Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τροφοδοτικό.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εκεί που έπαιζα στο pc το τροφοδοτικό άρχισε να κάνει έναν περίεργο θόρυβο. Ο θόρυβος προέρχεται σίγουρα από τροφοδοτικό γιατί στο occt το κάνει μόνο στο test για το psu και όχι στα αντίστοιχα για cpu και gpu (βασικά στο tgest για gpu το κάνει πολύ λίγο). Θα ήθελα να το επισκευάσω αλλά όχι για χρήση σε κάποιο pc.

 

Από που μπορεί να προέρχεται ο θόρυβος? Σίγουρα θα κάνω ένα re-capp γιατί έχει πολλάάά χρόνια λειτουργίας.

 

Έχω προγραμματίσει ήδη αγορά καινούργιου.

 

υγ: Μιλάμε για το pc1 της υπογραφής μου αλλά με το τροφοδοτικό από το pc2. Από το Σεπτέμβρη και μετά θα ισχύουν όπως έχουν οι υπογραφές, δλδ το corsair cx 430 στο pc1 και το hec (αυτό που έχει πρόβλημα και θα το αλλάξω) στο pc2 της υπογραφής μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανεμιστήρας μου ακούγεται. Κοίτα να δεις, παρόμοιο θέμα είχα και εγώ αλλά με το cx 430 και τελικά ήθελε λίπανση ο ανεμιστήρας του :P. Έλυσα τον ανεμιστήρα, καθάρισα το παλιό γράσο, τοποθέτησα ηλιέλαιο στον άξονα του ανεμιστήρα και στα μικρά τσιμουχάκια με μία μπατονέτα αφότου την είχα στραγγίξει και εδώ και ένα χρόνο δεν έχει κάνει κιχ, όλα ωραία και ήσυχα :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πίστευα και εγώ αλλά μόλις το άνοιξα διαπίστωσα ότι ο ανεμιστήρας δεν είναι ρυθμιζόμενος οπότε αν έφταιγε αυτός θα το έκανε από την αρχή και όχι όταν το στρεσάρω.

 

Μην μου λες τέτοια για το corsairάκι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο άθλιος yate loon ανεμιστήρας που έφερε τουλάχιστον το δικό μου έστρωσε με ηλιέλαιο. Μήπως βρίσκει τίποτα στα πτερύγια του ανεμιστήρα ; Μήπως υπάρχει διαρροή ρεύματος ; Αν κάνω λάθος μην με παρεξηγήσεις, δεν σκαμπάζω από αδυναμίες τροφοδοτικών, από cpu/mobo/ram/gpu όμως ναι :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατί όταν κλείνω κάποιο παιχνίδι ή το occt σταματάει αμέσως. Όταν λες διαρροή?


Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο άθλιος yate loon ανεμιστήρας που έφερε τουλάχιστον το δικό μου έστρωσε με ηλιέλαιο. 

Έχω λάδι ραπτομηχανής. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, πρόσφατα ένας φίλος πήγε rma την asrock fatality 970 performance του επειδή έκανε έναν ήχο όπως κάνει η φωτιά, αυτό το φουρφούρισμα και στο eshop είπαν ότι παίζει να είναι διαρροή ρεύματος. Δεν ξέρω αλλά αυτός ο ήχος του τροφοδοτικού σου μου θύμισε τον ήχο των vrm της fatality αλλά σαν να τρώγεται παράλληλα και ένα γρανάζι :P. Θα μου πεις ξέρουν στο eshop, όχι βέβαια, απλά εγώ όντας άσχετος έριξα μια ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω σε άλλη γραμμή αλλά δεν νομίζω να  φταίει αυτό. Κάτι μου λέει ότι την ακούνε σιγά σιγά τα πηνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα hec δεν είναι και ότι καλύτερο από τροφοδοτικά, ωστόσο θα σου συνιστούσα να συνδέσεις το cx 430 στο pc1 και να κάνεις την δουλειά σου, για να μην θέτεις σε ρίσκο το pc1 με το hec.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα hec δεν είναι και ότι καλύτερο από τροφοδοτικά, ωστόσο θα σου συνιστούσα να συνδέσεις το cx 430 στο pc1 και να κάνεις την δουλειά σου, για να μην θέτεις σε ρίσκο το pc1 με το hec.

Τα HEC απο προσωπικη εμπειρια ειναι καλα τροφοδοτικα και σπανια χαλανε.Εχουν δε και σχετικα φτηνη τιμη και αντεχουν πολυ για αυτο ειχαν σταματησει και να τα φερνουν Ελλαδα εδω και 7-8 χρονια ,ισως γιατι δεν τους συνεφερε.Παντως αυτο που εχει ο Vet παιζει να ειναι και πανω απο 7 χρονια οποτε και gold να ητανε καποτε θα πεθαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι 15 χρόνων νομίζω. Είναι μαύρο με χρυσή σιτα στον ανεμιστήρα

Αρα δεν ειναι τροφοδοτικο,ειναι θεος. :)

 

Η HEC ειναι πολυ αξιοπιστη εταιρια,δεν βγαζει συνηθως high end τροφοδοτικα ,αλλα για low to mid range ειναι σκυλια,δεν χαλανε ευκολα. Ειναι και απο τις 3 παλιοτερες στον κοσμο απο το 1979. Και τωρα μερικα απο τα Thermaltake Germany series και μερικα απο τα Cougar απο εχουν πρακτικα αποδειχτει πολυ καλα και απροβληματιστα ,τα φτιαχνει η HEC. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Σκέφτομαι να του αλλάξω τους πυκνωτές μπας και φτιάξει αλλά και να φτιάξει δεν θα το βάλω σε pc.Το hec κανονικά το έχω στο pc2 της υπογραφής μου και σκέφτομαι να πάρω το corsair vs450. Θα είναι μια χαρά πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Σκέφτομαι να του αλλάξω τους πυκνωτές μπας και φτιάξει αλλά και να φτιάξει δεν θα το βάλω σε pc.Το hec κανονικά το έχω στο pc2 της υπογραφής μου και σκέφτομαι να πάρω το corsair vs450. Θα είναι μια χαρά πιστευω.

Corsair και μαλιστα VS δεν θα επαιρνα γιατι εκτος απο το οτι η σειρα αυτη και η CX στα χαμηλοτερα τιμολογικα μοντελα εχουν παρουσιασει πολλα προβληματα,ειναι και ακριβα.Υπαρχουν καλυτερα σε χαμηλη τιμη η περιπου ιδια τιμη.

 

Προσωπικα,τα τελευταια χρονια και αναφερομαι και σε ακριβα μοντελα οπως το GS850 που εκανε 140 ευρω πριν 2 χρονια που το πηρα αλλα και για φιλους/συγγενεις που εστησα καμμια 10 μηχανηματα εδω και 2 χρονια ειχαμε προβλημα στα 6 απο τα 10.Σε μερικες περιπτωσεις απο την αρχη ,σε αλλες μετα απο μερικους μηνες,η στον χρονο επανω περιπου.

 

Αλλα και δεκαδες αλλες περιπτωσεις εχουν αναφερθει εδω απο δυσαρεστημενα μελη του ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...