Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε press render των Galaxy Note 5 και Galaxy S6 Edge+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο που εμεινε τελικα στη samsung ειναι να κλειδωσει το bluetooth για να πουμε οτι αγγιξε την apple.

Οτι κατηγορoυσαν οι σαμσουνγκ φαν το εφαγαν στην μαπα..

Αλλα ξεχασα θα εχει super amoled το καινουργιο note o.O 

Περα απο την μπαταρια και την sd(που το κανανε και πολλες αλλες εταιρειες) που ακριβως αντιγραφει η samsung την apple και οχι η apple ΟΛΟΥΣ τους αλλους;

Οταν θελεις να πεις κατι τουλαχιστον μην ανοιγεις συζητηση samsung vs apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Super amoled οθόνη. Ότι καλύτερο υπάρχει όλες οι άλλες δείχνουν ξεπλυμενες. Οπότε ελπίζουμε να λογικευτει η samsung. 2 χρόνια όλο και χειρότερα πάει ακόμα να το πάρει χαμπάρι ότι Apple δεν προκειτε ποτέ να γίνει

 

Το ιδιο έχει. Το 7420 όχι το νέο 7422

Σοβαρά τώρα, την Amoled του S5 την έχεις δει ποτε και λες για ξεπλυμένα χρωματα;!;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την μπαταρια και την sd(που το κανανε και πολλες αλλες εταιρειες) που ακριβως αντιγραφει η samsung την apple και οχι η apple ΟΛΟΥΣ τους αλλους;

Οταν θελεις να πεις κατι τουλαχιστον μην ανοιγεις συζητηση samsung vs apple.

H samsung αντιγράφει όλα τα κακά της apple(no sd/no removable battery/υπερτιμημενα στο θεό κινητά που αξίζουν 400 ευρώ κάτω κτλ κτλ). H Apple αντιγράφει εδώ και 4 χρονια όλα τα καλά του Android και τα πασαρει ως και καλά καινοτομίες ότι ανακαλυψε τον τροχό και έτσι τσιμπανε τα fan Boys.

Σοβαρά τώρα, την Amoled του S5 την έχεις δει ποτε και λες για ξεπλυμένα χρωματα;!;!

Έχω το note 3 16 μήνες. Είχα κινητό lg και με ips οθόνη και είδα και Sony κινητό με tft. Όλες δείχνουν ξεπλυμενες μπροστά στο note 3. Το s5 δεν το έχω δει καθόλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H samsung αντιγράφει όλα τα κακά της apple(no sd/no removable battery/υπερτιμημενα στο θεό κινητά που αξίζουν 400 ευρώ κάτω κτλ κτλ). H Apple αντιγράφει εδώ και 4 χρονια όλα τα καλά του Android και τα πασαρει ως και καλά καινοτομίες ότι ανακαλυψε τον τροχό και έτσι τσιμπανε τα fan Boys.

 

 

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ποιος αντιγραφει ποιον.

Και το θεμα της "εκεχειριας" μεταξυ των 2 εταιρειων επρεπε να γινει παρα πολυ καιρο.

Δεν μπορει να βαζεις γωνιες σχεδιαστικα στο κινητο και να το λες πατεντα π.χ...και να ριχνεις μηνυσεις.

Αυτα ειναι αστεια πραγματα.Ειναι λογικο ο ενας να ενσωματωνει κατι στην συσκευη του οταν βλεπει οτι οι καταναλωτες το ζητανε.

Οποτε καποια στιγμη αυτο το αστειο με την αντιγραφη πρεπει να μην αναφερεται καν.

Επιλεγω τα χαρακτηριστικα που θελω στο λειτουργικο και την εταιρεια της επιλογης μου.Απλο ειναι.

Στο θεμα τιμης θα συμφωνησω ως προς το θεμα Ελλαδα.Ναι για εμας ειναι ακριβα για καποιους αλλους οχι.

Η Κινα ειναι η μεγαλυτερη χωρα και πελατης με την Ρωσια(?)αν δεν κανω λαθος.Οταν βλεπει οτι εχει απηχηση χαζη ειναι να μην πουλησει τοσο;Πεσανε τα εσοδα αρχισε να μιλαει για μειωσεις στο s6.Εαν επεφτε και ο τζιρος με αυτες τις τιμες και στην apple 20% κατω δεν θα πεφτανε οι τιμες νομιζεις;Βρισκουν,κανουν.

Ποιος δεν θα ηθελε να αγορασει με το που θα βγει ενα NOTE 5 στα 500 ευρω;

Στην Ελλαδα της κρισης ειναι ενα μηνιατικο κατα μεσο ορο σε Γερμανια π.χ με 2000 ευρω το παιρνεις αυριο.Ας προσεχαμε...

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολα δεν κρινονται με το τι θελουμε εμεις και καποιος αλλος.Υπαρχουν αρκετοι παραγοντες.

Τις τιμες τους και κατα την προσωπικη μου αποψη πρεπει να τις ριξουν ΟΛΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ολοι ειχαμε τα λεγομενα  Windows Mobile smartphone

(pocket pc)απο το 2002 εως και το 2006 τουλαχιστον με την Qtek μετεπειτα HTC απλα οπως λες χρειαζομασταν το πενακι για την λειτουργια τους ομως για την εποχη τους ειχαν απειρες δυνατοτητες και ξεκλειδωτο bluetooth συμφωνω απολυτα σε οτι εγραψες.

Ειχα παρει τοτε απο Αμερικη το iphone 1 και το μονο που μου αρεσε ηταν η ταχυτητα του στο internet αλλα με ολα τα αλλα τα μειον οπως καμερα που δε τραβαγε βιντεο κλειδωμενα ολα κλπ το εδωσα στο 2μηνο. Τωρα στο θεμα μας το s6 edge + ισως να το παρω ειναι και ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος κατάργησης της SD μάλλον είναι η ταχύτητα προσπέλασης που είναι πολύ πιο αργή στην περίπτωση των καρτών μνήμης. Προφανώς γ αυτο κινούνται ολο κ περισσότερες εταιρίες στην κατάργηση τους. Η εσωτερική μνήμη ενός S6 πχ, είναι πολυ γρήγορη ανάλογη ενος SSD σε PC. Παίρνεις το 64αρι και τελειώνει η ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super amoled οθόνη. Ότι καλύτερο υπάρχει όλες οι άλλες δείχνουν ξεπλυμενες. Οπότε ελπίζουμε να λογικευτει η samsung. 2 χρόνια όλο και χειρότερα πάει ακόμα να το πάρει χαμπάρι ότι Apple δεν προκειτε ποτέ να γίνει

ε οχι οτι καλυτερο υπαρχει η οχι και τοσο super amoled που εχει φτασει τον κορεσμο στο θεο γιαυτο σου φαινονται ξεπλυμενες οι αλλες οθονες.

 

περαν αυτου να μην ξεχναμε τα "ντοπαρισμενα" benchmarks της samsung και τα πληρωμενα reviews 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό δεν βγήκε το s6 edge; Μετά λέει γιατί έχει χασούρα, αφού γεμίζει συνεχώς την αγορά με καινούριες συσκευές. Πότε να προλάβουν να αγοραστούν όλες αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος κατάργησης της SD μάλλον είναι η ταχύτητα προσπέλασης που είναι πολύ πιο αργή στην περίπτωση των καρτών μνήμης. Προφανώς γ αυτο κινούνται ολο κ περισσότερες εταιρίες στην κατάργηση τους. Η εσωτερική μνήμη ενός S6 πχ, είναι πολυ γρήγορη ανάλογη ενος SSD σε PC. Παίρνεις το 64αρι και τελειώνει η ιστορία...

Μα ως επί των πλείστων η εξωτερική μνήμη(microSD) χρησιμοποιείται για media storage. Όπως και στο PC δεν χρειαζόμαστε SSD για να βάλουμε τις σειρές μας, έτσι και στο κινητό. Δεν μας νοιάζει το read/write speed αν μπορώ να δω την σειρά μου άνετα.

Κατ εμέ, 2 είναι οι λόγοι της απουσίας της κάρτα μνήμης. 

1. Δεν χωράει στην συσκευή (Ειδικά στο S6, αν είχαν χώρο τουλάχιστον θα ανέβαζαν την μπαταρία)

2. Δικαιώματα του FAT που τα έχει η Microsoft και αυτό κοστίζει $ για την Sammy/Καταναλωτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο ακόμα αγοράζετε Samsung κινητά δεν μπορώ να καταλάβω

 

Θα σου πω κάτι που ίσως σε σοκάρει. Το γεγονός πως εσένα δεν σου αρέσει δεν σημαίνει πως δεν αρέσει σε κανέναν. Η γνώμη σου είναιπροσωπική και σεβαστή αλλά είναι γνώμη όχι γεγονός. Ξέρω θα σου κάνει μεγάλη εντύπωση καθώς το 90% των ελλήνων πιστευουμε πως τα ξέρουμε όλα και οτι μας αρέσει είναι κορυφή ενώ οτι δεν μας αρέσει είναι βλακεία. Πιστεύω όμως πως αν προσπαθήσεις λίγο θα καταλάβεις το λάθος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα τώρα. Samsung παίρνω γιατί γουστάρω το S-Pen. Το TouchWiz αν και δεν με τρελαίνει μου αρέσει απο το S5 και μετά (ειδικά του S6). Και αν με χαλάσει πάντα υπάρχουν third party apps και launchers. Οσο για τα υπόλοιπα.

 

Μπαταρία. Το Note 4 μου βγάζει (με αρκετά σκληρή χρήση) περίπου 9 ώρες. Αν το Note 5 μου βγάζει 9+ είμαι καλυμένος. Επιπλέον μετά την αγορά του Xiaomi 10.000 mah power bank η μπαταρία δεν με απασχολεί καθόλου.

 

MicroSD. Αυτό καταλαβαίνω πως είναι μειονέκτημα για κάποιους. Προσωπικά στο τηλέφωνο δεν συνηθίζω να έχω 200 ταινίες και 10.000 τραγούδια γιατί είναι χαζό. Δίνω 6 ευρώ το μήνα στο Google Play Music και ανάλογα την όρεξη κάνω available offline την ανάλογη playlist/μπάντα.

 

ΥΓ. Προτιμώ τις οθόνες Amoled τόσο στα κινητά όσο και κυρίως στα tablet. Σε multimedia όπως πχ games και action movies ο υπερκορεσμός των χρωμάτων τα κάνει πιο εντυπωσιακά. Δεν κάνω επεξεργασία φωτογραφίας στο κινητό για να με ενδιαφέρει ο ρεαλισμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για την ίδια samsung που έχει δώσει εδώ κ ποσο καιρό lollipop που χαντακωσε το προηγούμενο μοντέλο, κ δεν έχει δώσει ακόμα έστω κ fix για το Recent apps lag? Σε συσκευή με 3gb ram, το multitasking να είναι άχρηστο?

Κ περιμένουμε, έχοντας πληρώσει ένα σκασμό λεφτά να διορθώσουν τα δικα τους μπαλωματα στον κώδικα? Η εταιρεία πλέον παλεύει μόνο σε επίπεδο hardware παιδιά, σε ότιδηποτε άλλο έχει χάσει το παιχνίδι, κ ήδη φαίνεται.

Πολύ καλό το πενακι αλλά παραπαει, αν αυτή η htc ασχοληθεί να βγάλει ένα τηλέφωνο της προκοπής στην ίδια διάσταση, το πουλαω την ίδια μέρα. Μέχρι τότε, υπομονή για εκείνο το update (ναυαρχίδα κ αηδιες, αν εισαι κ αγας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την μπαταρια και την sd(που το κανανε και πολλες αλλες εταιρειες) που ακριβως αντιγραφει η samsung την apple και οχι η apple ΟΛΟΥΣ τους αλλους;

Οταν θελεις να πεις κατι τουλαχιστον μην ανοιγεις συζητηση samsung vs apple.

Εβγαλε και το ραδιο το ξεχασες?

Δεν το λεω επειδη η σαμσουνγκ αντιγραφει την απλ αλλα επειδη οτι κοροιδευαν τα λουζονται.

 

H samsung αντιγράφει όλα τα κακά της apple(no sd/no removable battery/υπερτιμημενα στο θεό κινητά που αξίζουν 400 ευρώ κάτω κτλ κτλ). H Apple αντιγράφει εδώ και 4 χρονια όλα τα καλά του Android και τα πασαρει ως και καλά καινοτομίες ότι ανακαλυψε τον τροχό και έτσι τσιμπανε τα fan Boys.

 

Έχω το note 3 16 μήνες. Είχα κινητό lg και με ips οθόνη και είδα και Sony κινητό με tft. Όλες δείχνουν ξεπλυμενες μπροστά στο note 3. Το s5 δεν το έχω δει καθόλου.

Ποια ειναι τα καλα του αντροιντ που αντιγραφει η απλ?

Που βρηκε καλα στοιχεια το λαγκντροιντ για να τα κανει καινοτομια η απλ?

Αυτο που εχω καταλαβει μετα απο τοσες χιλιαδες μηνυματα που εχω διαβασει καλυτερα να βλεπω ανθρωπους που ειναι φαν μιας εταιριας γιατι ειναι χαρουμενοι παρα hater που ειναι δυστηχισμενοι βλεποντας την εταιρια που μισουν να κορυφωνεται συνεχως.

Την καληνυχτα μου σε ολους τους συμφορουμητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...