει να κανεις ειναι αφού υπολογίσεις την απόσταση της τηλεόρασης απο τον καναπέ, πανε σε ενα μαγαζι κάτσε στην ίδια απόσταση και δε ποια τηλεόραση σε ίντσες θα βλέπεις καθαρά (όλη την διαγώνιο όσο γινεται) και αγόρασε την....για να μη κουράζεις τα μάτια σου στην θέαση...νομίζω οτι ημουν κατανοητός τώρα. <br />

</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια ή Xiaomi σε ό,τι έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα αλλά μην ψαρώνετε από τις τιμές που ανακοινώνει στην Κίνα. Εκεί είναι από την παραγωγή στην κατανάλωση. Σχεδόν μηδέν κόστη διακίνησης και διαφήμισης. Όταν βγουν και στην παγκόσμια αγορά με όλους τους δασμούς και τα κόστη μεταφοράς κλπ + την απαραίτητη διαφήμιση για να ψήσουν τον Αμερικανό και τον Άγγλο, η τιμή θα είναι κοντά στη διπλάσια απ' ό,τι στην Κίνα.

 

Αν διαβάσεις το νήμα που έλεγε το πόσο ανέβηκε η xiaomi, θα δεις ότι λένε πως δεν πολυτρελένονται για διαφημίσεις. Η διαφήμιση είναι η τιμή για αυτό που προσφέρουν. Κοίτα πόσα προϊόντα τους ξέρουμε, χωρίς να έχουμε δει ποτέ διαφημιστικό τους.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικά δεν ισχύει όμως... είναι ελάχιστοι αυτοί που θα πάρουν 65αρα 4Κ για να βλέπουν στα δύο μέτρα και συνήθως δε θα είναι για καθημερινή χρήση. Πόσο μάλλον για τηλεόραση σε σαλόνι που θα παίζει όλη μέρα και θα δείχνει και upscaled digea από 480p...

προφανώς μιλάω για 4Κ content και το θέμα είναι ότι αν δεν κάθεσαι στην σωστή απόσταση τα λεφτά είναι πεταμένα γιατί δεν εκμεταλεύεσαι την μεγαλύτερη ανάλυση...

 

<p>Φίλε μου νομίζω οτι σου εξήγησα στο πρώτο μου ποστ. Κινηματογραφιστής είμαι.

δεν είναι προσωπικό, αλλά τα forums είναι σαν το στρατό, ό,τι δηλώνεις είσαι...

νομίζω οτι ημουν κατανοητός τώρα. <br />

</p>

σίγουρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύουν οι δικές σου συμβουλές αγοράς τηλεόρασης κι όχι αυτές που γράφει στο site...

 

για αυτό ζήτησα πηγή, αν ισχύουν τότε θα υπάρχουν πολλά sites που θα το υποστηρίζουν...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Δεν ξέρω σε πιο site τα γράφουν αυτα (μαλλον για τον κινηματογρςφο ή την οπτική ) που σου λέω φίλε μου. Η πηγές μου ειναι τα βιβλία μου και οι γνωςεις μου,οτι εχω σπουδάσει σου λέω....και για να δεις οτι δεν σου λέω οτι να ναι ( είμαι αυτό που δηλώνω.)δες το λινκ...εγω το έκανα.

<br />

και φυσικά αν δε θες δεν ακολουθήσεις την άποψη μου για την αγορά...αλλα μη νομίζεις οτι και τα site λένε παντα το σωστό. Κανε το τεστ που σου λέω στο σινεμά ή σε ενα μαγαζι με τηλεορασεις και θα καταλάβεις τι σου λέω. Ο σκοπός ειναι να απολαμβάνεις ξεκούραστα κάτι , όχι να σου βγαίνουν τα μάτια. Δε θελω να το παίξω έξυπνος , να βοηθήσω θελω γιατι οι εταιρείες βγάζουν βγάζουν και ο κόσμος δεν ξέρει τι να πάρει...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις το νήμα που έλεγε το πόσο ανέβηκε η xiaomi, θα δεις ότι λένε πως δεν πολυτρελένονται για διαφημίσεις. Η διαφήμιση είναι η τιμή για αυτό που προσφέρουν. Κοίτα πόσα προϊόντα τους ξέρουμε, χωρίς να έχουμε δει ποτέ διαφημιστικό τους.....

Διαφημιστικό τους δεν πρόκειται να δεις τώρα στα κοντά, εκτός αν μένεις στην Κίνα ή την Ινδία. Προς το παρόν μόνο εκεί πουλάει επίσημα.

 

Επίσης, αν περίμεναν οι εταιρείες να πουλήσουν σε εμάς τους καμμένους στα φόρουμ που ξέρουμε και την τελευταία κινεζική εταιρεία, θα ήταν όλες για φούντο. Οι πολλοί αγοραστές είναι αυτοί που δεν έχουν ιδέα από smartphone και παίρνουν ό,τι βλέπουν στις διαφημίσεις και ό,τι τους πασάρουν στα καταστήματα. Απόδειξη για το ποσό ρόλο παίζει η διαφήμιση: MLS με 100δες χιλιάδες κομμάτια ανά έτος πωλήσεις στην Ελλάδα με σάπιες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανε το τεστ που σου λέω στο σινεμά ή σε ενα μαγαζι με τηλεορασεις και θα καταλάβεις τι σου λέω.

το θέμα είναι ότι λαμβάνεις υπόψη μόνο με τις ίντσες/απόσταση και δεν βάζεις μέσα και την ανάλυση, άρα όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να κάθεσαι στην ίδια απόσταση ενώ το υλικό είναι 720p/1080p/4K...

 

αν οι ίντσες μένουν ίδιες, όσο ανεβαίνει η ανάλυση πρέπει να μειώνεται η απόσταση αλλιώς δεν υπάρχει λόγος επιλογής της μεγαλύτερης ανάλυσης μιας και δεν θα καταλαβαίνεις διαφορά στην ευκρίνεια, οπότε είναι πεταμένα τα λεφτά που έδωσες για την TV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μάλλον δεν έχεις διαβάσει οτι είχα γράψει πριν...ναι θες να είσαι κοντά για να δεις την υψηλή ανάλυση , δεν βλέπεις όμως όλη την οθόνη ενα μέρος αυτής βλέπεις...αλλα αυτό ειναι μόνο για επαγγελματίες που πρεπει να έχουν καλή ανάλυση λόγο δουλειάς...τι να την κανεις την σούπερ ντουπερ ανάλυση φίλε μου οταν πρώτον δεν θα μπορείς να δεις όλη την οθόνη και δεύτερον θα έχεις κούρασει τα μάτια σου...ολα αυτα ειναι τρικ των εταιριών για να πουλάνε...δεν έχεις αναρωτηθεί γιατι τα μονιτορ των υπολογιστών (επειδη κατα 90 % των περιπτώσεων ειναι σε απόσταση μικρότερης του μέτρου) ειναι το πολυ μεχρι 28 -30ίντσες? αυτοί λες να μη θέλουν να βγάλουν μεγάλα μονιτορ;;; Οποίος λέει οτι μπορείς να δεις 50 άρα απο 1-2 μέτρα ειναι απλα εγκληματίας...και ας ειναι και 8Κ...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μια χαρά βλέπω την οθόνη/TV και δεν κουράζονται τα μάτια μου, καθώς και των φίλων/γνωστών μου...

 

ναι τρικ των εταιριών κι όλα τα sites με guides σαν αυτό που linkαρα είναι πληρωμένα από αυτές...

 

υπάρχουν και 32/34/36αρια monitors, όχι μόνο μέχρι 28-30...

 

ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, μιας και δεν πρόκειται να πείσουμε ο ένας τον άλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να δω προβολέα led short throw 4k από την xiaomi. Δείχνει να το κατέχει το αντικείμενο και κάνει μεγάλα άλματα. Σύντομα θα Την δούμε Ευρώπη όπως την LG που εξελίχθηκε σε γίγαντα. Πρωτοποριακές κινήσεις που άλλοι δεν τολμούν με τόσο χαμηλό κόστος απόκτησης. Μιλάμε για μόνιτορ υπολογιστή με 4k ανάλυση και 60 καρέ με χρωματικό βάθος μόνιτορ σε τεράστια διάσταση. Η λογική λέει ότι θα πρέπει να κοστίζει 3-4 φορές ακριβότερα από το μεγαλύτερο γνωστό μόνιτορ στην αγορά με τέτοια δύναμη που είναι στις 30 ίντσες. Μπράβο και πάλι στην xiaomi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά βλέπω την οθόνη/TV και δεν κουράζονται τα μάτια μου, καθώς και των φίλων/γνωστών μου...

 

ναι τρικ των εταιριών κι όλα τα sites με guides σαν αυτό που linkαρα είναι πληρωμένα από αυτές...

 

υπάρχουν και 32/34/36αρια monitors, όχι μόνο μέχρι 28-30...

 

ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, μιας και δεν πρόκειται να πείσουμε ο ένας τον άλλον...

βρε ThReSh... μαλλον δεν εχεις καταλαβει, τι εννοει το παιδι και προσπαθεις σωνει και καλα να διαφωνησεις, για να εχεις εσυ δικιο ή αδικο...!! 

 

 

αυτο που σου λεει ο ανθρωπος -εαν εχω καταλαβει κι εγω σωστα-, ειναι οτι, ασχετως των πινακων που υπαρχουν στο νετ για τις αποστασεις θεασης σε σχεση με το μεγεθος και την αναλυση, το ματι σου εχει ενα συγκεκριμενο ευρος πεδιου. δεν μπορει να δει 180 μοιρες....!!!

 

αρα, πρεπει να λαβεις υποψη σου και αυτην την παραμετρο, στην αποσταση θεασης.  

 

δλδ, για να το κανω ακομα πιο λιανα, με την συγκεκριμενη τηλεοραση για παραδειγμα.  

 

η Xiaomi εχει δυνατοτητα να δειξει 4Κ υλικο. σωστα?     ασε απαντω εγω.....σωστα!!  

αν βαλεις  1080Ρ υλικο και κατσεις στο 1 μετρο, θα διακρινεις τα πιξελ?  ναι, θα τα διακρινεις.

αν βαλεις  4Κ υλικο και κατσεις στο ενα μετρο, θα διακρινεις τα πιξελ?   οχι, δεν θα τα διακρινεις. 

στο ενα μετρο απο την οθονη, μπορει το ματι σου να δει ολοκληρη την οθονη, χωρις να στριβεις το κεφαλι σου..?   σαφως και δεν μπορει. διοτι το ευρος του πεδιου του ματιου σου, θα βλεπει την μιση οθονη..!

 

 αυτο προσπαθει να σου πει ο Staferno (αν εχω καταλαβει κι εγω σωστα...), το οποιο ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα, απο τις  αποστασεις θεασης που βλεπουμε σε διαφορους πινακες...!!  οι αποστασεις αυτες ειναι οι ελαχιστες αποστασεις απο οθονες συγκεκριμενων αναλυσεων, απο τις οποιες δεν διακρινεις πιξελ..!

 

 

σε 5-10 χρονια, που θα εχουμε (θεωρητικα το λεω..) 11Κ σε 100" τηλεορασεις, εσυ θα καθεσαι στο 1 μετρο να βλεπεις ταινιες, ποδοσφαιρο, κλπ?   γιατι κι εκει στο 1 μετρο, παλι δεν θα διακρινεις πιξελ...!!

 

 

τα πινακακια αυτα, αναπτυχθηκαν κυριως στις πρωτες φουρνιες 720Ρ-1080Ρ, που οι διαφορα των πιξελ ηταν τεραστια..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...