Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi παρουσίασε την ιδιαίτερα λεπτή τηλεόραση 4K, Mi TV 2S


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αν εσύ θεωρείς ότι είναι σωστό να προτείνεις σε κάποιον να δώσει αρκετά παραπάνω χρήματα για μηδενική διαφορά, ε θα διαφωνήσω τι να κάνουμε...

 

Αν δεις πινακάκι, το 1.4m που ανέφερα (όχι 1m) δεν είναι η ελάχιστη ούτε η μέγιστη απόσταση, είναι κάπου στη μέση...

 

Θεωρητικά θα πάμε σε 8Κ και η άποψη μου είναι ότι δεν θα αξίζει τα χρήματα του παρά μόνο όταν πέσει κάτω από 400 euro...

 

Το θέμα είναι ότι ο Stefarno διαφώνει με το πινακάκι ακόμα και για 1080p, στο οποίο εσύ συμφωνείς αν δεν κάνω λάθος, όχι μόνο για 4Κ...

 

 

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό του, διαφωνώ με τους αριθμούς του, για αυτό ζήτησα να linkάρει κάποιο site το οποίο θα δίνει αριθμούς κοντά στους δικούς του επειδή κι εγώ θα βαριόμουν να κάνω τα μαθηματικά για να τους αποδείξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

<p>Άστο φίλε δεν εχεις καταλάβει τίποτα απο αυτα που είπα...δεν χρειάζεται να με πείσεις για κάτι ..γιατι αυτα που σου λέω δεν τα εχω διαβάσει σε καπο site ειναι η δουλεια μου...εκτός και αν εχεις καμία θεωρία που θα ανατρέψει όλη την φυσική που υπάρχει επάνω στην οπτική...Φιλικά πάντως σου λέω μην είσαι τόσο ισχυρογνώμονας. Δηλ σε λιγο θα πηγαίνουμε στον γιατρό για να μας σώσει και θα του λέμε αυτα που λες σε ποιο site υπάρχει γιατι εγω διάβασα κάτι αλλο...<br />

Τι να κάθομαι τώρα να σου εξηγώ αφού δεν μπορείς να καταλάβεις νομίζοντας οτι ξερεις το αντικείμενο..</p>

<p>Εγω στα λέω πάντως φιλικά για να μη βγάλεις τα ματάκια σου απο τόσο κοντά.</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Sorry που υποστηρίζω ότι δεν κουνάω το κεφάλι μου πχ στο 40αρι 1080p στην απόσταση που βγάζει το calculator (και στην αντίστοιχη αν ήταν 4Κ), τελικά μάλλον το κουνάω και δεν το παίρνω χαμπάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Στο ξαναείπα μη τρως τον παπά των εταιρειών...ολα τα κάνουν για να πουλάνε...στα μονιτορ δεν κάνουν μ@@κιες γιατι εκει υπάρχουν και οι επαγγελματίες και ειναι αλλιώς...θες να μου πεις οτι εσυ και κάθε μέσος (μέσο μάτι) που σχεδόν το μισό προγραμμα που βλέπεις στην TV το βλέπεις σε λάθος φορμα και δεν το παίρνει χαμπάρι (οι TV σου ειναι 16:9 και εσυ βλέπεις 4:3 με οτι σημαίνει αυτό) θα καταλαβεις τα 4Κ. Βρε ακόμα Ιmax να σου βάλουν δεν θα καταλαβεις ...εκτός αν το μάτι σου ειναι παλμογραφος...στα λει κάποιος που δουλεύει τα Κ οταν ακόμα δεν ήξερες τι θα HD.<br />

Ολα ειναι μάρκετινγκ...είδαν οτι το 3D πήγε στον πάτο και βγάζουν τώρα καινούργια μανιτάρια για να πουλήσουν...ο μέσος τηλεθεατής τι να τα κανεις τα 4Κ οταν δεν ξέρει πως να τα δει;;;</p>

<p>Και τα μάτια να κουνάνε φίλε μου θα κουραστείς στο 10λεπτο...</p>

<p>Εγω δε μίλησα για κεφάλι για μάτια μίλησα</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκυρο του όλου θέματος είναι η παραδοχή πως η αύξηση της ανάλυσης δίνει μόνο περισσότερη λεπτομέρεια. Με την αύξηση της ανάλυσης είναι πλέον δυνατό να επιτευχθεί μεγαλύτερο βάθος χρώματος και μεγαλύτερη πιστότητα χρωμάτων.

 

Αλλά και για την ανάλυση καθ' αυτή, σε ένα smartphone με QHD ανάλυση θα έπρεπε να βλέπουμε από τόσο κοντά που το μάτι δε θα μπορούσε καν να εστιάσει. Ωστόσο παρόλο που δεν το κάνουμε, αντιλαμβανόμαστε διαφορά μεταξύ FHD και QHD.

 

Κάποιος που θα πάει σε κατάστημα και θα τις συγκρίνει δίπλα δίπλα θα δει μεγάλη διαφορά μεταξύ 4Κ 48" και FHD 48" και ας τις βλέπει και από τα 3m. Αντίστοιχα στα 8Κ δε θα χρειάζεται να καθόμαστε στο μισό μέτρο για να δούμε διαφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...