Προς το περιεχόμενο

Υποβρύχια κάμερα μέχρι 100€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Το ξεθάβω γιατί 5 χρόνια μετά και από τα λίγα που έψαξα ακόμα βλέπω την SJCAM SJ4000 να είναι vfm. Όπως λέει και ο τίτλος υπάρχει κάτι που να μπαίνει και σε θάλασσα μέχρι 100 ευρώ καλύτερο από SJCAM SJ4000?

Ευχαριστώ.

Θα εξέταζα αυτήν. Επειδή μου αρέσει ☺. Kodak WPZ2.

Kodak WPZ2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Επανέρχομαι με μια υποβρύχια λήψη από την Kodak WPZ2 για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται να την αγοράσει.

Η φωτογραφία είναι συμπιεσμένη για να ανέβει εδώ. H αρχική ανάλυση ήταν 4608x3456 και αυτή που βλέπετε 1613x1210. Επίσης διορθώθηκε λίγο η ισορροπία λευκού προς το ψυχρότερο.

Βασικό σε αυτές τις περιπτώσεις: η κάμερα δεν πήρε νερό. Συνολικά έχω πάει τρεις φορές στη θάλασσα με αυτή. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε σε μπωλ με νερό βρύσης για να ξεπλυθεί η αλμύρα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.

100_0187.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2023 στις 10:43 ΠΜ, babisskg είπε

    Άψογα για μικρά βάθη , χωρίς ανάγκη ειδικών θηκών κλπ 👍

Θεωρητικά μέχρι 15m.

Η μηχανή αυτή βρίσκεται σε μια ενδιαφέρουσα θέση στην αγορά. Αν πας σε κάμερα χαμηλότερης τιμής, τότε τα 15m επιτρεπόμενου βάθους γίνονται ξαφνικά 3m. Αν πάλι θες κάμερα που τουλάχιστον να βγάζει RAW (αυτό μου λείπει από την Kodak) θες, στην ελληνική αγορά κοντά 500 ευρώ (Olympus TG), η οποία δίνει μέγιστο βάθος επίσης 15m. Ακόμα και η σειρά της Ricoh (Η WG-6 δίνει επιτρεπόμενο βάθος 20m και η W-80 14m) που δε βγάζει RAW ζητά κοντά 400 ευρώ για την W-80. Γενικά νομίζω ότι υπάρχει ένα κενό εδώ. Από τη μια μεριά κυκλοφορούν σαβούρες με κλασσικές μπαταρίες μιας χρήσης ή σοβαρά θέματα ποιότητας κατασκευής (μια AGFA που μου έδειξαν δεν ανοίγει πλέον με τίποτα το καπάκι, ενώ πριν από αυτό είχε ήδη σταματήσει να φορτίζει) και από την άλλη ακριβές κάμερες που αν και αδιάβροχες, φοβάσαι να τις βυθίσεις χωρίς housing. Υπάρχει και ένα μοντέλο της Sealife (micro 3.0) εταιρία που έχει παράδοση στο χώρο αλλά κι εδώ βλέπω να περιορίζονται οι επιλογές. Π.χ. η Sealife έβγαζε παλιότερα υποβρύχιες κάμερες με σχετικά μεγάλους αισθητήρες (1" ίντσας) ενώ τώρα περιορίζεται στους κλασσικούς μικρότερους. Βασικά, αυτή τη στιγμή αν κάποιος δε θέλει housing ώστε να βυθίζει μια μη αδιάβροχη κάμερα, δεν νομίζω ότι έχει καμία επιλογή για υποβρύχια κάμερα με αισθητήρα μεγαλύτερο του 1/2,5" η κάπου εκεί.

Μέχρι στιγμής πάντως η κάμερα αντέχει και έχω βάλει πάρα πολλές φωτογραφίες. Και πλένεται εύκολα με νερό για να φύγει η αλμύρα. Αν μείνει λίγο αλμύρα μπροστά στο φακό, τότε την ψεκάζεις με Viakal, αφήνεις για 3 λεπτά, την ξεπλένεις και είσαι έτοιμος!

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Θεωρητικά μέχρι 15m.

Η μηχανή αυτή βρίσκεται σε μια ενδιαφέρουσα θέση στην αγορά. Αν πας σε κάμερα χαμηλότερης τιμής, τότε τα 15m επιτρεπόμενου βάθους γίνονται ξαφνικά 3m. Αν πάλι θες κάμερα που τουλάχιστον να βγάζει RAW (αυτό μου λείπει από την Kodak) θες, στην ελληνική αγορά κοντά 500 ευρώ (Olympus TG), η οποία δίνει μέγιστο βάθος επίσης 15m. Ακόμα και η σειρά της Ricoh (Η WG-6 δίνει επιτρεπόμενο βάθος 20m και η W-80 14m) που δε βγάζει RAW ζητά κοντά 400 ευρώ για την W-80. Γενικά νομίζω ότι υπάρχει ένα κενό εδώ. Από τη μια μεριά κυκλοφορούν σαβούρες με κλασσικές μπαταρίες μιας χρήσης ή σοβαρά θέματα ποιότητας κατασκευής (μια AGFA που μου έδειξαν δεν ανοίγει πλέον με τίποτα το καπάκι, ενώ πριν από αυτό είχε ήδη σταματήσει να φορτίζει) και από την άλλη ακριβές κάμερες που αν και αδιάβροχες, φοβάσαι να τις βυθίσεις χωρίς housing. Υπάρχει και ένα μοντέλο της Sealife (micro 3.0) εταιρία που έχει παράδοση στο χώρο αλλά κι εδώ βλέπω να περιορίζονται οι επιλογές. Π.χ. η Sealife έβγαζε παλιότερα υποβρύχιες κάμερες με σχετικά μεγάλους αισθητήρες (1" ίντσας) ενώ τώρα περιορίζεται στους κλασσικούς μικρότερους. Βασικά, αυτή τη στιγμή αν κάποιος δε θέλει housing ώστε να βυθίζει μια μη αδιάβροχη κάμερα, δεν νομίζω ότι έχει καμία επιλογή για υποβρύχια κάμερα με αισθητήρα μεγαλύτερο του 1/2,5" η κάπου εκεί.

Μέχρι στιγμής πάντως η κάμερα αντέχει και έχω βάλει πάρα πολλές φωτογραφίες. Και πλένεται εύκολα με νερό για να φύγει η αλμύρα. Αν μείνει λίγο αλμύρα μπροστά στο φακό, τότε την ψεκάζεις με Viakal, αφήνεις για 3 λεπτά, την ξεπλένεις και είσαι έτοιμος!

     Μιά χαρά είναι για την συγκεκριμένη χρήση , ενώ φυσικά για πιο απαιτητικά βάθη όπου εμπλέκονται κι' άλλα διάφορα δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε και φυσικά σε συνδυασμό με την τιμή αγοράς συν το γεγονός ότι δουλεύει άνετα σαν all weather κατασκευή .

   Για τον φακό μπροστά δεν παίρνω όρκο αν μπορούν να λειτουργήσουν άλλες λύσεις ώστε να μην κάθεται αλμύρα , αφού μοιραία αν μπει κάτι θα έχει επιρροή στο οπτικό αποτέλεσμα .

   Ίσως αυτοί που φτιάχνουν θήκες στο Miami έχουν λύσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...